Pu­ti­nų gim­na­zi­jos pra­džių pra­džia (3)

Ze­no­no BULGAKOVO nuo­tr.
Ze­no­no BULGAKOVO nuo­tr.
Šiais me­tais 50-me­tį mi­nė­sian­ti Aly­taus Pu­ti­nų gim­na­zi­ja (bu­vu­si 6-oji vi­du­ri­nė mo­kyk­la) du­ris at­vė­rė 1974 me­tų rug­sė­jį. Jos, pir­mo­sios ben­dro­jo ug­dy­mo mo­kyk­los Pu­ti­nų mik­ro­ra­jo­ne (vė­liau pa­va­din­tos jo var­du), dar kve­pian­čios da­žais, veik­los ke­lias pra­si­dė­jo su 1 tūkst. 286 mo­ki­niais, 51 mo­ky­to­ju ir di­rek­to­riu­mi Alek­san­dru Žu­vi­nin­ku prie­ša­ky­je.

Tais lai­kais mies­tas au­go, bu­vo stam­bus Pie­tų Lie­tu­vos pra­mo­nės cen­tras, o mo­kyk­las au­gan­čia­me Aly­tu­je sta­tė vie­ną po ki­tos – gy­ven­to­jų, vai­kų, moks­lei­vių mies­te spar­čiai dau­gė­jo. Vi­sos mo­kyk­los tuo­met bu­vo ti­pi­nės – tal­pi­no apie 1 tūkst. 200 mo­ki­nių, dir­bo dviem pa­mai­no­mis.

 

Bet ku­ri ju­bi­lie­ji­nė su­kak­tis vi­suo­met įtrau­kia į jaus­mų ir pri­si­mi­ni­mų sū­ku­rį – Pu­ti­nų gim­na­zi­jos ju­bi­lie­jaus pra­de­da­me lauk­ti su 6-ojo­je vi­du­ri­nė­je pra­dė­ju­sių dirb­ti mo­ky­to­jų min­ti­mis.


Da­nu­tė Va­lū­nie­nė: „Sun­ku­mai nu­blan­ko prieš vie­ny­bę“

Pra­di­nių kla­sių mo­ky­to­ja D.Va­lū­nie­nė pri­si­me­na – pra­džia nau­jo­jo­je mo­kyk­lo­je leng­va ne­bu­vo. Mo­ky­to­jai tu­rė­jo pa­tys su­si­tvar­ky­ti ap­lin­ką, pa­ruoš­ti kla­ses, o kai ku­rie net ir va­do­vė­liais pa­si­rū­pin­ti. Sa­vo tre­čio­kams kny­gų D.Va­lū­nie­nė pa­me­na par­si­ve­žu­si iš Dau­gų (prieš tai ji dir­bo Ri­mė­nų aš­tuon­me­tė­je mo­kyk­lo­je).

„Vi­so­kių sun­ku­mų bu­vo, bet jie kaž­kaip nu­blan­ko prieš mū­sų vi­sų – mo­ky­to­jų ir ad­mi­nist­ra­ci­jos – vie­ny­bę, drau­giš­ku­mą, ben­drys­tę.  Man pa­ti­ko ma­no dar­bas, jau­čiau­si sė­din­ti sa­vo ro­gė­se ir ta pra­džia bu­vo la­bai švie­si. Bu­vau jau­na, tu­rė­jau daug ener­gi­jos ir no­ro veik­ti“, – pa­sa­ko­ja D.Va­lū­nie­nė, Pu­ti­nų mo­kyk­lo­je dir­bu­si 35-erius me­tus, kol įstai­ga ta­po gim­na­zi­ja.

Per dau­giau nei tris de­šimt­me­čius be­ne la­biau­siai pe­da­go­gei įsi­mi­nė mo­ki­nių tė­vai, ver­ti­nę mo­ky­to­jų pa­stan­gas ir dar­bą, reiš­kę nuo­la­ti­nį pa­lai­ky­mą, daž­nai ir pa­dė­kas. At­min­ty­je iš­li­ko ir mo­ki­niai, ypač pir­mie­ji. „Ir šian­dien, ro­dos, ma­tau juos vi­sus be­si­su­ki­nė­jan­čius mo­kyk­lo­je, be­si­šyp­san­čius, at­sa­ki­nė­jan­čius prie len­tos“, – šyp­so­si D. Va­lū­nie­nė, su da­li­mi sa­vo mo­ki­nių ben­drau­jan­ti ir šian­dien.

 

Vy­tau­tas Bi­gai­la: „Pa­si­rin­ko­me „ty­lų“ iš­šū­kį – ne­ap­leis­ti lie­tu­vių kal­bos“

Lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros mo­ky­to­jas V.Bi­gai­la taip pat pui­kiai pa­me­na tą prieš­rug­sė­ji­nę 1974-ųjų sa­vai­tę, kai su mo­kyk­los di­rek­to­riu­mi A.Žu­vi­nin­ku ne­šio­jo mo­kyk­li­nius suo­lus, juos mon­ta­vo, va­lė kla­ses, ren­gė­si rug­sė­jo 1-osios šven­tei. „Sta­ty­bi­nin­kams, kaip tai­syk­lė, anuo­met pri­trūk­da­vo lai­ko ko­ky­biš­kai už­baig­ti sta­ty­bas“, – šyp­so­si pa­šne­ko­vas.

V.Bi­gai­la ga­vo mo­ky­ti dvi 6-ąsias ir tris 7-ąsias kla­ses bei auk­lė­ti­nius šeš­to­kus. Tuo­met ant jau­no lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros mo­ky­to­jo sta­lo pra­dė­jo gul­ti mo­ki­nių są­siu­vi­niai su ra­ši­niais, dik­tan­tais, at­pa­sa­ko­ji­mais ir ki­tais raš­to dar­bais. „Gal dėl tų ne­si­bai­gian­čių krū­vų są­siu­vi­nių vė­liau rin­kau­si ad­mi­nist­ra­ci­nį, mo­kyk­los va­do­vo dar­bą“, – svars­to li­tu­a­nis­tas.

Be­veik po me­tų dar­bo mo­kyk­lo­je jau­no­jo pe­da­go­go lau­kė pri­va­lo­ma ka­ri­nė tar­ny­ba Mur­mans­ke, šiau­rės Ru­si­jo­je. V.Bi­gai­la džiau­gia­si – jo, su­grį­žu­sio po me­tų, mo­kyk­los ben­druo­me­nė la­bai lau­kė, o auk­lė­ti­niai de­vin­to­kai, ku­rie mo­kė­si ru­sų kal­bos su­stip­rin­tai, no­riai lei­do­si į jo su­gal­vo­tą „ty­lų“ iš­šū­kį – ne­ap­leis­ti lie­tu­vių kal­bos ir li­te­ra­tū­ros.

„Jau­nys­tė vi­sus sun­ku­mus nu­ga­li ir jei­gu į sa­vo ro­ges įsė­dai, tai dau­giau nie­ko ne­rei­kia. Tuo­met dir­bo daug jau­nų, en­tu­zias­tin­gų mo­ky­to­jų, bu­vo po­pu­lia­rus agit­bri­ga­dos žan­ras. La­bai jis mums ti­ko ir pa­ti­ko.  Am­ži­ną atil­sį an­glų kal­bos mo­ky­to­ja Da­nu­tė Bo­ty­rie­nė bu­vo mū­sų agit­bri­ga­dos sie­la – nau­jų pro­gra­mų įkvė­pė­ja, sce­na­ri­jų kū­rė­ja“, – pri­si­me­na V.Bi­gai­la.


Ire­na Pet­ke­vi­čie­nė: „Ro­dos, ir var­go ne­bu­vo...“

Bio­lo­gi­jos mo­ky­to­jai I.Pet­ke­vi­čie­nei at­min­tin įsi­rė­žę tie pa­tys 1974-ųjų me­tų pas­ku­ti­nių­jų va­sa­ros die­nų vaiz­dai: „Vi­si ne­šio­jo­me nuo sta­ty­bų li­ku­sius plyt­ga­lius, va­lė­me ka­bi­ne­tus, laik­raš­čiais bliz­gi­no­me jų lan­gus. Daug ben­dra­vo­me tar­pu­sa­vy­je, ta­rė­mės, kaip sma­giai su­tik­si­me ne­tru­kus mo­kyk­los du­ris pra­ver­sian­čius mo­ki­nius. Ne­įma­no­ma pa­mirš­ti to ko­le­gų su­si­tel­ki­mo ir drau­giš­ku­mo“.

Tie­sa, sa­vo­tiš­kų sun­ku­mų ir­gi ne­iš­veng­ta – jau­nai bio­lo­gei rei­kė­jo su­gal­vo­ti, kaip įsi­reng­ti bio­lo­gi­jos ka­bi­ne­tą ir ban­dy­mų skly­pą, ap­žel­din­ti mo­kyk­los ap­lin­ką, dar – ras­ti ben­drą kal­bą su pa­skir­tais auk­lė­ti šeš­to­kais...

„Bet jau­nys­tė, no­ras įsi­kur­ti ir dirb­ti nu­stel­bė vi­sus sun­ku­mus. Čia kaip toj dai­noj: „Ro­dos, ir var­go ne­bu­vo...“, – pri­si­min­da­ma pra­džių pra­džią Aly­taus Pu­ti­nų gim­na­zi­jo­je šian­dien šyp­so­si mo­ky­to­ja I. Pet­ke­vi­čie­nė.
In­gri­da Sur­do­kai­tė

 

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Nepastebimai pralėkė 50 Putinų 6 - tos vidurinės, šios mokyklos gyvavimo metų. Užaugo mūsų su mokinukais sodinti medžiai, užaugo naujų kartų mokiniai, keitėsi mokyklos vadovai, mokytojai. Labai tiek išore, tiek vidum iš gražėjo ši mokykla. Gera prisiminti šią jau istorija tampančią datą. Iki susitikimo šioje šventėje.

    Komentaras

    Tie Aytaus 6 - oj vidurinėj, praleisti metai pralėkė, vėjas. Sutalpinti prisiminimus man per 42 čia praleistus metus, reiktų storoko formato romano. Mokykla, jaunystė, meilė mėgstamam darbui, pagarba ir meilė tūkstančiams čia
    besimokiusių mokinių niekad neišsitrins iš atminties. Gerb, Mokiniai, kolegos Mokytojai, nepamirškim rugsėjo 1 - ją paminėti Alytaus Putinų gimnazijos 50 - metį.

    Komentaras

    Kai mintys nuklysta į pusamžę praeitį, atrodo, kad rugsėjo 1d. vėl susirinksi 5- osios vid. būrelį dešimtokų, Jaunimo parko (tada visai jauno) žvyruotu taku, ateisi į 6-tukę :) kolonos priekyje, nes maniškiai vyriausi, todėl po tijų metų jie pataps I-ąja 6-osios vidurinės mokyklos laida ❤️. Jiems ir visiems mokiniams, su kuriais teko bendrauti iki 2010 metų, o bendrauti teko beveik su visais, jeigu ne per fizikos pamokas, tai priimant į mokyklą ir išrašant atestatus, viesiems buvusiems kokegoms, techniniam personalui linkiu gražios, išskirtinės Rugsėjo 1-osios. Tą dieną mintimis būsiu su visais šventės dalyviais. ,,… Tegu tik dar žydi balti putinai”.

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.