Ne­per­si­dirbk siek­da­mas pra­lob­ti (0)

Aldona KUDZIENĖ, aldona@alytausnaujienos.lt
A.Kudzienė
Ne­su­kly­si šio me­to tur­ga­vie­tes pa­va­di­nęs uo­gų tur­gu­mi: rau­do­nuo­ja, mė­ly­nuo­ja, gel­to­nuo­ja jo­mis pre­kys­ta­liai. Prie ser­ben­tais nu­klo­to pre­kys­ta­lio ir su­si­ti­ko dvi gar­baus am­žiaus se­se­rys, abi jau laz­de­lė­mis pa­si­re­mian­čios, – mies­tie­tė ir tė­viš­kės so­dy­bo­je sa­vo gy­ve­ni­mą kū­ru­si. Mei­liai ap­si­ka­bi­nu­sios džiau­gė­si su­si­ti­ki­mu.

Svei­ka­tos rei­ka­lus ap­ta­ru­sios ir tai, kas ra­my­bės ne­duo­da iš­si­pa­sa­ko­jo. Mies­tie­tė guo­dė­si, kad iš pro­to ve­da gat­ve pro lan­gus į ele­va­to­rius vie­nas po ki­to gar­siai burz­gian­tys trak­to­riai su ūki­nin­kų grū­dais. „Pra­niut, už­jau­čiu, ra­my­bės dar il­gai tau ne­bus, ja­vap­jū­tė ką tik pra­dė­ta, o ši­tiek ja­vų bo­luo­ja. Aš tai nak­ti­mis vargs­tu. Ne­ga­liu gi už­da­ry­tais lan­gais mie­go­ti, sū­nūs tin­kle­lius nuo vabz­džių vi­suos lan­guos su­dė­jo, bet­gi jie nuo šu­nų lo­ji­mo ne­ap­sau­go. Aną­kart net iš­ėjau pa­si­klau­sy­ti, iš ku­rio kie­mo di­džiau­sias lo­ji­mas: pil­na­tis, še­šio­se so­dy­bo­se am­si. Ir ma­nie­ji ne­at­si­lie­ka. Kai paukš­čiai sa­vo bal­sus de­ri­na, mie­la klau­sy­tis, bet šu­nų nak­ti­nio triukš­mo man jau per daug“, – dės­tė jau­nes­nio­ji, ku­rios kal­bą nu­trau­kė pa­žįs­ta­mas vy­ru­kas, pa­juo­ka­vęs, kad ge­ra klau­sa to­kiuo­se me­tuo­se rei­kia tik pa­si­džiaug­ti. 

Abi se­su­tės juo­dų­jų ser­ben­tų pir­ko, vai­kys­tės uo­gų. Mies­tie­tė kiek nu­si­ste­bė­jo, pa­si­do­mė­jo, ne­gi tė­viš­kės so­de jau ne­li­ko ser­ben­tų. „Yra, mie­lo­ji, yra. Bet se­ni krū­mai, uo­ge­lės ma­žos, paukš­te­liai ir tie di­des­nių ieš­ko“, – ap­gai­les­ta­vo kai­mie­tė. Ir vėl abi kry­po į pri­si­mi­ni­mus, kiek ku­ri pri­sis­kin­da­vo, kiek dar lik­da­vo ka­bo­ti iki Žo­li­nių ir dar po jų. O da­bar ūki­nin­kai pyks­ta, kad jei ne­vai­ky­tų ėd­rū­nų paukš­čių, tai ir uo­gų ne­be­lik­tų.

Ir aš ku­rį lai­ką tur­gu­je žval­giau­si mo­te­rė­lės, iš ku­rios ne vie­ne­rius me­tus esu pir­ku­si juo­dų­jų ser­ben­tų. Ne­su­lau­ku­si skam­bi­nau, do­mė­jau­si, kur pra­puo­lu­si. Ati­ta­rė, kad kait­ra at­vi­ra­me plo­te au­gu­sius ser­ben­tus iš­vi­rė, o to­kiais ne­pre­kiau­si. Žmo­nės skun­džia­si, kad ir anks­ty­vie­ji obuo­liai iš­kep­ti. Vie­na dar­ži­nin­kė ste­bė­jo­si, kad ant lys­vės pa­li­ku­si ma­žas svo­gū­nų ro­pe­les, po ke­lių die­nų ra­do suž­liu­gu­sias. Itin karš­tų die­nų dau­gė­ja, ne tik žmo­nėms re­ko­men­duo­ja­ma sau­go­tis, bet ir sa­vo au­gin­ti­niais pa­si­rū­pin­ti, ir tuo, kas so­duo­se ir dar­žuo­se bręs­ta.

Ne vie­nas tur­gaus lan­ky­to­jas pa­ste­bi, kad po dvie­jų gau­saus lie­taus ban­gų ren­ka­mos di­des­nės mė­ly­nės, jų ki­log­ra­mas – 6 eu­rai, tiek pra­šo­ma ir už ši­lau­o­ges, avie­tes. Gerv­uo­gės eu­ru pi­ges­nės, per­pus pi­giau kai­nuo­ja ag­ras­tai.

Braš­kės ‘Rum­ba‘ at­sto­vau­ja anks­ty­va­jai veis­lei, bet mo­te­ris ke­lis jų ki­log­ra­mus, tur­būt nuo šie­me­čių dai­gų su­rin­ku­si at­ne­šė par­duo­ti. Už in­de­lį pra­šė 7 eu­rų. Kaip­gi ne­su­si­gun­dy­ti lie­pos pa­bai­go­je pa­ra­gau­ti pa­čių anks­ty­viau­sių braš­kių, ku­rių su jo­kio­mis ki­to­mis veis­lė­mis ne­su­mai­šy­si dėl joms gam­tos su­teik­to bliz­gu­mo, sal­du­mo, tvir­tu­mo ir tik­ros rau­do­nos spal­vos, tai­syk­lin­gos for­mos. Šios veis­lės braš­kės be­veik ne­smul­kė­ja.

Gau­sė­ja sly­vų pa­siū­la, ki­log­ra­mo kai­na nuo eu­ro iki 3,5. Vie­nur ki­tur ma­to­si aly­vi­nu­kų, sal­di­nių obuo­liu­kų, ki­log­ra­mas – eu­ras. Bul­vių įvai­riau­sių dy­džių, smul­kiau­sių ki­log­ra­mą ga­li­ma nu­si­pirk­ti už 50 cen­tų. Mor­kų, svo­gū­nų, bu­ro­kų ki­log­ra­mo kai­na svy­ruo­ja apie eu­rą. Už lau­ke au­gin­tus agur­kus pra­šo­ma virš 2 eu­rų, šilt­na­miuo­se skin­tų vi­du­ti­nė kai­na apie 2 eu­rus. Bet ne­stan­dar­ti­nių ga­li nu­si­pirk­ti ir už eu­rą. Lie­tu­viš­ki po­mi­do­rai – per 3 eu­rus. Viš­tų kiau­ši­nių dė­žu­tė – 2,5 eu­ro. In­de­lis iš­lukš­ten­tų žir­nių – 2 eu­rai, rūgš­ty­nių  ge­ra sau­ja – eu­ras. Vo­ve­rai­čių in­de­lis – iki 4,5 eu­ro, per­kan­tiems dau­giau – 4.

Nors, kaip tei­gia sta­tis­ti­ka, per me­tus ša­ly­je bi­ty­nų su­ma­žė­jo, vie­ti­nių bi­ti­nin­kų me­daus pa­siū­la di­džiu­lė. Net pir­mo­jo me­daus kai­nos ne­di­de­lės. Ki­log­ra­mas švie­žio kai­nuo­ja apie 5 eu­rus. Pa­sak  di­des­nius bi­ty­nus pri­žiū­rin­čių­jų, did­me­ni­nė­je pre­ky­bo­je ki­log­ra­mo kai­na ne­sie­kia nė dvie­jų eu­rų. Ne­no­rė­jęs net var­do pa­sa­ky­ti vy­res­nės kar­tos bi­ti­nin­kas tei­gė, kad tur­būt  ir bi­tes, kaip kaž­ka­da kar­ves, teks par­duo­ti kai­my­nams len­kams. „Mes, Aly­taus ra­jo­no bi­ti­nin­kai, di­de­lių bi­ty­nų ne­tu­ri­me, bet kaip tiems, ku­rie  per se­zo­ną de­šim­tis to­nų me­daus iš­su­ka?“ – re­to­riš­kai svars­tė. „Ne­per­si­dirbk siek­da­mas pra­lob­ti, būk iš­min­tin­gas ir liau­kis“, – gob­šuo­lius mo­ko Šven­ta­sis Raš­tas.
 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Kiti straipsniai