Nepersidirbk siekdamas pralobti (0)
Sveikatos reikalus aptarusios ir tai, kas ramybės neduoda išsipasakojo. Miestietė guodėsi, kad iš proto veda gatve pro langus į elevatorius vienas po kito garsiai burzgiantys traktoriai su ūkininkų grūdais. „Praniut, užjaučiu, ramybės dar ilgai tau nebus, javapjūtė ką tik pradėta, o šitiek javų boluoja. Aš tai naktimis vargstu. Negaliu gi uždarytais langais miegoti, sūnūs tinklelius nuo vabzdžių visuos languos sudėjo, betgi jie nuo šunų lojimo neapsaugo. Anąkart net išėjau pasiklausyti, iš kurio kiemo didžiausias lojimas: pilnatis, šešiose sodybose amsi. Ir manieji neatsilieka. Kai paukščiai savo balsus derina, miela klausytis, bet šunų naktinio triukšmo man jau per daug“, – dėstė jaunesnioji, kurios kalbą nutraukė pažįstamas vyrukas, pajuokavęs, kad gera klausa tokiuose metuose reikia tik pasidžiaugti.
Abi sesutės juodųjų serbentų pirko, vaikystės uogų. Miestietė kiek nusistebėjo, pasidomėjo, negi tėviškės sode jau neliko serbentų. „Yra, mieloji, yra. Bet seni krūmai, uogelės mažos, paukšteliai ir tie didesnių ieško“, – apgailestavo kaimietė. Ir vėl abi krypo į prisiminimus, kiek kuri prisiskindavo, kiek dar likdavo kaboti iki Žolinių ir dar po jų. O dabar ūkininkai pyksta, kad jei nevaikytų ėdrūnų paukščių, tai ir uogų nebeliktų.
Ir aš kurį laiką turguje žvalgiausi moterėlės, iš kurios ne vienerius metus esu pirkusi juodųjų serbentų. Nesulaukusi skambinau, domėjausi, kur prapuolusi. Atitarė, kad kaitra atvirame plote augusius serbentus išvirė, o tokiais neprekiausi. Žmonės skundžiasi, kad ir ankstyvieji obuoliai iškepti. Viena daržininkė stebėjosi, kad ant lysvės palikusi mažas svogūnų ropeles, po kelių dienų rado sužliugusias. Itin karštų dienų daugėja, ne tik žmonėms rekomenduojama saugotis, bet ir savo augintiniais pasirūpinti, ir tuo, kas soduose ir daržuose bręsta.
Ne vienas turgaus lankytojas pastebi, kad po dviejų gausaus lietaus bangų renkamos didesnės mėlynės, jų kilogramas – 6 eurai, tiek prašoma ir už šilauoges, avietes. Gervuogės euru pigesnės, perpus pigiau kainuoja agrastai.
Braškės ‘Rumba‘ atstovauja ankstyvajai veislei, bet moteris kelis jų kilogramus, turbūt nuo šiemečių daigų surinkusi atnešė parduoti. Už indelį prašė 7 eurų. Kaipgi nesusigundyti liepos pabaigoje paragauti pačių ankstyviausių braškių, kurių su jokiomis kitomis veislėmis nesumaišysi dėl joms gamtos suteikto blizgumo, saldumo, tvirtumo ir tikros raudonos spalvos, taisyklingos formos. Šios veislės braškės beveik nesmulkėja.
Gausėja slyvų pasiūla, kilogramo kaina nuo euro iki 3,5. Vienur kitur matosi alyvinukų, saldinių obuoliukų, kilogramas – euras. Bulvių įvairiausių dydžių, smulkiausių kilogramą galima nusipirkti už 50 centų. Morkų, svogūnų, burokų kilogramo kaina svyruoja apie eurą. Už lauke augintus agurkus prašoma virš 2 eurų, šiltnamiuose skintų vidutinė kaina apie 2 eurus. Bet nestandartinių gali nusipirkti ir už eurą. Lietuviški pomidorai – per 3 eurus. Vištų kiaušinių dėžutė – 2,5 euro. Indelis išlukštentų žirnių – 2 eurai, rūgštynių gera sauja – euras. Voveraičių indelis – iki 4,5 euro, perkantiems daugiau – 4.
Nors, kaip teigia statistika, per metus šalyje bitynų sumažėjo, vietinių bitininkų medaus pasiūla didžiulė. Net pirmojo medaus kainos nedidelės. Kilogramas šviežio kainuoja apie 5 eurus. Pasak didesnius bitynus prižiūrinčiųjų, didmeninėje prekyboje kilogramo kaina nesiekia nė dviejų eurų. Nenorėjęs net vardo pasakyti vyresnės kartos bitininkas teigė, kad turbūt ir bites, kaip kažkada karves, teks parduoti kaimynams lenkams. „Mes, Alytaus rajono bitininkai, didelių bitynų neturime, bet kaip tiems, kurie per sezoną dešimtis tonų medaus išsuka?“ – retoriškai svarstė. „Nepersidirbk siekdamas pralobti, būk išmintingas ir liaukis“, – gobšuolius moko Šventasis Raštas.
Komentarai
Palikite savo komentarą