Lina Vertinskienė: „Nei vakar, nei rytoj geresnių laikų vaikų globai nebuvo ir nebus, geriausias laikas – šiandien“ (0)

Aldona KUDZIENĖ, aldona@ana.lt
Asmeninės nuotr.
Asmeninės nuotr.
Miroslavo seniūnijos Remeikių kaimo ūkininkai Lina ir Jonas Vertinskai, užauginę savus vaikus, tapo globėjais trims svetimiems vienos šeimos vaikams. Novatoriškai su vyru ūkininkaujanti Lina teigia, vaikų globa jiems susiklostė natūraliai ir be ilgų svarstymų. Abu su vyru sutaria, yra darbštūs, neblogai finansiškai verčiasi, tad gimė mintis, kodėl nepadaryti laimingų svetimos šeimos vaikų, kuriuos likimas mėto iš vienos vietos į kitą? Globėją Liną kalbinome pirmomis vasaros dienomis.

– Šiemet 72-ąjį kartą kalendorinė vasara prasidėjo gražia švente šeimoms – Tarptautine vaikų gynimo diena. Ar iš tiesų visais laikais vaikystė yra tarsi žmogaus gyvenimo pavasaris?

– Manau, kad visais laikais, kaip ir šiuometiniais, vaikystė gali būti ne vien žmogaus gyvenimo pavasariu pavadinta, o kai kurių vaikų vaikystę, deja, galima prilyginti rudeniui ar net giliai žiemai. Laiminga vaikystė kartais kaip laimingas loterijos bilietas, kurio prizas – tėvų ir artimųjų meilė, šilti namai, skanus ir sotus maistas, gera sveikata, harmonija.

– O kokia buvo Jūsų pačios ir Jūsų vyro Jono vaikystė?

– Mano vaikystė prabėgo kaime, trijų vaikų šeimoje. Aš buvau jauniausias vaikas šeimoje, taigi dėmesio ir meilės teko daugiausiai. Galiu įvardinti savo vaikystę kaip sočią, šiltą ir darbingą, nes, gyvenant kaime, buvo ne vien žaidimai, linksmybės, bet ir darbas bei atsakomybės. Galiu pasidžiaugti, kad gyvenimas kaime išmokė darbštumo, ką patys bandėme perduoti savo vaikams, o dabar globotiniams.

Vyras Jonas užaugo šešių vaikų šeimoje, jis – trečias. Buvo laimingas, turėdamas daug brolių ir sesių bei pilną šeimą su tėčiu ir mama. Tačiau gyvenimas nebuvo lengvas, reikėjo daug dirbti ir rūpintis vieniems kitais. Mama dirbo laiškininke vietos pašte, po pamokų jam dažnai tekdavo padėti išnešioti spaudą, sugrįžus – dar pagelbėti ūkyje.

– Jei neklystu, su Jonu jau gerus penkerius metus globojate tris, galima sakyti, dabar jau jaunuolius, vienos motinos vaikus. Kokia buvo jų vaikystė iki Jūsų globos?

– Turiu patikslinti, kad globojame dvi seses ir brolį. Vaikai apie savo vaikystę iki atsiradimo mūsų šeimoje nelinkę atvirai dalintis. Brolis buvo mažas, o sesėms, matyt, praeitis nekelia gerų emocijų, todėl daugeliu atvejų apie ją tiesiog nutyli. Kiek mums žinoma, dalį savo vaikystės vaikai praleido su tėvais, senelio namuose. Tėvai, kaip ir senelis, nevengė alkoholio, stokojo socialinių įgūdžių. Kiek vyresnioji dukra yra užsiminusi, esą dažniausiai mama nevengusi smurto, kurio daugiausiai ir teko patirti vyresnėlei.

Jaunesniajai sesei ir broliui mama buvusi švelnesnė. Buitis jiems tekusi varginga, turbūt ne visada ir soti. Vėliau – vaikų namai, bei keletas laikinų globėjų, kol likimas atvedė visus į mūsų šeimą.

– Kokie šiandieninio jaunimo norai?

– Vyresniosios globotinės charakteris nėra lengvas, kaip ir vaikystė. Paauglystė jau stipriai įsibėgėjusi, norisi draugų ir linksmybių, bet savaime suprantama, jog linksmybės, dažnu atveju, kuria išlaidas. Šiuo metu svarsto apie darbą vasarai, viliasi surasti kuo geriau apmokamą. Jaunesnioji mėgsta žmones, nori puoštis, nori susitikti su draugais, bendrauti. Broliui 12 metų, kadangi ūkininkaujame, jo didžiausi norai valdyti ūkio techniką su skirtingus padargus, jam tai puikiai sekasi.

– Kaip bevertinsi, buities daugiau tenka šeimos moterims. Bet Jūs dar suspėjate suktis ir visuomeninėje Miroslavo seniūnijos veikloje, visuomet šypsotis, skleisti gerą nuotaiką. Iš kur semiama ta gerumo energija?

– Visa tai, ką matote, tiesiog eina iš mano vidaus ir prigimties. Optimizmas užkoduotas mano genuose, neapleidžia mintis, jog nors ir kas nutiks, bet viskas išeis tik į gerą. Kai jauti, kad viskas bus gerai, kaip nesišypsoti?

Žinoma, būna visokiausių dienų, kartais atrodo, kad viskas tiesiog per sunku, bet kultūrinis gyvenimas padeda atitrūkti nuo kasdienių iššūkių ir, regis, viskas susidėlioja į vietas.

– Globojamiems vaikams Jūs su Jonu – neįkainojama vertybė. O ką Jums patiems duoda auginami vaikai?

– Pirmiausiai turbūt visomis prasmėmis pilnus namus – juoko, džiaugsmo, klegesio, šilumos. Turime galimybę dar kartą praplėsti savo kantrybės ribas, nes su iššūkiais susiduriame kiekvieną dieną. Vaikai mums suteikia jausmą, kad pasaulį padarėme truputėlį gražesniu. Mes nesididžiuojame tokiu savo pasirinkimu, tiesiog jaučiame.

– Ką patartumėte šeimoms, svarstančioms: įsijungti į globotojų būrį ar dar palaukti geresnių laikų?

– Pasiryžimas globoti vaikus – tai ankstesnį gyvenimą keičiantis žingsnis. Tai ir kasdieniai iššūkiai, kurių galėtų nebūti. Bet, jei jūs jaučiate, kad priimdami tokį sprendimą padarysite pasaulį geresnį ir jūsų galimybės, namų dydis ir kantrybė leidžia globotinį priimti, tai – pirmyn.

Nei vakar, nei rytoj geresnių laikų vaikų globai nebuvo ir nebus, šiandiena yra geriausias laikas. Juk rytojus nė vienam iš mūsų nėra pažadėtas.

– Papasakokite ir apie Jūsų pačių vaikus, anūkus. Ką jie veikia šiandien?

– Su vyru užauginome du vaikus, sūnų Vaidą ir dukrą Rūtą. Jie sukūrę šeimas ir palikę mūsų namus. Labai džiaugiamės, jog abu yra ranka pasiekiami, sūnus gyvena ir dirba Alytuje, dukra – visai šalia, vos 50 metrų nuo mūsų namų.

Dažnai su globotiniais iškylančius klausimus sprendžiame kartu. Dukra su žentu dirba kartu su mumis ūkyje. Vaikai mus džiugina septyniais anūkais. Sūnus apdovanojo pirmąja anūke, kuriai jau 14 metų, iš viso jis su žmona susilaukė penkių vaikų. Dukra augina du vaikus, sūnų ir dukrą, mažoji netrukus sulauks dvejų metukų. Taigi, kai susirenka visa šeima drauge, šurmulio ir geros nuotaikos netrūksta.

 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.