Ka­ro­li­na ir Vin­cas pro­se­ne­lių so­dy­bos pa­slap­tį įmi­nė ne­ty­čia (0)

Saulė Pinkevičienė, saulepinkeviciene@alytausnaujienos.lt
Ka­ro­li­na, Vin­cas ir Teodoras
Pro­se­ne­lių so­dy­bą Meš­ku­čių kai­me šią va­sa­rą tvar­kiu­sių aly­tiš­kių Ka­ro­li­nos ir Vin­co Vai­čiu­lių lau­kė staig­me­ną. „Ka­dan­gi lu­bų per­dan­ga bu­vo su­pu­vu­si, te­ko lup­ti plokš­tes ir ją nuim­ti. At­kė­lus vie­ną plokš­tę, iš­kri­to dai­liai su­lanks­ty­tas po­pie­riaus pa­ke­tė­lis, o ja­me ra­do­me kaž­ką pa­na­šaus į laiš­ką – ran­kų dar­bo pa­veiks­lė­lį at­vi­ru­ką su už­ra­šu „Lais­vė–Vil­tis“. Par­ti­za­niš­kas gi­mi­nės so­dy­bos is­to­ri­jas man yra pa­sa­ko­jęs se­ne­lis, bet ra­di­nys su­tei­kė joms dar dau­giau emo­ci­jų“, – sa­ko Ka­ro­li­na, nu­spren­du­si tro­bos re­lik­vi­ją pa­do­va­no­ti Aly­taus kraš­to­ty­ros mu­zie­jui.
So­dy­bos kie­me – bun­ke­ris

„Pro­se­ne­lių Te­re­sės ir Fe­lik­so Ga­ve­lių man ne­te­ko pa­žin­ti, nes gi­miau pra­ėjus ne­ma­žai lai­ko po jų mir­ties, ta­čiau jų at­mi­ni­mas vi­są lai­ką bu­vo ir yra gy­vas pa­sa­ko­ji­muo­se, daik­tuo­se, na­muo­se, ku­riuos pa­vel­dė­jo­me“, – sa­ko Ka­ro­li­na, ku­riai apie pro­se­ne­lius Te­re­sę ir Fe­lik­są dau­giau­sia pa­sa­ko­jo da­bar jau a. a. se­ne­lis Te­odo­ras Ga­ve­lis (1940–2015). „Dar bū­da­mas vai­kas jis su­pra­to, kad na­muo­se vyks­ta kaž­kas svar­baus, bet tė­vai nuo vai­kų daug ką sle­pia. Ne­to­li so­dy­bos bu­vo įreng­tas ir Dai­na­vos apy­gar­dos šta­bo bun­ke­ris. Ir iki šiol to­je vie­to­je yra li­ku­si duo­bė”, – Ka­ro­li­na pa­sa­ko­ja, kad jos se­ne­lis su drau­gu Ed­mun­du no­rė­jo bun­ke­rį at­sta­ty­ti, ta­čiau ne­bu­vo lem­ta pla­nus įgy­ven­din­ti.

Se­ne­lis jai taip pa­sa­ko­jo, kad nuo įė­ji­mo į bun­ke­rį ma­ty­da­vo­si kai­my­nų šu­li­nys. Jie bu­vo par­ti­za­nų rė­mė­jai ir tu­rė­jo su­si­ta­ri­mą: jei­gu šu­li­ny­je su svir­ti­mi bū­da­vo įmerk­tas ki­bi­ras – pa­vo­jus, jei­gu pa­kel­tas – ra­mu.“

Ka­ro­li­na sa­ko, kad, kiek jai ži­no­ma, bun­ke­ris nie­ka­da ne­bu­vo su­ras­tas, kaip ir na­muo­se, po šven­tu pa­veiks­lu (ab­ra­zu) pa­slėp­ti par­ti­za­nų do­ku­men­tai: „Bet stri­bai tu­rė­jo in­for­ma­ci­jos apie ga­li­mą jo bu­vi­mo vie­tą, nes daž­nai su šu­ni­mis tik­rin­da­vo na­mus, smai­gais ba­dy­da­mi že­mę ieš­ko­jo bun­ke­rio, il­gą lai­ką mū­sų so­dy­ba bu­vo ap­sup­ta“.

Vai­kys­tė­je ieš­ko­jo už­kas­to laiš­ko

Anū­kei taip pat įstri­go se­ne­lio Te­odo­ro pa­sa­ko­ji­mas, kaip jis ke­lis kar­tus nak­vo­jo pas par­ti­za­nus bun­ke­ry­je, bet vė­liau tė­vai už­drau­dė to­kias nak­vy­nes. Par­ti­za­niš­ka pro­se­ne­lių so­dy­bos is­to­ri­ją ir jos pa­slap­tys pa­lie­tė ir pa­čios Ka­ro­li­nos vai­kys­tę, juk vai­kų vaiz­duo­tę vi­suo­met aud­ri­na pa­slap­tys. O se­ne­lis jai pa­sa­ko­jo, kad bu­vo ga­vęs kaž­ko­kį raš­tą iš Adol­fo Ra­ma­naus­ko-Va­na­go, jį įdė­jo į bu­te­lį, ap­lie­jo vaš­ku ir pa­ka­sė po svir­nu: „Ne kar­tą mes su bro­liu ir drau­gais lin­do­me po svir­nu, ban­dėm ka­si­nė­ti ir ieš­ko­ti pa­slėp­to lo­bio, bet nie­ka­da ne­pa­vy­ko jo ras­ti.“

Daugiau sužinokite skaitydami laikraščio „Alytaus naujienos“ 14024-ąjį numerį.

© Publikacijų autorystė yra saugoma ℗ Perpublikavimas žiniasklaidoje draudžiamas

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.