Be švaros nebus nei grožio, nei tvarkos (2)
Silkė po pušim
Tokių akcijų metu ne tik Alytaus, tačiau ir visos Lietuvos nevalyvi gyventojai buvo raginami rūpintis savo miesto ir kiemų švara. Nepilti įvairiausių šiukšlių ir atliekų kur užsigeidus. Alytaus netvarką prieš kelerius metus iš peties pliekė vietinis laikraštis „Dzūkas“: „Alytus turėdamas pušuotus miškus, augančius prieš saulę, tekantį Nemunėlį, vasaros metu susilaukia nemažai ir svečių. Suvažiuoja jie pasižiūrėti „dzūkų dzyvų“, na ir pamato jie juos.
Miškeliai gražūs, vietos gražios, rodos, sėdėtum ir gerėtumeis, bet deja, netaip yra. Gražūs miškeliai, gražios vietos mūsų „kultūringų“ gyventojų dar pagražinamos. Kai kurie (vietiniai) „džiovininkai“ ateidami miškan atsineša silkę, padeda prieš saulę, iškepina, nulupa jai skūrą ir neišdirbtą meta prie pušelės pridengdami nuo saulės gabalu popieros. O retkarčiais prieš „šabą“ supratlyvesnės ponios-gaspadinės atsineša ir košerną vištelę nudulkinti, o kits ir dar kažką padaro... Kitą dieną visa ta procedūra atliekama prie antros pušelės ir ten vėl skūras su galvom palikvidinėja, ir gražus Alytaus pušynėlis virsta tokiu pat mėšlynu kaip ir kiekvienas Alytaus gyventojo kiemas su ypatingos rūšies oru, ypač kada palija ir saulutė pakaitina.“
Paskaitos, eisenos, plakatai ir orkestrai
Nemažai teko įdėti pastangų, kad Alytuje po truputį įsivyrautų švara. Prie to prisidėjo organizuojamos „Švaros savaitės“, kurių metu buvo aiškinama švaros prasmė, nauda, kviečiama švarintis, komisijos tikrindavo kiemus, rašydavo baudas arba griežtai įspėdavo.
1931 metų gegužės mėnesio pradžioje Savivaldybių departamentui paraginus buvo sudarytas Alytaus apskrities „Švaros savaitės“ komitetas. Paprašyta dvasiškių, gydytojų, mokytojų, valsčių sanitarinių komisijų aktyviai prisidėti rengiant švaros populiarinimo paskaitas, eisenas su tokiam renginiui tinkančiais plakatais, paveikslais, dainomis ir orkestrais.
Alytuje eisena vyko gegužės 17 dieną. Prasidėjo Pirmajame Alytuje ir žygiavo iki pat miesto stadiono. Eiseną lydėjo ulonų pulko orkestras. Kad švaros nauda būtų įtaigesnė, Alytaus tunto skautai ir „Lietuvos vaiko“ darželio auklėtiniai atliko teatralizuotus pokalbius apie švarias ir nešvarias miesto vietas. Šie vaidinimai susilaukė didelio pasisekimo, nes ne vieną susirinkusįjį privertė nusikvatoti, o švaros nemylėtojus rausti iš gėdos. Daktaras Simas Janavičius tą dieną taip pat triūsė nenuilsdamas – kur tik galėjo, rėžė kalbas apie švaros naudingumą ir prasmingumą.
Kartais organizatoriai persistengdavo su įvairiomis agitacijomis, suteikdami progos juos šiek tiek pašiepti. Čia progos nepraleido „Sekmadienis“, juokų skyrelyje išspausdindamas „Švaros savaitės“ apžvalgą. Autorius šmaikštavo: „Pilietinis ir visuomenės švaros skyrius labai patenkintas „Švaros savaite“. Vis dėlto, pagaliau švara įgijo visuomeninio pobūdžio. Anksčiau kiekvienas savarankiškai galvojo apie švarą. Vienas valė nagus dantims valyti šepetėliu, kitas krapštė dantis manikiūro instrumentu. Jokio organizuotumo arba suderinto veiksmų kontakto. Net žmonės kaklą plovė tiktai tiek, kiek jis matomas iš po apykaklės arba dekoltė. Mokiniams išdavė plakatus ir dantims valyti šepetėlius. Laikytos viešos paskaitos apie racionalų naudojimąsi išduotais daiktais. Visur linksma nuotaika, narsumas ir griežti obalsiai“.
Dėmesys prekybininkams, restoranams ir viešbučiams
Švaros reikalais buvo rūpinamasi ne tik gyventojų kiemuose, tačiau ir parduotuvėse, turguose, valgyklose, restoranuose ir viešbučiuose. Tam nemažai dėmesio skyrė laikraštis „Verslas“. Buvo barami pardavėjai, kurių chalatai retai matydavo muilą ir vandenį. Pirkta dešra atsiduoda žibalu, nes pardavėjas vienam pirkėjui jį pylė – pardavė, rankas nusivalė į chalato skverną ir dešrą pasvėrė. Vienam atseikėjo porą kilogramų bulvių, rankas nusipurtė ir kitam bandelę padavė – tas atsikando, o tarp dantų smėlis girgžda. O kur dar piene mirkstančios musės ar linksmai ropojančios po šviežius lašinius. Ką jau kalbėti apie duonos išvežiotojus, kurie produktus veža dulkėtomis gatvėmis, jų prijuostėse jau neįžiūrėsi pirminės jos spalvos, rankų neplauna – deda duoną, paskui jomis stveriasi vadelių ir parduotuvėje nesiplovęs rankų atskaičiuoja kepaliukus.
Kiti irgi gavo pylos: „Mūsų miestai ir miesteliai keliaujantiems neturi patogių ir švarių viešbučių, švarių valgyklų, mandagių ir švarių patarnautojų.“ Restoranams linkėjo: „Prie viso to kreipkime didelio dėmesio į savo išorę, nes drabužis ir švara šioje darbo srityje turi neįkainojamos reikšmės. Viską svečias dar gali atleisti, bet jau nešvaros – niekados!“
Taikliausiai apibūdinti situaciją turguose pasirinko arklio pavyzdį: „Pasidairius po vežimus matome, kad prie vieno galo vežimo pririštas arklys ėda iš vežimo, prunkščia, o kitame gale parduodama grietinė, sūriai, sviestas arba duona. Arklys prunkšdamas apiprunkščia produktus arba atlikdamas gamtinius reikalavimus apteškia su kojomis gretimam vežime esamus produktus.“
„Smarvė iš tolo“
Netrukus Alytuje buvo sudaryta sanitarinės priežiūros komisija, kuri, pasiėmusi baudų kvitus, išsileido per Pirmojo Alytaus gyventojų kiemus tikrinti švaros ir nevalas baudė.
Prabėgus keleriems metams miestiečiai už šias patikras komisijai atsikeršijo viename respublikiniame laikraštyje parašę žinutę „Smarvė iš tolo“: „Važiuojant iš Alytaus per Simno gatvę į Balbieriškį, ant gražaus kalnelio, kuris matyti iš miesto, griovyje ir ant lauko primėtyta gyvulių griaučių. Taku einant jie tiesiog kliūva už kojų ir duoda labai bjaurią smarvę. Čia reikia susirūpinti toms įstaigoms, kurios turi žiūrėti tvarkos ir sanitarijos.“
Sopuliai dėl biudžeto ir miesto plano
Miestiečiai su miesto valdžia vieni kitus kritikuodami, vieni kitiems reikšdami priekaištus po truputį tvarkė ir gražino Alytų. Apsitvarkius aplinką galima buvo imtis ir miesto tvarkymo reikalų. Tas užtruko, tačiau buvo įvertinta. 1939 metų gegužės mėnesį atlėkęs „Lietuvos aido“ korespondentas pastebėjo, jog „naujai atvykusiam į Alytų tuoj krinta į akis, kad Alytus tvarkymosi atžvilgiu daro didelę pažangą.“ Tuomet pakalbino burmistrą Zigmą Jakulį ir savo straipsnį pavadino „Alytus grožėja ir sparčiai tvarkosi“.
Burmistras kalbą pradėjo nuo miesto biudžeto: „Šiais metais miesto biudžetas siekia tik 386.000 Lt. palyginant tokį biudžetą su miesto tvarkymu, tai jis yra labai mažas. Mat, pagal pajamas, derinamos ir išlaidos. Jeigu miesto savivaldybė galėtų nustatyti darbų planą realizuoti, tai galimas daiktas tektų išleisti iki 1,5 milijono litų. Juk visiems žinoma, kad Alytus seniau buvo paprastas miesčiukas, o dabar jau jis rikiuojasi pirmaeilių miestų eilėse. Jau kelinti metai kai susilaukė kurorto vardo. Tad ryšium su tuo teko miestą gražinti, tvarkyti ir daug ką tobulinti.“
Pasirodo, iki pat 1939 metų vidurio Alytus neturėjo tikslaus plano: „Iki šiol miestas turi ribas, bet neturi tikslaus plano. Dabar jau kelinta savaitė kai dirba du inžinieriai–geodezininkai. Jie tiksliai matuoja viso miesto gatves, sklypus ir ruošia miesto planą. Vadinasi Alytus nepoilgam turės tikslų planą, pagal kurį lengviau bus plėsti modernią statybą ir ją tvarkyti. Miestui plano ruošimas daug nekainuos. Inžinieriai aprūpinami darbininkais ir butu. Kitas išlaidas padengia valstybės iždas.“
Tvarkomės ir aprūpiname darbu!
Tais metais Alytui Vidaus reikalų ministerija viešiesiems darbams skyrė 60 tūkst. litų. Burmistras Z.Jakulis pasidžiaugė, kad miesto bedarbiai buvo aprūpinti darbu, sparčiai vyko daugelis tvarkymo darbų. Gegužės mėnesio pabaigoje buvo: „Baigiama tvarkyti I Pulko, Bloznelio, Bažnyčios ir Aušros gatvės, ir turgavietė. Įrengta prie buvusio geležinkelio tilto maudyklė, kurią administruoti numatyta pavesti vietos šauliams. Sutvarkyti abu parkai. Kipro Petrausko parke galutinai įrengta vasaros teatrui scena su elektros instaliacija, padarytas gėlyno viduryje modernus fontanas, gražiai sutvarkyta laisvės medžio aikštelė ir padirbta daug naujų suolų. Didžiajame parke sutvarkyti takai. Prie takų pasodinta medžių, per griovį perėjimui statomas tiltas, kuris tarnaus ne tik patogumui, bet ir patį parką pagrąžins. Be to, gatvėse šį pavasarį pasodinta 500 dekoratyvinių medelių ir apsodinta gyvatvorės 100 ištisinių metrų.“ Šiandieniniame mieste nė su žiburiu nerasime K.Petrausko parko. Viskas labai paprasta. Miesto sodas 1936 metais, pagerbiant žinomo tenoro K.Petrausko 25-erių metų sceninio darbo jubiliejų, buvo pavadintas jo vardu.
Planai be dulkių
Burmistras mielai dalijosi ir ateities planais. Vieni – keleriems metams į ateitį, kiti – dar tų pačių metų antrąjį pusmetį: „Miestas nori ir savąją elektros stotį turėti. Atrodo, kad stotis duotų miestui dideles pajamas. Su koncesininkais sutartis baigiasi 1942 metais. Jie siūlo iš jų pirkti, bet kol kas su šiuo dar nesiskubinama. Tariamasi su specialistais, inžinieriais ir iš anksto ruošiamasi pelningam darbui.
Autobusų stotis savivaldybę taip pat domina. Nors dabar autobusų stotis tiesioginiai savivaldybei nepriklauso, bet vis tuo reikalu daromi žygiai, nes dabar ji savo paskirčiai neatitinka. Pagal miesto gyventojų ir savivaldybės pageidavimus autobusų stotis turėtų būti prie geležinkelio stoties, žinoma geroje aikštelėje ir gerose patalpose.“
Alytui tapus kurortu buvo rūpinamasi ne tik miesto švara ir gražinimu, tačiau ir tuo, jog čia būtų galima tinkamai ir patogiai ilsėtis: „Alytiškiai, o ypač vasarotojai daug nusiskųsdavę, kad mieste daug dulkių. Yra vilčių, kad ir ši kliūtis bus pašalinta. Liepos mėnesį savivaldybė turės nuosavą mašiną, kuria bus laistomos visos žymesnės gatvės. Vadinasi, mašina bus panaudota gaisrams gerinti ir gatves laistyti.
Kipro Petrausko parke ir šiemet gros ulonų pulko orkestras, kur susirinkusieji prie puošnių rožių fontano turės progos ne tik pasigrožėti, bet ir muzika pasigėrėti. O sportininkams stadione įrengtos dvi geros tenisui žaisti aikštelės.“
Birutė Malaškevičiūtė
Muziejininkė

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Kai einu per parko rozyna ir…
Komentaras
Kai einu per parko rozyna ir matau puciant atceit pusu spyglius ir lapus tiesiog mane purto O ten tik zemes ir tas gelytes tik li ksta Kitam gale plepa 5 moterytes su graibsciais Tai kokia svara Asmuo
ir koks grozis jei 3 metai…
Komentaras
ir koks grozis jei 3 metai kai niekas negreboja ir neisveza medzio lapu is Santaikos gatves bei zole nupjove po 3 metu taip tik siemet kai padare nauja kelia o jei kelias butu buves senas tai ir zole butu buvusi iki keliu