Ar Alytus taps novelės sostine? (4)

Saulė Pinkevičienė, saulepinkeviciene@alytausnaujienos.lt
Šiurkus
Vilniuje prasidėjo knygų mugė, o alytiškiai, Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir Alytaus apskrities literatų klubas „Tėkmė“ primena, kad paskelbtas lietuviškos novelės pradininko ir literatūros klasiko Jono Biliūno vardo geros novelės konkursas „Laimės žiburys“ įsibėgėjo. Konkurso sumanytojas, oreivis Gintaras Šiurkus 2021 m. Knygų mugėje pristatė savo kny­gą apie Ste­po­no Da­riaus ir Sta­sio Gi­rė­no žy­gį „Tai ko­dėl jie žu­vo?”. Šįkart jis sumanė surengti konkursą ir trylika geriausių novelių išleistti atskiru leidiniu, galbūt jis bus pristatytas Knygų mugėje po metų?

Konkurso „Laimės žiburys“ steigėjai yra Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Alytaus apskrities literatų klubas „Tėkmė“ ir Nemunaičio oreivių klubas. Konkurse gali dalyvauti visi: tiek profesionalai, tiek mėgėjai. Trys autoriai apdovanojami piniginiais prizais. Geros novelės konkurso sumanytojas G. Šiurkus yra įsitikinęs, kad Lietuva turi pasaulinio garso novelistų. Vienas iš jų – Alytuje gimęs Jurgis Kunčinas. Tačiau daugybė talentingų autorių yra dar niekam nežinomi. 

– Kam skirtas konkursas? – klausiame G. Šiurkaus.

– Kai kurie talentingi autoriai ir patys nežino, kad jie tokie yra,  būtent jiems ir yra skirtas geros novelės konkursas. 

– Kas jame gali dalyvauti? Ar tai Alytaus rajono, Alytaus miesto ar Alytaus apskrities konkursas?

– Tai konkursas viso pasaulio autoriams, kurie atsiųs niekur nepublikuotą novelę lietuvių kalba. 

– Ar gali jame dalyvauti ir mėgėjai?

– Jame gali dalyvauti visi, kas mano, kad parašė gerą novelę. Noveles galite siųsti iš Rašytojų sąjungos, iš psichoneurologinių dispanserių, iš įkalinimo įstaigų, iš slaugos namų, iš gimnazijų ir progimnazijų.

– Ar nebijote, kad konkursą savo kūryba užvers grafomanai?

– Nė kiek nebijome, nes apdovanotos bus tik trylika geriausių. Visa kita nusės kaip dumblas ir negadins bendro konkurso lygio. Esu įsitikinęs, kad prizininkų novelės nustebins net didžiausius optimistus. 

– Ar jau turite žinomų ir garsių autorių?

– Kol kas profesionalai baidosi mėgėjų, tačiau viskas susigulės, nes jokio pavojaus nėra – komisija gauna noveles be pavardžių, tik trylikos geriausių autorių pavardės paaiškės per apdovanojimą. Galima pasirašyti slapyvardžiu ir prisipažinti tik tada, jei laimėsite pirmą vietą. Brunas Travenas atsiuntė vienam Vokietijos laikraščiui „Medvilnės rinkėjų“ romaną parašytą pieštuku ant vyniojamo popieriaus. Romanas išgarsėjo visame pasaulyje, išverstas į daugybę kalbų, tačiau autoriaus tikroji pavardė nežinoma ir šiandien.

– Kokie geros novelės konkurso tikslai?

– Skatinti kūrybą, puoselėti lietuvių kalbą, populiarinti novelės žanrą ir kelti autorių prestižą. Noriu, kad Alytus taptų novelės sostine. 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    G.Šiurkus, pernai rudenį, Anykščiuose dalyvavo anykštėnų (Koplyčioje) novelės ir apsakymo konkurse ir jam ten labai patiko. Tai grįždamas namo sugalvojo, kad jam irgi reikia... šito žaisliuko. Tada galima pasivogti...
    Alytiškiai turi savų rašytojų, kam VOGTI iš anykštėnų Joną Biliūną. Mandagūs žmonės taip nesielgia!
    O filmuotoje medžiagoje, kur pasakoja apie būsimą konkursą nepasako, kad bus atrinkta tik 13 kūrinių. Ir melas, kad moteris iš Rokiškio organizuoja prozos konkursus...

Kiti straipsniai