Alytiškiai saugomi nuo nestabilių kainų ir net galimų diversijų (0)
Pirmoji kogeneracinė elektrinė – daugiau nei prieš dešimtmetį
Dzūkijos sostinėje pirmoji kogeneracinė elektrinė prieš dvylika metų buvo pastatyta centralizuotos šilumos tiekėjų įmonės „Alytaus šilumos tinklai“ teritorijoje. Dar tuomet, kai miesto šilumos ūkį valdė dabartinė prancūzų kompanija „Veolia“, iš kurios šis ūkis savivaldybės ir „Alytaus šilumos tinklų“ nuosavybėn buvo perimtas prieš penkerius metus.
Prieš perimant šilumos ūkį ir jį jau perėmus, vyko ilgi teisminiai ginčai dėl vieno iš svarbiausių objektų – kogeneracinės elektrinės.
„Alytaus šilumos tinklų“ generalinis direktorius Mindaugas Nevardauskas pastarąjį objektą ne kartą yra pavadinęs vos ne miesto šilumos ūkio širdimi, be kurio sunku įsivaizduoti garantuojamą kiek įmanoma pigesnę centralizuotą šilumą alytiškiams.
Tad tikriausiai nieko nuostabaus, kad ji Alytaus šilumininkams, o ne prancūzų kompanijai atiteko po teisminės meditacijos, kuriai vadovavo vienas iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjų.
Kaip akcentavo M.Nevardauskas, kogeneracinę elektrinę pavyko susigrąžinti įmonei ir alytiškiams pakankamai palankiomis sąlygomis.
O ši elektrinė yra viena iš galingiausių, kurią turi šalies centralizuotos šilumos tiekėjai. Joje – 20,2 megavato galingumo katilas šilumos energijai gaminti ir 5 megavatų galios elektros turbina.
Pasak „Alytaus šilumos tinklų“ generalinio direktoriaus, būtent ši elektrinė miestui užtikrina tai, kad jis pagal centralizuotos šilumos kainą tarp pusšimčio tokios šilumos tiekėjų šalyje patenka į pigiausiųjų dešimtuką.
Iš biokuro – ne vien žalioji energija
„Alytaus šilumos tinklų“ gaminamai šilumai sunaudojamos energijos formulė – 75 – 80 proc. biokuro ir likusi dalis gamtinių dujų – nesikeičia jau keleri metai.
M.Nevardausko pastebėjimu, taip įmonė prisideda prie žaliosios energijos naudojimo ir kiek įmanoma mažesnių šilumos kainų išsaugojimo, esant nestabilioms gamtinių dujų kainoms: „Pavyzdžiui, prasidėjus Rusijos sukeltam karui Ukrainoje, Lietuvoje dujų kaina buvo pasiekusi vos ne kosmines aukštumas, dabar jų kainos jau stabilizavosi, bet niekas negali pasakyti, kad situacija nepasikeis. Jeigu mes dujų kainų brangmečiu nebūtume turėję kogeneracinės elektrinės, į kosmines aukštumas būtų pakilusi ir šildymo kaina, kaip atsitiko kai kuriuose Lietuvos miestuose.“
Kadangi „Alytaus šilumos tinklų“ teritorijoje jau penkeri metai veikia Alytuje registruotos bendrovės „Biovatas“ biokuru kūrenamas 15 megavatų galios katilas, šilumininkai perka ir jos pagamintą energiją. Taip centralizuotos šilumos tiekėjų biokuro dalyje atsiranda 25 proc. „Biovato“ iš šio kuro pagamintos energijos, kuri perkama per energijos išteklių biržą „Baltpool“.
O „Biovatas“ „Alytaus šilumos tinklų“ teritorijoje atsirado, kai iš kitos privačios įmonės įsigijo tam tikras patalpas su šilumai gaminti reikalinga įranga.
M.Nevardausko tvirtinimu, jis privatų šilumos energijos tiekėją nelabai linkęs laikyti konkurentu, nes „Biovatas“, kaip „Alytaus šilumos tinklai, gamina žaliąją energiją, prisideda prie šilumos kainų mažinimo alytiškiams, ypač brangstant gamtinėms dujoms.
Daugiau sužinokite skaitydami laikraščio „Alytaus naujienos“ 14020-ąjį numerį.
© Laikraščio „Alytaus naujienos“ publikacijų autorystė yra saugoma
℗ Teksto perpublikavimas žiniasklaidos priemonėse draudžiamas*
* Išskyrus atvejus, kai sudaroma raštiška sutartis. Kreiptis el. p. redakcija@alytausnaujienos.lt
„Alytaus naujienų“ laikraščio projekto „Viešojo intereso periskopas“ (VIP) publikacija. Projektą iš dalies remia VšĮ „Medijų rėmimo fondas“. Daugiau skaitykite www.alytausnaujienos.lt/vip
Komentarai
Palikite savo komentarą