Aly­taus šv. Be­ne­dik­to gim­na­zi­jos di­rek­to­rė: „Mo­kyk­la – vie­ta, kur vai­kai tu­rė­tų jaustis sau­gūs“ (0)

Ri­ta GRIGALIENĖ, rita@alytausnaujienos.lt
Erika P.
Už sek­su­a­li­nę prie­var­tą prieš ma­ža­me­čius nu­teis­tas alytiškis V.P., il­gai mo­ky­to­ju dir­bęs. Ofi­cia­liai, teis­mo psi­chiat­ri­jos, psi­cho­lo­gi­jos eks­per­ti­zės ak­tu jis bu­vo pri­pa­žin­tas tu­rin­čiu pe­do­fi­li­jos su­tri­ki­mą. Bu­vu­siai pe­do­go­go pe­do­fi­lo dar­bo­vie­tei – Aly­taus šv. Be­ne­dik­to gim­na­zi­jai – tuo me­tu dir­bu­si di­rek­to­re Lo­re­ta Šer­nie­nė ne­be­vadovauja. Ji da­bar užima aukš­tes­nes pa­rei­gas sa­vi­val­dy­bė­je. Nuo šių me­tų va­sa­ros vi­du­rio šiai gim­na­zi­jai va­do­vau­ja Eri­ka Poš­ke­vi­čie­nė (nuotr.). Ji su­ti­ko pa­si­da­lin­ti nuo­mo­ne apie mo­kyk­lą su­krė­tu­sią is­to­ri­ją.

Nau­jo­ji šv. Be­ne­dik­to gim­na­zi­jos di­rek­to­rė E.Poš­ke­vi­čie­nė, pa­klaus­ta, kaip ver­ti­na si­tu­a­ci­ją, ku­ri bu­vo su­si­klos­čiu­si šio­je ug­dy­mo įstai­go­je at­sa­kė: „Apie jū­sų mi­ni­mą si­tu­a­ci­ją ži­nau tik iš spau­dos, to­dėl tik­rai ne­ga­liu at­sa­ky­ti, ko­kia ta­da bu­vo dar­buo­to­jų re­ak­ci­ja į šį įvy­kį, nei kaž­kaip ver­tin­ti si­tu­a­ci­jos, ku­rio­je ne­da­ly­va­vau. Ga­liu tik vie­na­reikš­miš­kai iš­reikš­ti as­me­ni­nę nuo­mo­nę dėl bet ko­kio smur­to ar prie­var­tos prieš vai­kus – tai ne­to­le­ruo­ti­na. Tiek šei­ma, tiek mo­kyk­la tu­rė­tų bū­ti tos vie­tos, kur vai­kai jaus­tų­si sau­gūs, ir nei vie­nas vai­kas tik­rai ne­tu­ri pa­tir­ti ža­lo­jan­čių pa­tir­čių. Be­lie­ka ap­gai­les­tau­ti, kad jū­sų ap­ra­šy­tos si­tu­a­ci­jos nu­tin­ka. Kaip įstai­gų va­do­vai, darb­da­viai, pri­im­da­mi į dar­bą, teik­ti pa­slau­gas ar sa­va­no­riau­ti žmo­nes, ku­rie ga­li tu­rė­ti nuo­la­ti­nių ir tie­sio­gi­nių kon­tak­tų su vai­kais, tu­ri­me ir tei­sę, ir prie­vo­lę pra­šy­ti iš dar­buo­to­jo pa­žy­mos, kad jis nė­ra įtrauk­tas į Įta­ria­mų­jų, kal­ti­na­mų­jų bei nu­teis­tų­jų re­gist­rą (ĮKNR). No­ri­si ti­kė­ti, kad tai – ne vie­nai švie­ti­mo įstai­gai pa­dės at­ei­ty­je iš­veng­ti pa­na­šių si­tu­a­ci­jų“.

Sa­vo nuo­mo­ne su skai­ty­to­jais pa­si­da­li­no ir po­li­ti­kai, tai – Aly­taus apy­gar­do­je į Sei­mą rink­tas tei­si­nin­kas, Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­to na­rys Vy­tau­tas Ba­kas, Sei­mo pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas, tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to na­rys aly­tiš­kis Ju­lius Sa­ba­taus­kas, Sei­mo Psi­chi­kos svei­ka­tos pa­ko­mi­te­čio pir­mi­nin­kas, iš Aly­taus ki­lęs vai­kų ir pa­aug­lių psi­chiat­ras Li­nas Sluš­nys bei Sei­mo Kul­tū­ros ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas,  Aly­taus šv. Be­ne­dik­to gim­na­zi­jo­je anks­čiau mo­ky­to­ja­vęs par­la­men­ta­ras Ro­ber­tas Šar­knic­kas.


Tik led­kal­nio vir­šū­nė

Sei­mo na­rys Vy­tau­tas Ba­kas pa­žy­mė­jo, kad pra­ėju­siais me­tais, kai Lie­tu­vą su­dre­bi­no sek­su­a­li­nio vai­kų iš­nau­do­ji­mo skan­da­lai, jis Sei­mo žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­te ini­ci­ja­vo po­sė­dį, ku­ria­me aiš­kin­ta­si apie sek­su­a­li­nio vai­kų iš­nau­do­ji­mo mas­tus ir vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jų veik­lą, re­a­guo­jant į to­kius at­ve­jus. Bu­vo pa­teik­tos ke­lios įsta­ty­mų pa­tai­sos. 

Šio Sei­mo na­rio pa­teik­tais duo­me­ni­mis, Lie­tu­vo­je kas sep­tin­tas vai­kas ga­li bū­ti pa­ty­ręs sek­su­a­li­nę prie­var­tą. Vai­ko tei­sių gy­nė­jų duo­me­ni­mis, per 2020 me­tus Lie­tu­vo­je už­fik­suo­ti 185 to­kie at­ve­jai, 2021 m. – 239 at­ve­jai, o 2022 – 300 at­ve­jų. „Tai tik tie at­ve­jai, apie ku­riuos ofi­cia­liai su­ži­no­me, ta­čiau ty­ri­mai ro­do, kad re­a­ly­bė­je jų ga­li bū­ti žy­miai dau­giau. Jei žiū­rė­tu­me į Eu­ro­pos Ta­ry­bos at­lik­tus ty­ri­mus, ten sa­ko­ma, kad sek­su­a­li­nė prie­var­ta prieš vai­kus Eu­ro­po­je pa­vei­kia vie­ną iš pen­kių vai­kų, o kas sep­tin­ta au­ka yra jau­nes­nė nei še­še­rių me­tų. Pro­ble­ma, ku­rią ma­to­me šio skan­da­lo me­tu, yra tik led­kal­nio vir­šū­nė. Kal­ba ga­li ei­ti apie de­šim­tis tūks­tan­čių vai­kų, ku­rie pa­ti­ria sek­su­a­li­nį smur­tą“, – mintimis dalijosi Seimo narys.

V.Ba­kas iš­var­di­jo ke­le­tą pro­ble­mų, ku­rios truk­do pa­dė­ti vai­kams, kad jie ne­pa­tir­tų to­kios prie­var­tos, ar­ba tin­ka­mai į ją re­a­guo­tų: „Pir­ma – sek­su­a­li­nis švie­ti­mas, es­mi­nė pre­ven­ci­jos prie­mo­nė, mo­kyk­lo­se la­bai ski­ria­si. Kai ku­rios ins­ti­tu­ci­jos tei­kia iš­sa­mų, re­gu­lia­rų mo­ky­mą, o ki­tos siū­lo tik mi­ni­ma­lias pa­mo­kas. An­tra – in­for­ma­ci­jos pri­ei­na­mu­mas. 

Šiuo me­tu la­bai svar­bi in­for­ma­ci­ja apie sek­su­a­li­nio iš­nau­do­ji­mo pa­vo­jus ir tei­kia­mas pa­ra­mos pa­slau­gas daž­nai sly­pi Vy­riau­sy­bės ir NVO in­ter­ne­to sve­tai­nė­se, to­dėl tiems, ku­riems jos rei­kia, sun­ku ją ras­ti. Tre­čia – pa­vė­luo­tas pra­ne­ši­mas apie sek­su­a­li­nę prie­var­tą vai­kys­tė­je, to­kių at­ve­jų slė­pi­mas.Ket­vir­ta – tei­si­nės ir psi­cho­lo­gi­nės pa­gal­bos ko­ky­bė. Spe­cia­li­zuo­tų tei­si­nin­kų ir psicho­lo­gų daž­nai trūks­ta, o kom­pen­sa­ci­jos už jų pa­slau­gas nė­ra kon­ku­ren­cin­gos. Penk­ta – svar­bu už­tik­rin­ti, kad as­me­nys, ku­rie yra teis­ti už vai­kų sek­su­a­li­nį iš­nau­do­ji­mą ar­ba įta­ria­mi to­kiais nu­si­kal­ti­mais, ne­ga­lė­tų dirb­ti su vai­kais. As­me­nys, ku­rių at­žvil­giu pra­dė­ti iki­teis­mi­niai ty­ri­mai, tu­ri bū­ti nu­ša­li­na­mi nuo dar­bo su vai­kais nu­si­kal­ti­mo ty­ri­mo lai­ko­tar­piu. Šeš­ta – svar­bu, kad ben­dra­dar­biau­tų vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­ba, tei­sė­sau­gos ins­ti­tu­ci­jos, mo­kyk­los, sa­vi­val­da, keis­tų­si in­for­ma­ci­ja apie vai­kų sek­su­a­li­nio iš­nau­do­ji­mo at­ve­jus, prin­ci­pin­gai juos ver­tin­tų“.

„Sunku patikėti, kad niekas nežinojo”

Tei­si­nin­ko iš­si­la­vi­ni­mą tu­rin­tis po­li­ti­kas iš­sa­kė ke­le­tą pa­ste­bė­ji­mų dėl si­tu­a­ci­jos, ki­lu­sios Šv. Be­ne­dik­to gim­na­zi­jo­je: „Pir­ma, tai pro­ku­ra­tū­ra ir Vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­ba tu­rė­jo in­for­muo­ti sa­vi­val­dy­bę, kaip stei­gė­ją, apie tai, kad su vai­kais dir­ban­čiam mo­ky­to­jui pa­reikš­ti įta­ri­mai. To­kį as­me­nį tu­ri tei­sę nu­ša­lin­ti nuo pa­rei­gų pa­ti pro­ku­ra­tū­ra, tai­ky­da­ma bau­džia­mo­jo pro­ce­so prie­mo­nes, tą ga­li pa­da­ry­ti ir mo­kyk­los va­do­vy­bė. An­tra, iki­teis­mi­nio ty­ri­mo pro­ce­se da­ly­vau­ja pats vai­kas, jo tė­vai, Vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­ba, po­li­ci­ja, pro­ku­ro­rai, psi­cho­lo­gai. Sun­ku pa­ti­kė­ti, kad nie­kas apie to­kius įta­ri­mus ne­ži­no­jo, nes ty­ri­mą ir teis­mo pro­ce­są nu­slėp­ti ne­di­de­lia­me mies­te yra ne­įma­no­ma. 

Svar­bu pa­da­ry­ti šios si­tu­a­ci­jos ana­li­zę, iš­si­aiš­ki­nant, ka­da ši in­for­ma­ci­ja pa­sie­kė mo­kyk­los va­do­vus ir stei­gė­jus. Pa­aiš­kė­jus sek­su­a­li­nio iš­nau­do­ji­mo at­ve­jui, dar iki­teis­mi­nio ty­ri­mo me­tu, ne­lau­kiant teis­mo nuosp­ren­džio, įta­ria­ma­sis pri­va­lo bū­ti nu­ša­lin­tas nuo dar­bo su vai­kais, per­ke­liant jį į ki­tas pa­rei­gas ar panašiai. Tai, kad teis­mo spren­di­mo nė­ra ar jis ne­įsi­tei­sė­jęs, nė­ra pa­grin­das ne­re­a­guo­ti į si­tu­a­ci­ją. Juk pro­ce­sai ga­li truk­ti me­tus, o au­ka ir prie­var­tau­to­jas kas­dien su­si­tiks mo­kyk­lo­je, ko­ri­do­riu­je. Taip vai­kas yra trau­muo­ja­mas, jam ga­li bū­ti da­ro­mas po­vei­kis.”

V.Bakas pabrėžė, kad šiuo at­ve­ju, po ape­lia­ci­nio teis­mo spren­di­mo sa­vi­val­dy­bės ta­ry­ba, me­ras, kaip mo­kyk­los stei­gė­jai, tu­rė­tų grįž­ti prie šios is­to­ri­jos, ini­ci­juo­ti vi­di­nį ty­ri­mą, kar­tu su Vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­ba, pro­ku­ra­tū­ra, mo­kyk­los va­do­vais iš­si­aiš­kin­ti, ar in­for­ma­ci­ja apie vyks­tan­tį ty­ri­mą ne­pa­sie­kė at­sa­kin­gų mies­to ir mo­kyk­los va­do­vų: „Pa­aiš­kė­jus, kad in­for­ma­ci­ja bu­vo nu­slėp­ta, at­sa­ko­my­bė – draus­mi­nė, pro­fe­si­nė tu­rė­tų bū­ti tai­ko­ma ir tiems, ku­rie ją nu­slė­pė. Jei ne­su­vei­kė in­for­ma­vi­mo al­go­rit­mai, rei­kia mo­ky­tis iš klai­dų ir juos tai­sy­ti.“

„Esa­mų įsta­ty­mų ne­už­ten­ka“

Seimo Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to na­rys Ju­lius Sa­ba­taus­kas pa­si­sa­kė apie anks­čiau Ko­vos su pre­ky­ba žmo­nė­mis ir iš­nau­do­ji­mu cen­tro va­do­vės Kris­ti­nos Mi­ši­nie­nės pa­mi­nė­tą sek­su­a­li­nių nu­si­kal­tė­lių re­gist­rą. Pa­si­ro­do, ini­cia­ty­va dėl sek­su­a­li­nių nu­si­kal­tė­lių re­gist­ro vis tik jau šių me­tų lie­pos 16 d. yra su­lau­ku­si pradinio Sei­mo pri­ta­ri­mo. 

„Anks­čiau ši idė­ja bu­vo su­kri­ti­kuo­ta dėl ga­li­mo prieš­ta­ra­vi­mo Kon­sti­tu­ci­jai. Bu­vo pa­teik­tos pa­to­bu­lin­tos įsta­ty­mo pa­tai­sos. Da­bar Įta­ria­mų­jų, kal­ti­na­mų­jų ir nu­teis­tų­jų už sek­su­a­li­nio po­bū­džio vei­kas, pa­da­ry­tas prieš vai­kus, kon­tro­lės ir pre­ven­ci­jos įsta­ty­mo pro­jek­tas ke­liaus ap­ta­ri­mui į Sei­mo ko­mi­te­tus, o ple­na­ri­nė­je Par­la­men­to sa­lė­je nau­jas įsta­ty­mo pro­jek­tas tu­rė­tų at­si­ras­ti ru­de­nį. Esu Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­to na­rys ir tam tik­ra pras­me pri­si­dė­jau prie šio įsta­ty­mo pro­jek­to to­bu­li­ni­mo. Kai ku­rio­se Eu­ro­pos vals­ty­bė­se (pavyzdžiui, Len­ki­jo­je, Por­tu­ga­li­jo­je, Pran­cū­zi­jo­je, Aust­ri­jo­je, Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je) to­kie sek­su­a­li­nes nu­si­kals­ta­mas vei­kas pa­da­riu­sių as­me­nų re­gist­rai, tarp jų ir vie­šie­ji, ku­rie pri­ei­na­mi vi­suo­me­nei, jau yra. 

Taip pat vie­šai pri­ei­na­mi re­gist­rai yra Jung­ti­nė­se Ame­ri­kos Vals­ti­jo­se (JAV), Ka­na­do­je, Mal­dy­vuo­se, Pie­tų Ko­rė­jo­je, Ber­mu­duo­se. Toks re­gist­ras su­da­ry­tų ga­li­my­bes kai ku­rioms ins­ti­tu­ci­joms gau­ti duo­me­nis apie mi­nė­tas nu­si­kals­ta­mas vei­kas pa­da­riu­sius as­me­nis, net­gi jei­gu dar tik pa­reikš­ti įta­ri­mai. 

To­kie duo­me­nys ne­bū­tų vie­ši, bet bū­tų ga­li­my­bė ap­sau­go­ti vai­kus, t.y. to­kie as­me­nys ne­ga­lė­tų dirb­ti dar­bo, su­si­ju­sio su ne­pil­na­me­čiais. Jei­gu as­muo bū­tų pri­pa­žin­tas kal­tu ir nu­teis­tas dėl sek­su­a­li­nės prie­var­tos prieš vai­kus, in­for­ma­ci­ja bū­tų pri­ei­na­ma vie­šai. Dis­ku­si­jų dėl to­kio re­gist­ro ky­la dėl to, kad tar­si bū­tų pa­žei­džia­ma ne­kal­tu­mo pre­zump­ci­ja, nes kal­tė ga­li bū­ti ne­įro­dy­ta ir, kol as­muo tė­ra tik įta­ria­mas dėl nu­si­kal­ti­mo, pa­žei­džia­mi jo in­te­re­sai. Vis tik esa­mų įsta­ty­mų ne­už­ten­ka, kad bū­tų už­tik­rin­tas ne­pil­na­me­čių vai­kų sau­gu­mas ir tu­rin­tys li­guis­tą po­trau­kį vai­kams as­me­nys ne­ga­lė­tų su jais dirb­ti“, – si­tu­a­ci­ją ­aiš­ki­no Sei­mo na­rys J.Sabatauskas.

„Pe­do­fi­lui rei­kia bet ko­kio dir­gik­lio, su­si­ju­sio su vai­ku“

Sei­mo na­rys Li­nas Sluš­nys, pa­tei­kus glaus­tą in­for­ma­ci­ją apie at­ve­jį Aly­tu­je, ne­slė­pė, kad, per­skai­čius apie tai, pir­mo­ji emo­ci­ja bu­vo pyk­tis. Vai­kų ir pa­aug­lių psi­chiat­ru dir­bęs po­li­ti­kas ža­dė­jo pa­teik­ti kiek įma­no­ma ob­jek­ty­ves­nį si­tu­a­ci­jos įver­ti­ni­mą, ta­čiau pri­pa­ži­no, kad tai bus su­dė­tin­ga.

„Tik­rai ne­su­pran­tu, kaip jis dir­bo mo­ky­to­ju dar tiek daug lai­ko“, – taip Sei­mo na­rys su­re­a­ga­vo į in­for­ma­ci­ją apie tai, kad po pir­mos ins­tan­ci­jos nuosp­ren­džio V.P. ir to­liau vi­sus me­tus dir­bo mo­ky­to­ju, ir tęsė savo mintis: „To­kie as­me­nys, tuo me­tu, kai vyks­ta teis­mo pro­ce­sai, re­tai pa­žei­di­nė­ja įsta­ty­mus ir tvir­ki­na vai­kus. Jie su­vo­kia sa­vo si­tu­a­ci­ją ir dau­ge­lis ge­ba tuo me­tu val­dy­ti sa­vo po­trau­kius“.

Vis tik L.Slušnys įžvel­gė ab­sur­dą, kai tė­vas ar­ba ma­ma, ap­kal­tin­ti smur­tu prieš vai­ką, tuo me­tu, kol vyks­ta teis­mo pro­ce­sas, su vai­ku prak­tiš­kai ne­si­ma­to. Iš to kar­tais ky­la net di­de­lių pro­ble­mų, kai pa­si­bai­gus pro­ce­sui pa­aiš­kė­ja, jog vi­sa tai bu­vo me­las. Mat, daž­nai vie­nas iš tė­vų bū­na jau ge­rai ,,pa­dir­bė­jęs“, kad vai­kai ne­no­rė­tų grįž­ti pas ki­tą iš tė­vų.

„Tai pa­sa­ko­ju dėl to, kad Lie­tu­vo­je tik­rai ga­li­ma nu­ša­lin­ti nuo dar­bo, pri­tai­ky­ti lai­ki­ną­sias ap­sau­gos prie­mo­nes. Šiuo at­ve­ju rei­kė­tų pa­si­do­mė­ti, ar to­kių prie­mo­nių pra­šė mo­kyk­la, sa­vi­val­dy­bė ar pa­tys tė­vai, ku­rių vai­kai bu­vo to­je mo­kyk­lo­je. As­mens, tu­rin­čio pe­do­fi­li­jos po­lin­kių, bu­vi­mas ša­lia vai­kų vi­suo­met yra pa­vo­jin­gas. Jis ga­li ne­at­lik­ti fi­zi­nių veiks­mų, bet nie­kas ne­ga­li ga­ran­tuo­ti, kad jis ne­ras bū­do ste­bė­ti per­si­ren­gi­mus, gal ki­to­kius vai­kų veiks­mus, ku­rie jam ga­li su­kel­ti pa­si­ten­ki­ni­mą. Jis ga­li net fo­to­gra­fuo­ti ir vė­liau nuo­trau­kas nau­do­ti sa­vo sek­su­a­li­niams po­rei­kiams ten­kin­ti. Ir ne­bū­ti­nai tai tu­ri bū­ti nu­ogų vai­kų nuo­trau­kos.

 Pe­do­fi­lui rei­kia bet ko­kio dir­gik­lio, su­si­ju­sio su vai­ku, to­dėl dar­bas vai­kų ap­sup­ty­je to­kiam as­me­niui tik­rai yra pa­gal­ba jam tuos po­rei­kius kaip nors pa­ten­kin­ti. Man keis­ta, kad tei­sė­sau­gos sis­te­ma, ga­vu­si psi­chiat­rų iš­va­dą, į ją tie­siog nu­si­spjau­na. Kam to­kiu at­ve­ju pro­ku­ro­rai krei­pia­si to­kių iš­va­dų ir kaip jie ma­to si­tu­a­ci­ją? Ma­nau, pro­ku­ra­tū­ro­je ir daug kur tei­sė­sau­go­je vis dar se­lek­ty­viai žiū­ri­ma į si­tu­a­ci­jas ir ei­li­nį kar­tą gi­na­ma ne vai­ko (šiuo at­ve­ju dau­gy­bės vai­kų) tei­sė į sau­gu­mą ir sau­gias mo­ky­mo­si są­ly­gas, bet dau­giau gi­na­ma su­au­gu­sio tei­sė dirb­ti, kol jis bus nu­teis­tas. Tai ei­li­nis įro­dy­mas, kad tei­sė­sau­gos po­žiū­ris į vai­ką pri­klau­so nuo spau­di­mo, ki­taip ta­riant, sub­jek­ty­vus”, – mintimis dalijosi  L.Slušnys.

Pa­klaus­tas, ką kaip psi­chiat­ro iš­si­la­vi­ni­mą tu­rin­tis spe­cia­lis­tas ma­no apie pe­do­fi­li­jos su­tri­ki­mą, L.Sluš­nys at­sa­kė: „Pe­do­fi­li­ja, kiek man ži­no­ma, nė­ra iš­gy­do­ma. Žmo­gus ga­li tik kon­tro­liuo­ti im­pul­sus ir iš­mok­ti veng­ti si­tu­a­ci­jų su vai­kais. Tam rei­kia įsi­są­mo­nin­ti sa­vo būk­lę, nuo­la­tos lan­ky­tis pas psi­cho­lo­gą ir su­vok­ti, kad jis yra pa­vo­jin­gas vai­kams“.

Si­tu­a­ci­ja ro­do, kad at­ei­ty­je rei­kia bū­ti bud­riems

Sei­mo na­rys Ro­ber­tas Šar­knic­kas tvirtino, kad te­ko dau­giau nei 10 me­tų mo­ky­to­jau­ti Šv. Be­ne­dik­to gim­na­zi­jo­je, ku­rio­je iš­ties yra pui­kios są­ly­gos mo­ky­ti, o ko­lek­ty­vas šau­nus, kom­pe­ten­tin­gas: „Tas įvy­kis, ku­ris nu­skam­bė­jo Aly­tu­je, ta­da už­dė­jo tam tik­rą žy­mę ant gim­na­zi­jos ben­druo­me­nės. Su jū­sų mi­nė­tu as­me­niu, che­mi­jos mo­ky­to­ju, mū­sų ke­liai ne­su­si­kir­to, jis at­ėjo dirb­ti vė­liau. Ši si­tu­a­ci­ja ro­do, kad at­ei­ty­je rei­kia bū­ti bud­riems, jog to­kie reiš­ki­niai ne­pa­si­kar­to­tų – ne­svar­bu, šio­je ar ki­to­je ben­druo­me­nė­je, bet ku­rio­se įstai­go­se, kur yra vai­kų– die­nos cen­trai, vai­kų na­mai ir panašiai. Sek­su­a­li­nių nu­si­kal­tė­lių re­gist­ras yra rei­ka­lin­gas, kad bū­tų taip, kaip yra ki­to­se ša­ly­se, toks klau­si­mas jau anks­čiau bu­vo pa­teik­tas Sei­mui svars­ty­ti, ta­čiau pa­lai­ky­mo ne­su­lau­kė.”

R.Šarknickas tikisi, kad vi­si dar­bai, susiję su minėtu klausimu, pa­ju­dės, jog Sei­mo na­riai, tei­kę pro­jek­tą, bus su­pras­ti ir svarbus registras bus įteisintas.

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.