Vertimo paslaugos – Morzės abėcėlė. Kam ji skirta ir kaip ja naudotis? (1)

MOrzes abecele
Tikriausiai visi yra girdėję apie Morzės abėcėlę. Daugelis iš mūsų ją naudojome vaikystėje žaisdami, duodami šviesos signalus žibintuvėliu arba rašydami taškelius ir brūkšnelius ant popieriaus lapo. Tačiau Morzės kodas nebuvo sukurtas pramogai.

Kokia jo paskirtis? Kaip skaityti juo užrašytus pranešimus? Kaip mums gali padėti Morzės vertėjas ir jo atliekamos vertimo paslaugos?

 

Trumpa Morzės abėcėlės istorija

Morzės abėcėlė buvo sukurta 1838 m. Jos kūrėjai buvo išradėjai Samuelis Morzė ir Alfredas Vailas. Ši abėcėlė buvo sukurta tam, kad ją būtų galima naudoti su elektriniu telegrafu. Nuo 1890 m. ji buvo naudojama radijo telekomunikacijoje. Tarptautinė korespondencija taip pat buvo siunčiama naudojant Morzės abėcėlę. Dėl galimybės ją suprasti nenaudojant specialių dekodavimo įrenginių ir dėl paprasto perdavimo, ji džiaugėsi sėkme kaip universali ryšio priemonė.

Kaip atrodo Morzės abėcėlė?

Morzės abėcėlė leidžia rašyti raides, skaičius ir specialiuosius simbolius naudojant šviesos blyksnius, garsus ar elektros impulsus. Taip pat yra specialių komandų, kurios turi savo kodą, pavyzdžiui, „laukti“, „klaida“, „supratau“, „prašymas pakartoti“. Kiekvienas lotyniškos abėcėlės simbolis atitinka tam tikrą Morzės kodo elementų derinį. Kiekviena tokia serija susideda iš kelių signalų, kurie skirstomi į ilguosius (brūkšnelis) ir trumpuosius (taškas).

Ilgasis signalas (brūkšnys) turėtų trukti mažiausiai tiek pat, kiek trys trumpieji (taškai). Tarp simbolio elementų turi būti vieno taško tarpas; tarp simbolių – trijų taškų tarpas, o tarp žodžių – septyni taškai.

Morzės kodas šiandien

Morzės abėcėlę vis dar naudoja radijo mėgėjai, t. y. žmonės, kurie į radijo įrenginių kūrimą ir naudojimą žiūri kaip į hobį. Iki 2008 m. norint ja naudotis reikėjo išlaikyti radijo mėgėjų licencijos egzaminą. Šiandien dažnai vadinamo „Tarptautinio radijo kodekso“ mokomi ir pilotai bei skrydžių vadovai. Plačiai žinomas pranešimas, transliuojamas Morzės abėcėlės ženklu, yra pagalbos šauksmas: SOS (3 trumpi, 3 ilgi, 3 trumpi signalai).

Kaip išmokti Morzės kodą?

Tie, kurie nori išmokti Morzės abėcėlės kodą, gali naudoti Farnsworth metodą. Jis susideda iš jame parašytų pranešimų klausymo padidinus tarpus tarp atskirų ženklų. Taip lengviau pažinti kiekvieną iš jų atitinkančią melodiją.

Kocho metodas, kurį sudaro laipsniškas atskirų ženklų mokymasis, taip pat padės išmokti Morzės kodą. Patenkinamai įvaldžius pirmuosius du, pereiname prie kito. Tęsiame tol, kol susipažįstame su visa abėcėle.

Norėdami greičiau įsiminti Morzės abėcėlę, galime naudoti ir įsiminimo techniką. Pakanka prisiminti žodžius, kurie atitiks kiekvieną raidę. Kiekvienas skiemuo yra vienas Morzės ženklas. Tie, kuriuose yra raidė „o“, atitinka brūkšnį, kiti – tašką.

Morzės abėcėlės vertimo paslaugos

Jei norėtumėte išversti Morzės abėcėlės tekstą, bet neturite jėgų kruopščiai patikrinti, kuri raidė atitinka kurį nors ženklą, arba jei jūs neturite tam laiko, nesijaudinkite! Internete yra specialių keitiklių, kurie padės iššifruoti Morzės kodą arba parašyti juo žinutę. Jie veikia ne tik anglų kalba, bet ir daugeliu kitų. Lengviausias būdas juos rasti – paieškos sistemoje įvedus frazę „Morzės abėcėlės vertėjas“. Vienas iš pavyzdžių – https://anytexteditor.com/morse-code-translator.

Šio tipo vertėjai dirba abiem būdais. Jie padės užšifruoti ir iššifruoti pranešimą. Mus dominantis turinys gali būti parašytas tiek lotyniška abėcėle, tiek Morzės abėcėlės rašmenimis. Įvedus tekstą, mašina atliks visą darbą už mus. Kai kurie keitikliai taip pat turi galimybę klausytis vertimo Morzės kodo kalba.

Morzės abėcėlės keitiklis naudingas ne tik verčiant mus dominantį tekstą – juo naudodamiesi galime atsiminti ir kodą. Raginame naudoti šį įrankį ir linkime pažangos mokantis!

Tačiau jei jus domina vertimai Vilniuje ir kituose miestuose pvz., straipsnių, svetainių, SEO ar dokumentų vertimas jums gali pagelbėti Skrivanek profesionalios vertimo paslaugos Vilniuje ir kituose mistuose!

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.