Teismo nutartis: „Snaigei” iškelta restruktūrizavimo byla, paskirtas šių procedūrų administratorius, pokyčių bendrovėje planas dar bus tvirtinamas (0)

Nurodytos restruktūrizavimo priežastys
„Snaigės“ generalinis direktorius M.Sologubas, teismo prašydamas bendrovei iškelti restruktūrizavimo bylą, nurodė, kad įmonė dėl kilusios pasaulinės koronaviruso pandemijos ir karo Ukrainoje, kuri yra viena pagrindinių produkcijos realizavimo rinkų, susidūrė su laikinais finansiniais sunkumais. O juos siekiama įveikti restruktūrizavimo proceso būdu.
Taip pat prie laikinų bendrovės finansinių sunkumų prisidėjo ir tai, kad galutiniai „Snaigės“ naudos gavėjai yra karą Ukrainoje sukėlusios Rusijos piliečiai. Nors jie ir nepatenka į sankcionuotų asmenų sąrašą, tačiau tapo trukdžiu gauti bet kokią finansinę paramą.
91,10 proc. bendrovės akcijų maždaug penkerius metus valdo Kipro investicinė kompanija „Sekenora holdings limited“. Daugiau nei prieš dešimtmetį tokį „Snaigės“ akcijų paketą įsigijo Rusijos komercinių šaldytuvų gamintoja „Polair“ per Vilniuje registruotą bendrovę „Vaidana“. O Alytaus šaldytuvų gamintojų bendrovės valdybos pirmininku iki šiol yra vienas iš „Polair“ įkūrėjų Aleksejus Kovalčiukas.
Teismas nustatė, kad iš „Snaigės“ praėjusių metų gruodžio 31-osios balanso duomenų matyti, jog bendrovės turtą sudarė beveik 26, 5 mln. eurų suma, o mokėtinos sumos ir įsipareigojimai šiai datai – 22,6 mln. eurų. Pernykščio gruodžio pabaigos pelno arba nuostolių ataskaita patvirtina, kad įmonė patyrė per 2 mln. eurų nuostolių. 2020-ųjų gruodžio pabaigoje fiksuota, kad Alytaus šaldytuvų gamintojų bendrovė turėjo 256 tūkst. eurų pelną.
O šių metų gegužės 18-osios įmonės balanso duomenys rodo, jog jos turtą sudarė 25,2 mln. eurų suma, mokėtinos sumos ir įsipareigojimai – 20,7 mln. eurų, patirta 1,3 mln. eurų nuostolių.
Teismas iš savo informacinės sistemos duomenų nustatė, kad „Snaigės“ atžvilgiu užvestos devynios bylos dėl skolų išieškojimo. Tačiau antstoliai išieškojimų ne teismo tvarka iš įmonės nevykdo.
Įmonė turi beveik 400 darbuotojų. Kaip konstatavo teismas, įvertinus byloje esančius duomenis, bendrovė toliau vykdo ūkinę komercinę veiklą: 2020-aisiais pardavimo pajamos sudarė 28,7 mln. eurų, 2021-aisiais – 32,8 mln. eurų, šių metų gegužės 18-osios duomenimis – 7,9 mln. eurų.
Restruktūrizavimo byla iškelta pagal Juridinių asmenų nemokumo įstatymą
Teismas nusprendė, kad „Snaigės“ pateikti duomenys liudija, jog jos šiuo metu esami įsipareigojimai neviršija turimo turto, susiduriama su finansiniais sunkumais vykdant įsipareigojimus kreditoriams. Tad nutarta pagal Juridinių asmenų nemokumo įstatymą bendrovei iškelti restruktūrizavimo bylą.
Įmonės restruktūrizavimo administratore paskirta Kauno bendrovė Imonių bankroto administravimo ir teisinių paslaugų biuras.
Nuo rugsėjo 8-ąją priimtos Kauno apygardos teismo nutarties įsiteisėjimo, kuri per septynias dienas nuo jos įteikimo gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui, iki nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą įsiteisėjimo restruktūrizavimo administratoriui patvirtintas 1 tūkst. eurų, plius PVM per mėnesį dydžio atlygis už restruktūrizavimo proceso administravimą.
Teismas „Snaigei“ leido iš jos sąskaitų bankuose einamiesiems mokėjimas ir įmokoms per vieną kalendorinį mėnesį panaudoti 2,4 mln. eurų, neatsižvelgiant, kad sąskaitos areštuotos ar joms taikomi disponavimo apribojimai.
Įstatymiškai restruktūrizavimas įmonę laikinai apsaugo nuo kreditorių, negalima areštuoti jos turto, kreditoriams jai iškelti bankroto bylą, yra sustabdomas palūkanų mokėjimas.
Teismas nutartimi nustatė keturių mėnesių terminą, skaičiuojamą nuo nutarties įsiteisėjimo, parengti ir pateikti teismui tvirtinti „Snaigės“ restruktūrizavimo planą.
Projekte numatytas ir turto pardavimas
Birželio pabaigoje vykusiame neeiliniame visuotiniame „Snaigės“ akcininkų susirinkime buvo patvirtintas šios bendrovės restruktūrizavimo plano projektas. Pagal projektą tokį planą numatoma pradėti vykdyti ateinančių metų pradžioje ir baigti per ketverius metus.
Projekte numatyta daugiau gaminti ir parduoti išskirtinės šaldymo įrangos, pavyzdžiui, profesionalių šaldytuvų viešojo maitinimo įmonių virtuvėms, medicinos įstaigoms, šaldymo blokų. Planuojama mažiau gaminti dabartinių įprastinių buitinių šaldytuvų.
Koncentruojantis į išskirtinės šaldymo įrangos gamybą ir pardavimą, šiais metais planuojama uždirbti beveik 25 mln. eurų, o 2026-aisiais – daugiau nei 35 mln. eurų. Bendrovės skaičiavimu, pirmaisiais restruktūrizavimo metais grynasis pelnas turėtų būti apie 270 tūkst. eurų, paskutiniaisiais – per 1 mln. eurų.
Per restruktūrizavimo laikotarpį numatoma daugiau kaip 9 mln. eurų grąžinti medžiagų tiekėjams.
Šiuo metu „Snaigė“ turi įmonę Ukrainoje „Snaigė Ukraina“, kuri veiklą laikinai sustabdė prasidėjus karui šioje šalyje, taip pat toje pačioje Alytaus vietoje, Pramonės gatvėje, kaip ir šaldytuvų gamykla veikiančią bendrovę „Almecha, gaminančią metalo gaminius.
Restruktūrizavimo plano projekte numatyta parduoti „Almechą“ už 480 tūkst. eurų be PVM iki 2024-ųjų gruodžio pabaigos. Iki to pačio laikotarpio planuojama parduoti ir vieną iš „Snaigės“ administracinių pastatų už 977 tūkst. eurų be PVM, o iki ateinančių metų pabaigos – kai kuriuos sandėliavimo pastatus už 651 tūkst. eurų be PVM.
Birželio pabaigoje Alytaus šaldytuvų gamintojų bendrovėje dirbo per 400 žmonių, šių metų pradžioje – apie 500. Darbuotojų mažėja gaunant mažiau užsakymų.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą