„Švietime niekada nebus taip, kad būtų galima ilgai gyventi nieko nekeičiant” (6)
– Nuo rugsėjo 5-osios dirbate Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldžios Nacionalinės švietimo agentūros Kokybės vertinimo departamento Veiklos kokybės priežiūros skyriaus vyriausiuoju specialistu. Tikriausiai nesuklysiu, sakydama, kad daugeliui buvo netikėtas Jūsų pasitraukimas iš Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pareigų ir perėjimas į kitą darbą.
– Galbūt. Bet viskam ateina savas laikas. Manau, kad šiam skyriui turėtų ateiti vadovauti jaunas, energingas žmogus, turintis racionalių idėjų švietimui tobulinti.
Jūsų minėtos mano pareigos Nacionalinėje švietimo agentūroje buvo laisvos nuo vidurvasario, kai jas užėmęs asmuo išėjo į užtarnautą poilsį.
Beje, mano darbo vieta kaip ir anksčiau šiose pareigose dirbusio asmens yra Alytuje.
– Ar dabar užimamoms Jūsų pareigoms nereikėjo skelbti konkurso? Koks yra dabartinio Jūsų darbo pobūdis?
– Į dabartines pareigas aš buvau perkeltas tarnybinio kaitumo būdu teisės aktų nustatyta tvarka.
Kaip Nacionalinės švietimo agentūros Veiklos kokybės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas pagal pareigybės aprašymą turiu padėti švietimo teikėjams vykdyti valstybinę švietimo politiką, rinkti, kaupti, apibendrinti duomenis apie švietimo būklę, informuoti visuomenę apie šią būklę ir švietimo teikėjų veiklos kokybę, siūlyti švietimo valdymo sprendimus dėl veiklos tobulinimo, vykdyti jos stebėseną, dalyvauti švietimo teikėjų vykdomos veiklos planiniuose ir neplaniniuose patikrinimuose. Iš viso turiu vykdyti 26 funkcijas.
Man dabar paskirtos kuruoti šešios savivaldybės: penkios Alytaus apskrities savivaldybės – Alytaus miesto, Alytaus, Lazdijų, Varėnos rajonų, Druskininkų ir Kauno apskrities Birštono savivaldybė.
Nors vyriausiojo specialisto pareigas minėtame Nacionalinės švietimo agentūros skyriuje užimu tik dvi savaitės, jau teko švietimo įstaigas konsultuoti dėl pasikeitusių bendrųjų ugdymo programų vykdymo ir ukrainiečių vaikų ugdymo.
– Tikriausiai vargu, ar kas gali abejoti Jūsų turima patirtimi švietimo srityje. Juk iš karto baigęs istorijos mokslo studijas Vilniaus universitete pradėjote dirbti mokytoju Alytaus rajone, vadovavote ne vienai mokyklai Alytaus rajone, o pastaruosius 27-erius metus dirbote švietimo padalinių vedėju Alytaus miesto ir Lazdijų rajono savivaldybių administracijose. Tačiau sutikite, kad Jūsų dabartinis išėjimas iš miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pareigų, žinant Jūsų iš anksto planuojamus darbus, buvo daugeliui nesuprantamas. Ir Jūsų kalba apie viskam ateinantį laiką kažkaip keistai atrodo.
– Galiu tik dar kartą pasakyti, kad viskam ateina savas laikas. Išeinant iš užimamų pareigų miesto savivaldybės administracijoje meras Nerijus Cesiulis man įteikė padėkos raštą, kuriame dėkojama už ilgametę nuoširdžią tarnybą valstybei, nuolatinį dėmesį miesto švietimo paslaugų kokybei gerinti ir padalinio veiklai tobulinti, atsakingą ir kvalifikuotą profesinę veiklą.
Labai gražiai atsisveikino ir savivaldybės administracijos skyrių vadovai, surimuodami apie mano charakterio savybes posmą, iš kurio eilučių pirmųjų raidžių gali perskaityti mano vardą. Tokio dalyko dar nesu turėjęs.
Jokių nesutarimų nei su meru, nei su švietimą kuruojančia vicemere Jurgita Šukevičiene, nei su savivaldybės administracijos vadovybe neturėjau. Atvirkščiai, man su jais dirbti buvo gerai.
Dar praėjusią kadenciją Nerijus Cesiulis, pirmąkart laimėjęs Alytaus miesto savivaldybės mero rinkimus, mane pats pakvietė užimti Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pareigas ir aš sutikau grįžti iš Lazdijų.
– Kai iš Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo, vėliau reorganizuoto į Švietimo ir sporto skyrių vedėjo pareigų išėjote dabar jau daugiau nei prieš šešerius metus, o jam buvote vadovavęs 21-erius metus, atvirai sakėte, kodėl taip atsitiko.
– Dar prieš pirmus tiesioginius savivaldybių merų rinkimus, kuomet Alytaus miesto savivaldybės taryboje mandatų siekė tuometinis visuomeninis rinkimų komitetas „Alytaus piliečiai“ su Vytautu Grigaravičiumi priešakyje, kai kurie jo atstovai stipriai kritikavo miesto švietimo sistemą ir mane, kaip skyriaus vedėją.
Todėl tuoj po išrinkto mero Vytauto Grigaravičiaus inauguracijos aš pas jį apsilankiau ir pasakiau: jei meras matys, kad man laikas išeiti, aš taip ir padarysiu.
Su jo vadovaujama komanda aš dirbau beveik dvejus metus, o po to sulaukiau mero pakvietimo ir pasakymo, kad gal jau laikas…
Tada patekau į valstybės tarnautojų rezervą ir buvau pakviestas vadovauti Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriui, dirbau beveik dvejus metus, kol sulaukiau Nerijaus Cesiulio pakvietimo sugrįžti.
Taip, aš tada pasakiau, kodėl išėjau iš vedėjo pareigų Alytaus miesto savivaldybės administracijoje ir pasakiau tiesą.
Dabar buvo mano ir mero apsisprendimas, kad man laikas keisti darbovietę. Būtų neetiška, jei šį žingsnį būčiau žengęs be mero pritarimo.
– Gal Jūsų apsisprendimui turėjo įtakos tai, kad esate Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Alytaus miesto skyriaus pirmininko vienas iš pavaduotojų, o ši partija šios kadencijos miesto taryboje nėra valdančiojoje daugumoje, pastarajai užtenka vienų socialdemokratų?
– Ne. Kito atsakymo negaliu pateikti.
– Tuomet, kai Jūs pradėjote vadovauti Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriui, o tai buvo 1995-ųjų gruodžio pradžia, miesto mokyklos turėjo daugiau kaip 13 tūkstančių, šiuo metu jose yra daugiau kaip 7 tūkstančius mokinių. Ar neakivaizdu, kad reikalinga švietimo tinklo pertvarka, kuri iki šiol praktiškai nevyksta?
– Jūsų paminėti mokinių skaičiai yra teisingi. Per tą laiką Alytuje atsirado gimnazijos, progimnazijos, tačiau pačių mokyklų tinklas išliko praktiškai tas pats, išskyrus tai, kad likviduota Suaugusiųjų ir jaunimo mokykla.
Galiu pasakyti, kad visoms dabar veikiančioms mokykloms iš valstybės biudžeto skiriamų mokymo lėšų užtenka. Kai kuriose yra laisvų plotų ir jie galėtų būti skirti kitoms miesto įstaigoms arba miesto bendruomenės reikmėms, kaip padaryta, pavyzdžiui, Likiškėlių progimnazijoje, kur įkeltas bibliotekos filialas ir turi patalpas visuomeninės organizacijos, ar Vidzgirio mokykloje, kur įkurdintas Paslaugų centras, teikiantis centralizuotos buhalterijos paslaugas savivaldybei pavaldžioms įstaigoms.
Tokiu keliu, išnaudojant mokyklų laisvus plotus, reiktų eiti ir toliau. Galbūt būtų galima įkelti dar kai kurias savivaldybei pavaldžias įstaigas ar jų padalinius, o jų šiuo metu užimamas patalpas privatizuoti.
Beje, mūsų skyrius prieš kelerius metus siūlė reorganizuoti „Sakalėlio“ pradinę mokyklą, ją prijungiant prie dabartinės Vidzgirio mokyklos, o „Drevinuko“ mokyklą-darželį reorganizuoti į ikimokyklinio ugdymo mokyklą. Iš pradžių vietiniai politikai tam pritarė, priėmė reikalingus sprendimus, o vėliau juos atšaukė.
Visi turi suprasti, kad vietinių politikų sprendimai nulemia švietimo įstaigų tinklo pertvarką, Švietimo skyrius gali teikti tik siūlymus.
– Koks būtų Jūsų palinkėjimas būsimam Alytaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjui?
– Iš savo patirties galiu pasakyti, kad tai labai sunkus ir atsakingas darbas. Reikia dirbti ne tik su švietimo įstaigų vadovais, bet ir su savivaldybės vadovais, politikais, mokėti argumentuoti, pagrįsti teikiamus siūlymus, sugebėti kantriai išklausyti visų nuomones. Ir žinoti, kad skyriaus vedėjas yra atsakingas už viską, kas atsitinka švietimo įstaigose.
Miesto savivaldybės administracijai linkiu surasti kompetentingą Švietimo ir sporto skyriaus vedėją, o jam – kuo didžiausių pasisekimų.
Miesto savivaldybės administracijos skyrių vedėjai atsisveikinimo su pareigomis savivaldybėje posme mane apibūdino kaip užsispyrusį, mokantį apsiginti ir apginti kitus. Tikrai turiu tokią savybę ir nemanau, kad ji bloga. Tad naujam skyriaus vedėjui dar palinkėčiau turėti tvirtą stuburą, niekada neprarasti savojo aš ir bėdose nepalikti kolegų, stengtis juos suprasti.
Kalbėjosi Alma Mosteikaitė

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Pedagogai - miestą…
Komentaras
Pedagogai - miestą stekenančių partijų branduoliai. Sulakstė per rinkimus ir dabar patys nereikalingi. Labai aršūs atvejuose, kaip ima savivaldybėj atsakingus postus, kur reikalinga ūkinė kompetencija, o jos neturi. Atskiri aršūs, kaip per komentarus rašoma apie rimtas ūkines problemas, o jie nesuvokdami pradeda šaipytis ne ten kablelis ir panašiai.
Santaikos gatveje bus elektra
Komentaras
Santaikos gatveje bus elektra
Pats pripažinsta, kad…
Komentaras
Pats pripažinsta, kad sumažėjus mokinių skaičiui nuo 13 tūkstančių iki 7 tūkstančių, reiškia laiku nepadarius švietimo pertvarkų kad gyventų pagal realias finansines galimybes, kiek lėšų išnaudota išlaikyt pertekliniams pastatams, pedagogams? Ir niekas neneša atsakomybės. Reiškia ir švietimas, kaip eilinė pačių nustekenta miesto įmonė, klupdoma per neefektyvų lėšų naudojimą.
Kodėl reaguojant į mokinių…
Komentaras
Kodėl reaguojant į mokinių skaičiaus mažėjimą per pus laiku neteikė tarybai švietimo pertvarkos plano, kad švietimo sistema gyventų pagal realias finansines galimybes?
Sėkmingo darbo Jums.
Komentaras
Sėkmingo darbo Jums.
laikas jau i pensija o ne…
Komentaras
laikas jau i pensija o ne pasakeles pasakot