Švelnus žodis – tai lyg pavasario diena (335)
Liaudyje gyva sakmė apie šv. Morkų, kurioje teigiama, kad vieną kartą Mergelė Marija sijojo miltus ir iš jos sietą pavogęs velnias. Marija siuntusi Morkų sieto grąžinti. Morkus susipešęs su velniais, o sietą švystelėjęs iki dangaus. Iš čia kilo posakis: „Daužosi kaip Morkus po peklą velnius baidydamas.“ Dabar tas sietas šviečia nakčia. Tai žvaigždynas, liaudiškai vadinamas Sietynu. Juo pasigėrėkime naktimis, o dabar peržvelkime daržininko aktualijas.
Turguje vis platesni gėlių ir daržovių daigų kilimai
„Ir šviesiaplaukė moteris iš tolo artinas keliu – auksinė jos galva tai suliepsnoja, tai užgęsta saulėj – ji rankoj neša puokštę mėlynų mažų gėlių. Staiga sustoja ji. Prisidengia akis. Ją šaukė? Ak taip! Ji mato, kaip per lygumas klampiu keliu žmogus ateina: vėjas taršo rūbus jam ir plaukus, ir akyse jo atsispindi skrendantis pavasario dangus!“ – tokius gydytojo ir poeto Eduardo Selelionio žodžius berdama, antrąją Velykų dieną į kiemą įžengė mano bičiulė Marijona. Jos amžiaus moterys moka džiaugtis ir savimi, ir pavasariu.
„Ko tokia surūgusi lyg devynios pėtnyčios? Džiaukis tokiomis gražiomis šiltomis Velykomis. Retai jos tokios saulėtos būna. Va, tik su liemenaite atėjau ir geltonųjų plukių šlapmokšniuose priskyniau tau, gėrėkis“, – ištiesia jau leipstančias.
„Kad, Marijon, net nesinori klausyti tavo giedamų ditirambų pavasariui, tų perdėtų pagyrų. Blogas, labai blogas ir šis pavasaris žemdirbiui. Žadėto lietaus nesulaukėm, žemė į pelenus pavirtusi, ūkininkai net savų laukų arti dar neišvažiavę, bijo išdžiovinti paskutinę drėgmę. Ryt Jurginės, o žaluma kokia? Ką išginti į laukus gyvulėliai kramsnos, jei visa išdžiūvę?“
Bet mano pastabos Marijonos optimizmo neparklupdo. „O vakar tokiame škvale buvau, kad oi oi oi. Taip džiūkštelėjo lietutis su griaustiniu, kruša, visa akimirksniu ledais nusiklojo, bet greitai jie ištirpo, laukai sužaliavo, pakilo augalija. Pas gimines lankiausi užu Seirijų, už keliolikos kilometrų nuo savų namų. Maniau, kad grįžusi rasiu vandens balas, o čia dulka“, – jau rimtai kalba bičiulė. Dar ir jos žemė neparuošta sodinimui.
Teigiu, kad toj pusėj Velykų priešpietį griaustinį dundant girdėjau ir aš. Bet jei šiandienos orą įvertintume E.Selelionio žodžiais, tai tik saulė – karšta kaip spiritas ir svaiginanti kaip vynas.
Bet ir tokiu metu daržininkavimas vyksta, turgų prekių pasiūla jau visai kitokia, radosi gėlių ir daržovių daigų paletė. Platus našlaičių kerelių pasirinkimas – mėlynžiedžiai, geltonžiedžiai, rusvi, balti, tamsūs, dvispalviai, trispalviai, garbanoti, svyrantys, didžiažiedžiai ir smulkiažiedžiai, bet visų kaina tokia pati: kerelis – 50–60 euro centų.
Ankstyvųjų pomidorų daigų kaina – vienas euras. Tiek pat kainuoja paprikų, agurkų daigas. Gal nusiderėtum daugiau pirkdamas. Ankstyvųjų kopūstų, kuriuos mūsų senoliai ir rasoda, ir pasoda vadino, ir kuriuos jau drąsiai galima sodinti lysvėje, daigas – 25 euro centai.
Tiesa, Jotvingių turguje viena pardavėja turėjo net keturių rūšių svogūnų sodinukų. Švarūs, smulkūs, bet ir kaina lik šiol nematyta – kilogramas 4,8 euro, už daug didesnius prašė apie trijų eurų. Ne viena pirkėja teigė, kad laiko turint reikia parduotuvėse pasižvalgyti, ten dabar pasirodė kainuojančiųjų iki 2 eurų.
Šviežių agurkų kilogramas – 2,5 euro, pomidorai – iki dviejų eurų. Bulvių kilogramas – apie 50 euro centų, morkos 20 centų brangesnės.
Pirkėjai būriavosi prie prekiautojų vištaitėmis. Už tuoj dėsiančias prašė iki šešių eurų, žadėjo greitai atvežti kelių dienų ančiukų. „Noriu pirkti, nes jau tik viena antaitė telikusi. Man taip jų kiaušiniai patinka, bet žmoniškai ir neprisikirtau. Ėmė dėti tokius mažučius, kad putpelių didesni“, – guodėsi vienas seniokas ir apgailestavo, kad lapės jam tik vieną iš būrelio paliko. Lapių ir vanagų nuostolių patiria kiekvienas višteles auginantis.
„O aš sakiau ir sakysiu, kad žmonės patys višteles lapėms į nasrus sukiša, kai palaidas po laukus išleidžia. Kas kita vanagai, kurie ir tinklus įveikia. Du lizdai mūsų miškutyje yra, bet nuostoliai gamtai didžiuliai. Vakar perėjau iš rudens neužartą kukurūzų lauką, pusšimtį suskaičiau sudraskytų paukščių liekanų. Daugiausia atrinkau antelių, kėkštų, balandžių, kirų, net šarkų plunksnų. Laukas didelis ir plynas, vargšeliai neturėjo galimybės pasislėpti“, – net ašarą atbula ranka nusišluosto garbaus amžiaus kaimo moteris, taip jai gaila laukinių paukščių.
O dėl mažučių suaugusių vištų kiaušinių net susijuokiau, nes viena mano pašnekovė dar prieš Velykas parodė svogūnų lukštais nudažytų mažyčių kiaušinukų krepšelį. Paklausiau, kas gi tokius mažučius deda? Atitarė, kad jie yra kažkurios iš didoko sode besikapsčiusių vištų pulko. Teigė, kad turbūt dvi tokius mažučius deda, nes vieni tamsesni, o kiti – šviesūs.
Kiaušinukai – be trynio, dėl savo mažumo aštuoniasdešimtmetį peržengusi moteris jų neįstengia nulupti, tad kaupia.
Ką iš paukštininkų klausiau, nė vienas nežinojo, kaip paaiškinti tokį kiaušinių nuklydimą nuo normos. Jei kas žinote, pasidalykite savo žiniomis.
Jei dirvą gerai įliesite, savų salotų turėsite
Jei turite kantrybės ir galimybę lieti daržus, jau drąsiai galite į gruntą sėti lapines salotas, jos nebijo vėsesnio oro. Jei kas dvi savaites sėsite, nuolat turėsite neapkartusių, švelnaus skonio. Bet vidurvasarį būtina daryti pertrauką, nes daržovėms nepatinka karštis. Seni žmonės teigia ir yra teisūs, kad agurkai ir salotos apkarsta, jei jiems drėgmės stinga.
Kaip tik dabar laikas į sudrėkintą žemę berti agurkles. Jauni lapeliai atstos agurkus iki tol, kol lysvėse jie ims derėti.
Daugeliui patinka gražgarstės. Jos tinka ir karštiems patiekalams. Kaip ir salotas, jas rekomenduojama sėti su pertraukomis, tik prie kopūstų jos netinka, nes abi daržoves mėgsta tie patys daržo kenkėjai.
Jei krapų, petražolių nesuvalgote jaunų, šaldykite. Tik tą daryti reikės švariai, kad paskui liktų net neatšildžius į patiekalą įmesti. Apskritai galima pasiruošti ankstyvųjų daržovių rinkinukų ir juos užsišaldyti troškiniams, sriuboms.
Braškių augintojai pataria šių uogų sodinimą plikomis šaknimis atidėti, nes dabar galima sodinti braškes, kurios išpikuotos rudenį. Ir perkelti į nuolatines vietas jas reikia su žemės gumulu, tai dar šią vasarą sulauksite derliaus. Gal pavyks prigydyti ir nepikuotas, bet derliaus šiemet tokios nesunokins.
Tarp pirmamečių braškių galima sėti ankstyvųjų daržovių – salotų, ridikų, krapų. Tinka ir česnakai, jie daug vietos neužima.
„Morkas ir burokėlius anksčiau sodindavo užkukavus gegutei, bet dabar visi skuba, sodina kuo anksčiau. Ir Stanislovinių nelaukia, svogūnus kaišioja į žemę dar balandį. Aš patariu, jeigu kuri šeimininkė nepasodino mažų daugiagalvių iš rudens, prilieti kokį kamputį ir kuo anksčiau juos pasodinti, kol visai nesudžiūvo. Mažos sėklos nereikėtų baimintis, kartais iš jos ir labai dideli užauga.
Jeigu norite anksčiau sulaukti cukinijų ar patisonų derliaus, dabar jų pasodinkite į puodelius ir palikite šiltnamyje. Kai ateis tinkamas laikas, perkelsite į dirvą. Galima įliejus pasodinti į dirvą ir įvairių kopūstinių daržovių. Kai išdigs, plastikinį butelį perpjaukite ir uždenkite. Tik nepamirškite padaryti angelių. Po tokia apsauga nenušals ir stirnos nenugrauš“, – visuomet patarimų nepritrūksta daržininkė Violeta Gylienė.
Du procentai – zuikio ašaros
Baigiasi laikas, kai galėjome deklaruoti išmokas, susigrąžinti permokas ir pervesti du procentus tiems, kam juos skirti galime.
„Aš jau dešimt metų su savanoriais lakstau ir prašau dirbančių žmonių, kad jie mums pervestų tuos du procentus. Žinau, kad mažiausiai trisdešimt jų mums perveda, bet banke nugulusi suma niekada neviršija 300 eurų. Dar bankas už sąskaitos aptarnavimą kasmet nusirėžia per 50 eurų, tad dviejų dienų kelionei prie jūros niekaip nepavyksta susirinkti pinigėlių, tenkinamės vienos dienos išvyka. O pagaliau, kai išsiaiškinome, kiek eurų per metus sudaro tie 2 procentai nuo minimalaus atlyginimo pajamų mokesčio, šiemet liežuvis sunkiai kilo šios paramos prašyti. Tik zuikio ašaros. Nutarėme geriau steigti kooperatyvą ir užsiimti pelningesne veikla, kad užsidirbtume pinigų vasaros išvykoms“, – pasakoja aktyvi Alytaus miesto visuomenininkė.
Tapo įdomu, kiek tų pinigų visuomeninei organizacijai gali nubyrėti nuo minimalų atlyginimą uždirbančio darbuotojo. Pakomentuoti paprašėme Alytaus regiono buhalterių asociacijos prezidentės Jūratės Petrauskienės.
„Bandysiu paaiškinti: jeigu žmogus uždirba minimumą, tai yra 555 eurus per mėnesį, jis sumoka 51 eurą kiekvieną mėnesį gyventojų pajamų mokesčio. Vadinasi, per metus jisai sumoka 51 eurą x 12 mėnesių = 612 eurų gyventojų pajamų mokesčio.
Jeigu klausiate apie 2 proc. paramą, tai Valstybinė mokesčių inspekcija pervestų 12 eurų skirtos dviejų procentų paramos. Tik skirstydami paramos procentą, atkreipkite dėmesį į sumą, turėtų būti ne mažiau kaip 3 eurai (tai yra skirstyti galima po 0,5 proc. (612 eurų x 0,5 proc. = 3,06 euro) vienam paramos gavėjui).
Tokie mano pamąstymai. (Čia norisi priminti, kad ankstesniais metais minimumas buvo mažesnis, tad ir 2 procentai paramos sudarė mažesnę sumą – A.K.)
Ne visai, ko gero, bus taip metams pasibaigus, nes valstybė jau priėmė pakeitimo įstatymą, kuriuo sumažino paramos dydį. Todėl kitais metais jau perves mažiau: (51 Eur / mėn x 12) x 1,2 proc. = 7,34 euro.
Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos praneša, kad gruodžio 11 dieną buvo priimtas Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 34 straipsnio pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1325 pakeitimo įstatymas Nr. XIII-1705 (toliau – GPMĮ pakeitimo įstatymas).
GPMĮ pakeitimo įstatymu pakeisti paramos gavėjams ir politinėms partijoms 2020 metais pervestini pajamų mokesčio dalių dydžiai. Nustatyta, kad pagal nuolatinių Lietuvos gyventojų mokesčių administratoriui pateiktus prašymus nuo 2019 metų ir vėlesniais metais jų gautų pajamų turi būti pervedamos pajamų mokesčio sumos, atitinkančios:
- iki 1,2 procentų pajamų mokesčio – asmenims (išskyrus profesines sąjungas arba profesinių sąjungų susivienijimus), pagal LPĮ turintiems teisę gauti paramą;
- iki 0,6 procento – politinėms partijoms, kurios yra įstatymų nustatyta tvarka įregistruotos Juridinių asmenų registre, atitinka įstatymų reikalavimus dėl politinės partijos narių skaičiaus ir kurioms nėra pradėta pertvarkymo arba likvidavimo procedūra;
- iki 0,6 procento – profesinėms sąjungoms arba profesinių sąjungų susivienijimams, pagal LPĮ turintiems teisę gauti paramą“, – tokių naujausių žinių pateikė aktyvi seminarų ir dalykinių konferencijų organizacijos nariams rengėja Alytaus apskrities buhalterių asociacijos prezidentė J.Petrauskienė.
Reikia atlikti nuodugnią bičių šeimų apžiūrą
Susikaupė skaitytojų klausimų apie bites. Balandis – tikras bičių pavasario mėnuo. Jų šeimose būna jau po kelis korius perų. Bitės pradeda nešti žiedadulkes, vandenį, nektarą.
Oras jau atšilęs, tad svarbu pasirūpinti aviliais: atidaryti, kad jie gerai išsivėdintų. Būtina įsitikinti, ar bitėms netrūksta maisto. Ši žiema buvo ne itin šalta, todėl dalis bičių šeimų anksti pradėjo auginti perus, todėl joms gali trūkti maisto medžiagų, kurios garantuotų sėkmingą dauginimosi procesą.
Kai temperatūra pakilo iki +15 °C, reikia atlikti nuodugnią bičių šeimų apžiūrą. Pirmiausia patikrinamos maisto atsargos – jų turėtų būti apie 6–8 kg, jei yra mažiau, būtina papildyti.
Dalis bičių šeimų per žiemą sunaudoja nedaug maisto, todėl pavasarinio patikrinimo metu galima rasti prie perų, iš abiejų pusių, po 3–4 korius pilnus medaus.
„Iš praktikos žinoma, kad tokia šeima vystysis prastai, nes pilni medaus koriai atšaldo lizdą. Susidūrus su tokia situacija, patartina iš abiejų lizdo pusių palikti po porą korių, o atliekamus korius atiduoti toms bičių šeimoms, kurioms trūksta maisto. Pasitaiko, kad kai kurie bitininkai pavasarinio patikrinimo metu koriuose atakiuoja medų. To daryti jokiu būdu negalima, nes bičių šeimos vis dar silpnos, todėl esant šaltesniems orams dar negeba sutvarkyti korių. Tada medus prarūgsta ir ima varvėti ant avilio dugno. Visi minėti darbai turi būti atliekami pagal fenologinį kalendorių, ne anksčiau nei klevų žydėjimo pradžia. Pavasarį svarbu nepamiršti išvalyti bičių šeimų lizdų, šiukšles reikia sudeginti. Jei bityne yra mirusių bičių šeimų, avilių lakos turi būti uždaromos, koriai išimami, aviliai išvalomi ir dezinfekuojami.
Rekomenduojama patikrinti bičių šeimų erkėtumą, esant poreikiui, bites galima gydyti ekologiškais vaistais. Reikia pasirūpinti ir bičių girdyklų įrengimu. Svarbu, kad jose bitėms nepritrūktų vandens. Jau laikas bitynuose pasėti medingųjų augalų – facelijų, barkūnų, ožiarūčių, esparcetų ir kitų“, – iš savo praktikos pataria bitininkas Kostas.
O sveikatinimo specialistai nesiliauja kalbėję apie kiaulpienes ir jų pavasarinę naudą. Ir kokių tik vitaminų nėra jų lapuose, gausu kalio, geležies, net fosforo, jodo. Šaknų užpilas suaktyvina kepenų ir kasos fermentų veiklą, mažina cholesterolio kiekį kraujuje. Tai viena iš geriausių šlapimą varančių priemonių. Vartojant kiaulpienes kalio praradimas yra kompensuojamas, nes ji pati yra ir kalio šaltinis. Kiaulpienėse yra lecitino, kuris palaiko smegenų funkciją ir sulėtina Alzheimerio ligos vystymąsi, susidarymą smegenyse. Lecitinas palaiko gerą kepenų funkciją, o jo kiaulpienėse iš tikrųjų gausu.
Todėl gerą valandą lanksčiausi po pievą, kol dieglys į tarpujuostį neįsisuko. Slenku namų link ir balbatuoju:
Jau bijau atsisėst ant kreivai pastatytos kėdės.
Jau bijau nusirist nuo slidžių ir užgriozdintų laiptų.
Jau gražumo ir proto, žinau, per vėlu man pridėt,
o atimt – per anksti.
Ir žinoti – ar būsiu, ar baigta“, – nė nepajuntu, kad ir aš kaip Marijona sau deklamuoju. Šį kartą Eleną Mezginaitę.
Komentarai
Palikite savo komentarą
order amoxicillin 1000mg…
Komentaras
order amoxicillin 1000mg without prescription - buy amoxicillin tablets sildenafil for sale
order cialis 10mg pill - buy…
Komentaras
order cialis 10mg pill - buy tadalafil 5mg pill order modafinil 200mg pills
oral stromectol cost - order…
Komentaras
oral stromectol cost - order generic levitra brand vardenafil
purchase ampicillin online -…
Komentaras
purchase ampicillin online - order cipro generic buy cialis 40mg sale
levitra dosing instructions…
Komentaras
levitra dosing instructions levitra 20 mg price walgreens https://glevitrargu.com/
pharmacy continuing…
Komentaras
pharmacy continuing education online diabetes
buy cefuroxime for sale -…
Komentaras
buy cefuroxime for sale - order cialis online cheap cialis coupon walmart
cheap levitra pills why is…
Komentaras
cheap levitra pills why is levitra so expensive https://xclevitradb.com/
cialis generic best price…
Komentaras
cialis generic best price that accepts mastercard purchase cialis online https://dccialisxvf.com/
how much is the generic…
Komentaras
how much is the generic viagra viagra from mexico to us https://aviagrasbt.com/
sildenafil without a…
Komentaras
sildenafil without a prescription generic sildenafil https://sildenafilkiol.com/
oral rhinocort - disulfiram…
Komentaras
oral rhinocort - disulfiram pills disulfiram 250mg canada
buy modafinil 200mg pills…
Komentaras
buy modafinil 200mg pills provigil usa
provigil 100mg ca
Komentaras
provigil 100mg ca
order fildena pills -…
Komentaras
order fildena pills - fildena pills purchase ivermectin
oral modafinil generic…
Komentaras
oral modafinil generic modafinil 200mg purchase provigil without prescription
levitra free buy levitra…
Komentaras
levitra free buy levitra cheap https://xclevitradb.com/
sildenafil pastilla…
Komentaras
sildenafil pastilla sildenafil compound https://sildenafilkiol.com/
cephalexin tablet - buy…
Komentaras
cephalexin tablet - buy erythromycin pills order erythromycin generic
buy bactrim 480mg without…
Komentaras
buy bactrim 480mg without prescription - bactrim 960mg cheap buy sildenafil 150mg for sale