Simbolinis Algimanto Patricijaus Taškūno sugrįžimas į Alytų (0)
Edukologas, lietuvybės ir lituanistikos populiarintojas Australijoje, Tasmanijos universiteto profesorius emeritas Algimantas Patricijus Taškūnas mirė 2023 metų balandžio 17 d. ir buvo palaidotas Australijoje.
Simbolinis A. P. Taškūno sugrįžimas į gimtąjį miestą įvyko šiemet rugsėjo 21 dieną, kai jo kremuotų palaikų pelenų dalis buvo palaidota Alytaus Šv. Angelų Sargų kapinėse, jo motinos Emilijos Taškūnienės palaidojimo vietoje.
A. P. Taškūno žmonos bei vaikų prašymu nedidelę pelenų dėžutę į Lietuvą atvežė Taškūnų šeimos bičiulė, Tasmanijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Regina Share. Ponia Regina sakė, kad profesorius A. P. Taškūnas Tasmanijos lietuviams buvo didelis autoritetas, pagalbininkas ir patarėjas, mokėjęs šiltai ir nuoširdžiai bendrauti su bet kuriuo žmogumi.
Palaidoti ilgamečio bičiulio pelenų į Alytų R. Share atvyko su velionio sūnėnu Algimantu Lekevičiumi ir jo žmona Aušra. Tokiu būdu sugrįžti į gimtinę, kurioje paskutinį kartą lankėsi 2008 metais, pageidavo pats A. P. Taškūnas. Mokslininko atmintyje Alytus išliko susijęs su namais, šeima, vaikyste, jaunyste, gimnazijos draugais ir mokytojais.
A. P. Taškūnas gimė Alytuje . lapkričio 25 d. Alytaus apskrities inžinieriaus Stasio Taškūno (Alytaus miesto garbės piliečio) ir Emilijos Pilinkaitės šeimoje, augo su dviem seserimis. Alytaus gimnazijoje Algimantas baigė 6 klases. Eidamas tryliktus metus tapo našlaičiu – 1942 m. S. Taškūnas žuvo Archangelsko srityje Jercevo lageryje (ten palaikai ir liko užkasti), E. Taškūnienė mirė nuo dėmėtosios šiltinės, eidama gailestingosios sesers pareigas Alytaus sanatorijoje. Be tėvų likę Taškūnų vaikai buvo likimo išblaškyti: Žibutė užaugo pas tetą Vilniuje, o Algimantas ir Laimutė 1944 m. pasitraukė į Vokietiją. 1949 m. brolis ir sesuo išvyko į Australiją. Pagal privalomą sutartį Algimantas dvejus metus dirbo aviacijos sandėliuose ir geležinkeliuose. Vėliau dirbdamas baigė tris Australijos universitetus, įgijo keturis mokslo laipsnius.
Nuo 1972 m. dirbo Vakarų Australijos bei Tasmanijos Universitetuose. Dėstė vadybą, darbo santykius, vokiečių kalbą. Pagrindinės dr. A. P. Taškūno mokslinių interesų sritys – lietuvių kalba ir literatūra. Jo dėka 1987 m. Tasmanijos universitete buvo įsteigtas Lietuvos Studijų Sambūris, kurio iniciatyva Tasmanijos universitete buvo parengta ir apginta 15 magistrinių darbų ir disertacijų apie Lietuvą, lietuvių kalbą ir lietuvius. A. P. Taškūnas leido ir pats redagavo žurnalus anglų kalba „Baltic news“ ir „Lithuanian papers“, išleido monografijų.
A. P. Taškūno veikla buvo įvertinta: 2008 m. – Lietuvos mokslo premija už mokslo patirties, pasiekimų sklaidą, mokslo ryšių tarp Lietuvos ir užsienio šalių plėtojimą; . – Vytauto Didžiojo Universiteto jubiliejiniu sidabro medaliu; . – LDK Gedimino ordino medaliu; . – Australijos Ordino Medaliu; . – Pasaulio lietuvio premija.
Parengė muziejininkė Vilmantė Petrusevičenė
Komentarai
Palikite savo komentarą