Šimtamečių medžių šiandienės godos: retėja pasidžiaugiančiųjų jų pavėsiu (2)

Patys vertingiausi valstybės saugomi medžiai gali būti paskelbti gamtos paminklais Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu. Tam jie turi būti dar senesni, aukštesni ir įspūdingesni nei kiti valstybės saugomi medžiai. Šiuo metu Lietuvoje auga 28 medžiai – gamtos paminklai.
Lietuvoje vienas iš pirmųjų gamtos paminklais ėmė rūpintis profesorius Tadas Ivanauskas, dar 1920 metais rašęs apie senus drevėtus ąžuolus ir kitus medžius, kurie galėtų būti paskelbti gamtos paminklais. Tačiau tik 1960 metais keli šimtai medžių buvo paskelbti tokiais.
Prieš gerus 60 metų saugotinais tapo ir du vienas greta kito Geisčiūnų kaime, Nemunaičio seniūnijoje, augantys šimtamečiai medžiai – kalninė guoba ir senoji kriaušė. Kaip šie gamtos paminklai atrodo ir kaip vertinami šiandien? Kokios legendos apie juos menamos?
Guoba ir kriaušė nuo seno traukė žmones prisėsti poilsio
Nemunaityje gyvenanti garbaus amžiaus mokytoja Marija Krajauskienė sako, kad guobos ir kriaušės pavėsis labai traukė praeivius prisėsti poilsio. Per šventes visas jaunimas, o ir vyresnieji čia susirinkdavo pašokti, pasilinksminti. Po atlaidų šalia, pasitiesę staltieses, susėsdavo pasikalbėti su gimine, pasivaišinti.
„Ir moksleiviai, kai išeidavome į savo krašto pažinimo išvykas, labai norėdavo prasukti pro šiuos medžius. Tuoj puldavo apsikabinti storą guobos kamieną. Keturi penktokai vos apglėbdavo, vyresnių ir trijų rankų užtekdavo.
Drąsesni ir judresni tuoj į kriaušę įsliuogdavo, stengdavosi kuo aukščiau šakomis užsikabaroti, kad platesnės apylinkės atsivertų. Šie laukiniai medžiai buvo visų Nemunaičio gyventojų traukos centru“, – teigia M.Krajauskienė.
„Apie guobą, kriaušę žinojau nuo vaikystės, nes Nemunaičio mokykloje mokiausi. Geografijos mokytoja Liuda Sinkevičiūtė vis šiuos medžius paminėdavo“, – sako Nemunaičio seniūnas Rimantas Avižienis.
Su mokytoja Liuda trumpam susitikome Alytuje. „Kad jau ir nebeatsimenu, ką apie šiuos medžius savo mokiniams kalbėjau. Tai buvo išvaizdūs, išskirtiniai medžiai, storais kamienais ir todėl traukė žmones. Medžius juk reikia mylėti“, – teigė mokytoja.
„Kam, jei ne medžiui, patikimiausiai žmogus gali išsakyti savo vargus, nesėkmes, rūpesčius? Mano močiutė Julija, jei namuose atsitikdavo bėda, kažką užklupdavo liga, ji visą skausmą balsu išrėkdavo laukuose augantiems medžiams. Man būdavo baisus tas jos rėkimas, bet sergantysis pasveikdavo. Prigludusi prie medžio kamieno, ypač seno, gruoblėto, sakydavo, kad jis pataria, kaip toliau gyventi. Močiutė teigdavo, kad medis daug senesnis už ją, daugiau matęs ir patyręs. Ir daug dainų žinojo apie medžius.
Prie senosios guobos močiutė Julija eidavo dažniau pavasariais prisirinkti ir naminuke užsipilti jos pradėjusių brinkti pumpurų“, – mena pas močiutę vaikystėje vasarodavusi alytiškė Evelina Nedzinskienė.
Jos mama Angelė prisimena ankstyvoje vaikystėje girdėtas rudu apdaru vilkėjusio, turbūt vienuolio pranciškono kalbas apie kažkokią stebuklingą kriaušę, lyg augusią kažkur prie Nemuno, kuri tokia aukšta, kad net debesis siekė, o jos šakose tuo pat metu suposi žiedai ir nokstančios kriaušės. Tačiau niekam nevalia buvo jų raškyti, o dar blogiau – valgyti, gali visas kaimas neregėtų blogumų sulaukti.
„Tikrovėje seneliai labai saugojo obelis. Kalbėdavo, kad jos saugo tėvus ir vaikus. Jei audros metu sena obelis griūdavo, suaugusiuosius apimdavo liūdesys, visi laukdavo artimo žmogaus mirties. O radę ant kelio pančio virvagalį, parnešdavo namo ir aprišdavo obels liemenį. Tikėta, kad šakos nulinks nuo vaisių. Užsimezgus daugybei obuoliukų, laukdavo, kad bus gausu ir ropių“, – prisiminimais dalijasi Angelė.
Specialistų pagalbos reikia ir vinkšnai, ir kriaušei
Nemunaičio seniūno R.Avižienio klausėme, ar yra seniūnijos teritorijoje ir daugiau medžių, kuriuos noriai įrašytų į gamtos paminklų sąrašą.
Seniūnas atitaria, kad į saugotinų medžių sąrašą dar būtų galima įrašyti kokių 200 metų trešnę, kuri netoli guobos ir kriaušės auga, ir laukinę obelį.
Iš seniūno išgirdau įdomią žinią – kalninė guoba tikriausiai yra visai ne guoba, o vinkšna. Kaip tai atsitiko, kam ir kodėl kilo abejonių?
„Prieš keletą metų apsilankė ir medį atidžiai apžiūrėjo miškininkas Darius Truncė. Jis rinko sėklas ir pareiškė nuomonę, kad guoba visai ne guoba, o vinkšna. Kad tai yra vinkšna, patvirtino ir dar viena medžių specialistė – Dovile Lileikienė, kurios tėtis, buvęs urėdas, apie miškus yra išleidęs knygą“, – sako Nemunaičio seniūnas R.Avižienis.
„Taip. Tai tikrai vinkšna“, – patikino D.Lileikienė, šiuo metu dirbanti Alytaus profesinio rengimo centre dekoratyvinio apželdinimo mokytoja.
Specialistės dar klausėme, kaip dabar elgtis žmonėms, kurie mėgo skinti senosios guobos pumpurus vaistams, šiai pakeitus vardą.
„Neabejoju, kad jos gydomosios savybės lygiai tokios pat kaip ir guobos. Gal net ir stipresnes. Tai tos pačios guobinių šeimos medžių atstovė“, – šiek tiek sutrikusius nuramino D.Lileikienė.
Pakalbintas Alytaus medelyno vadovas, vykdantis girininko funkcijas, D.Truncė teigė: „2020 metais buvau suorganizavęs dendrologų draugijos išvyką po Alytaus rajono įdomias vietoves, kurios metu apsilankę Nemunaityje dendrologų ekspertai patvirtino, kad mūsų „storoji guoba“ yra vinkšna. Aš pats supratau, kad tai vinkšna, kai nuvažiavome prisirinkti sėklų. Norėjome išauginti palikuonių iš „storosios guobos“. Lapai ir medžio laja panašūs ir guobos, ir vinkšnos, o sėklos labai skiriasi – vinkšnos sėklų sparnavaisiai plaukuoti (blakstienoti) ir gerokai mažesni negu guobos. Man atrodo, kad Dzūkijoje gerokai daugiau yra guobų, bet Geisčiūnuose, kiek mačiau aplink, visur auga vinkšnos.
Su seniūnu R.Avižieniu esu kalbėjęs dėl šios, visuomenę klaidinančios, informacijos. Seniūnas buvo kreipęsis į Alytaus rajono savivaldybę, tačiau rajono valdininkai atsisakė imtis veiksmų, kad būtų ištaisyta kažkada padaryta klaida.“
D.Lileikienė dar išsakė ir tokią nuomonę: „Dendrologai pripažino, kad tai tikrai vinkšna, bet politikai, vadindami tą medį subendrintai – senąja guoba, kažkokios didelės literatūrinės klaidos nedaro, nes tai būtent guobinių šeimos augalas. Na, bet moksliškai tai tikrai vinkšna.“
Gamtos mylėtojams rūpi ir tai, ar šiandien tinkamai yra prižiūrimi šie išskirtiniai šimtamečiai medžiai.
„Jeigu kalbėti apie medžių būklę, tai paskutinį kartą prie šių medžių buvau 2020-ųjų pavasarį. Taigi norint įvertinti dabartinę būklę, reikėtų nuvykti pažiūrėti. 2020 metais, mano nuomone, vinkšna buvo pakankamai gyvybinga. Medžio kamienas yra išpuvęs, bet manau, kad drevių užtaisymas nereikalingas, nes gali pagreitinti puvimo procesą. Negyvos, sutrūnijosios medienos pašalinimas per dreves iš medžio vidaus būtų naudingas. Galbūt galima paramstyti šakas, kaip Stelmužės ąžuolui.
Man reikėtų nuvykti apžiūrėti dabartinę medžių būklę, bet dėl didelio darbo krūvio, galėčiau nuvykti tik savaitgalį. Jeigu tinka, galiu po savaitgalio pasakyti savo nuomonę, kokios šiuo metu priemonės reikalingos“, – pirmo pokalbio metu teigė D.Truncė, šiuo metu dirbantis ir medelyno vadovu, ir girininku.
Antrojo pokalbio metu medžių specialistas teigė, kad per laiką nuo 2020-ųjų birželio saugotini medžiai beveik nepasikeitę. Vinkšnai reikėtų per kamieno apačioje esančias dreves, kiek galima pasiekti, pašalinti sutrūnijusią medieną. Medžio vidus vėdintųsi ir būtų mažiau palankios sąlygos vidiniam puviniui plisti. Kriaušei reikėtų paremti likusią vienintelę storą šaką. Jeigu vėjas šaką nulaužtų, medis žūtų.
„Džiaugsiuosi, jeigu padėsite pervadinti šį gamtos paminklą tikruoju vardu“, – specialistas išsakė tokius lūkesčius.
Senoji kriaušė – įspūdingiausių medžių Lietuvoje dešimtuke
„Daugelis mūsų įsivaizduoja, kad kriaušė yra sodo augalas, tačiau jos auga ir natūralioje gamtoje, pavyzdžiui, miškuose. Didžiausia Lietuvoje kriaušė auga Alytaus rajone, Geisčiūnų kaime. Jos aukštis – 16 metrų, o kamieno apimtis – beveik 4 metrai“, – internetinėje erdvėje paskelbtos tokios gamtos žinios.
Maždaug prieš dešimtmetį Lietuvos gamtos fondo buvo siūloma aplankyti įspūdingiausių medžių Lietuvoje dešimtuką. Į jį įėjo ir Geisčiūnų kaimo laukinė kriaušė.
Ji iki šiandien – vienintelė kriaušė, saugoma visoje Lietuvoje. Nors, pasak D.Truncės, jos būklė jau prieš dvejus metus buvo labai prasta, ji vis dar džiugina žydėjimu Dzūkijos vabaliją ir subrandina kriaušukių pasidžiovinti. Tiesa, šiandien jau nėra kam jų rinkti. Pašnekovai mena, kad ir anksčiau ne visi šios laukinės kriaušės vaisiais žavėjosi – laukinis aitrumas sutraukdavo burnas.
„Kriaušei prieš kokius 9-erius metus audra nulaužė viršūnę. Kriaušiukų būna. Ji laukinė“, – papildo seniūnas R.Avižienis.
Jo pastebėjimu, toje vietoje, kur auga išskirtiniai medžiai, buvo Nemunaičio dvaro palivarko žemė, dabar privati. Toje žemėje įsikūrusios kelios jaunos šeimos – nusipirkę žemės, pasistatę namus. Senųjų gyventojų jau nelikę. Taigi, saugotini medžiai auga privačioje žemėje. Savininkas nušienauja žolę aplinkui. Seniūnija tik keletą kartų aplink pašienavo.
Bene žinomiausias gamtos paminklas yra Stelmužės ąžuolas, pats seniausias Lietuvos medis ir vienas iš seniausių ąžuolų Europoje. Spėjama, kad jo amžius yra apie pusantro tūkstančio metų.
Deja, gamtos paminklų gyvavimo trukmė yra nenuspėjama, nes medžiai gali pūti, lūžti, juos gali suniokoti audros ar pažeisti kenkėjai.
Nemunaičio seniūnas Rimantas Avižienis: „Toje vietoje, kur auga išskirtiniai medžiai, buvo Nemunaičio dvaro palivarko žemė, dabar privati. Toje žemėje įsikūrusios kelios jaunos šeimos – nusipirkę žemės, pasistatę namus. Senųjų gyventojų jau nelikę. Taigi, saugotini medžiai auga privačioje žemėje. Savininkas nušienauja žolę aplinkui. Seniūnija tik keletą kartų aplink pašienavo.“
Darius Truncė, Alytaus medelyno vadovas, vykdantis girininko funkcijas: „Vinkšnai reikėtų per kamieno apačioje esančias dreves, kiek galima pasiekti, pašalinti sutrūnijusią medieną. Medžio vidus vėdintųsi ir būtų mažiau palankios sąlygos vidiniam puviniui plisti. Kriaušei reikėtų paremti likusią vienintelę storą šaką. Jeigu vėjas šaką nulaužtų, medis žūtų.“

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
It's great to see this great…
Komentaras
It's great to see this great content, quite educational and informative. I'm here to get help from someone who can write my essay for me cheap
Protecting trees is really…
Komentaras
Protecting trees is really important these days since it helps to prevent pollution, and I enjoy protecting trees. As a student, I always pay someone to write my law essay because of my activities. Because I spend my time lobbying for forest protection.