Saugumui – pusantro šimto kamerų. Ar yra muliažų? (0)

Alma MOSTEIKAITĖ, alma@alytausnaujienos.lt
Rytis Vit
FOTO

Šiuo metu Alytuje yra 146 stacionarios vaizdo stebėjimo kameros ir 9 mobilios. Tiek jų turi garantuoti miestiečių ir Dzūkijos sostinės svečių saugumą. Tačiau pastaruoju metu nemažai gyventojų, iš kai kurių miesto tarybos narių per posėdį išgirdusių, jog yra neveikiančių arba netikrų kamerų – muliažų, ėmė abejoti jų teikiamu saugumu viešosiose erdvėse.

Pirmosios kameros atsirado prieš 16 metų

Alytaus miesto savivaldybės administracija, vykdydama europinius projektus, 2008-aisiais Dzūkijos sostinės viešosiose erdvėse įrengė pirmas 48 stacionarias vaizdo stebėjimo kameras.

Ir kasmet jų daugėjo, daugeliu atvejų – pastatomų iš europinių fondų pinigų. Iš pradžių kameras patikėjimo teise valdė Alytaus policija. Pastarosios patalpose buvo įrengtas ir šių kamerų stebėjimo pultas.

Pakeitus atitinkamus teisės aktus ir miesto savivaldybės administracijoje įsteigus Viešosios tvarkos skyrių, stebėjimo kameras ir jų valdymą perėmė šis skyrius.

Dabartinis jo vedėjas Rytis Vitkauskas (nuotr.) sako, kad tokia stebėjimo kamerų ir jų įrenginių valdymo praktika yra beveik visose savivaldybėse: „Kaip policijai, taip ir savivaldybėms įstatymiškai suteikta teisė užtikrinti viešąją tvarką. O vaizdo stebėjimo kameros – viena iš priemonių tai padaryti.“

Vienu metu galima stebėti 36 kameras

Dabar Alytaus viešosiose erdvėse – parkuose, gatvių sankryžose, pėsčiųjų ir dviračių takuose įrengtos 146 stacionarios stebėjimo kameros ir 9 mobilios, skirtos esant reikalui perkelti į tas vietas, kuriose padidėjęs pažeidimų ar nusikaltimų skaičius. Pavyzdžiui, vienu metu tokios kameros buvo pastatytos prie Nakvynės namų, turint informacijos apie jų prieigose daromus pažeidimus.
Kamerų  valdymo pultas – serveris ir monitorius yra savivaldybės pastate ir čia vaizdai fiksuojami visą parą. Su šiuo pultu dirba Viešosios tvarkos skyriaus specialistai.

R.Vitkausko pastebėjimu, vienu metu per monitorius galima stebėti net 36 kameras ir esant poreikiui jas keisti: „Visiškai neseniai savivaldybės iniciatyva buvo atnaujintas šis pultas ir serveris. Todėl dvigubai pagerėjo fiksuojami vaizdai. O tai labai svarbu aiškinantis padarytus nusižengimus ir nusikaltimus.“

Per 16 metų į vaizdo kamerų pastatymą mieste, stebėjimo pulto ir serverio atnaujinimą investuota apie 800 tūkst. eurų europinių ir vietinio biudžeto lėšų.

Kokie pažeidimai fiksuojami dažniausiai?

Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas tvirtino, kad vaizdo stebėjimo kameros dažniausiai užfiksuoja Kelių eismo taisyklių pažeidimus, kaip antai, automobilių apgadinimus, jų vagystes, asmenis, nepaisančius kelio ženklų, einančius ar važiuojančius, šviečiant draudžiamam šviesoforo signalui, taip pat turto suniokojimą.

Minėto skyriaus specialistai kamerų užfiksuotuose vaizduose labai dažnai stebi važinėjančius krovininius automobilius Druskininkų gatve, kur toks eismas draudžiamas, niokojamas vaikų žaidimo aikšteles Jaunimo parke, laužomus suoliukus miesto sode, taipogi niokojamus Jaunimo parke ir miesto sode įrengtus tualetus.

Nors neretai suniokojama ir šių tualetų vidaus įranga, tačiau tai kameros nefiksuoja, nes pagal asmens duomenų apsaugą reglamentuojančius dokumentus tai daryti draudžiama.

Beje, Jaunimo parke artimiausiu metu lankytojų saugumui planuojama įrengti 9 kameras šalia dabar esančių 8. Naujų kamerų įrengimo vietos jau apsvarstytos su policijos pareigūnais. 

R.Vitkauskas teigė, kad yra ne vienas atvejis mieste, kai vaizdo stebėjimo kameros viešosiose erdvėse įrengiamos pageidaujant alytiškiams ir policijai. Pastaruoju metu jos pastatytos miesto centro skvere, esančiame S.Dariaus ir S.Girėno bei Vilniaus gatvių sankirtoje. Mat čia pastebėtas iš kelių kaimyninių naktinių viešojo maitinimo įstaigų vėlyvais vakarais besirenkantis triukšmingas jaunimas, kuris kelia pavojų aplinkiniams.

Pastaruoju metu vaizdo stebėjimo kameros atsirado  prie neseniai įrengtų ar atnaujintų, judrių Sudvajų ir Likiškėlių, Jazminų, Naujosios ir Vilties gatvių, Likiškėlių ir Jazminų gatvių sankryžų.

Viešąja tvarka besirūpinantys savivaldybės specialistai pabrėžia, jog yra ne vienas atvejis, kai kreipiasi gyventojai dėl stebėjimo kamerų įrengimo, bet to negalima padaryti techniškai: nėra stulpuose įjungtos elektros visą parą ir šviesolaidinio interneto. 
„Tikrai gerai, kad miesto viešosios erdvės stebimos vaizdo kameromis. Bet esu girdėjusi nusiskundimą iš gyventojų, kad atseit jos dažnai neveikia. Jie man pasakojo apie įvykį miesto centre, A.Matučio gatvėje, kuomet susimušė vaikinukai, o įvykis kamerose nebuvo užfiksuotas“, – mintimis dalijosi Alytaus Senamiesčio seniūnaitijos seniūnaitė Snieguolė Markūnienė (nuotr.).

Savivaldybės viešosios tvarkos specialistai patvirtino, kad esant senam kamerų stebėjimo serveriui, jis dažnai gesdavo ir kameros kai kada neveikdavo, girdi, dabar, pavasarį pastačius naują serverį, padėtis ženkliai pasikeitė į gerąją pusę.

Daugiau skaitykite laikraščio „Alytaus naujienos“ 14044-ajame numeryje.

Geriausias, pigiausias būdas laikraštį skaityti yra jį užsisakyti. Prenumerata – čia.


© Publikacijų autorystė yra saugoma ℗ Perpublikavimas žiniasklaidoje draudžiamas

„Alytaus naujienų“ laikraščio projekto „Viešojo intereso periskopas“ (VIP) publikacija. 

Projektą iš dalies remia VšĮ „Medijų rėmimo fondas“. 

Daugiau skaitykite www.alytausnaujienos.lt/vip

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Kiti straipsniai