Re­li­gi­nės te­ori­jos bei skan­duo­tės (5)

Ry­tas Sta­se­lis
R.Staselis
Dau­ge­ly­je Va­ka­rų vals­ty­bių prieš Iz­ra­e­lio ka­ri­nę kam­pa­ni­ją Ga­zos mies­to ruo­že pro­tes­tuo­jan­tys ak­ty­vis­tai ne­ša pla­ka­tus su už­ra­šais bei gar­siai skan­duo­ja „From the ri­ver to the sea, Pa­les­ti­ne will be free (liet. nuo upės iki jū­ros Pa­les­ti­na bus lais­va)“. Kaž­ku­ri va­ka­rie­tiš­ka me­di­ja ta pro­ga pa­si­šai­pė, su­reng­da­ma tų ak­ty­vis­tų ap­klau­są: ar jie su­pran­ta ne tik skan­duo­tės žo­džius, bet ir pras­mę? Pa­aiš­kė­jo, kad ne itin. Res­pon­den­tai (ypač iš tų Va­ka­rų ša­lių) ne­la­bai įsi­vaiz­da­vo, apie ko­kią jū­rą, o juo la­biau upę kal­ba­ma.

Jie bu­vo ge­ro­kai nu­ste­bę pa­aiš­ki­ni­mu, esą upė – tai Jor­da­nas, o jū­ra – Vi­dur­že­mio. Ki­taip ta­riant, skam­bi skan­duo­tė reiš­kia ne ką ki­ta, o že­mės plo­tą tarp Jor­da­no ir Vi­dur­že­mio jū­ros, ku­ria­me ne­tu­rė­tų bū­ti bent jau Iz­ra­e­lio vals­ty­bės, ofi­cia­liai Jung­ti­nių Tau­tų čia įkur­tos 1948 m. Nu­ma­no­mai ir vi­sų žy­dų.

Yra ir ki­tas – sta­čiai prie­šin­gas as­pek­tas. Fun­da­men­ta­lių po­žiū­rių be­si­lai­kan­tys Iz­ra­e­lio ju­dė­jai vie­šai vis daž­niau kal­ba apie „Di­dį­jį Iz­ra­e­lį“ ( ki­taip – Pa­ža­dė­to­ji Že­mė, ar­ba hebr. Eterz Is­ra­el), ku­ris ge­ro­kai len­kia šiuo­lai­ki­nę Iz­ra­e­lio vals­ty­bės te­ri­to­ri­ją. To­kio po­žiū­rio ša­li­nin­kai, sa­vai­me su­pran­ta­ma, Di­džio­jo Iz­ra­e­lio te­ri­to­ri­jo­je ne­ma­to jo­kio ara­bų vals­ty­bi­nio da­ri­nio.

Pa­ža­dė­to­sios Že­mės te­ri­to­ri­ja ap­rė­pia ne tik šiuo­lai­ki­nį Iz­ra­e­lį, bet ir da­lį da­bar­ti­nės Li­ba­no, va­ka­ri­nes šiuo­lai­ki­nės Jor­da­ni­jos sri­tis, Ga­zos sek­to­rių, da­lį Si­na­jaus pu­sia­sa­lio (ten – Egip­to su­ve­re­ni­te­tas) Ju­dė­ją ir Sa­ma­ri­ją (Jor­da­no upės va­ka­ri­nį kran­tą).

Šio po­žiū­rio ne­ga­lė­tu­me pri­skir­ti da­bar­ti­niams Iz­ra­e­lio va­do­vams – pre­zi­den­tui Icho­kui Her­zo­gui ir mi­nist­rui pir­mi­nin­kui Ben­ja­mi­nui Ne­tan­ja­hu. Ta­čiau da­bar­ti­nę val­dan­či­ą­ją po­li­ti­nę ko­a­li­ci­ją Iz­ra­e­ly­je su­da­ro B.Ne­tan­ja­hu va­do­vau­ja­ma par­ti­ja „Li­kud“ su itin ra­di­ka­lio­mis kraš­tu­ti­nės de­ši­nės par­ti­jo­mis, ku­rioms va­do­vau­ja ra­di­ka­lūs po­li­ti­kai Be­za­le­lis Smot­ri­chius (fi­nan­sų mi­nist­ras, g. 1980) ir Ita­ma­ras Ben-Gvi­ras (na­cio­na­li­nio sau­gu­mo mi­nist­ras, g. 1976). Su šiais dviem vei­kė­jais ven­gia kon­tak­tų net iš­ti­ki­miau­sia žy­dų vals­ty­bės są­jun­gi­nin­kė – JAV.

O tarp šių dvie­jų par­ti­jų rė­mė­jų – gau­su be­si­lai­kan­čių re­li­gi­nės te­ori­jos apie tai, kad Di­dį­jį Iz­ra­e­lį ju­dė­jams pa­do­va­no­jo Die­vas. Ir jo­kių ara­bų čia ne­tu­rė­tų bū­ti. Na, ne­bent tie, ku­rie Iz­ra­e­lio vals­ty­bei bus pa­brėž­ti­nai lo­ja­lūs be­igi pri­pa­žins, kad ši vals­ty­bė vi­sų pir­ma yra žy­dų.

Di­dį­jį Iz­ra­e­lį Pa­les­ti­na ėmė va­din­ti bri­tai, ka­da ši te­ri­to­ri­ja (da­bar­ti­nis Li­ba­nas bei Si­ri­ja bu­vo Pran­cū­zi­jos kon­tro­liuo­ja­mos ša­lys) tu­rė­jo Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės man­da­tą. Pa­les­ti­nie­čiais bu­vo va­di­na­mi ir vi­si čia gy­ve­nan­tys žmo­nės, ne­pai­sant jų et­ni­nės kil­mės. Tai­gi – ir ara­bai, ir žy­dai, ir ki­ti.

Po dau­ge­lio XX a. vy­ku­sių ka­rų Iz­ra­e­lis pa­si­ra­šė tai­kos su­tar­tis su Egip­tu bei Jor­da­ni­jos Ka­ra­lys­te, ku­rio­mis ša­lys pri­pa­ži­no vie­na ki­tų vals­ty­bės sie­nas. Dėl tos prie­žas­ties Iz­ra­e­lis te­be­tu­ri te­ri­to­ri­nių gin­čų su Li­ba­nu bei Si­ri­ja.

Ta­čiau at­ro­do, kad ra­di­ka­lių ara­bų ir žy­dų vei­kė­jų ga­lio­jan­čios tai­kos su­tar­tys ne­už­til­do. Juo­lab po pra­ėju­sių­jų me­tų spa­lio 7 d. pa­les­ti­nie­čių te­ro­ris­tų su­reng­to krau­paus te­ro­ro ak­to pie­ti­nė­se Iz­ra­e­lio te­ri­to­ri­jo­se. Ka­da ap­čiuo­pia­ma žy­dų vi­suo­me­nės da­lis ta­po ge­ro­kai ra­di­ka­les­nė nei bu­vo iki šiol.

Toks kon­teks­tas ver­čia abe­jo­ti, ar ar­ti­miau­siu me­tu įvai­rių Va­ka­rų ša­lių emi­sa­rų laks­ty­mas po Ar­ti­muo­sius Ry­tus duos ap­čiuo­pia­mų re­zul­ta­tų su­ku­riant re­gio­ne tva­rią tai­ką.

Jau bu­vęs Če­ki­jos pre­zi­den­tas Vac­la­vas Ha­ve­las (1936–2011) yra sa­kęs, esą di­džiau­sia Ru­si­jos pro­ble­ma yra ta, kad ji ne­ži­no nei kur pra­si­de­da, nei kur bai­gia­si. Ko­dėl ta pa­ti nuo­sta­ta ne­ga­li ga­lio­ti svars­tant ir apie žy­dų ir ara­bų kon­flik­tą Ar­ti­muo­siuo­se Ry­tuo­se?

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.