Psichologas, psichoterapeutas ir psichiatras: kuo jie skiriasi? (0)

nuotr.
Jei turite gydytojo siuntimą, suprasti kuo užsiima kiekvienas gydymo įstaigos specialistas nėra tikslo. Bet kartais specialistą pasirinkti reikia pačiam. O tai gali būti keblu, ypatingai kai reikia pasirinkti tarp psichologo, psichoterapeuto ir psichiatro paslaugų.

Keblumas kyla dėl to, kad visi šie specialistai dirba toje pačioje srityje ir visi trys koncentruojasi ties emocinės ir psichikos sveikatos problematika. Maža to, dažnai šios profesijos persidengia, todėl tas pats specialistas gali būti dviejų ar net visų trijų profesijų atstovas vienu metu.

 

Kad būtų galima lengviau pasirinkti tinkamą specialistą, remdamiesi psichoterapijos.lt informacija, pažiūrėkime, kuo šios profesijos skiriasi viena nuo kitos.

 

Psichologas

 

Psichologijos studijos susideda iš dviejų dalių: bakalauro studijos apima bendras, bazines psichologijos sferos žinias, o magistro studijos suteikia specializaciją, pagal kurią įgyjama konkreti psichologo kvalifikacija.

 

Psichologas neturi medicininio išsilavinimo, todėl negali diagnozuoti psichikos sutrikimų ir skirti vaistų. Tačiau jis gali nustatyti tam tikrus psichologinių procesų nuokrypius ir esant būtinybei nusiųsti pas kitą specialistą.

 

Kitais atvejais, kai konkretus gydymas nėra būtinas, psichologas pats gali bandyti padėti žmogui per pokalbiu grįsta konsultavimą. Psichologas taip pat gali pasiūlyti psichodiagnostines paslaugas, kuomet įvairių metodų pagalba yra įvertinamas klientas (jo emocinė būsena, profesinis atitikimas ir t.t.).

 

Į psichologą kreipiamasi, kai kamuoja bendriniai psichologiniai ir emociniai sunkumai. Tai gali būti pasimetimas gyvenime, nepasitikėjimas savimi, savigarbos trūkumas, sunkių situacijų ir krizių išgyvenimas, depresinės nuotaikos. Taip pat tais atvejais, kai norima geriau save pažinti, išmokti geriau valdyti emocijas ir pan.

 

Psichoterapeutas

 

Psichoterapeuto statusas įgaunamas po to, kai baigus aukštojo mokslo studijas (nebūtinai psichologijos) yra baigiamos papildomos, bent trejus metus trunkančios psichoterapijos studijos. Psichoterapija apima daug skirtingų ir akademiškai ir mediciniškai pripažįstamų krypčių: psichoterapeutas privalo baigti bent vienos iš jų kursus.

 

Psichoterapeutas taip pat negali išrašyti vaistų, tačiau įgyja teisę gydyti psichoterapijos pagalba. Kaip ir psichologinis konsultavimas, psichoterapija yra paremta pokalbiu. Šie gydymo būdai skiriasi tik tuo, kad psichoterapija yra labiau į pasąmonę orientuotas gydymo būdas, todėl jis – daug gilesnis, sudėtingesnis ir ilgiau užtrunkantis. Jei psichologinis konsultavimas gali apsiriboti ir vienu susitikimu, tai psichoterapija gali trukti kelis mėnesius ar metus.

 

Psichoterapijos pagalba ne tik galima gauti gilesnio suvokimo apie save ir savo sunkumus. Ji taip pat gali padėti tikslingai į savo gyvenimą įvesti labiau reikšmingų pokyčių (pvz. naujų elgesio ar mąstymo modelių).

 

Psichiatras

 

Psichiatras yra vienintelis iš aptariamų specialistų galintis diagnozuoti ligas ir psichinius sutrikimus bei paskirti vaistų. Psichiatrui dažniausiai tenka dirbti su rimtesniais psichikos sveikatos sutrikimais, kurie negali būti gydomi kitaip, nei tik vaistais.

 

Tais atvejais, kai sutrikimas nėra toks vienareikšmiškas arba kuomet įvertinama, kad gali padėti ne tik gydymas vaistais, psichiatras gali paskirti psichoterapinį gydymą. Jei psichiatras turi psichoterapeuto statusą patvirtinantį sertifikatą, tokį gydymą jis gali suteikti ir pats.

 

Apibendrinimas

 

Psichologas ir psichoterapeutas gydo per pokalbio terapiją. Lyginant su psichoterapeutu, psichologo pagalba yra trumpalaikė ir labiau orientuota į bendrines problemas ar išgyvenimus iššaukiančias konkrečias gyvenimo situacijas. Psichoterapija – kompleksiškesnis ir papildomo išsilavinimo ir sertifikavimo reikalaujantis gydymo būdas.

 

Psichiatras yra vienintelis iš šių specialistų, kuris gali paskirti gydymą vaistais ir diagnozuoti konkrečius psichinius sutrikimus ir ligas. Dažnai toks gydymas yra taikomas kartu su psichoterapija.

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.