Piliakalnis? Ne. Tiesiog Olakalnis (0)

Šio kalno rašytinė istorija siekia 1859 metus, kai žymus Lenkijos miškininkas ir kraštotyrininkas Aleksandras Polujanskis Varšuvoje išleido knygą „Kelionės po Augustavo guberniją moksliniais tikslais“.
Pasakodamas apie Miroslavo apylinkes rašė: „šalia miestelio yra kalnas, piliakalniu vadinamas, ant kurio stovi nedidelė mūro koplytėlė, o į šį ramų gamtos prieglobstį ateina nusiraminimo ieškoti gyvenimo vargų prispausti žmonės. Pasakojama, kad pagonybės laikais čia buvo aukojamos įvairiausios aukos dievams.“
Vietos gyventojai Olakalnį vadina Miroslavo piliakalniu. Nors mokslininkai su tuo nesutinka ir sako, jog kalnas neturi piliakalniui būdingų bruožų, tačiau dar tarpukariu apylinkėse kalbėta, jog „ką tie mokslo žmonės apie gyvenimą supranta...“
Kad ir kas ką sakytų, tačiau vieta paslaptinga, apgaubta daugybės legendų. Šiandien galime tik spėti, kas tiesa, o kas tik gražūs pasakojimai ir pramanai.
Ant kalno stovėjusi mūro koplytėlė buvo uždengta stogu, viduje stovėjo į žemę įkastas medinis kryžius. Pasakojama, jog aplink ją buvo randama daug žmonių kaulų. Pasvarsčius galima manyti, kad čia seniai seniai buvo kapinės. Vietiniai kaulų radimus aiškino savaip: kadaise šalia Olakalnio buvo dar vienas kalnas, irgi piliakalnis. Dvaro ponas turėjo labai gražią dukrą, jos rankos prašė du apylinkių dvarponiai. Merginos tėvas išsiuntė abu medžioti. Šiose apylinkėse buvo daug stirnų, kuris pirmas nušaus stirną, tas ir ves merginą. Nesisekė jiems tą dieną medžioklė – nė vienas nenušovė stirnos.
Grįždami į dvarą susitiko ant šių dviejų kalnų. Vyresnysis nuo Olakalnio šovė į jaunesnįjį, kuris stovėjo ant antrojo piliakalnio. Nušovė. Pasirodo, gražioji mergelė mylėjo žuvusįjį. Ant kalno jo gailėdama ir vergdama mirė. Abu palaidojo ant piliakalnio. Apie tai pasklido gandas visoje apylinkėje. Dvaro ponai po šio įvykio dvikovose ant šių piliakalnių vienas į kitą šaudydavo.
Žuvusiuosius čia ir laidodavo, todėl ir kaulus rasdavo, ir vaidenosi. Bendrių dvaro ponai dažnai kviesdavo kunigus, kurie per procesijas su visomis bažnytinėmis iškilmėmis kalnus šventindavo, kad vaiduokliai ponams ramybės nedrumstų.
Petras Biržys (Pupų Dėdė) 1931 metais knygoje „Lietuvos miestai ir miesteliai. Alytaus apskritis. Dzūkų kraštas“ irgi aprašė Olakalnį: „Tarp Miroslavo ir Bendrių dvaro yra piliakalnis Olakalniu vadinamas. Buvęs tame dvare labai žiaurus ponas vardu Slaboda. Nuo jo ir prasidėjo vietovardis. Jis turėjo sūnų vardu Miroslav, kurį jis labai mylėjęs ir jo garbei savo bažnytkaimį pavadinęs Miroslavu. Slaboda buvęs labai nedoras ir piktas ponas. Kartais ant ko supykdavęs, šaukdavęs ant piliakalnio, liepdavęs nukirsti chlopui galvą, o jam sako ataugsianti antra. Ant piliakalnio ir dabar tebestovi sena, kaži kieno ir kam statyta koplytėlė.“
Sklandė kalbos, jog kalne Napoleono armija buvo paslėpusi lobį ir XIX amžiaus viduryje Bendrių dvaro skerdžius 10 dienų kiekvieną rytą rasdavo po vieną sidabrinę monetą. Girdint tokius pasakojimus nejučia susimąstai – beveik visoje Lietuvoje Napoleono kariai slapstė lobius... Kur tik ši armija žygiavo, jei tikėsi kalbomis, beveik po kiekvienu akmeniu, medžiu ar kokiam kalne po lobį užkasdavo. Labai jau dosnūs tie prancūzai buvo mūsų kraštui...
Tarpukariu Miroslavo šauliai Olakalnį pasirinko savo susibūrimams, nepaisydami pasakojimų apie vietinius vaiduoklius. 1934 metais jie kalną pavadino Šauliakalniu.
1958 metais buvo išleistas albumas „Dainava“ (autoriai poetas Anzelmas Matutis ir fotografas Vytautas Stanionis), kuriame yra nuotrauka, pavadinta „Turistai Olakalnyje“. Po ja sueiliuota:
Smiltelėm gintarinėm
Takučiai nubarstyti,
Pušis linguoja, ošia,
Palinkus pakely...
Išeinam su kuprinėm
Ankstyvą, giedrą rytą,
Keliais šalies gimtosios
Keliaujame toli.
2004 metais vasario 4 dieną Lietuvos Respublikos Prezidentas dekretu Nr. 363 patvirtino Miroslavo herbą. Jame pavaizduota Olakalnio koplyčia.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą