Pa­sie­nio mu­zie­jai at­vė­rė du­ris ma­dų pa­sau­liui (0)

nuotr.
Karš­tą lie­pos sa­vait­ga­lį Ma­ri­jos Ko­nop­nic­kos mu­zie­ju­je ir Su­val­kų mies­te bu­vo ga­li­ma su­tik­ti Emi­li­ją Pla­te­ry­tę su ka­riu, Bar­bo­rą Rad­vi­lai­tę su Žy­gi­man­tu Au­gus­tu, ge­din­čias tar­pu­ka­rio mo­te­ris, žan­da­rą, knyg­ne­šę, in­te­li­gen­tus, hi­pius ir net nuo­ta­kas. Taip trys pa­sie­nio mu­zie­jai pri­sta­tė nau­ją pro­gra­mos In­ter­reg Lie­tu­va-Len­ki­ja pro­jek­tą LTPL00009 „Pa­sie­nio ke­liais į pri­si­mi­ni­mų be­ga­ly­bę“.

Ir tai ne vis­kas – lie­pos 19 d. bu­vo ati­da­ry­tos Aly­taus, Su­val­kų ir Laz­di­jų mu­zie­jų pa­reng­tos dvi ke­liau­jan­čios pa­ro­dos „Pa­sie­nio mo­te­rys“ ir „Pa­sie­nio vy­rai“. Su­val­kų mies­to gy­ven­to­jai ir tu­ris­tai ga­li su­si­pa­žin­ti su pa­sie­nio sa­vi­val­dy­bė­se gy­ve­nu­siais ir kū­ru­siais žy­miais žmo­nė­mis. Iš vi­so pa­ro­do­je pri­sta­to­ma 18 mo­te­rų ir 18 vy­rų por­tre­tų, ku­rie sa­vo lai­ku da­rė įta­ką ap­lin­ki­nių gy­ve­ni­mui. 

Aly­tiš­kiai pa­ro­do­je pri­sta­tė au­dė­ją Ju­li­ją Pla­tū­kie­nę, ku­rios so­viet­me­čiu aus­ti au­di­niai su Tau­tiš­ka gies­me, Ge­di­mi­nai­čių stul­pais slap­ta pa­siek­da­vo Ka­na­dą, JAV, pri­mi­nė mo­ky­to­ją Al­bi­ną Vi­dū­nie­nę, ku­ri po­ka­rio aly­tiš­kius mo­kė ne tik skai­ty­ti ir skai­čiuo­ti, bet ir di­džiuo­tis, kad gi­mei ir au­gi Aly­tu­je, o ne ko­kia­me nors Pa­ry­žiu­je. Taip pat pri­sta­ty­ta mo­ky­to­ja ir kraš­to­ty­ri­nin­kė, vie­na pir­mų­jų pa­ra­šiu­ti­nin­kių Ona Bla­die­nė, re­ži­sie­rė Lo­re­ta Liau­sai­tė ir tau­to­dai­li­nin­kė ke­ra­mi­kė Ju­li­ja Pla­tū­kie­nė. Vy­rų še­še­tu­kui mu­zie­ji­nin­kai pa­rin­ko mo­ky­to­ją, va­do­vė­lių au­to­rių Ka­zį Kli­ma­vi­čių, chi­rur­gą Sta­sį Ku­dir­ką, pir­mą­jį Aly­tu­je at­li­ku­sį krau­jo per­py­li­mą iš do­no­ro li­go­niui, so­di­nin­ką Sta­sį Mar­cin­ke­vi­čių, ar­chi­tek­tą Sta­sį Taš­kū­ną, kom­po­zi­to­rių mu­zi­ką Juo­zą Kar­pa­vi­čių, bei aly­tiš­kį, tra­giš­ko li­ki­mo po­etą Ri­mą Bu­ro­ką. 

Pa­ro­da džiu­gins lan­ky­to­jus vi­są va­sa­rą Su­val­kuo­se, na, o rug­sė­jo mė­ne­sį par­ke­liaus į Laz­di­jus, kur vyks len­kai­tės ir dzū­ko ves­tu­vės Pra­no Dzū­ko so­dy­bo­je. Aly­taus gy­ven­to­jai ir sve­čiai bus lau­kia­mi ki­tą­met or­ga­ni­zuo­ja­muo­se po­ezi­jos va­ka­ruo­se, pro­jek­to bai­gia­mo­jo­je kon­fe­ren­ci­jo­je bei pa­ro­dos ati­da­ry­me.

„Ne­ga­liu rim­tu vei­du kal­bė­ti apie šį pa­sie­nio pro­jek­tą, kuris įtrau­kė mus vi­sus – tai tie­siog ki­tas po­žiū­ris į kas­die­ni­nę veik­lą. Man ta ben­drys­tė, tru­pu­tį „iš­pro­tė­ji­mas“, su­tei­kian­tis nau­jų jė­gų kur­ti, gal­vo­ti apie mu­zie­jaus nau­jas pa­ro­das, kvies­ti Aly­taus mies­to gy­ven­to­jus pa­žin­ti ne tik sa­vo my­li­mą mies­tą, bet ir ša­lia esan­čius part­ne­rius iš Laz­di­jų bei Su­val­kų,“ – įspū­džiais da­li­jo­si Alytaus kraštotyros mu­ziejaus kul­tū­ros pro­jek­tų va­do­vė, vyk­dan­ti di­rek­to­riaus funk­ci­jas, Auš­ra Jur­čiu­ko­nie­nė.

Pro­jek­to tiks­las – ska­tin­ti pa­sie­nio tu­ris­tų kul­tū­ri­nę ge­ro­vę, ku­riant ben­dras pa­slau­gas ir plė­to­jant Aly­taus–Laz­di­jų–Su­val­kų pa­sie­nio re­gio­ną, kaip ak­ty­vaus tu­riz­mo kryp­tį. Įgy­ven­di­nant pro­jek­to veik­las pri­ori­te­tai tei­kia­mi tva­ru­mui, ly­gioms ga­li­my­bėms, ly­čių ly­gy­bei ir dis­kri­mi­na­ci­jos pre­ven­ci­jai už­tik­rin­ti. Pla­nuo­ja­ma, kad į ben­dras pro­jek­to veik­las bus įtrauk­ta 190 pa­sie­nio gy­ven­to­jų, su­kur­ta nau­ja mu­zie­jaus eks­po­zi­ci­ja, skir­ta Ma­ri­jai Ko­nop­nic­kai, bei at­lik­ti res­tau­ra­vi­mo ir tvar­ky­bos dar­bai Pra­no Dzū­ko ūki­nia­me pa­sta­te, įren­giant edu­ka­ci­nes erd­ves.

Pro­jek­to truk­mė – 24 mė­ne­siai. Pro­jek­tas fi­nan­suo­ja­mas ES Eu­ro­pos re­gio­ni­nės plėt­ros fon­do lė­šo­mis. Ben­dra pro­jek­to ver­tė – 896.474,25 eu­rai, iš ku­rių ES ski­ria­mos lė­šos – 717.179,40 eu­rų. In­ves­ti­ci­jų da­lis, ten­kan­ti Aly­taus kraš­to­ty­ros mu­zie­jui, – 130.176,00, iš ku­rių ES ski­ria­mos lė­šos – 104.140,80 eu­rai.

intereg logo

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Kiti straipsniai