Pa­gal­bą „Ait­va­ro“ lė­li­nin­kams pa­siū­lė vietos ben­druo­me­nė (0)

Saulė Pinkevičienė, saulepinkeviciene@alytausnaujienos.lt
Loreta Skruibienė
„Mū­sų nuo­tai­ka ge­ra, nes tu­ri­me pa­lai­kan­čių žmo­nių ir žiū­ro­vai ne­pa­lei­džia mū­sų“, – Tarp­tau­ti­nės lė­li­nin­ko die­nos, ko­vo 21-osios, iš­va­ka­rė­se sa­ko lė­lių te­at­ro „Ait­va­ras“ va­do­vė, dai­li­nin­kė Lo­re­ta Skrui­bie­nė (nuotr.). La­bai re­a­lu, kad pro­fe­si­nę šven­tę „Ait­va­ro“ ko­lek­ty­vas pas­ku­ti­nį kar­tą su­tin­ka sa­vo įkur­ta­me Lė­lių kam­ba­ry­je, kur įreng­ta ne tik sa­lė ma­žie­siems žiū­ro­vams, bet ir sau­go­ma ke­li šim­tai au­to­ri­nių lė­lių. Šios ma­rio­ne­tės jau su­vai­di­no sa­vo vaid­me­nis, bet ar pa­na­šio­je si­tu­a­ci­jo­je ne­at­si­durs ir pa­ti Lo­re­ta bei jos įkur­tas te­at­ras? „Man sun­ku spė­lio­ti, kaip bus at­ei­ty­je, bet fak­tas, kad „Ait­va­ro“ pa­tal­pų pa­nau­dos su­tar­tis su Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­be ki­tą­met bai­gia­si. Spa­lio 1-ajai mū­sų pra­šo­ma pa­lik­ti tuš­čias pa­tal­pas, nes bus skel­bia­mas nuo­mos kon­kur­sas“, – sa­ko te­at­ro va­do­vė.

„Ne­mo­ka­mai spek­tak­lių ro­dy­ti ne­ga­li­me”?

28-asis se­zo­nas ne­tru­kus įpu­sės, o lė­lių te­at­ras „Ait­va­ras“ – ne­ži­nio­je. Kaip pa­sa­ko­ja jo įkū­rė­ja ir va­do­vė L.Skrui­bie­nė , pro­ble­mos pra­si­dė­jo dėl to, kad bai­gia­si pa­tal­pų, esan­čių Aly­taus te­at­re, pa­nau­dos su­tar­tis. „Sa­vi­val­dy­bė mus in­for­ma­vo, kad bus skel­bia­mas pa­tal­pų nuo­mos kon­kur­sas. Esa­me vie­šo­ji įstai­ga ir šis sta­tu­sas, kaip mums buvo paaiš­kin­ta, ne­be­lei­džia mums tu­rė­ti pa­nau­dos. Kon­kur­se da­ly­vau­ti ga­lė­tu­me, bet ne­tu­ri­me iš ko mo­kė­ti nuo­mos“, – sa­ko L.Skrui­­bie­nė.

Šiuo me­tu „Ait­va­ras“ mo­ka tik ko­mu­na­li­nius mo­kes­čius, ta­čiau ir tai yra ne­men­ka fi­nan­si­nė naš­ta vos ke­lių žmo­nių ko­lek­ty­vui. Juo­lab pa­tal­pos Aly­taus te­at­ro pa­sta­to 2-aja­me aukš­te – la­bai šal­tos, sa­lę, nors ir ne­di­de­lę, ten­ka šil­dy­ti elek­tri­niais šil­dy­tu­vais, nes vai­kai šą­la. Tai iš­au­gi­na są­skai­tas.

„Prie­žas­čių, ko­dėl ne­pla­nuo­ja­me da­ly­vau­ti nau­ja­me nuo­mos kon­kur­se, yra daug. Vi­sų pir­ma, ži­no­ma, fi­nan­sa­vi­mas. Šiuo me­tu esa­me lai­mė­ję ke­le­tą pro­jek­tų, su­si­ju­sių su ap­lin­ko­sau­ga, taip pat ir mies­to sa­vi­val­dy­bės Ap­lin­kos ap­sau­gos sky­riaus kon­kur­są, bet jie ne­il­ga­lai­kiai. Per­nai tei­kė­me pa­raiš­ką pro­jek­ti­nei ini­cia­ty­vai „Tau, Aly­taus“, nes mies­te tai vie­nin­te­lis bū­das gau­ti iš biu­dže­to lė­šų kul­tū­ri­nei veik­lai. Ne­lai­mė­jo­me, fi­nan­sa­vi­mas bu­vo skir­tas vos keturiems pro­jek­tams. Šie­met net ne­ban­dė­me, nes „Tau, Aly­tau“ nuo­sta­tuo­se yra rei­ka­la­vi­mas dėl ne­mo­ka­mų ren­gi­nių. Ma­no su­pra­ti­mu, tai ydin­ga prak­ti­ka, nu­ver­ti­nan­ti kul­tū­rą“, – įsi­ti­ki­nu­si l.Skrui­bie­nė.

Pra­šė iš­si­kraus­ty­ti pus­me­čiu anks­čiau

Kaip tei­gia „Ait­va­ro“ va­do­vė, te­at­ras yra su­lau­kęs žo­di­nio sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tų pra­šy­mo iš­si­kraus­ty­ti ir pa­lik­ti tuš­čias pa­tal­pas nuo spa­lio 1-osios, nors pa­nau­dos su­tar­tis baig­sis tik 2025-ųjų ba­lan­dį. Pra­ėju­sį ru­de­nį Lo­re­ta in­ter­viu „Aly­taus nau­jie­noms“ pa­gar­si­no ži­nią, kad lė­lių te­at­ras už­si­da­ro. Po pub­li­ka­ci­jos sa­ko su­lau­ku­si pa­sta­bų, kad esą ne­pa­grįs­tai ap­kal­ti­no mies­to val­džią tu­rė­jus įta­kos to­kiam spren­di­mui. „Bet iš tik­rų­jų taip ir yra, juk ne pa­ti su­gal­vo­jau už­da­ry­ti te­at­rą. Net fi­nan­sa­vi­mo ne­be­ga­li­me ieš­ko­ti, nes veik­los per­spek­ty­vos ant­ra­jam šių me­tų pus­me­čiui mig­lo­tos, be pa­tal­pų ne­ga­li­me veik­ti, o pri­tai­ky­ti ki­tas pa­tal­pas te­at­rui – su­dė­tin­ga“, – sa­ko Lo­re­ta, ku­rios vi­sa il­ga­me­tė kū­ry­bi­nė veik­la yra su­si­ju­si su „Ait­va­ru“.

Nors pa­na­šu, kad jo­kių iš­ly­gų tris de­šimt­me­čius Dzū­ki­jos sos­ti­nė­je gy­vuo­jan­čiai lė­lių te­at­ro kul­tū­ros sa­le­lei nie­kas su­da­ry­ti ne­si­ruo­šia, „ait­va­rie­čiams“ no­rė­tų­si bent jau žmo­giš­ko po­žiū­rio. Sma­gu, kad va­do­vei pa­gar­si­nus ži­nią apie už­ve­ria­mas „Ait­va­ro“ du­ris, su­lauk­ta ben­druo­me­nės pa­lai­ky­mo. „Ma­no vai­kai jau už­au­go, bet aš ne­abe­jo­ju, kad lė­lių te­at­ras Aly­tu­je tu­ri sa­vo vie­tą po sau­le ir yra rei­ka­lin­gas. Bū­tų la­bai gai­la, jei „Ait­va­ro“ ne­pa­vyk­tų iš­sau­go­ti. Ėmiau­si ini­cia­ty­vos, ben­dra­vau su ver­sli­nin­kais, ne­abe­jin­gais aly­tiš­kiais ir su­ta­rė­me, kad rei­kia ban­dy­ti pa­dė­ti. Kol kas nė­ra aiš­kios de­ta­lės, kas ir kaip, bet jei rei­kės – gal­būt ben­druo­me­nė ga­lės su­rink­ti lė­šų ir pa­dė­ti lė­lių te­at­rui su­mo­kė­ti nuo­mos mo­kes­tį“, – sa­ko var­do ne­no­rė­ju­si vie­šin­ti aly­tiš­kė (pa­var­dė re­dak­ci­jai ži­no­ma).

Kur nu­ve­dė kul­tū­ri­niai marš­ru­tai?

„Ka­dan­gi ten­ka ben­drau­ti su daug žmo­nių, tai ir si­tu­a­ci­jų ste­bi­me įvai­rių. Ir liū­di, ir fo­to­gra­fuo­ja­si su mu­mis at­mi­ni­mui, ir klau­si­nė­ja, kaip čia bus. Bet mus pa­lai­kan­tys žmo­nės nie­ko ne­ga­li pa­keis­ti. Kaip te­at­ras dir­ba­me pil­nu tem­pu, ran­kų trūks­ta, nes vyks­ta ypač daug edu­ka­ci­jų vai­kams, kiek­vie­ną mė­ne­sį ro­do­me po du re­per­tu­a­ri­nius spek­tak­lius. La­bai džiau­gia­mės, kad nuo 2005 me­tų tu­ri­me pro­fe­sio­na­laus te­at­ro sta­tu­są, bet no­rė­tų­si jau­nų žmo­nių, nau­jų idė­jų. Sma­gu ir tai, kad pro­pa­guo­ja­me kla­si­ki­nį lė­lių te­at­rą, ku­ris šian­dien yra ant ban­gos“, – sa­ko L.Skrui­bie­nė.

Mies­te, ku­ris ne­tu­rė­jo jo­kių lė­lių te­at­ro tra­di­ci­jų, „Ait­va­ras“ įkur­tas 1996 me­tais. Te­at­ro pa­tal­pos, ku­rio­mis nau­do­ja­si, pa­va­din­tas Lė­lių kam­ba­riu. Šian­die­na tai – tik­ras lė­lių mu­zie­jus, ku­ria­me yra ke­li šim­tai pa­čios Lo­re­tos su­pro­jek­tuo­tų, įvai­ria tech­ni­ka pa­ga­min­tų ran­kų dar­bo au­to­ri­nių lė­lių. Kar­tais jos ke­liau­ja į pa­ro­das, ne­se­niai bu­vo eks­po­nuo­ja­mos Sei­me, pa­va­sa­rį va­žiuos į Pa­kruo­jį.

Au­ga kar­ta, ne­ma­čiu­si te­at­ro

„Jei kal­bė­tu­me apie kul­tū­rą pla­či­ą­ja pras­me, tai man skau­du dėl to, kad yra la­bai di­de­lis su­sve­ti­mė­ji­mas, nors iš tik­rų­jų biu­dže­ti­nės kul­tū­ros įstai­gos ir ma­žos ne­vy­riau­sy­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos tik­rai ga­lė­tų ben­dra­dar­biau­ti. Ta­čiau šio tiks­lo ne­pa­vy­ko pa­siek­ti net ta­da, kaip Aly­tus bu­vo Lie­tu­vos kul­tū­ros sos­ti­nė. Vie­nas ki­to pa­lai­ky­mo, ben­drų idė­jų ir veik­lų mū­sų mies­te la­bai trūks­ta”, – pa­ste­bi L.Skrui­bie­nė.

Šiuo me­tu „Ait­va­ro“ va­do­vė tu­ri ne­įpras­tą kū­ry­bi­nį už­sa­ky­mą...

___________________________

Daugiau sužinokite skaitydami laikraščio „Alytaus naujienos“ 13984-ąjį numerį.

© Laikraščio „Alytaus naujienos“ publikacijų autorystė yra saugoma

Teksto perpublikavimas yra draudžiamas (*)

* Išskyrus atvejus, kai sudaroma raštiška sutartis. 

Dėl informacijos perskelbimo sutarties kreiptis: 

redakcija@alytausnaujienos.lt, +37060444141

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.