Pagalbą „Aitvaro“ lėlininkams pasiūlė vietos bendruomenė (0)
„Nemokamai spektaklių rodyti negalime”?
28-asis sezonas netrukus įpusės, o lėlių teatras „Aitvaras“ – nežinioje. Kaip pasakoja jo įkūrėja ir vadovė L.Skruibienė , problemos prasidėjo dėl to, kad baigiasi patalpų, esančių Alytaus teatre, panaudos sutartis. „Savivaldybė mus informavo, kad bus skelbiamas patalpų nuomos konkursas. Esame viešoji įstaiga ir šis statusas, kaip mums buvo paaiškinta, nebeleidžia mums turėti panaudos. Konkurse dalyvauti galėtume, bet neturime iš ko mokėti nuomos“, – sako L.Skruibienė.
Šiuo metu „Aitvaras“ moka tik komunalinius mokesčius, tačiau ir tai yra nemenka finansinė našta vos kelių žmonių kolektyvui. Juolab patalpos Alytaus teatro pastato 2-ajame aukšte – labai šaltos, salę, nors ir nedidelę, tenka šildyti elektriniais šildytuvais, nes vaikai šąla. Tai išaugina sąskaitas.
„Priežasčių, kodėl neplanuojame dalyvauti naujame nuomos konkurse, yra daug. Visų pirma, žinoma, finansavimas. Šiuo metu esame laimėję keletą projektų, susijusių su aplinkosauga, taip pat ir miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus konkursą, bet jie neilgalaikiai. Pernai teikėme paraišką projektinei iniciatyvai „Tau, Alytaus“, nes mieste tai vienintelis būdas gauti iš biudžeto lėšų kultūrinei veiklai. Nelaimėjome, finansavimas buvo skirtas vos keturiems projektams. Šiemet net nebandėme, nes „Tau, Alytau“ nuostatuose yra reikalavimas dėl nemokamų renginių. Mano supratimu, tai ydinga praktika, nuvertinanti kultūrą“, – įsitikinusi l.Skruibienė.
Prašė išsikraustyti pusmečiu anksčiau
Kaip teigia „Aitvaro“ vadovė, teatras yra sulaukęs žodinio savivaldybės specialistų prašymo išsikraustyti ir palikti tuščias patalpas nuo spalio 1-osios, nors panaudos sutartis baigsis tik 2025-ųjų balandį. Praėjusį rudenį Loreta interviu „Alytaus naujienoms“ pagarsino žinią, kad lėlių teatras užsidaro. Po publikacijos sako sulaukusi pastabų, kad esą nepagrįstai apkaltino miesto valdžią turėjus įtakos tokiam sprendimui. „Bet iš tikrųjų taip ir yra, juk ne pati sugalvojau uždaryti teatrą. Net finansavimo nebegalime ieškoti, nes veiklos perspektyvos antrajam šių metų pusmečiui miglotos, be patalpų negalime veikti, o pritaikyti kitas patalpas teatrui – sudėtinga“, – sako Loreta, kurios visa ilgametė kūrybinė veikla yra susijusi su „Aitvaru“.
Nors panašu, kad jokių išlygų tris dešimtmečius Dzūkijos sostinėje gyvuojančiai lėlių teatro kultūros salelei niekas sudaryti nesiruošia, „aitvariečiams“ norėtųsi bent jau žmogiško požiūrio. Smagu, kad vadovei pagarsinus žinią apie užveriamas „Aitvaro“ duris, sulaukta bendruomenės palaikymo. „Mano vaikai jau užaugo, bet aš neabejoju, kad lėlių teatras Alytuje turi savo vietą po saule ir yra reikalingas. Būtų labai gaila, jei „Aitvaro“ nepavyktų išsaugoti. Ėmiausi iniciatyvos, bendravau su verslininkais, neabejingais alytiškiais ir sutarėme, kad reikia bandyti padėti. Kol kas nėra aiškios detalės, kas ir kaip, bet jei reikės – galbūt bendruomenė galės surinkti lėšų ir padėti lėlių teatrui sumokėti nuomos mokestį“, – sako vardo nenorėjusi viešinti alytiškė (pavardė redakcijai žinoma).
Kur nuvedė kultūriniai maršrutai?
„Kadangi tenka bendrauti su daug žmonių, tai ir situacijų stebime įvairių. Ir liūdi, ir fotografuojasi su mumis atminimui, ir klausinėja, kaip čia bus. Bet mus palaikantys žmonės nieko negali pakeisti. Kaip teatras dirbame pilnu tempu, rankų trūksta, nes vyksta ypač daug edukacijų vaikams, kiekvieną mėnesį rodome po du repertuarinius spektaklius. Labai džiaugiamės, kad nuo 2005 metų turime profesionalaus teatro statusą, bet norėtųsi jaunų žmonių, naujų idėjų. Smagu ir tai, kad propaguojame klasikinį lėlių teatrą, kuris šiandien yra ant bangos“, – sako L.Skruibienė.
Mieste, kuris neturėjo jokių lėlių teatro tradicijų, „Aitvaras“ įkurtas 1996 metais. Teatro patalpos, kuriomis naudojasi, pavadintas Lėlių kambariu. Šiandiena tai – tikras lėlių muziejus, kuriame yra keli šimtai pačios Loretos suprojektuotų, įvairia technika pagamintų rankų darbo autorinių lėlių. Kartais jos keliauja į parodas, neseniai buvo eksponuojamos Seime, pavasarį važiuos į Pakruojį.
Auga karta, nemačiusi teatro
„Jei kalbėtume apie kultūrą plačiąja prasme, tai man skaudu dėl to, kad yra labai didelis susvetimėjimas, nors iš tikrųjų biudžetinės kultūros įstaigos ir mažos nevyriausybinės organizacijos tikrai galėtų bendradarbiauti. Tačiau šio tikslo nepavyko pasiekti net tada, kaip Alytus buvo Lietuvos kultūros sostinė. Vienas kito palaikymo, bendrų idėjų ir veiklų mūsų mieste labai trūksta”, – pastebi L.Skruibienė.
Šiuo metu „Aitvaro“ vadovė turi neįprastą kūrybinį užsakymą...
___________________________
Daugiau sužinokite skaitydami laikraščio „Alytaus naujienos“ 13984-ąjį numerį.
© Laikraščio „Alytaus naujienos“ publikacijų autorystė yra saugoma
℗ Teksto perpublikavimas yra draudžiamas (*)
* Išskyrus atvejus, kai sudaroma raštiška sutartis.
Dėl informacijos perskelbimo sutarties kreiptis:
redakcija@alytausnaujienos.lt, +37060444141
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą