Molio minklės. Ką duona duoda (0)

– Kokie vėjai Jus abu atnešė į jau gerą tūkstantį metų skaičiuojančią lietuviškos keramikos technologiją, dar vadinamą ikiglazūrine? Jūs abu šios keramikos meno išmokote Alytuje? Sakoma, kad pradžia niekada nebūna lengva. Kokia Jums buvo ta molio paminkymo pradžių pradžia?
Loreta:
– Kartais nežinai nei iš kur tas kūrybinis vėjas papūs, nei kur jis nuneš. Bet šį kartą jis stipriu sūkuriu įtraukė į pačią keramiką, ir ja besidomint dar labiau užkabino. Pati susidomėjimo keramika pradžia buvo draugų kitaip sumanytas paminėti gimtadienis. Tai buvo edukacija Alytaus dailių amatų mokykloje (dabar Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filialas). Pabandėm. Prilipo. Tuomet visai netrukus dar kartelį sava iniciatyva beveik ta pačia kompanija vėl įsiprašėm paminkyt.
Saulius:
Va tada jau kilo minčių pramokti šio amato profesionaliau. Ir kuomet paskelbė apie mokymo programą suaugusiems, abu nedvejodami tam apsisprendėme. Kai sužinai amato subtilybes, kai gali leisti pradėti ieškoti, kas labiausiai artima, tada toji senoji dekoravimo technika ir sugundė labiausiai.
Loreta:
– Pradžia dažniausiai nebūna itin paprasta ir lyg sviestu patepta. Buvo tikrai nemažai ir technologinio broko, ir netenkinusio dekoro, ir dar daug visko, kas nedžiugino. Tačiau noras išgryninti ir priversti procesus paklusti taip, kaip norėtųsi, pradėjo duoti vaisių. Paprastai sakoma – kai perminkysi pirmąją molio toną, tada jau galėsi apie amatą kažką papasakoti ir kitiems.
– Dauguose, minint karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, iš visur sugužėjusiai publikai demonstravote duonos raugo keramiką. Kokių emocijų išgirdote iš įsijungusiųjų į šį įdomų procesą? Vyresni ar jaunimas labiau žavisi?
Loreta:
– Šventė Dauguose vyko liepos 5-ąją. Tikrai, kai leidi renginio dalyviui pačiam dalyvauti šiame procese, emocijos ir būna pačios stipriausios. O svarbiausiai – nesuvaidintos. Pradžioje lyg nedidelė baimė, po to toks pasinėrimas visomis savo mintimis į pačią eigą ir galop džiugesio banga, pamačius, kas pavyko, kai gaminukas jau nugula atvėsimui.
Ir nesvarbu, kad kartais ne visai pavyksta taip, kaip turėtų būti, tačiau kaip tame posakyje apie pelėdą ir jos vaikučius – taip ir čia: kiekvienam savas gaminys pats gražiausias.
Saulius:
O jei kalbėti apie amžių, tai nėra skirtumo – jaunas ar jau pagyvenęs. Esmė smalsumas ar noras kažką išbandyti. Tas, kuriam tai iš esmės patrauklu, ir nelieka abejingas.
– Tokie indai ekologiškai švarūs, o ar patvarūs? Savo buityje juos naudojate?
Loreta:
– Patvarumas – sąlyginis dalykas. Tai juk keramika. Ir jei netyčia keramikos gaminys iškris iš rankų, – tikėtina, kad beliks tik laimės laukti.
Naudojant įprastomis sąlygomis savo buityje, tai – ilgai tarnausiantis gaminys. Žinoma, reikia atkreipti dėmesį, kad tokiu dekoravimu papuošto gaminuko – ar tai būtų puodelis, ar dubenėlis – šiuolaikinėje indaplovėje geriau neplauti. O mes savo kasdienoje taip pat juos naudojame ir mėgaujamės natūralumu.
– Iš tiesų užburia tas archajiškas dekoras, kai išdegti dirbiniai tiesiai iš degimo krosnies merkiami į duonos raugą ir tampa margi tarsi putpelių kiaušinukai. Gal galima kažkiek pakoreguoti raštus ar jau kaip… duona duoda?
Saulius:
– Gaunami raštai iš esmės nepakartojami ir unikalūs. Suprantama, kad, žinant smulkmenas, galima šiek tiek koreguoti rašto kryptis, spalvos intensyvumą.
– Koks molis labiausiai tinka šiai keramikai? Dzūkijoje tinkamo tikrai nėra.
Saulius:
– Senovėje kokį molį išsikasdavo, iš tokio ir buvo gaminama. Šiandien galime pasirinkti ir labiausiai tinkamą tokiam dekoravimui molį. Pagrindinis kriterijus – atsparumas temperatūros šuoliams, kas šiame dekoravimo būde būdinga.
Dzūkijoje yra kas iš keramikų naudoja ir viecinį molį – aišku, dažniausiai ne šio dekoravimo gaminiams. Tačiau iki naudojimo gaminiui jį reikia specialiai išvalyti tam tikra įranga.
– Kiek laiko užtrunka procesas? Turbūt nemažai valandų prireikia darant paruoštukus edukaciniams užsiėmimams?
Saulius:
– Tikrai tas kelias iki galutinio dekoruoto gaminio nėra toks jau ir trumpas. Nulipdžius gaminį, jis mažiausiai savaitę laiko džiūsta natūraliai. Tada jo laukia pirmasis degimas, kai gaminys sutvirtėja. Ši „procedūra“ vėl trunka apie pusantros paros, mat reikia sulaukti, kad viskas krosnyje savaime atvėstų.
Taigi, paruoštukas kone 10 dienų lukštenasi iš kiaušinio. Ir turime tik „bjaurųjį ančiuką“. O edukacijos metu gaminiai dar kartą kraunami į dujinę krosnį, ir čia jau po geros valandos virsta „gulbe“.
– Duonos raugą paruošti turbūt nėra sudėtinga? O raugas iš kitokių medžiagų, pavyzdžiui, iš augalų netinka?
Loreta:
– Na taip, kiekvienai šeimininkei pasiruošti raugo tikrai nėra sunku. Nors, laikai keičiasi. Esam bandę ir kitokių natūralių produktų raugo užsitaisyti – bet jie nėra tokie efektyvūs, kaip kad kvietinių miltų raugas. Įdomu, originalu, bet tik dėl pačių bandymų. Kūryboje niekada nežinai, kada kas gali nustebinti.
– Kokie dalykai labiausiai pačius stebina kūrybos procese? Kokius darbus dažniausiai kuriate?
Loreta:
– Daugelis dalykų mūsuose būdavo atrasta dėl visiško atsitiktinumo. Tokie netikėtai išsiaiškinami perliukai ir priverčia žavėtis bei toliau ieškoti. Ir čia galima daug kalbėti. Pavyzdžiui, jei kalbėti apie glazūravimo procesus, čia kaip su kokteilių maišymu: galimybės beribės. Paimi ir darai bandymus – sumaišai dvi glazūras arba uždengi vieną ant kitos. Ir pirmą kartą tai bandydamas niekada nežinai, koks bus rezultatas.
O kuriame dažniausiai praktiškai bei universaliai panaudojamus gaminukus – tiek tinkamus buityje naudoti, tiek interjerui pagyvinti. Duonos raugo dekoravimui skiriame elementarius, paprastai ir netgi sąmoningai kreivokai nulipdytus dubenėlius, puodelius.
– Ar kaprizingas šamotas, dažnai nepavyksta, sutrūksta?
Loreta:
– Molis, turintis šamoto, yra šiurkštus bei sunkesnis nei kiti. Moteriai dirbant tik su šiuo moliu, rankų nagų karpyti niekada nereikėtų. Šiaip jis ganėtinai paklusnus ir dirbti su juo nėra sunku. Tačiau jis grubokas dėl savo struktūros. Ir tikrai ne visiems darbams tinkamas.
Saulius:
– Tikrai negaminsi grakščių formų puodelio iš šamotinio molio. Dažnai šamotas naudojamas lauke tinkamų naudoti gaminių gamybai – vazoms, vazonams, dekoro elementams, šviestuvams ir kitiems gaminiams.
– Jei teisingai supratau, ši netradicinė veikla, kurios ėmėtės su užsidegimu, Jums – pomėgis. O apie verslą negalvojate?
Loreta:
Taip – tai tikrai pomėgis. Tiesa, pobrangis. Bet dauguma hobių nėra vertinamai vien materialiai – tai iš esmės emocinis aspektas.
Daugiau nei 20 metų dirbame saugos srityje, kur viskas ganėtinai aišku ir konkretu. Tačiau turint polinkį į kūrybą, netgi ir šioje srityje galima atrasti vietos saviraiškai, pavyzdžiui, sukurti naują elektroninės saugos sprendimą, pritaikytą konkretiems poreikiams.
Na, o kaip viskas klostysis ateityje – ateitis ir parodys. Turime sukūrę savo dirbtuvėlėms pavadinimą „Molio minklės“ ir po truputį plečiame mėgstančiųjų keramiką ratą.
– Ar yra koks nors kūrybinis iššūkis, kurį svajojate įgyvendinti?
Saulius:
– Būtų labai smagu padaryti didelę ir įprasminančią kažką svarbaus skulptūrą. Bet dar yra laiko, o draugystė su moliu ganėtinai nesena. Todėl, manome, kad viskas prieš akis.
– Kokius pomėgius dar puoselėjate?
Saulius:
– Mane visą laiką lydi senoviniai, retesni daiktai, kurių gausu visuose sodybos kampuose. Ir tai, ko gero, netgi sunkesnė „liga“ nei keramika. Bet gal todėl, kad tuo domiuosi gerokai seniau. Per istorijos dešimtmečius žingsniavę ir išlikę funkcionalūs bei estetiškai pasenę daiktai, pasiekę šiuos laikus, negali būti neverti pagarbos.
Nėra smagesnio momento, kai parsigabeni kur nors dešimtmečius pūpsojusį radijo imtuvą, nuvalai „kultūrinį“ sluoksnį ir savo nuostabai išgirsti mielą ir minkštą lempinį garsą. Kas domisi, tas supras.
Yra ir daugiau artimų dūšiai daiktų kategorijų – kaip antai vintažinės veidrodinės reklamos, retro, bet policijos tematikos automobilių modeliukai. Taip tęsiama daiktų, kurie visada lydėjo žmogų, istorija ir istorija apskritai, kurios nevalia pamiršti.
Loreta mėgsta auginti prieskonius, rinkti žoleles. Vėliau, jas išdžiovinusi, su tam tikromis apeigomis, trina žolelių druską. Tam procesui susirenkame draugų ar pažįstamų rate ir, tardami sau bei aplinkiniams palinkėjimus, susitriname prieskoninės druskos, kurią vėliau visi pasidaliname. Ir kas paradoksalu, – ją panaudoję, dauguma atsisako iki tol naudotų įvairiausių prieskonių.
– Ir klausimas, kurio nepaklausiau, bet turite ką pasakyti.
Saulius:
– Labai svarbu atrasti tai, kas miela sau pačiam. Darbai visada liks darbais. O atrasti veiklą, kurios metu leidi bent kažkur tolėliau pabėgti nuo kasdienos rutinos, yra labiau nei sveika. Ir nesvarbu – ar tai molio minkymas, ar pašto ženklų kolekcionavimas, ar tiesiog paprastas pasivaikščiojimas kada pats to nori.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą