Medžioklės, meno ir istorijos junginys – pagarba gamtai ir medžioklei (2)

Parodoje – beveik 200 trofėjų
Ko gero, viena įsimintiniausių ir sunkiausių organizacine prasme buvo 2020-ųjų paroda, skirta Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos šimtmečiui paminėti. Alytaus medžiotojų ir žvejų draugija nesulaužė savo tradicijų ir sugebėjo sėkmingai surengti parodą, nepaisant, kad tuo metu buvo pandemijos COVID-19 įkarštis ir visus varžė daugybė apribojimų.
Iki rugsėjo 10 dienos Alytaus kraštotyros muziejuje eksponuojami Dzūkijos krašto, t. y. Alytaus, Varėnos, Lazdijų ir Prienų rajonų, medžiotojų per pastaruosius trejus metus sumedžioti ir ekspertų įvertinti bei pamatuoti briedžių, tauriųjų elnių, danielių, europinių stirninų ragai, šernų iltys bei kitų medžiojamų žvėrių (vilkų, bebrų, barsukų, lapių) kaukolės.
Šiai parodai Dzūkijos krašto medžiotojai iš viso pateikė 197 įvairius trofėjus. Trofėjų skaičiumi ši paroda galbūt ir nėra labai didelė, tačiau tai regioninė paroda, kuriai 2020–2023 metų medžioklės sezonų trofėjus pristatė medžiotojai tik iš pietinės Lietuvos dalies ir tik tuos, kurie anksčiau nedalyvavo jokioje parodoje.
Įspūdingiausias tauriųjų elnių ragų stendas
Šiemet į šią medžioklės trofėjų parodą pristatyta: 7 briedžių ragai, 51 tauriųjų elnių ragai, 106 stirninų ragai, 7 danieliaus ragai, 6 vilko, 8 bebro, 1 barsuko, 1 lapės kaukolės ir 10 šerno ilčių.
Įspūdingiausias yra tauriųjų elnių ragų stendas. Iš šiai parodai pateiktų 51 tauriųjų elnių ragų net 49 iš jų buvo įvertinti medaliais, iš kurių – 8 aukso, 20 sidabro ir 21 bronzos.
Peržiūrėję ir paanalizavę anksčiau rengtų medžioklės trofėjų parodų statistiką galime drąsiai teigti, kad elnių populiacija Dzūkijoje ženkliai didėja ir gerėja, o kartu galima pasidžiaugti medžiotojų atsakingumu ir atrankinės medžioklės reikalavimų laikymusi.
Taip pat šioje parodoje, kaip ir anksčiau vykusioje, yra gausus stendas su stirninų ragais. Iš parodai pateiktų 106 stirninų ragų 10 buvo įvertinti aukso, 35 sidabro ir 29 bronzos medaliais.
Įspūdingos ir danielių ragų bei vilkų kaukolių kolekcijos. Iš pateiktų 7 danielių ragų 2 buvo įvertinti aukso, 3 sidabro ir 1 bronzos medaliais. O iš parodai pateiktų 6 vilkų kaukolių visos jos buvo įvertintos įvairių laipsnių medaliais.
Taigi tiek danielių, tiek vilkų trofėjų parodose kaskart vis daugėja, o tai rodo, kad šių žvėrių populiacija irgi didėja.
Šernams „dingsta“ poreikis dirbti iltimis
Tačiau to negalima pasakyti apie šernus ir jų trofėjus. Šių žvėrių vertinamas trofėjus yra iltys. Bet su kiekviena paroda jų mažėja ne tik kiekybine, bet ir kokybine prasme.
Be abejonės, tą lemia ir tebesitęsianti afrikinio kiaulių maro pandemija, tačiau ne mažiau tam įtakos turi ir klimato kaita bei medžiotojų papildomas gausus šių medžiojamųjų žvėrių šėrimas, dėl kurio jiems „dingsta“ poreikis dirbti iltimis, ieškant sau maisto.
Taip pat šioje parodoje medaliais buvo įvertintos 8 bebro (5 aukso, 2 sidabro, 1 bronzos), 1 barsuko, 1 lapės kaukolė. Išsamūs trofėjų bei jų autorių duomenys bus paskelbti parodos medžioklės trofėjų kataloge, kuris bus išleistas popieriniu formatu, o skaitmeninis šio katalogo variantas bus patalpintas Alytaus medžiotojų ir žvejų draugijos internetiniame puslapyje.
Alytaus medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Vytautas Kucevičius yra surinkęs ir parodai pateikė visų prieš tai vykusių šešių medžioklės trofėjų parodų katalogus ir šių parodų apdovanojimus (medalius).
Medžioklės dokumentai ir periodiniai leidiniai
Parodoje eksponuojama ir gausi Lietuvos medžiotojų dokumentų kolekcija, pradedant nuo Nepriklausomybės paskelbimo 1918 metais ir baigiant šių dienų dokumentais (medžiotojų draugijų nario bilietai, medžiotojų bilietai, leidimai medžioti, medžioklės liudijimai, leidimai laikyti medžioklinius ginklus, įvairūs pažymėjimai ir pan.).
Šių dokumentų stende galima išvysti dar 1920 metais prof. Tado Ivanausko įkurtos Lietuvos taisyklingos medžioklės ir žūklės draugijos nario bilietus, pagrindinį tarpukario Lietuvos medžiojimo teisę suteikiantį dokumentą – medžioklės liudijimą, tarpukario Lietuvos leidimus turėti medžioklinį ginklą ir kt. Tokia didelė medžioklinių dokumentų kolekcija Lietuvoje viešai eksponuojama pirmą kartą.
Muziejaus lankytojų akį trauks ir praktiškai visi lietuviški periodiniai leidiniai medžioklės tema, pradedant nuo pirmo, dar 1927 metais prof. T.Ivanausko pradėto leisti lietuviško žurnalo „Medžiotojas“ iki dabartiniu metu einančio vienintelio lietuviško (tačiau leidžiamo latvių redaktorių) žurnalo apie medžioklės aktualijas – žurnalo „Medžioklė“.
Pasirodo, kad tokių leidinių nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo iki šių dienų buvo iš tiesų nemažai – iš viso įvairiais laikotarpiais buvo išleista net 15 tokių respublikinių periodinių leidinių.
Apie kai kuriuos leidinius iš viso teko mažai girdėti ir juos matyti, nes jų buvo išleista tik po keletą numerių ir tolesnė jų leidyba dėl įvairių priežasčių vėliau nutrūko, kiti gi buvo leidžiami kiek ilgesnį laiką. Kad susidarytų išsamesnis vaizdas, šioje parodoje pristatoma po vieną egzempliorių iš visų iki šios dienos žinomų ir iki šios dienos Lietuvoje leistų periodinių leidinių medžioklės tema.
Medžioklė ir gamta atvirukuose ir atvirlaiškiuose
Kraštotyros muziejuje vykstančioje parodoje pirmą kartą savo atvirukų ir atvirlaiškių, susijusių su medžiokle ir gamta, kolekciją pristato Alytaus medžiotojų ir žvejų draugijos medžiotojų klubo „Simnas“ medžiotojas Ričardas Matonis.
Dalį savo atvirlaiškių iš savo labai didelės kolekcijos šiai parodai paskolino ir joje eksponuoja ir žinomas kolekcininkas vilnietis skulptorius Gediminas Kavaliauskas, kuris, beje, taip pat yra medžiotojas. Jo surinktų įvairių laikotarpių, žanrų ir šalių atvirlaiškių kolekcija jau buvo demonstruota 2009 metais respublikinėje medžioklės trofėjų parodoje, vykusioje Bistrampolio dvare, Panevėžio rajone.
Tiek R.Matonio, tiek G.Kavaliausko atvirlaiškių ir atvirukų kolekcijos medžiotojus ir kitus parodos lankytojus supažindins su akimirkomis iš medžioklių, kurios vyko prieš šimtą ar net daugiau metų, galima pamatyti, kokia buvo medžiotojų apranga, ginklai, medžioklės būdai ir tradicijos įvairiais istoriniais laikotarpiais. Be to, šiuose atvirlaiškiuose galima išvysti ir garsių pasaulio tapytojų sukurtų kūrinių šedevrų medžioklės ir gamtos tema iliustracijas.
Atsakomybė gamtai ir medžiojamam žvėriui
Medžioklė, kaip toks reiškinys, visuomet turėjo ir turi daug sąsajų su šalies istorija, kultūra bei menu. Todėl ir šioje Dzūkijos krašto medžioklės trofėjų parodoje ne paskutinę vietą užima ir meno kūriniai – tai ant sienų kabantys įvairių šalių dailininkų paveikslai medžioklės ir gamtos tema, kurie savo dvasia lyg ir apgaubia bei aprėmina visus šioje parodų salėje esančius medžioklės trofėjus, o visas šis medžioklės, meno ir istorijos junginys sukuria labai jaudinančią, o kartu labai pagarbią gamtai ir medžioklei dvasią.
Taigi ši medžioklės trofėjų paroda tik dar kartą patvirtina ir parodo, kad Dzūkijos krašto medžiotojai rūpinasi, saugo savo krašto medžiojamus gyvūnus bei juos atsakingai medžioja, laikydamiesi selekcinės, tausojamosios ir kultūringos medžioklės principų.
Kaip ir kiekvienos, taip ir šios parodos organizatoriai tikisi, kad ją aplankys ne tik medžiotojai, bet ir daug su medžiokle nieko bendra neturinčių žmonių, ypač jaunimo, kuriems ši paroda padės suprasti, jog medžioklė nėra vien tik pramoga ar laisvalaikio praleidimo būdas, medžioklė – sudėtinė gamtosaugos dalis ir didelė atsakomybė gamtai ir medžiojamam žvėriui, o sumedžiotų žvėrių trofėjai yra svarbi mūsų medžioklės kultūros paveldo dalis.
Galima užsisakyti ir edukaciją. Susisiekite su Alytaus kraštotyros muziejumi.
Pagal parodos organizatorių pateiktą medžiagą spaudai parengė
Rūta Jasionienė

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Tai ar dar tokios parodos…
Komentaras
Tai ar dar tokios parodos rengiamos? košmaras, mirties drebėzgu demonstravimas.
Žudikai su naktiniais…
Komentaras
Žudikai su naktiniais žiūronais...