Klebonas Marius Talutis: „Šv. Liudviko bažnyčia – visų Alytaus bažnyčių galva ir motina“ (0)

„Alytaus naujienų“ laikraščio svečias – naujai paskirtas Pirmojo Alytaus Šv. Liudviko parapijos klebonas Marius Talutis. Kunigas atvirai pasakoja apie pirmą svarbią misiją ir pirmąjį, tiesa, nelegalų pamokslą Nemunaičio bažnyčioje bei parapijiečių meilę.
„Į Šv. Jokūbo kelią Lietuvoje įtraukta Pirmojo Alytaus Šv. Liudviko bažnyčia 2018-ais minėjo 200 metų sukaktį. Tačiau vartant profesoriaus Arvydo Šeškevičiaus knygą „Simno bažnyčiai 500 metų“, išleistą 2020 m., kyla minčių, kad ir Pirmojo Alytaus bažnyčia gali būti tik keleriais metais jaunesnė. Abiejų istorijose akcentuojama didiko fundatoriaus Jono Zabžezinskio pavardė. Alytaus turizmo informacijos centras irgi skelbia, kad pirmą kartą Alytus kaip miestelis minimas 1524 m. J.Zabžezinskio rašte, kuriuo jis turtais aprūpina steigiamą Alytaus bažnyčią. Būtent tais metais ji ir buvo pastatyta. Pirmoji medinė bažnyčia buvo vadinama Šv. Jono Krikštytojo, Panelės Marijos dangun ėmimo ir Šv. Mikalojaus vardais. Teko užtikti dar tikslesnę informaciją: „Balandžio 23 d. 1524 m. Alytaus valdytojas LDK maršalka J.Zabžezinskis fundavo parapinę Šv. Jono Krikštytojo, švenčiausios Mergelės Marijos ir Šv. Mikalojaus bažnyčią (dabar – Šv. Liudviko).“ Remiantis šiomis žiniomis, istorinei Pirmojo Alytaus Šv. Liudviko bažnyčiai (parapijai) šiandien sukanka 500 metų“, – taip „Alytaus naujienose“ rašėme šių metų balandžio 23–osios numeryje. Deja, toks garbus jubiliejus nesulaukė dėmesio. Tačiau duoklė istorijai vis tik bus grąžinta. Išskirtinę dieną ir išskirtine iškilme pirmosios Alytaus bažnyčios atsiradimo datą planuoja įprasminti ką tik tarnystę Šv. Liudviko bažnyčioje pradėjęs, naujasis klebonas kunigas M.Talutis.
„Tai – visų penkių Alytaus bažnyčių šventė“
„Alytaus naujienų“ svečias klebonas M.Talutis paklaustas, kokių darbų ar misijų be sielovados reikalų planuoja imtis, džiugiai kalbėjo: „Pirmoji misija – labai svarbi, gavau iš vyskupo pavedimą – stengtis gražiai, prasmingai, kilniai paminėti pirmosios bažnyčios Alytuje pastatymo 500 metų jubiliejų. Jau buvo beveik iškilęs pavojus, kad mes pramiegosime šį įvykį. Aš apie tai sužinojau atvažiavęs. Prie bažnyčios yra informacinė lenta, kur aiškiai lietuvių kalba parašyta, kad pirmoji bažnyčia pastatyta 1524 metais. Skruzdėlių banga per kūną nuėjo, mąstau: ar buvo tai minima savivaldybės, muziejaus, kultūros centro, bibliotekos, mokyklos? Ar buvo kur nors, kas nors? Apie tai nebuvau girdėjęs. Aš juk naujas žmogus, gal kažką praleidau.
Koks svarus jubiliejus – 500 metų nuo to svarbaus įvykio, kai Lietuvos maršalka J.Zabžezinskis, lietuviškai reikėtų sakyti Paberžis, pasirašo fundacijos raštą, kuris saugomas Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje. Steigiama fundacija, o tai reiškia, kad ten apsigyvena kunigas. Bažnyčia yra ne tik keturios sienos, joje aukojamos šv. Mišios. Bažnyčia skiriama trijų titulų – Šv. Jono Krikštytojo, venčiausios Mergelės Marijos ir Šv. Mikalojaus. Čia ženklas, kad jau 500 metų Alytuje, diena iš dienos, nepaisant kas nenutiktų – krizė, karas, maras, epidemija, kokia valdžia bebūtų, kas mus bevaldytų, caras ar prezidentas, kiekvieną dieną vyksta mišios. Jūs parodykite Alytuje nors vieną įmonę, organizaciją, įstaigą, kuri turėtų 500 metų stažą.
Mums reikia išsivaduoti iš matymo, kad šventė priklauso anai, dešinei, Nemuno pusei. Neteisybė. Toks jubiliejus yra šventė ir Šv. Liudviko bažnyčiai, ir Šv. Angelų sargų, ir Šv. Kazimiero, Švč. Mergelės Marijos krikščionių pagalbos, Šv. Brunono Kverfurtiečio bažnyčioms. Nors tai įvyko senajame Alytuje, miesto pradžių pradžioje, bet šventė – visų penkių Alytaus bažnyčių. Ir ją mes švęsime įdomiomis dienomis – lapkričio 9-ąją, Laterano bazilikos pašventinimo iškilmių metinių metu. Ši pašventinimo iškilmė pradėta švęsti jau XII amžiuje, iš pradžių – Romoje, vėliau – ir visame pasaulyje, visose Romos katalikų apeigų bažnyčiose. Bazilikos fasade užrašyta: „Švenčiausia Laterano bažnyčia, visų miesto ir pasaulio bažnyčių motina ir galva”. Ir mes švęsime 500 gimtadienį Alytaus Šv. Liudviko bažnyčioje, kuri yra visų kitų Alytaus bažnyčių galva ir motina. Bus iškilmingos šv. Mišios, kuriose dalyvaus Kaišiadorių ir Vilkaviškio vyskupijų vyskupai ir kiti garbūs svečiai. Abiejų vyskupijų vyskupai užsidegę ir jubiliejumi, ir pasirinkta iškilmės data. Būtinai turime šią šventę švęsti iškilmingai. Juk bažnyčios pastatymas – epochos lūžis. Su bažnyčios pastatymu atsiranda struktūra, ką mes šiandien vadiname gyvenimu Vakarų Europos kultūroje: yra metrikacija, higiena, žmonių registracija bei aukštesnioji kultūra. Atsiranda mišios, vynas ir aliejus. Romėnai sakydavo: „Ten, kur baigiasi vynas, baigiasi civilizacija.“ Tam tikra prasme, tai ir civilizacijos atėjimas.“
Nemunaitį žino nuo seminarijos laikų
Nemunaitį M.Talutis pažįsta nuo seminarijos laikų. „Atvažiavome visas mūsų kursas. Tuomet klebonavo kunigas Valerijus Rudzinskas, jis ir sako man: „Eik, sakyk pamokslą“. Pirmą kartą Motinos dieną iš sakyklos Nemunaityje sakiau pamokslą. Man tai buvo gražus dalykas, nors ir nelegalus. Teisėtai pamokslauti bažnyčioje pamaldų metu gali tik šventimus turintis asmuo: vyskupas, kunigas, diakonas. O aš tada buvau tik pradedantis mokytis seminaristas. Kunigas Valerijus tada padarė man tokią staigmeną. Žmonės neatsimena, ką aš kalbėjau, ir aš nelabai atsimenu, bet menu emociją – lipau į sakyklą, sakiau pamokslą, jaudinausi. Taigi Nemunaityje, kur dabar tarnauju, pradėjau savo, kaip pamokslininko karjerą,“ – prisimena klebonas.
Apie parapijiečių meilę
„Ne tik Musninkuose, Kernavėje jaučiau parapijiečių meilę, bet ir Punske bei...
Daugiau skaitykite laikraščio „Alytaus naujienos“ 14026-ajame numeryje.
Geriausias, pigiausias būdas laikraštį skaityti yra jį užsisakyti. Prenumerata – čia.
© Publikacijų autorystė yra saugoma ℗ Perpublikavimas žiniasklaidoje draudžiamas
Komentarai
Palikite savo komentarą