Kaip Europarlamento rinkimuose sekėsi alytiškiams? (3)
Konservatoriai ir socialdemokratai išlaikė pozicijas
Birželio 6 – 9 dienomis Europarlameto rinkimai vyko visose 27 Europos Sąjungos valstybėse. Iš viso išrinkta 720 šios europinės valdžios narių, tarp kurių 11 – iš Lietuvos. Pagrindinis veiksnys, lemiantis valstybių narių vietų skaičių Europarlamente – jose esantis gyventojų skaičius.
Birželio 9-ąją Lietuvoje vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose kandidatus buvo pateikusios 14 partijų ir viena koalicija. Iš viso sąrašuose – 319 kandidatų, į vieną vietą – 29. O mandatus gavo aštuonių partijų atstovai.
Kaip ir prieš penkerius metus dabartiniuose rinkimuose pozicijas su gautų mandatų skaičiumi išlaikė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų arba konservatorių atstovai ir socialdemokratai. Pirmieji ir vėl iškovojo tris vietas, antrieji, kaip 2019-aisiais, – dvi vietas.
Šįkart rinkėjai dirbti į Europarlamentą vėl išsiuntė konservatorius Andrių Kubilių, Rasą Juknevičienę, o Seimo narys Paulius Saudargas pakeis Liudą Mažylį.
Socialdemokratus šioje valdžios institucijoje jau ketvirtą kadenciją atstovaus partijos lyderė Vilija Blinkevičiūtė, o Juozas Olekas vietą užleidžia Vyteniui Povilui Andriukaičiui.
Toliau Euparlamente turėtų dirbti vienintelis liberalas Petras Auštrevičius.
Valstiečių ir žaliųjų sąjunga vietoj dviejų mandatų turės vieną ir jį rinkėjai suteikė Seimo nariui Aurelijui Verygai.
Waldemar Tomaszewski toliau bus euoparlamentaru nuo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos.
Pirmąkart Laisvės partija iškovojo mandatą Europarlamete ir jį užims į šalies prezidentus pretendavęs Dainius Žalimas.
Taip pat pirmą kartą dirbti į europinės valdžios instituciją turėtų vykti Petras Gražulis, buvęs Seimo narys, iš Seimo pašalintas apkaltos būdu, kaip balsavęs už kitą Seimo narį. Jis į Europarlamentą išrinktas kaip Tautos ir teisingumo sąjungos (centristų, tautininkų) atstovas.
Į naujos kadencijos Europarlamentą išrinktas ir dabartinės kadencijos Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius pagal Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatų sąrašą.
Europos Parlamento rinkimuose dalyvavo 28,94 proc. Lietuvos piliečių, turinčių rinkimų teisę. Pagal šios valdžios institucijos rinkimų įstatymus jie laikomi įvykusiais, atėjus balsuoti bet kuriam rinkėjų skaičiui.
Kaip balsavo Alytaus miesto gyventojai?
Alytuje rinkti Europarlamento atėjo 24,08 proc. turinčiųjų teisę balsuoti.
Daugiausia atėjusiųjų balsuoti savo pasitikėjimą atidavė už socialdemokratus – 24,95 proc. nuo galiojančių biuletenių miesto savivaldybės rinkimų apygardoje.
Antoje vietoje – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai su 20,21 proc. rinkėjų pasitikėjimu, trečioje vietoje – Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (9,13 proc.), ketvirta – Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai) (8,30 proc.), penkta – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ (7,51 proc.).
Kam savo balsus patikėjo Alytaus rajono gyventojai?
Alytaus rajono savivaldybėje pagal rinkėjų atiduotus balsus taipogi pirmauja Socialdemokratų partija, surinkusi 23,27 proc. balsų nuo galiojančių biuletenių savivaldybėje. Antra, kaip ir mieste, – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (15,75 proc.), trečia – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ (14,68 proc.), ketvirta – Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (10,43 proc.), penkta – Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai) (10,00 proc.)
Alytaus rajone Europos Parlamento rinkimuose dalyvavo 27,56 proc. turinčiųjų rinkimų teisę.
Šiose abiejose Dzūkijos savivaldybėse rinkėjų sulaukta mažiau nei visoje Lietuvoje.
Aktyviausi Europarlamento rinkimuose buvo Šalčininkų rajono gyventojai, birželio 9-ąją atvyko balsuoti 44,84 proc. turinčiųjų šią teisę. Nuo šio rajono mažai atsiliko Neringos savivaldybė, kur prie urnų sulaukta 41,22 proc. rinkėjų. O mažiausias aktyvumas fiksuotas Visagino savivaldybėje, kurioje rinkimuose dalyvavo tik 15,59 proc. turinčiųjų teisę balsuoti.
Kai kurie alytiškiai „pakylėti“, kai kurie – „nuleisti“
Net du alytiškiai, tiksliau – Alytaus rajone deklaravę gyvenamąją vietą, – Raimundas Markauskas ir Vytautas Mikelionis europarlamentarų mandatų siekė Darbo partijos kandidatų sąraše. Ši partija dabar negavo nė vieno mandato.
Alytaus rajono savivaldybės tarybos narys R.Markauskas iš 6-os priešrinkiminės vietos išreitinguotas į 9-ą, o V.Mikelionis, Valstybinės darbo inspekcijos vyriausiasis darbo inspektorius, buvęs Alytaus rajono tarybos narys, – iš 13-os vietos į 14-ą.
Alytiškių į dabartinės kadencijos Seimą išrinktas Vytautas Bakas europarlamentaro mandato 11-u numeriu siekė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatų sąraše. Po rinkimų paaiškėjo, kad rinkėjai jam šiame sąraše suteikė 7-ą vietą.
Alytiškis Seimo narys Robertas Šarknickas į Europos Parlamentą buvo 8-as Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų sąraše.
Po rinkimų jis rinkėjų valia buvo...
Daugiau apie tai skaitykite laikraščio „Alytaus naujienos“ 14006 numeryje.
© Laikraščio „Alytaus naujienos“ publikacijų autorystė yra saugoma
℗ Teksto perpublikavimas žiniasklaidos priemonėse draudžiamas *
* Išskyrus atvejus, kai sudaroma raštiška perpublikavimo sutartis.
Kreiptis el. p. redakcija@alytausnaujienos.lt
Informacija telefonu 060444141
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Miesto apylinkės...paslaptis
Komentaras
Miesto apylinkės...paslaptis
@moto x3m Your dedication…
Komentaras
@moto x3m
Your dedication to writing this stuff is much appreciated. Your interest for the subject is clear.
kad Petras isrinktas i euro…
Komentaras
kad Petras isrinktas i euro parlamenta o tokie kaip Bakas , Sarknickas, ir Sabatauskas yra netinkami net seime