Kaip Alytų bombardavo trys Lietuvos karo lėktuvai (2)

Minėtasis aviacijos majoras Jonas Pyragius ne tik puikiai lakiojo padangėse, tačiau buvo mėgėjas dalyvauti valstybiniuose perversmuose. Be jo neapsiėjo 1926 metų gruodžio 17 dienos perversmas. Už dalyvavimą 1934 metų birželio 6–7 dienų puče suimtas, pažemintas į eilinius, demobilizuotas ir ištremtas į Nidą. 1938 metų birželio 25 dieną majoro laipsnis grąžintas.
Įkvėptas aviacijos populiarumo pakylėtos dvasios, 1934 metų gegužės 14 dieną XIX šaulių rinktinės vadas kapitonas Juozas Navikevičius inicijavo priešlėktuvinės ir priešcheminės apsaugos pratybas Alytuje. Prieš tai buvo rengiama priešgaisrinės propagandos savaitė. Jos metu pagal iš anksto parengtą programa Alytaus ir apylinkių gyventojai buvo kviečiami į mokymus ir paskaitas. Į juos piliečiai rinkosi vangiai, be didelio entuziazmo ir noro. Tačiau kai nemokamai buvo rodomas filmas apie priešlėktuvinę ir priešcheminę apsaugą, sugužėjo pilna salė. Ne vienas iš įdomumo net išsižiojęs žiūrėjo, kaip kas vyksta tokių antskrydžių metu. Paskelbus, jog tokios pratybos vyks Alytuje, prie tilto, sulėkė visa minia žiūrovų, žioplinėtojų, įstaigų tarnautojų, gimnazistų ir atsitiktinių piliečių tiesiog ėjusių pro šalį. Viskas prasidėjo tą gegužės 14 dieną, pirmadienį, kai apie 8 val. 20 min. iš Prienų pusės pasirodė 3 lėktuvai (kai kuriuose šaltiniuose šie lėktuvai vadinami „eskadrile iš 3 aeroplanų“), skridę 2 tūkst. metrų aukštyje. Vėliau viskas vyko taip: „Jie užskridę ant miesto jį bombardavo, o vėliau atakavo Alytų dujomis iš oro. Mieste pasirodžius lėktuvams, pasigirdo pavojaus ženklas: „Dzūkijos“ lentpjūvės ir ugniagesių sirenos. Pasigirdo sprogimai – tai lėktuvai bombardavo miestą, o artilerija šaudė „priešą“ ore. Miesto viduryje buvo girdimi kulkosvaidžių šūviai, kurie apšaudė „priešą“.
Dar prieš pasirodant lėktuvams medinis Nemuno tiltas buvo paslėptas dūmų uždangoj. Lakūnai pastebėję, kad tiltas stropiai saugomas du syk jį atakavę, be vilties lengvai jį sunaikinti grįžo iš kur atvykę. Alytuj I (Vilniaus pusėj) buvo vaizduojamas gaisras, padegus milžinišką laužą, kurį Alytaus ugniagesiai su dujokaukėmis nuvykę gaisro vietoje tuojaus likvidavo.
Mieste tvarką, dujų atakos metu, su dujokaukėmis palaikė šauliai ir policija. Dviejuose punktuose (Vilniaus ir Suvalkų pusėje) buvo apnuodyta ašaruojančiomis dujomis ir pravažiuojantieji keleiviai bei praeiviai gavo pajausti ašaruojančių dujų. Degazatorių-dezinfekcijos komandos tuojau apnuodytus punktus nuvalė, o šaulės sanitarės teikė pagalbą „sužeistiesiems.“
Tokio pobūdžio pratybos Alytuje buvo pirmosios visoje Lietuvoje. Joms pavykus respublikinė spauda skelbė: „Alytuje atliktas pratimas yra pirmutinis visoje Lietuvoje. Kad gyventojus supažindinus su priešchemine ir priešlėktuvine apsauga, tokius pratimus reikėtų daryti visoje Lietuvoje, bent didžiuosiuose miestuose. Gyventojai tokiais pratimais turi daugiau susidomėti, nes tai yra jų pačių pasiruošimas apsaugai. Ir turėtų visi išklausyti suruoštų tam tikslui paskaitų, kad tokiam pavojui iškilus galėtų daugiau patys orientuotis ir mokėtų apsisaugoti. Šis dalykas turėtų būti pravestas net įsakymo keliu, tuomet būtų galima tinkamiau pasiruošti ir pats pratimas sėkmingiau ir įspūdingiau įvykdyti.“
Beje, tai nebuvo pirmas kartas, kai Alytus patyrė lėktuvų antskrydžių. Pirmojo pasaulinio karo metu miestas buvo bombarduojamas iš oro. 1915 metais „Amerikos Lietuva“ rašė: „Alytus – pabėgėlių didysis traktas ir artimoji nuo karės vieta, kur jų daugiausia apsistoja, belaukdami, kada galės grįžti į savo apleistus namus.
Kovo 17 ir 18 d. čia kelis kartus atskridę buvo vokiečių lakstytojai. Žmonės prie jų jau tiek priprato, kad mažai buja jų mėtomų bombų.“
Dar ilgai miestas dalinosi įspūdžiais iš tuometinio 1934 metų lėktuvų antskrydžio. Tad ulonai nutarė nenusileisti ir taip pat įnešti šurmulio į miesto gyvenimą. Gegužės 20 dieną prisikalbino mokinius sudalyvauti manevruose prie Kaniūkų tilto: „Mokiniai (mėlynieji) turėjo atmušti raudonuosius (1 ulonų skyrius) nuo plento tilto ties Kaniukų kaimu ir tuo būdu apsaugoti sau persikėlimą per Nemuną. Nors jėgos buvo nelygios – mėlynųjų buvo daugiau negu raudonųjų, bet raudonieji, būdami raiti (taip numatyta manevrų eigoje), galėjo lengviau keist pozicijas. Mokiniai turėjo smarkiai pulti, kad sumuštų raudonuosius ir priverstų juos trauktis. Po kautynių paaiškėjo, kad abi pusės savo uždavinį atliko gerai, už ką ulonų pulko vadas visus pagyrė. Vėliau buvo paradas ir kariški pietūs.“
Birutė Malaškevičiūtė, muziejininkė

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
Pasigirkit, kaip Alytuj…
Komentaras
Pasigirkit, kaip Alytuj vieni kitiems keršijo 1940 ir 1941 metais. Jei neaišku, nueikit į Vidzgirio miškelį, ten ant abeliskų viskas aiškiai surašyta.
dabar savi nebombarduos na…
Komentaras
dabar savi nebombarduos na nebent kacapai uzpuls