Jaunimo parką atnaujinti žadama be kelmų, krepšinio aikštelė atsiras jau šiemet, o avarinės būklės tiltui savo eilės dar reiks palaukti (8)
Jaunimo parkui – 40 metų
1982 metais įkurtas Jaunimo parkas ir šiandien yra trijų gyvenamųjų rajonų, Putinų, Dainavos ir Vidzgirio gyventojų pamėgta laisvalaikio vieta. Dabartinių 50-mečių, gimusių ir augusių Alytuje, karta puikiai mena spalvingus atrakcionus ir įspūdingą „Velnio ratą“, kurie veikė Jaunimo parke, taip pat mokyklines talkas, kurių metu sodino parke medžių. Dabar šitie medžiai jau brandūs, žalioji parko teritorija (pabeldus triskart į medį) praktiškai nenukentėjo „trinkelizuojant“ miestą. Naujosios vizijos kūrėjai užtikrina, kad žaluma čia bus saugoma ir ateityje, medžių kirtimas nenumatytas.
Prieš 40 metų 36,6 ha Jaunimo parko projektą sukūrė vyr. architektas V.Jodelė ir architektės A.Gercienė bei A.Vaičaitytė. Pasirinktas peizažinio parko tipas, siekiant išryškinti natūralaus reljefo grožį. Per prabėgusius dešimtmečius, žinoma, ne tik užaugo medžiai, bet ir įvyko nemažai įvairių pokyčių: neliko atrakcionų, beveik sugriuvo pastatas, skirtas pramogų ir atrakcionų organizavimui, neliko ir pačių atrakcionų, pamažu buvo atnaujinta dalis pėsčiųjų ir dviratininkų takų, įrengtos riedlenčių, riedučių, parkūro aikštelės.
Šiuo metu pristatomos Jaunimo parko vystymo koncepcijos tikslas skamba patraukliai – maksimaliai išsaugant struktūrą ir autentiškumą, atnaujinti parko infrastruktūrą, paversti jį unikaliu traukos centru, kuriame būtų gera jaunam ir vyresniam, aktyvaus laisvalaikio mėgėjui ir ieškančiam ramybės gamtos prieglobstyje.
Neliks suolelių ir šiukšlinių, kurių kitur nebereikia
Kaip atrodo Jaunimo parkas šiandien? Panašu, kad tikrai trūksta šeimininko rankos: kapitalinio remonto laukia pėsčiųjų tiltas, apleisti ir nenaudojami stacionarūs pastatai, prekyba vyksta įvairaus plauko kioskuose. Nepuošia mažosios architektūros nusidėvėjimas bei jos trūkumas. Ne paslaptis, kad Jaunimo parke vietą randa suoliukai, šiukšliadėžės, atitarnavusios ir atlikusios kitose miesto erdvėse.
Dabar parke bus kuriamas šiuolaikiškas bendras dizainas: žadama įrengti vienodus, tarpusavyje derančius mažosios architektūros elementus – suoliukus, šiukšliadėžes, dviračių stovus, atitvarus, apšvietimą. Vizijoje numatoma, kad šie elementai bus modernaus dizaino ir juodos spalvos, kaip jie derės parke – kitas klausimas, tačiau darbo grupės nariai aiškina, kad kol kas nenuspręsta dėl stiliaus.
Zonos – pagal amžių ir pomėgius
Žadama, kad istorinis Jaunimo parko zonavimas, sukurtas autorių prieš 4 dešimtmečius, nebus keičiamas. Parke išliks ramaus poilsio (Žuvinto gatvės pusėje), aktyvių pramoginių ir sportinių žaidimų zonos (centre) bei natūralus mišrus miškas ir krūmynai (Kauno gatvės pusėje). Parką planuojama suskirstyti į septynias skirtingas erdves. Dalis jų – jau įrengtos, kitas planuojama įrengti ateityje.
Šeimos erdvėje jau įrengta kepsninių zona, o netrukus atsiras įspūdinga, kaip žadama, „Lietuvoje dar nematyta“ vaikų žaidimų aikštelė su muzikine arka, aštuonių metrų bokštu su čiuožyklomis, sūpuoklėmis, karstynėmis ir daug kitų pramogų.
Jaunimui skirtoje erdvėje jau įrengtos riedlenčių, riedučių, parkūro aikštelės. Kalneliai ir rampos tokie, kad čia gali vykti aukšto lygio sporto renginiai. Šią erdvę ateityje papildys varžyboms, pasirodymams stebėti skirtos sėdimos vietos.
Senjorų erdvė – parko dalis, kurioje planuojama įrengti šiuolaikiškas stogines ir suoliukus, atnaujinti stalo žaidimų (šachmatų ar šaškių) stalus, senjorai čia galėtų žaisti petankę.
Sporto erdvė – specifinė, vienintelė išsidėsčiusi trijose Jaunimo parko vietose. Pirmoje įrengti lauko treniruokliai, antroje – tinklinio aikštynas, o trečiojoje atsiras krepšinio aikštelė – vietoje dabartinės žaidimų erdvės, šalia knygų namelio.
Vieta, kurioje šiuo metu statomas Meilės labirintas, taptų Pasimatymų erdve, tai yra reljefiškai viena gražiausių parko vietų. Šią teritoriją planuojama apželdinti ir sukurti gėlių, krūmų, žemaūgių medelių kompoziciją. Šioje erdvėje taip pat galėtų atsirasti tvenkinys su fontanu.
Pristatytas ir dar vienas sumanymas, kuris leistų geriau pažinti parke esančias skulptūras. Šios būtų apšviestos ir „prakalbintos“, pristatant jas alytiškiams ir miesto svečiams – galbūt net pačių skulptūros autorių lūpomis.
Kodėl liko pamiršti neįgalieji?
Keletą pastabų siūlomai Jaunimo parko vizijai išsakė Alytaus miesto tarybos narys V.Vencius. Jis džiaugėsi atnaujinamu parku, bet įvardijo abejonių keliančius niuansus. Politikas stebėjosi, kad Jaunimo parko atnaujinimo koncepcijos pristatymas buvo surengtas tik jam to pareikalavus, o visuomenė taip ir liko nepakviesta į diskusiją apie atnaujinimo idėjas.
V.Vencius atkreipia dėmesį, kad parko projektas yra autorinis kūrinys, tačiau, rengiant jo vystymo koncepciją, dėl autorinių teisių į projekto autorius kreiptasi nebuvo. Jaunimo parko vystymo koncepciją rengė iš Alytaus miesto savivaldybės administracijos darbuotojų sudaryta darbo grupė, kuriai vadovavo Urbanistikos ir žemėtvarkos skyriaus specialistas Artūras Mažeika.
Darbo grupėje dalyvavo mero patarėjai Aurelijus Jaruševičius ir Agnė Mankevičiūtė, Statybos skyriaus vyr. specialistas Mykolas Rinkevičius, Miesto ūkio skyriaus vedėja Palmira Raškauskienė, Statybos skyriaus vyr. specialistė Žaneta Stasionienė, Aplinkos apsaugos skyriaus vyr. specialistė Ramunė Zubrė. Tarybos narys V.Vencius joje pasigedo kraštotvarkos architektų, daugiau šios srities profesionalų.
„Susipažinus su viešųjų pirkimų medžiaga, stebina tai, kad tik vieną iš trisdešimt šešių parke numatytų įvairių įrenginių yra planuojama pritaikyti neįgaliesiems“, – pastebi V.Vencius, pateikdamas Druskininkų ir Birštono pavyzdį, kur analogiškas pritaikymas yra apie 25–30 proc. Kodėl taip nutiko, paaiškinta nebuvo.
Didelių abejonių politikui kelia ir buvusioje vaikų žaidimų aikštelės vietoje Jaunimo parke sumanyta įrengti krepšinio aikštelė. Jo manymu, vaikų žaidimų erdvė ne tik ženkliai sumažėja, bet jie atsiduria pavojingai arti vienos iš skulptūrų. V.Vencius sako atkreipęs į tai vizijos rengėjų dėmesį, jie su pastaba sutiko. Nuogąstaujama ir dėl triukšmo krepšinio aikštelėje, juk ją numatoma įrengti pačioje geriausioje parko vietoje, kur susikerta pagrindiniai takai, žaidėjų ir kamuolio keliamas triukšmas, bus girdimas visame parke. O ir apskritai – ar Jaunimo parke tikrai yra tinkama vieta tokiai aikštelei, juolab parko autoriai jos numatę nebuvo. Politikas apie tai ne kartą viešai atkreipęs dėmesį nuo pat pavasario, kai viešieji pirkimai dar nevyko, ir tarybos posėdžiuose, ir teikdamas pasiūlymus raštu savivaldybės administracijai, ir pasidalindamas savo nuomone žiniasklaidoje.
Lėšos krepšinio aikštelei numatytos jau šių metų biudžete – 50 tūkst. eurų. O kito Jaunimo parke esančio objekto – pėsčiųjų tilto – rekonstrukcijos dar teks palaukti, nes šiemet pinigų tam neskirta. Projektas parengtas dar 2019 metais, tuomet savivaldybės specialistai viešai teigė, kad statinys yra avarinės būklės. Jei tada rekonstrukcijai reikėjo 700 tūkst. eurų, tai dabar suma gali išaugti, pasak mero, iki 1 mln. eurų.
Kiek kainuos Jaunimo parko atnaujinimas?
Meras N.Cesiulis nesutiko su V.Venciaus pastabomis, sakydamas, kad visuomenei buvo pristatyti atskiri objektai, kurių įrengimo, finansavimo klausimai išspręsti, tartasi su bendruomenėmis. Pati Jaunimo parko atnaujinimo koncepcija iki šiol nėra galutinai baigta ir tai padaryti planuojama iki spalio 5 dienos. Taigi, jei turite konkrečių siūlymų, kas Jaunimo parko vystymo vizijoje yra ne taip ar kuo ją reikėtų papildyti – galite pabandyti kreiptis į savivaldybę ir teikti siūlymas. Daugeliui idėjų finansavimo dar bus ieškoma, taigi ir fantazuoti, panašu, galima drąsiai.
Na, ir pagrindinis klausimas pabaigai – kiek Jaunimo parko vystymo koncepcijoje jau numatyti sumanymai galėtų kainuoti? Pasak mero N.Cesiulio, turėtų būti nuo 2 iki 4 milijonų eurų. „Mano svajonė, kad didžioji dalis šių lėšų būtų europinės“, – sako meras.
Taip pat tikimasi, kad prie Jaunimo parko atnaujinimo prisidės verslo įmonės ir privatūs asmenys. Gražų pavyzdį parodė UAB „Vita Baltic International“, įrengusi stoginę senjorams, UAB „Iris“ dovanojo tinklinio aikštyno įrangą, lauko gimnastikos kompleksą UAB „Tankos“, teniso stalą UAB „Pretendentas“, tarybos narys V.Vencius – knygų namelį bei pasirūpino pakeisti sugadintas sūpynes.
Privataus verslo vizija – buvusių atrakcionų aptarnavimo pastato vietoje įrengti paviljoną, kuriame įsikurtų kavinė-biblioteka-skaitykla, nesunkiai transformuojama į renginių salę.
Kabama ir apie tai, kad aukščiausioje parko vietoje (miškų masyve iš Tvirtovės gatvės pusės) galėtų atsirasti apžvalgos būkštas. Tiesa, dėl šio sumanymo vizijos rengėjai sulaukė tarybos nario Česlovo Daugėlos pastabos, kad kur kas tikslingiau tokį bokštą būt statyti ant Likiškių kalvų šalia TV bokšto. Šios vietos aukštis virš jūros lygio – 146 m, o Jaunimo parke – vos 85.
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Great News! You definitely…
Komentaras
Great News! You definitely save my time! Thanks a lot!
Ryan | Storm Cleanup
Bet, kad krepšinis jau…
Komentaras
Bet, kad krepšinis jau atgyvena. girdisi kalbų, kad ir iš žaidynių bus išbrauktas. Gal paplūdimio tinklinį ar kažką kita nauja.
krepšinio aikštelė tai…
Komentaras
krepšinio aikštelė tai būtina visu pirma , ir ne viena , nors kelios kad ir paprastesnės .
SUTVARKYSIT AR GREBOSIT…
Komentaras
SUTVARKYSIT AR GREBOSIT SIEMET RUDENI LAPUS AR VEL PALIKSIT ZIEMAVOT
tuos griuvesius senus…
Komentaras
tuos griuvesius senus sutvarkykit
Pabodo gyvent Alytuje mero…
Komentaras
Pabodo gyvent Alytuje mero pažadais.
Pavyzdys Alytaus rajonas…
Komentaras
Pavyzdys Alytaus rajonas. Savaitgalį kaimuose renginiai, infrastruktūros minimaliai įrengtos..Mieste apmirę gyvybės nėra..Pustuščio parko, kur dalim įrengta ir nemažai lėšų sudėta, vėl gerina... Tik antraeilių projektukų lygį sugeba ir tai dar bus...
Gerai, bet maža. Pagal rimtą…
Komentaras
Gerai, bet maža. Pagal rimtą miesto problemų lygį, didelę bedarbystę ir sunkėjančias salygas nemažai alytiškių oriai išgyvent Alytuj, reikia rimtesnių ekonomikos skatinimo priemonių. Efektyvesnių ir geriau atsiperkančių. Nes ši kadencija įpusėjus ir eilinių mrtų vasara eina į pabaigą, o rimtų darbų nesimato. Apart įsivelta į kelių remontus ir n eilė projektukai mokyklų remontų ir salygų gerinimas vaikams pažaist, šuniukams.. Kur ši infrastruktūra dalim įrengta.