Jau­ni­mo par­ką at­nau­jin­ti ža­da­ma be kel­mų, krep­ši­nio aikš­te­lė at­si­ras jau šie­met, o ava­ri­nės būk­lės til­tui sa­vo ei­lės dar reiks pa­lauk­ti (8)

Saulė Pinkevičienė
Alytaus Jaunimo parkas iš viršaus.
Alytaus jaunimo parkas iš viršaus.
Mo­kyk­li­nė­se val­gyk­lo­se ket­vir­ta­die­nis – žu­vies die­na, o Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bė­je pra­ėju­sį ket­vir­ta­die­nį iš­au­šo Jau­ni­mo par­ko die­na. Aly­tiš­kių pa­mėg­tos erd­vės tvar­ky­mo vi­zi­jai skir­ti net du su­si­ė­ji­mai. Pir­mą ini­ci­ja­vo ta­ry­bos na­rys Va­le­ri­jus Ven­cius, iš­sa­kęs kri­ti­nių pa­sta­bų, ant­ro­jo ren­gi­nio me­tu – vi­zi­ja pri­sta­ty­ta žur­na­lis­tams. Aly­tiš­kių pa­mėg­to par­ko vys­ty­mo kon­cep­ci­jos vie­ši­ni­mas, at­ro­dy­tų, su­reng­tas kiek „po fak­to“, nes šiuo me­tu jau vyks­ta vie­šie­ji pir­ki­mai. Me­ras Ne­ri­jus Ce­siu­lis tvir­ti­na, kad vis­kas tvar­ko­je, nes dau­gu­ma vi­zi­jo­je nu­ma­ty­tų per­mai­nų yra pa­siū­ly­ta pa­čių aly­tiš­kių. Kai ku­rie su­ma­ny­mai jau baigiami įgy­ven­din­ti – šu­nų so­cia­li­za­ci­jos aikš­te­lė, Mei­lės la­bi­rin­tas. Iš vi­so Jau­ni­mo par­kui at­nau­jin­ti pa­gal skel­bia­mą vi­zi­ją reik­tų rei­kė­tų nuo 2 iki 4 mi­li­jo­nų eu­rų in­ves­ti­ci­jų, kaip tei­gia­ma, di­dži­ą­ją da­lį pi­ni­gų ga­li­ma gau­ti iš Eu­ro­pos Są­jun­gos. Mies­tie­čiams įdo­miau­sia, ko­kios per­mai­nos nu­ma­ty­tos?

Jau­ni­mo par­kui – 40 me­tų

1982 me­tais įkur­tas Jau­ni­mo par­kas ir šian­dien yra tri­jų gy­ve­na­mų­jų ra­jo­nų, Pu­ti­nų, Dai­na­vos ir Vidz­gi­rio gy­ven­to­jų pa­mėg­ta lais­va­lai­kio vie­ta. Da­bar­ti­nių 50-me­čių, gi­mu­sių ir au­gu­sių Aly­tu­je, kar­ta pui­kiai me­na spal­vin­gus at­rak­cio­nus ir įspū­din­gą „Vel­nio ra­tą“, ku­rie vei­kė Jau­ni­mo par­ke, taip pat mo­kyk­li­nes tal­kas, ku­rių me­tu so­di­no par­ke me­džių. Da­bar ši­tie me­džiai jau bran­dūs, ža­lio­ji par­ko te­ri­to­ri­ja (pa­bel­dus tri­skart į me­dį) prak­tiš­kai ne­nu­ken­tė­jo „trin­ke­li­zuo­jant“ mies­tą. Nau­jo­sios vi­zi­jos kū­rė­jai už­tik­ri­na, kad ža­lu­ma čia bus sau­go­ma ir at­ei­ty­je, me­džių kir­ti­mas ne­nu­ma­ty­tas.

Prieš 40 me­tų 36,6 ha Jau­ni­mo par­ko pro­jek­tą su­kū­rė vyr. ar­chi­tek­tas V.Jo­de­lė ir ar­chi­tek­tės A.Ger­cie­nė bei A.Vai­čai­ty­tė. Pa­si­rink­tas pei­za­ži­nio par­ko ti­pas, sie­kiant iš­ryš­kin­ti na­tū­ra­laus rel­je­fo gro­žį. Per pra­bė­gu­sius de­šimt­me­čius, ži­no­ma, ne tik už­au­go me­džiai, bet ir įvy­ko ne­ma­žai įvai­rių po­ky­čių: ne­li­ko at­rak­cio­nų, be­veik su­griu­vo pa­sta­tas, skir­tas pra­mo­gų ir at­rak­cio­nų or­ga­ni­za­vi­mui, ne­li­ko ir pa­čių at­rak­cio­nų, pa­ma­žu bu­vo at­nau­jin­ta da­lis pės­čių­jų ir dvi­ra­ti­nin­kų ta­kų, įreng­tos ried­len­čių, rie­du­čių, par­kū­ro aikš­te­lės.

Šiuo me­tu pri­sta­to­mos Jau­ni­mo par­ko vys­ty­mo kon­cep­ci­jos tiks­las skam­ba pa­trauk­liai – mak­si­ma­liai iš­sau­gant struk­tū­rą ir au­ten­tiš­ku­mą, at­nau­jin­ti par­ko in­fra­struk­tū­rą, pa­vers­ti jį uni­ka­liu trau­kos cen­tru, ku­ria­me bū­tų ge­ra jau­nam ir vy­res­niam, ak­ty­vaus lais­va­lai­kio mė­gė­jui ir ieš­kan­čiam ra­my­bės gam­tos prie­globs­ty­je.

 

Ne­liks suo­le­lių ir šiukš­li­nių, ku­rių ki­tur ne­be­rei­kia

Kaip at­ro­do Jau­ni­mo par­kas šian­dien? Pa­na­šu, kad tik­rai trūks­ta šei­mi­nin­ko ran­kos: ka­pi­ta­li­nio re­mon­to lau­kia pės­čių­jų til­tas, ap­leis­ti ir ne­nau­do­ja­mi sta­cio­na­rūs pa­sta­tai, pre­ky­ba vyks­ta įvai­raus plau­ko kios­kuo­se. Ne­puo­šia ma­žo­sios ar­chi­tek­tū­ros nu­si­dė­vė­ji­mas bei jos trū­ku­mas. Ne pa­slap­tis, kad Jau­ni­mo par­ke vie­tą ran­da suo­liu­kai, šiukš­lia­dė­žės, ati­tar­na­vu­sios ir at­li­ku­sios ki­to­se mies­to erd­vė­se.

Da­bar par­ke bus ku­ria­mas šiuo­lai­kiš­kas ben­dras di­zai­nas: ža­da­ma įreng­ti vie­no­dus, tar­pu­sa­vy­je de­ran­čius ma­žo­sios ar­chi­tek­tū­ros ele­men­tus – suo­liu­kus, šiukš­lia­dė­žes, dvi­ra­čių sto­vus, ati­tva­rus, ap­švie­ti­mą. Vi­zi­jo­je nu­ma­to­ma, kad šie ele­men­tai bus mo­der­naus di­zai­no ir juo­dos spal­vos, kaip jie de­rės par­ke – ki­tas klau­si­mas, ta­čiau dar­bo gru­pės na­riai aiš­ki­na, kad kol kas ne­nu­spręs­ta dėl sti­liaus.

 

Zo­nos – pa­gal am­žių ir po­mė­gius

Ža­da­ma, kad is­to­ri­nis Jau­ni­mo par­ko zo­na­vi­mas, su­kur­tas au­to­rių prieš 4 de­šimt­me­čius, ne­bus kei­čia­mas. Par­ke iš­liks ra­maus po­il­sio (Žu­vin­to gat­vės pu­sė­je), ak­ty­vių pra­mo­gi­nių ir spor­ti­nių žai­di­mų zo­nos (cen­tre) bei na­tū­ra­lus miš­rus miš­kas ir krū­my­nai (Kau­no gat­vės pu­sė­je). Par­ką pla­nuo­ja­ma su­skirs­ty­ti į sep­ty­nias skir­tin­gas erd­ves. Da­lis jų – jau įreng­tos, ki­tas pla­nuo­ja­ma įreng­ti at­ei­ty­je.

Šei­mos erd­vė­je jau įreng­ta keps­ni­nių zo­na, o ne­tru­kus at­si­ras įspū­din­ga, kaip ža­da­ma, „Lie­tu­vo­je dar ne­ma­ty­ta“ vai­kų žai­di­mų aikš­te­lė su mu­zi­ki­ne ar­ka, aš­tuo­nių met­rų bokš­tu su čiuo­žyk­lo­mis, sū­puok­lė­mis, kars­ty­nė­mis ir daug ki­tų pra­mo­gų.

Jau­ni­mui skir­to­je erd­vė­je jau įreng­tos ried­len­čių, rie­du­čių, par­kū­ro aikš­te­lės. Kal­ne­liai ir ram­pos to­kie, kad čia ga­li vyk­ti aukš­to ly­gio spor­to ren­gi­niai. Šią erd­vę at­ei­ty­je pa­pil­dys var­žy­boms, pa­si­ro­dy­mams ste­bė­ti skir­tos sė­di­mos vie­tos.

Sen­jo­rų erd­vė – par­ko da­lis, ku­rio­je pla­nuo­ja­ma įreng­ti šiuo­lai­kiš­kas sto­gi­nes ir suo­liu­kus, at­nau­jin­ti sta­lo žai­di­mų (šach­ma­tų ar šaš­kių) sta­lus, sen­jo­rai čia ga­lė­tų žais­ti pe­tan­kę.

Spor­to erd­vė – spe­ci­fi­nė, vie­nin­te­lė iš­si­dės­čiu­si tri­jo­se Jau­ni­mo par­ko vie­to­se. Pir­mo­je įreng­ti lau­ko tre­ni­ruok­liai, ant­ro­je – tin­kli­nio aikš­ty­nas, o tre­čio­jo­je at­si­ras krep­ši­nio aikš­te­lė – vietoje dabartinės žaidimų erdvės, šalia knygų namelio.

Vie­ta, ku­rio­je šiuo me­tu sta­to­mas Mei­lės la­bi­rin­tas, tap­tų Pa­si­ma­ty­mų erd­ve, tai yra rel­je­fiš­kai vie­na gra­žiau­sių par­ko vie­tų. Šią te­ri­to­ri­ją pla­nuo­ja­ma ap­žel­din­ti ir su­kur­ti gė­lių, krū­mų, že­ma­ū­gių me­de­lių kom­po­zi­ci­ją. Šio­je erd­vė­je taip pat ga­lė­tų at­si­ras­ti tven­ki­nys su fon­ta­nu.

Pri­sta­ty­tas ir dar vie­nas su­ma­ny­mas, ku­ris leis­tų ge­riau pa­žin­ti par­ke esan­čias skulp­tū­ras. Šios bū­tų ap­švies­tos ir „pra­kal­bin­tos“, pri­sta­tant jas aly­tiš­kiams ir mies­to sve­čiams – gal­būt net pa­čių skulp­tū­ros au­to­rių lū­po­mis.

 

Ko­dėl li­ko pa­mirš­ti ne­įga­lie­ji?

Ke­le­tą pa­sta­bų siū­lo­mai Jau­ni­mo par­ko vi­zi­jai iš­sa­kė Aly­taus mies­to ta­ry­bos na­rys V.Ven­cius. Jis džiau­gė­si at­nau­ji­na­mu par­ku, bet įvar­di­jo abejonių ke­lian­čius niu­an­sus. Po­li­ti­kas ste­bė­jo­si, kad Jau­ni­mo par­ko at­nau­ji­ni­mo kon­cep­ci­jos pri­sta­ty­mas bu­vo su­reng­tas tik jam to pa­rei­ka­la­vus, o vi­suo­me­nė taip ir li­ko ne­pa­kvies­ta į dis­ku­si­ją apie at­nau­ji­ni­mo idė­jas.

V.Ven­cius at­krei­pia dė­me­sį, kad par­ko pro­jek­tas yra au­to­ri­nis kū­ri­nys, ta­čiau, ren­giant jo vys­ty­mo kon­cep­ci­ją, dėl au­to­ri­nių tei­sių į pro­jek­to au­to­rius kreip­ta­si ne­bu­vo. Jau­ni­mo par­ko vys­ty­mo kon­cep­ci­ją ren­gė iš Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos dar­buo­to­jų su­da­ry­ta dar­bo gru­pė, ku­riai va­do­va­vo Ur­ba­nis­ti­kos ir že­mė­tvarkos sky­riaus spe­cia­lis­tas Ar­tū­ras Ma­žei­ka.

Dar­bo gru­pė­je da­ly­va­vo me­ro pa­ta­rė­jai Au­re­li­jus Ja­ru­še­vi­čius ir Ag­nė Man­ke­vi­čiū­tė, Sta­ty­bos sky­riaus vyr. spe­cia­lis­tas My­ko­las Rin­ke­vi­čius, Mies­to ūkio sky­riaus ve­dė­ja Pal­mi­ra Raš­kaus­kie­nė, Sta­ty­bos sky­riaus vyr. spe­cia­lis­tė Ža­ne­ta Sta­sio­nie­nė, Ap­lin­kos ap­sau­gos sky­riaus vyr. spe­cia­lis­tė Ra­mu­nė Zub­rė. Ta­ry­bos na­rys V.Ven­cius jo­je pa­si­ge­do kraš­tot­var­kos ar­chi­tek­tų, dau­giau šios sri­ties pro­fe­sio­na­lų.

„Su­si­pa­ži­nus su vie­šų­jų pir­ki­mų me­džia­ga, ste­bi­na tai, kad tik vie­ną iš tris­de­šimt še­šių par­ke nu­ma­ty­tų įvai­rių įren­gi­nių yra pla­nuo­ja­ma pri­tai­ky­ti ne­įga­lie­siems“, – pa­ste­bi V.Ven­cius, pa­teik­da­mas Drus­ki­nin­kų ir Birš­to­no pa­vyz­dį, kur ana­lo­giš­kas pri­tai­ky­mas yra apie 25–30 proc. Ko­dėl taip nu­ti­ko, pa­aiš­kin­ta ne­bu­vo.

Di­de­lių abe­jo­nių po­li­ti­kui ke­lia ir bu­vu­sio­je vai­kų žai­di­mų aikš­te­lės vie­to­je Jau­ni­mo par­ke su­ma­ny­ta įreng­ti krep­ši­nio aikš­te­lė. Jo ma­ny­mu, vai­kų žai­di­mų erd­vė ne tik ženkliai su­ma­žė­ja, bet jie at­si­du­ria pa­vo­jin­gai ar­ti vie­nos iš skulp­tū­rų. V.Ven­cius sa­ko at­krei­pęs į tai vi­zi­jos ren­gė­jų dė­me­sį, jie su pa­sta­ba su­ti­ko. Nuo­gąs­tau­ja­ma ir dėl triukš­mo krep­ši­nio aikš­te­lė­je, juk ją nu­ma­to­ma įreng­ti pa­čio­je ge­riau­sio­je par­ko vie­to­je, kur su­si­ker­ta pa­grin­di­niai ta­kai, žai­dė­jų ir ka­muo­lio ke­lia­mas triukš­mas, bus gir­di­mas vi­sa­me par­ke. O ir ap­skri­tai – ar Jau­ni­mo par­ke tik­rai yra tin­ka­ma vie­ta to­kiai aikš­te­lei, juo­lab par­ko au­to­riai jos nu­ma­tę ne­bu­vo. Po­li­ti­kas apie tai ne kar­tą vie­šai at­krei­pęs dė­me­sį nuo pat pa­va­sa­rio, kai vie­šie­ji pir­ki­mai dar ne­vy­ko, ir ta­ry­bos po­sė­džiuo­se, ir teik­da­mas pa­siū­ly­mus raš­tu sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jai, ir pa­si­da­lin­da­mas sa­vo nuo­mo­ne ži­niask­lai­do­je.

Lė­šos krep­ši­nio aikš­te­lei nu­ma­ty­tos jau šių me­tų biu­dže­te – 50 tūkst. eu­rų. O ki­to Jau­ni­mo par­ke esan­čio ob­jek­to – pės­čių­jų til­to – re­konst­ruk­ci­jos dar teks pa­lauk­ti, nes šie­met pi­ni­gų tam ne­skir­ta. Pro­jek­tas pa­reng­tas dar 2019 me­tais, tuo­met sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tai vie­šai tei­gė, kad sta­ti­nys yra ava­ri­nės būk­lės. Jei ta­da re­konst­ruk­ci­jai rei­kė­jo 700 tūkst. eu­rų, tai da­bar suma gali išaugti, pasak mero, iki 1 mln. eurų.

 

Kiek kai­nuos Jau­ni­mo par­ko at­nau­ji­ni­mas?

Me­ras N.Ce­siu­lis ne­su­ti­ko su V.Ven­ciaus pa­sta­bo­mis, sa­ky­da­mas, kad vi­suo­me­nei bu­vo pri­sta­ty­ti at­ski­ri ob­jek­tai, ku­rių įren­gi­mo, fi­nan­sa­vi­mo klau­si­mai iš­spręs­ti, tar­ta­si su ben­druo­me­nė­mis. Pa­ti Jau­ni­mo par­ko at­nau­ji­ni­mo kon­cep­ci­ja iki šiol nė­ra ga­lu­ti­nai baig­ta ir tai pa­da­ry­ti pla­nuo­ja­ma iki spa­lio 5 die­nos. Tai­gi, jei tu­ri­te kon­kre­čių siū­ly­mų, kas Jau­ni­mo par­ko vys­ty­mo vi­zi­jo­je yra ne taip ar kuo ją rei­kė­tų pa­pil­dy­ti – ga­li­te pa­ban­dy­ti kreip­tis į sa­vi­val­dy­bę ir teik­ti siū­ly­mas. Dau­ge­liui idė­jų fi­nan­sa­vi­mo dar bus ieš­ko­ma, tai­gi ir fan­ta­zuo­ti, pa­na­šu, ga­li­ma drą­siai.

Na, ir pa­grin­di­nis klau­si­mas pa­bai­gai – kiek Jau­ni­mo par­ko vys­ty­mo kon­cep­ci­jo­je jau nu­ma­ty­ti su­ma­ny­mai ga­lė­tų kai­nuo­ti? Pa­sak me­ro N.Ce­siu­lio, tu­rė­tų bū­ti nuo 2 iki 4 mi­li­jo­nų eu­rų. „Ma­no sva­jo­nė, kad di­džio­ji da­lis šių lė­šų bū­tų eu­ro­pi­nės“, – sa­ko me­ras.

Taip pat ti­ki­ma­si, kad prie Jau­ni­mo par­ko at­nau­ji­ni­mo pri­si­dės ver­slo įmo­nės ir privatūs as­menys. Gra­žų pa­vyz­dį pa­ro­dė UAB „Vi­ta Bal­tic In­ter­na­tio­nal“, įren­gu­si sto­gi­nę sen­jo­rams, UAB „Iris“ do­va­no­jo tin­kli­nio aikš­ty­no įran­gą, lau­ko gim­nas­ti­kos kom­plek­są UAB „Tan­kos“, te­ni­so sta­lą UAB „Pre­ten­den­tas“, tarybos narys V.Vencius – knygų namelį bei pasirūpino pakeisti sugadintas sūpynes.

Pri­va­taus ver­slo vi­zi­ja – bu­vu­sių at­rak­cio­nų ap­tar­na­vi­mo pa­sta­to vie­to­je įreng­ti pa­vil­jo­ną, ku­ria­me įsi­kur­tų ka­vi­nė-bib­lio­te­ka-skai­tyk­la, ne­sun­kiai trans­for­muo­ja­ma į ren­gi­nių sa­lę.

Ka­ba­ma ir apie tai, kad aukš­čiau­sio­je par­ko vie­to­je (miš­kų ma­sy­ve iš Tvir­to­vės gat­vės pu­sės) ga­lė­tų at­si­ras­ti ap­žval­gos būkš­tas. Tie­sa, dėl šio su­ma­ny­mo vi­zi­jos ren­gė­jai su­lau­kė ta­ry­bos na­rio Čes­lo­vo Dau­gė­los pa­sta­bos, kad kur kas tiks­lin­giau to­kį bokš­tą būt sta­ty­ti ant Li­kiš­kių kal­vų ša­lia TV bokš­to. Šios vie­tos aukš­tis virš jū­ros ly­gio – 146 m, o Jau­ni­mo par­ke – vos 85.

 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Pavyzdys Alytaus rajonas. Savaitgalį kaimuose renginiai, infrastruktūros minimaliai įrengtos..Mieste apmirę gyvybės nėra..Pustuščio parko, kur dalim įrengta ir nemažai lėšų sudėta, vėl gerina... Tik antraeilių projektukų lygį sugeba ir tai dar bus...

    Komentaras

    Gerai, bet maža. Pagal rimtą miesto problemų lygį, didelę bedarbystę ir sunkėjančias salygas nemažai alytiškių oriai išgyvent Alytuj, reikia rimtesnių ekonomikos skatinimo priemonių. Efektyvesnių ir geriau atsiperkančių. Nes ši kadencija įpusėjus ir eilinių mrtų vasara eina į pabaigą, o rimtų darbų nesimato. Apart įsivelta į kelių remontus ir n eilė projektukai mokyklų remontų ir salygų gerinimas vaikams pažaist, šuniukams.. Kur ši infrastruktūra dalim įrengta.

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.