Įtraukiojo ugdymo ypatumai Alytuje: ir vienas vaikas yra poreikis (0)
Geri norai ir realybė
Su netiesiogine šios publikacijos iniciatore susipažinome internete – mama parašė komentarą feisbuke, kur miesto savivaldybė paskelbė neįgaliųjų keltuvo pardavimo aukcioną. Moteris stebėjosi, kad Alytuje yra daug „piarinimosi“, bet mažai realaus rūpesčio neįgaliaisiais. Ir minėtasis skelbimas apie niekada taip ir neveikusio keltuvo Ligoninės gatvėje pardavimą – tiesiog puikus tokio požiūrio pavyzdys.
„Kiek pasirūpiname savo vaiku, tiek ir turime“, – sako mama, atkreipianti dėmesį, kad nei Dailės, nei Muzikos mokyklose jokių liftų ar keltuvų, skirtų judėjimo negalią turintiems, nėra, bet ką tai reiškia realiai – šeima patyrė ketverius metus, tiek, kiek truko mokslas.
„Prisimenu, kai dukra pasakė, kad norėtų lankyti Dailės mokyklą, paskambinau ir paklausiau, ar tokia galimybė yra. Atsakymas buvo labai aiškus: taip, žinoma, lankyti galės. O toliau viskas vyko labai sklandžiai, nors mokykla neturi nei lifto, nei keltuvo. Tai reiškia, kad 3 ar 4 kartus per savaitę mums reikėjo mokytojų, bendramokslių pagalbos. Jei atvirai, aš kaskart jaučiausi dėl to nepatogiai... Bet prašyti neteko. Visi mokyklos darbuotojai, pradedant pasitinkančia rūbinėje budėtoja, mokytojais, direktoriumi, visi padėjo įveikti tuos stačius laiptus į antrą aukštą, kur vyko pamokos. Visiems jiems noriu už tai pasakyti nuoširdžiausią ačiū, ypač mokytojams Mantui ir Šarūnei, pavaduotojui Eduardui, direktoriui Redui. Dukra svajoja apie dailės studijas – galbūt visų šių žmonių dėka jos svajonė išsipildys?
Mes, tėvai, augindami vaikus, kurie juda vežimėlyje, esame patyrę, kad turime kasdien patys kovoti už juos. Už tai, kad gautų padėjėją mokykloje, kad aplinka būtų įmanomai labiau pritaikyta. Taip, Alytuje yra mokyklų, kuriose tokiems vaikams yra viskas, ko reikia, pavyzdžiui, „Drevinuko“ mokykla-darželis. Deja, alytiškiai politikai šią įstaigą visgi „pertvarkė“. Tikėsimės, kad „Drevinuko“ neištiks A.Matučio pradinės mokyklos likimas, kai ji buvo prijungta prie Dzūkijos pagrindinės mokyklos. Prieš kelias dienas startavo nauji mokslo metai, o su jais – ir įtraukusis ugdymas. Kaip jis atrodo realiai? Liftą turi Šv. Benedikto gimnazija ir Vidzgirio mokykla. O kaip kitos švietimo įstaigos, juk įtraukusis ugdymas atveria tėvams galimybę rinktis mokyklą? Kaip norimą ar artimiausią švietimo įstaigą pasirinkti vežimėlyje judančio vaiko tėvams? Nežinau, bet man atrodo, kad geri norai kol kas prasilenkia su realybe“, – svarsto mama.
Nėra problemos?
Kaip jau minėta, praėjusiais mokslo metais Alytaus švietimo įstaigas (taip pat ir neformaliojo ugdymo, darželius) lankė 13 vaikų su judėjimo negalia. Alytaus Dzūkijos mokykloje mokėsi 4 moksleiviai, galintys judėti tik neįgaliųjų vežimėliu, jie lankė specialiąsias ir lavinamąsias klases Alytaus Vidzgirio mokykloje. Pastaroji mokykla nuo 2021 m. turi vieną liftą ir 6 keltuvus, įrengtus perkėlus šias klases iš Alytaus Dzūkijos mokyklos specialiųjų ir lavinamųjų klasių pastato. Jame taip pat yra įrengtas liftas, bet šiuo metu neeksploatuojamas, nes specialiųjų ir lavinamųjų klasių ugdymas pastate nevykdomas – jame reikia vidaus patalpų remonto. Šio korpuso remontui pabaigti pateikta paraiška europiniam finansavimui gauti.
Alytaus „Vilties“ mokykloje-darželyje mokosi 5 mokiniai su judėjimo negalia. Įstaiga lifto neturi, šie vaikai lanko klases, kurios įrengtos pirmajame pastato aukšte. Alytaus Jotvingių gimnazijoje yra įrengti 2 keltuvai, tačiau mokiniai, turintys judėjimo negalią, šiuo metu gimnazijoje nesimoko. Alytaus „Drevinuko“ mokykla-darželis ugdo vieną vaiką su judėjimo negalia, įstaigoje yra liftas. Alytaus šv. Benedikto gimnazijoje 2023–2024 m. m. mokėsi 3 mokiniai, turintys judėjimo negalią, įstaiga turi liftą. Dar šešios švietimo įstaigos turi keltuvus.
Problemų, žinoma, kyla ir neformaliojo švietimo įstaigose. „Alytaus muzikos mokykloje ugdymas vaikams gali vykti pirmajame aukšte, prie įėjimo yra pandusas. Buvo svarstoma įrengti liftą, bet viduje įrengti nėra galimybės, nes tokiu atveju lifto kabina turėtų užsikelti ant stogo. Vadinasi, reikėtų planuoti iš išorės. Nėra kol kas lėšų, planuojama įsigyti mobilų keltuvą“, – sako Alytaus muzikos mokyklos direktorė Gabrielė Dambauskaitė.
Jaunimo centro direktorė Jūratė Treigienė patvirtina, kad klausimas buvo labai aštriai sprendžiamas su ankstesne savivaldybės politikų kadencija ir Neįgaliųjų reikalų komisija. Dabartinė komisija jokių paklausimų nėra pateikusi ar dar kitaip domėjusis, kokia situacija įstaigoje: „Jaunimo centre vaikų su judėjimo negalia šiuo metu nėra, tačiau esame organizavę ne vieną renginį su Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“, kuomet yra tekę į sceną ant rankų užnešti atlikėją. Pandusą žmonėms su negalia patekti į pastatą turime, keltuvus į didžiąją salę, į WC patalpas rūsyje – taip pat galima patekti. Esame pateikę poreikį dėl mobilaus keltuvo įsigijimo patekimui į sceną, bet jokio atsakymo nesame sulaukę.“
„Liftų įrengimas Alytaus švietimo įstaigose šiuo metu nėra prioritetų sąraše, kadangi tokio poreikio mieste nėra. Lifto įrengimas kainuoja iki 100 tūkst. eurų. Visi šie mokiniai atvežami į mokyklas, tuo pasirūpinusi savivaldybė. Todėl šios problemos miestas neturi“, – komentuoja Alytaus miesto savivaldybė.
„Prieinamumas“ pasitarnauja ne tik mokiniui
Tačiau yra ir kitokia nuomonė. Kristina Dūdonytė sako, kad konkreti situacija jau daug metų žinoma – būdama tuometinės Neįgaliųjų reikalų komisijos nare ji mačiusi netgi Alytaus dailės mokyklos raštą miesto savivaldybei, bet iki šiol reikalai nepajudėjo.
„Kol minėtos komisijos pirmininku buvo Sigitas Leonavičius, pavyko Vidzgirio mokykloje įrengti liftą. Toliau niekam šis klausimas, matyt, neberūpi.
Daugiau skaitykite laikraščio „Alytaus naujienos“ 14029-ajame numeryje.
Geriausias, pigiausias būdas laikraštį skaityti yra jį užsisakyti. Prenumerata – čia.
© Publikacijų autorystė yra saugoma ℗ Perpublikavimas žiniasklaidoje draudžiamas
„Alytaus naujienų“ laikraščio projekto „Viešojo intereso periskopas“
(VIP) publikacija. Projektą iš dalies remia VšĮ „Medijų rėmimo fondas“.
Daugiau skaitykite www.alytausnaujienos.lt/vip
Komentarai
Palikite savo komentarą