Henriko Rimkaus rankraščiai – atidžiai studijuojami (2)

A.A. Rimkus
Šį gruodį minime žymaus Alytaus krašto istoriko, kraštotyrininko Henriko Rimkaus 20-ąsias mirties metines. Netekome nepaprastai darbštaus žmogaus, kuris domėjosi mūsų krašto istorija, ypač partizaniniu judėjimu.

H. Rimkus bendradarbiavo su Alytaus rajono savivaldybės viešąja biblioteka, naudojosi turtingu bibliotekos kraštotyros fondu. Po istoriko mirties jo rankraščiai buvo perduoti bibliotekos kraštotyros archyvui.

Rajono bibliotekoje saugomi šie H. Rimkaus kompiuteriu spausdinti rankraščiai: „Dainavos apygardos partizanų sąrašai“ (1998 m.), „Lietuvos partizanų Dainavos apygardos kronika 1944–1945 m.“ (1998 m.). Taip pat perduotas saugoti H. Rimkaus parengtas ir kompiuteriu spausdintas rankraštis „Kruvinosios Klepočių Kalėdos: Publikacijos 1988–2004 m. periodinėje spaudoje apie sovietinio genocido akciją Klepočių ir kituose Alytaus apskrities Merkinės bei Nemunaičio valsčių kaimuose 1944 metų gruodžio 24–26 dienomis“ (1998 m.).

Dviejų kompaktinių diskų „Lietuvos partizanų Dainavos apygardos kronika 1944–1954 m. redaktorė, žurnalistė a.a. Laima Stankevičiūtė Alytaus rajono viešajai bibliotekai perdavė 2006 m. Taip pat bibliotekoje saugomi H. Rimkaus surinkta medžiaga šešiuose kompaktiniuose diskuose apie Klepočių tragediją. Iš viso biblioteka turi 9 kompaktinius diskus su H. Rimkaus surinkta istorine medžiaga.

Savo laiku bibliotekoje buvo didelis susidomėjimas H. Rimkaus rankraščiu „Lietuvos partizanų apygardos kronika 1944–1945 m.“, nes vietos istorikai naudodavosi jo archyvais, rašydami istorinius darbus, o gyventojai ieškodavo informacijos apie partizaniniame judėjime dalyvavusius jų artimuosius.

2023 m. birželio 13 d. Alytaus rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje apsilankė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Paieškų ir identifikavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Valdas Šukevičius. Apsilankymo tikslas – atidžiai išstudijuoti rajono viešajai bibliotekai perduotus ir kraštotyros archyve saugomus istoriko H. Rimkaus rankraščius. Tyrėjas turėjo vilčių, jog galbūt minėtuose rankraščiuose jis ras užfiksuotus to meto liudininkų prisiminimus apie galimas žuvusių ar nužudytų partizanų palaikų vietas. Rankraščiai išsamesniam tyrimui pagal sutartį buvo laikinai perduoti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, o baigus tyrimą rajono bibliotekai turėtų būti grąžinti 2025-ųjų metų sausį.

„Mums labai nemažai padėjo tuo metu dar gyvų liudininkų parodymai, aiškinantis Pietų Lietuvos partizanų kovų detales. Jų dėka galima susidaryti išsamesnį ir platesnį, autentišką to meto kovų prieš okupantus Pietų Lietuvoje vaizdą. Liudininkų parodymai padeda suprasti to meto Lietuvos partizanų mąstymą, jų požiūrį, lūkesčius, kokia Lietuvos vizija buvo dėliojama. Apskritai Henrikas Rimkus nuveikė milžinišką darbą šioje srityje. manau, kad jis nepelnytai pamirštas! Norėčiau, kad apie jį, kaip asmenybę, būtų išleista monografija“, – teigė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Paieškų ir identifikavimo skyriaus vyriausiasis specialistas V. Šukevičius, paprašytas pakomentuoti istoriko H. Rimkaus rankraščių naudą ir svarbą. 

1991 metais H. Rimkus buvo apdovanotas Alytaus miesto savivaldybės Kultūros premija, kaip vienas iš knygos „Sušaudytos dainos“, skirtos surinktoms tremtinių dainoms, autorių. Tais metais Dzūkijos sostinėje pradėtos teikti savivaldybės Kultūros premijos.

Lina Vasiliauskaitė,

Arnoldas Šatrauskas,

Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Kaip mums dabar trūksta ,tokių iškilių asmenybių,kaip Henrikas ,nebijojusiu tiesiai šviesiai teksti tiesa į akis postsovietinei ,ką tik susiformavusiai naujajai nomenklatūrai.Ir dabar kai kurie asmenys ,kuriuos Jis išvedė į Didžiąją politiką apsimeta ,jok Jo nepažįsta .Henrikas daugiau visuomenės veikėjas,nedavęs poltinem prostitutem terpeti Alytaus kūne ,su savo taikliais ir jautriais straipsniais periodinėje spaudoje Paskaitykite AN prieš tai esanti straipsnį apie Alytaus " politikų " lankymąsi Briuselį - nugi geda skaityti apie intelektualinius degradus

Kiti straipsniai