Gera kokybė – galutinis taškas (0)

Augustina Savukynaitė
Mindaugas
Augustinos Savukynaitės nuotr.
Bendruomeniškumas – tai ypatinga vertybė mūsų gyvenime. Jis mus sieja ir artina su kitais žmonėmis. Norėdama sužinoti daugiau apie bendruomeniškumą tarp fotografų, apsilankiau fotostudijoje „Joki“, kuri buvo įkurta 1992 metais. Pasikalbėjau su ten dirbančiu fotografu Mindaugu Astrausku.

Kokia jūsų siūloma paslauga yra pati populiariausia?

Nuotraukų gamyba, skaitmenizavimas.

Kaip pasikeitė žmonių susidomėjimas jūsų paslaugomis atsiradus skait­meniniams fotoaparatams?

Skaitmeninė fotografija atvėrė daug naujų galimybių fotografuoti pačiam, todėl žmonių susidomėjimas sumažėjo.

Ar yra čia nuolat apsilankančių klientų?

Taip, nuolat. Netgi yra tokių žmonių, kurie sako: „Oi, čia mano krikštynas fotografavo.“ O dabar patys ateina su savo vaiku krikštynų fotografuoti. 

Štai Valentina dar panelė septyniolikos metų buvo, kai pradėjo dirbti. Tai žmonės sako: „Jūs čia užaugote!“ Šioje fotostudijoje, kiek atsimenu, vis tie patys darbuotojai dirba. Iš tiesų, naujų neatėjo, darbuotojai tie patys, tik tiek, kad mūsų sumažėjo. Mūsų kolektyve buvo gal septyniolika žmonių, o dabar likome šeši.

Pats savininkas ir tas išėjo iš verslo. Jis mums viską išnuomojo, o mes čia taip ir vargstame. Vos minimumą užsidirbame, bet mes įpratę, mums patinka šis darbas. Mano specialybė nėra fotografas, bet domėjausi fotografija nuo pat mažumės, nuo šeštos klasės. Baigiau baldų gamybą ir medžio apdirbimą, tai yra niekuo nesusiję su fotografija, padirbti pagal išsilavinimą prieš tarnybą Rusijos armijoje teko neilgai. Po armijos daugiau nebedirbau, mane fotografija traukė ir aš atėjau į fotografiją, savarankiškai.

 

Kaip jūs manote, ar tarp fotografų yra bendruomenė, ar jaučiasi bendruomeniškumas?

Aš visada stengiuosi visiems pagelbėti, pamokyti iš savo ilgametės praktikos ir negailėti žinių. Yra tokių fotografų, kurie, kaip sakoma, neįsileidžia į savo virtuvę. Nuo pat senų laikų, kai tik pats pradėjau, eidavau pas patyrusius fotografus. Tai jie nieko nesakydavo, net neleisdavo užeiti į savo laboratoriją, kad nematytum, kokie įrenginiai, kaip jie dirba. Dabar yra tos mini automatinės laboratorijos, kurios nuotraukas gamina. Anksčiau nuotraukas darydavo po didintuvu, tiek spalvotas, tiek nespalvotas. Kaip bebūtų, bet vis tiek, kaip sakyti, į tą patį tašką visi sueiname: vieni sunkiau, kiti lengviau, vieni mokslus baigia, dar kiti tiesiog iš praktikos. Nebuvo tais laikais interneto, bet literatūros kažkiek būdavo. Man asmeniškai buvo labai sunku prieiti prie to galutinio taško – kaip pasiekti gerą kokybę. Dar tais laikais, kai mes fotografavome vestuvėse, fotografas buvo ne tas, kuris, kaip dabar, gražiai, meniškai nufotografuoja. Žmogui buvo nesvarbu, jis pamatydavo save spalvotoje nuotraukoje ir jau būdavo laimingas. Geras fotografas buvo tas, kuris kokybiškai nuotraukas pagamindavo.

Pagaminti spalvotas, gražias nuotraukas ypač būdavo sudėtinga, nes dirbdavome rankiniu būdu. Perryškinsi juostelę – spalvų nebus, neišryškinsi juostelės iki galo – spalvų nebus. Viską daryti reikėjo labai tiksliai. Todėl stengdavomės pirkti vadinamuosius importinius fotoaparatus (jie turi ekspoziciją), kad galėtumėme pirmiausia gerai nufotografuoti.

Būdavo anksčiau tokios jungtinės parodos, aš pats esu dalyvavęs ne vienoje. Susirenka kokie penkiolika Alytaus fotografų ir pateikia savo darbus. Būdavo atrinkimai, visi darbus peržiūrėdavome. Dalyvaudavo mūsų žinomi fotografai, tokie kaip Zenonas Bulgakovas, Vytautas Stanionis, Zenonas Šilinskas, Zita Stankevičienė. Visų mūsų, jaunesnių, akys buvo nukreiptos į juos. Jų nuomonė svarbiausia. Aišku, tekdavo pasiginčyti kartais, įrodinėti savo tiesą. Esame rengę parodas, vėliau apmirė šitas dalykas. Paskui Stasys Šmigelskas įkūrė Alytaus fotografų klubą, tada atsirado mūsų Dailiųjų amatų mokykloje (dabar – Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filialas) fotografijos specialybė. Pradėjo daugiau žmonių ten mokytis ir kartu bendrauti.

 

Publikacija parengta Alytaus jaunimo centro jaunųjų žurnalistų kursų nariams dalyvaujant Lietuvos žurnalistikos centro jaunųjų žurnalistų mentorystės programoje. Programos organizatoriai – Lietuvos žurnalistikos centras, LRT ir NARA, veiklą remia JAV ambasada Lietuvoje.


 

 

  Komentarai


  Palikite savo komentarą

  Ribotas HTML

  • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.