Garsaus litvako kūryba Alytuje – buvusiuose maldos namuose (1)
JAV gyvenančio 90-mečio menininko S.Bako atmintyje gyvas jo vaikystės atsiminimų miestas – Lietuvos Jeruzalė Vilnius. Šie prisiminimai transformavosi meninėje kūryboje, apie kurią pasakojo muziejininkė Lina Valaitytė, pristačiusi žiūrovams parodą ir jos autorių.
S.Bakas – pasaulinio garso litvakų dailininkas, 1941 m. su tėvais buvo įkalintas Vilniaus gete. Seneliai ir visi kiti giminės nužudyti Paneriuose. Pasibaigus karui, Samuelis su mama iš gausios giminės liko vieninteliai gyvi. Jiems, kaip buvusiems Lenkijos piliečiams, buvo leista palikti sovietų okupuotą Vilnių ir jie nedelsdami išvyko iš pradžių į Lenkiją, vėliau – į Vokietiją, o 1948 m. pasiekė Izraelį.
S.Bakas studijavo Bezalelio meno ir dizaino akademijoje Jeruzalėje, tarnavo Izraelio kariuomenėje, tęsė studijas Paryžiuje. Dailininkas daug keliavo, gyveno Italijoje, Izraelyje, JAV, Prancūzijoje, Šveicarijoje. Surengė daugybę parodų žymiausiuose pasaulio muziejuose ir galerijose. Tačiau pirmoji paroda, kurioje buvo eksponuoti tada devynmečio Samuelio piešiniai, 1943 m. pavasarį įvyko Vilniaus geto teatro fojė.
S.Bako parodoje, kurią iki rugpjūčio 10 d. gali pamatyti alytiškiai, eksponuojami alegorinio realizmo stiliumi 7-ajame dešimtmetyje sukurti darbai. Iš atsiminimų nuotrupų menininkas konstruoja praeities pasaulį, kuriame daug netkrumo, nesaugumo, viskas trapu, suaižėję. Šachmatų lenta simbolizuoja žaidimą su žmonių likimais, raktas – prarasto gyvenimo įvaizdis. Dailininkas yra kalbėjęs apie žydišką Vilnių kaip žvaigždę, kuri užgeso, bet jos atspindžiai ryškia šviesa šviečia meno kūriniuose.
Atidaryme viešėjusi S.Bako muziejaus Vilniuje vyriausioji kuratorė Ieva Šadzevičienė pastebėjo, kad parodoje lankytojai tikrai ras paralelių su asmeniniu vakystės miestu, kurį kiekvienas saugome giliai širdyse visą gyvenimą.
I.Šadzevičienė pasidžiaugė: S.Bako paroda Alytuje eksponuojama ypatingoje erdvėje – žydų maldos namuose. Ji dėkojo už bendrą darbą muziejininkėms Indrei Kronkaitienė., L.Valaitytei, vadovei l.e.p. Aušrai Jurčiukonienei. O norintiems jautriau prisiliesti prie S.Bako kūrybos, tereikia sekti muziejaus informaciją, nes suplanuotas sustikimas su I.Šadzevičiene, kuri neformalioje aplinkoje papasakos apie ekspoziciją, menininko biografiją, padės suprasti paveikslų simboliką.
Paroda „Atsiminimų miestas“ veiks iki rugpjūčio 10 d.
Projekto „Litvakų dailininkai. Samuelis Bakas“ partneris – Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Komentarai
Palikite savo komentarą
Labai puiku, kad Alytuje…
Komentaras
Labai puiku, kad Alytuje vyksta tokio lygio parodos. Tačiau, mielieji teksto rašytojai, ištaisykite klaidas. Panašu, kad buvo suskubėta pateikti tekstą...