Debatai – apsisprendimui (5)

Rinkimai i Seimą
Rug­sė­jo 19 die­ną ne­ša­liš­ko po­li­ti­kos ste­bė­se­nos tin­klo „Ži­nau, ką ren­ku“ or­ga­ni­zuo­tuo­se 30-osios Aly­taus vien­man­da­tės apy­gar­dos kandidatų de­ba­tuo­se ne­trū­ko prie­šiš­ku­mo, kan­di­da­tų pa­ža­dų bei pa­si­tei­si­ni­mų. Da­ly­vau­ti pa­kvies­ti vi­si kan­di­da­tai į Sei­mą šioje vien­man­da­tė­je apy­gar­do­je, bet iš de­šim­ties kan­di­da­tų, at­vy­ko še­ši.
Sei­mo na­rio man­da­to sie­ki­mo mo­ty­vai – įvai­rūs

De­ba­tų mo­de­ra­to­riui Ig­nui Kin­či­nui pa­klau­sus, ko­dėl po­li­ti­kai kan­di­da­tuo­ja į Sei­mą, pa­si­py­lė skir­tin­gi at­sa­ky­mai.

So­na­ta Bu­zai­tie­nė ma­ty­da­ma, „kiek daug ga­li Sei­mo na­rys, ben­dra­dar­biau­da­mas su sa­vi­val­dos na­riais“, sa­ve ma­to so­cia­li­nės sri­ties ko­mi­te­tuo­se. 

Kaip Rai­mun­das Mar­kaus­kas tei­gia, pats yra pa­ste­bė­jęs daug ne­ly­gy­bės tarp žmo­nių, to­dėl no­rė­tų dirb­ti žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­te. 
Li­nas Sluš­nys, iš­reiš­kęs no­rą pri­si­im­ti at­sa­ko­my­bę už vals­ty­bę ir spren­di­mus, svei­ka­tą ir švie­ti­mą įvar­di­jo, kaip dvi gran­dis, ku­rio­se jis jau­čia­si kom­for­tiš­kai. 

Ro­ber­to Šar­knic­ko tei­gi­mu, tai, kas vyks­ta Sei­me, ne­lei­džia jam sė­dė­ti ra­miai su­dė­jus ran­kų ir pri­dū­rė, kad ke­tin­tų dirb­ti Kon­sti­tu­ci­jos ko­mi­si­jo­je.

„Po­li­ti­ka – tar­nys­tė žmo­nėms“, – pa­brė­žė Jur­gi­ta Šu­ke­vi­čie­nė, sa­ve ma­ty­da­ma svei­ka­tos, švie­ti­mo, so­cia­li­nės sri­ties bei sa­vi­val­dy­bių ko­mi­te­tuo­se.

Anot Skir­man­to Tu­me­lio, jis į Sei­mą ne­ša­si at­vi­rų duo­me­nų ini­cia­ty­vą, o sa­ve va­din­da­mas „ai­tyš­ni­ku“, rink­tų­si eko­no­mi­kos ar­ba at­ei­ties ko­mi­te­tus. 

Jaus­tas žiū­ro­vų spau­di­mas

Aly­taus jau­ni­mo cen­tre su­si­rin­ku­sie­ji pa­si­klau­sy­ti de­ba­tų ne­lei­do kan­di­da­tams jaus­tis lyg na­muo­se. 

„Svei­ka­tos re­for­ma įvy­ko“, – iš­rė­žė L.Sluš­nys, kai bu­vo pa­klaus­tas, ko­dėl rin­kė­jai tu­rė­tų jam duo­ti šan­są dėl ne­įvyk­dy­tų re­for­mų. Sa­lė­je pa­si­gir­dus šur­mu­liui, žur­na­lis­tas I.Kin­či­nas pa­ska­ti­no po­li­ti­ką at­si­žvelg­ti į žiū­ro­vų re­ak­ci­ją ir pa­aiš­kin­ti sa­vo at­sa­ky­mą.

R.Mar­kaus­kas pa­klaus­tas, ar ga­li tvir­tai pa­sa­ky­ti, jog smer­kia Ru­si­ją dėl jos pra­dė­to ka­ro Uk­rai­no­je, iš pra­džių pra­kal­bo, kad nie­kam ne­pa­tar­tų ne­įsi­gi­li­nus pri­im­ti spren­di­mų, ga­liau­siai pri­pa­ži­no, kad ka­rą smer­kia.

Ka­dan­gi S.Bu­zai­tie­nė pa­si­sa­ko už pen­si­jų kė­li­mą, I.Kin­či­nui pa­klau­sus, kaip kon­kre­čiai Sei­mo na­rys ga­li pa­di­din­ti pen­si­jas, sa­lė­je pa­si­gir­do žiū­ro­vo šūks­nis: „Nie­kaip!“

Vie­nin­te­lis žiū­ro­vo klau­si­mas ne vi­siems, o kon­kre­čiai vie­nam po­li­ti­kui, bu­vo skir­tas J.Šu­ke­vi­čie­nei. Prieš tai pastebėta, kad Aly­tus būna pa­sken­dęs smo­ge, o sta­cio­na­rios oro ko­ky­bės ma­ta­vi­mo sto­ties mies­tas ne­tu­ri. Pa­klau­sęs vi­ce­me­rės, ką ji at­neš į Lie­tu­vos Sei­mą, kai ne­va „ne­su­ge­ba su­si­tvar­ky­ti pa­grin­di­nių funk­ci­nių da­ly­kų mies­te“, vy­ras su­lau­kė aplo­dis­mentų iš sa­lės. 

Na, o po­li­ti­kams R.Šar­knic­kui bei S.Tu­me­liui pra­dė­jus Lie­tu­vą ly­gin­ti su Ja­po­ni­ja, žiū­ro­vų vei­duo­se bu­vo ma­to­mas pa­si­me­ti­mas, o pats de­ba­tų mo­de­ra­to­rius iš­kė­lė klau­si­mą – ko­dėl Lie­tu­va ly­gi­na­ma bū­tent su Ja­po­ni­ja.

Jau­ni­mo ak­tu­a­li­jos ne­ap­len­kė de­ba­tų

„Ar mo­kyk­lo­se tu­ri bū­ti dės­to­mos ly­tiš­ku­mo pa­mo­kos?“ Tai klau­si­mas, skė­lęs kan­di­da­tų nuo­mo­nes į dvi da­lis. 

Už pa­si­sa­kiu­sių L.Sluš­nio, J.Šu­ke­vi­čie­nės ir S.Tu­me­lio at­sa­ky­mai va­ri­ja­vo. „Ko­mer­ci­nės re­kla­mos už­ka­bo­riuo­se ro­do­mas sek­su­a­lus kū­nas – iš­kart trau­kia pirk­ti pro­duk­tą“, – pa­reiš­kė S.Tu­me­lis. Ki­tu kam­pu į klau­si­mą pa­žiū­rė­jęs L.Sluš­nys tei­gė, kad ly­tiš­ku­mo pa­mo­kos – bū­ti­nas ele­men­tas kal­bant apie ap­sau­gą nuo sek­su­a­li­nės prie­var­tos. Na, o J.Šu­ke­vi­čie­nė ne­pa­sa­kė tvir­to už, ta­čiau pa­si­da­li­no, jog ma­žo­se au­di­to­ri­jo­se šne­kan­tis jau­ni­mas ak­cen­tuo­ja, kad mo­ky­to­jai pa­tys ga­li jaus­tis ne­pa­to­giai, mo­ky­da­mi šia te­ma. 

Prieš pa­si­sa­kiu­sių S.Bu­zai­tie­nės, R.Mar­kaus­ko ir R.Šar­knic­ko at­sa­ky­mai – kiek pa­na­šes­ni. R.Šar­knic­kas sa­kė, kad šia te­ma mo­ky­to­jai tu­ri ne­si­kiš­ti. R.Mar­kaus­kas pa­si­tei­si­no, jog pir­miau­sia, jam rei­kė­tų pa­ma­ty­ti pro­gra­mą, o ta­da jau spręs­tų, ar pa­lai­ko, ar ne. „Pa­ti už­au­gau, kai tu­rė­jo­me žy­miai ma­žiau in­ter­ne­to ir ne­ma­nau, kad man kaž­ko trūks­ta“, – dis­ku­si­ją tarsi už­da­rė S.Bu­zai­tie­nė.

Ne­se­niai Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės mo­ki­nių ta­ry­bos pir­mi­nin­ko ka­den­ci­ją bai­gęs Si­mas Sa­vu­ky­nas už­da­vė po­li­ti­kams du klau­si­mus, su­si­ju­sius su jau­ni­mu. Bal­sa­vi­mui nuo 16 me­tų pri­ta­rė vi­si kan­di­da­tai, iš­sky­rus R.Mar­kaus­ką. Ta­čiau ju­ri­di­nių as­me­nų va­do­vų nuo 16 me­tų pro­jek­tui tvir­tai pri­tar­tų tik S.Bu­zai­tie­nė.

„No­ri­si, kad spren­di­mai lies­tų jau­ni­mą, nes kar­tais po­li­ti­kai pa­mirš­ta mus, to­dėl tik įsi­trauk­da­mi ga­li­me pa­ro­dy­ti, kad mes ir­gi esa­me ir kad jie mū­sų ne­pa­mirš­tų“, – min­ti­mis po de­ba­tų pa­si­da­li­no še­šio­li­ka­me­tė aly­tiš­kė Vy­tė Sa­bo­ny­tė. 

Anot aš­tuo­nio­li­ka­me­čių, pri­klau­san­čių Aly­taus li­be­ra­lio­jo jau­ni­mo or­ga­ni­za­ci­jai, po de­ba­tų vis dar ne­pa­vyks­ta at­ras­ti kon­kre­taus kan­di­da­to, bet to­kie ren­gi­niai pa­de­da su­si­da­ry­ti ben­drą nuo­mo­nę, ku­ri pa­leng­vins ga­lu­ti­nį ap­si­spren­di­mą.

30-ojo­je Aly­taus rin­ki­mų apy­gar­do­je taip pat kan­di­da­tuo­ja An­ta­nas Ka­li­naus­kas, Ra­sa Pil­ve­ly­tė, Ar­tū­ras Skar­džius ir Va­le­ri­jus Ven­cius.

Vik­to­ri­ja Mont­vy­dai­tė

 Vil­niaus uni­ver­si­te­to Ko­mu­ni­ka­ci­jos fa­kul­te­to žur­na­lis­ti­kos ba­ka­lau­ro pro­gra­mos II kur­so stu­den­tė
 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    Jei būtų nuo Alytaus į Seimą rimtų politikų, niekad nebūtų Alytus su žemiausiu gyvenimo indeksu tarp didmiesčių ir prabilt bijo. Kad į pramonės parką pas vienintelius būt nepravesti strateginiai investuotojai su gerais atlyginimais, pustuščiai ir neįveiklinti miesto labui stovėtų dideli aerodromo bei Medelyno žemių plotai, nors dalim sėkmingai neatlikta Kvartalinė namų renovacija, atliekų mokestis nuo plotų nepakoreguotas žmonių labui, pastatas vaiduoklis prie savivaldybės stovėtų apdengtas plėvėle su nupieštais langais ir visi skaitykit politikai gerai dirba. Kam už visa tai dėkot Alytuj žino, kaip ir meram su tarybom.

    Komentaras

    Nesugeba Alytaus problemų sprest, veržias valstybę valdyt. Tylu apie mažiausią gyvenimo kokybės indeksą Alytuj tarp didmiesčių rodo. Kad niekad nebuvo politikų,kurie sugebėtų miesto interesą užtvirtint aukščiau kitų. Ypač per parlamentinės kontrolės formą. Kur nuo miesto rinkti seimo nariai turi užtikrint įstatymų laikymąsi tarp institucijų, kaip savivaldybės, teisėsaugos ir kitų kontroliuojančių. Iki šiandien bijomasi per visus lygius garsiau trikt analizes, kodėl Alytuj? Pas vienintelius pramonės parke nėra strateginio investuotojo su gerais atlyginimais, neįveiklinti dideli ir lustuščiai aerodromo bei Medelyno žemių plotai, atliekų mokestis nuo plotų nepakoreguotas žmonių labui, rodo. Kad grupiniai onteresai virš miesto interesų, kaip. Pagal Konst. 46 str.- valstybės ūkinė veikla turi būt reguliuojama taip, kad tarnautų Tautos bendros gerovės lygiui. O ne atskirų grupių kaip turčių ir partinių-uabinių onteresams kitų saskaita.

Kiti straipsniai