Bendruomenės „24 kaimynai” pirmininkas Saulius Salatka: „Mes patys esame atsakingi už tai, kaip atrodys mūsų kvartalas po 10 ar daugiau metų” (3)

– Kodėl įsteigėte tokią bendruomenę? Kiek laiko ji gyvuoja?
– Esame viena jauniausių Alytaus rajono Alytaus seniūnijos bendruomenių. Mūsų bendruomenė įsteigta 2015 metų liepos 28 dieną, tad jau skaičiuojame aštuntus veiklos metus. Bendruomenės pavadinimas kilo iš to, kad pradžioje ji apjungė būtent 24 namų valdos sklypus, kuriuose metai po metų kūrėsi naujakuriai.
Pati bendruomenės steigimo idėja buvo suformuota iš labai paprasto ir gyvenimiško poreikio. Kvartale geriamas vanduo yra išgaunamas iš bendro giluminio vandens gręžinio, todėl atsirado poreikis jį prižiūrėti, aptarnauti, administruoti jo bendras išlaidas.
O kai bendruomenės narių skaičius pradėjo sparčiai didėti, reikėjo ir bendros idėjos, kuri mus vienytų, skatintų pilietiškos aplinkos kūrimą, formuotų bendruomeninio gyvenimo tradicijas. Taip buvo įkurta ir vis plečiasi bendruomenė „24 kaimynai“.
– Vienas pašnekovas, panašios bendruomenės pirmininkas yra teigęs, kad bendruomenėje sėkmingai organizuojami visų savininkų proporcingo finansinio prisidėjimo bendriems reikalams klausimai, nebereikia vaikščioti su ištiesta ranka prašant kaimynų prisidėti prie vieno ar kito bendro projekto.
Kokius Jūs bendruomenės pranašumus įvardintumėte?
– Po bendruomenės įkūrimo supaprastėjo mokesčių už bendras išlaidas administravimas. Atsirado galimybė kurti bendrą infrastruktūrą ir gerbūvį, prie jų bendruomenės nariai prisideda nuolat mokėdami nario ir kaupimo mokesčius, skiria savo Gyventojų pajamų mokesčio (GPM ) dalį.
Beje, Alytaus rajono savivaldybė ir Alytaus rajono vietos veiklos grupė ( VVG) pakankamai stipriai konsultuoja kaimo bendruomenes bei skatina jų aktyvumą. Tad reikia tik pačioms bendruomenėms suformuoti aiškius tikslus, juos tinkamai ištransliuoti, kalbėtis bei, žinoma, kažkiek investuoti savo lėšų.
Mūsų bendruomenė jau turi savo tradicijas ir kuria naujas.
– Didesnėse bendruomenėse surinkti kvorumą pakankamai sudėtinga – gyventojai dažnai pritaria siūlomiems sprendimams, tačiau neturi laiko ar noro savo valią išreikšti dalyvaudami susirinkimuose. Kaip Jūs išsprendžiate šią problemą?
– Mūsų bendruomenės nariai yra motyvuoti. Į susirinkimus renkasi beveik šimtu procentų visi savininkai. Bendruomeniškai keliame idėjas, vizijas, diskutuojame, kokio biudžeto reikės išsikeltiems tikslams pasiekti, ir nutariame, kokio dydžio lėšomis kiekvienas narys prisidės. Kol kas nekilo sunkumų dėl narių dalyvavimo susirinkimuose ar atsisakymo prisidėti prie bendruomenės reikalų, nes visais klausimais ieškome ir randame kompromisinius sprendimus. Svarbiausia – kalbėtis su visais bendruomenės nariais.
Tikrai buvo idėjų ir projektų, kuriems nebuvo iškart pritarta. Tačiau po diskusijų, tikslai buvo pasiekti. Manau, mūsų privalumas – esame sąlyginai nedidelė ir vis auganti bendruomenė.
– Dabar, kai raginama taupyti, ypač elektros energiją, ar bendruomenėje skaičiuojama, kiek sutaupoma?
– Šiuo metu mūsų bendruomenė kaip tik svarsto saulės elektrinės įsigijimą.
– Kartais priimant sprendimus nuogąstaujama, ar darbai, pasirenkant mažiausią kainą bus atlikti tinkamai, kokybiškai. Sakykite, ar visada laimi tas, kas pasirenka pigiausią kainą?
– Šiai dienai mums tai nėra aktualu. Bendruomenė didžiąją dalį projektų finansuoja savo lėšomis, todėl mes renkamės kokybę ar kitus protingumo kriterijus. Jeigu turime projektų, kurie iš dalies finansuojami ir valstybės lėšomis, vertiname, kiek reikia bei realiai gali prisidėti pati bendruomenė.
– Ar bendruomenės nariai jau supranta, kad ne tik kiemas, bet ir visas kvartalas – jų turtas?
– Mūsų bendruomenės nariai puikiai supranta, kad patys esame atsakingi už tai, kaip atrodys mūsų kvartalas po 10 ar daugiau metų. Vieni kitus palaiko ir aktyviai dalyvauja bendruomenės veikloje, prisidėdami ne tik finansiškai, bet ir savo darbais, patarimais ir įgūdžiais.
Norint kažką keisti ar reikalauti iš kitų, pirmiausiai reikia pradėti nuo savęs. Manau, kad gyventojai tai mato, supranta ir vertina.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
jis būtų puikus Alytaus…
Komentaras
jis būtų puikus Alytaus rajono meras.
yra maladec.
Komentaras
yra maladec.
tai bus tas pats niekas…
Komentaras
tai bus tas pats niekas nesikeis tik ateis senatve