Ar ra­dio­ak­ty­viosios at­lie­kos at­ke­liaus į Aly­taus ra­jo­ną? (2)

Alma MOSTEIKAITĖ, alma@alytausnaujienos.lt
radioaktyviosios
Pir­mą­kart Aly­taus ra­jo­nas at­si­dū­rė Ig­na­li­nos ato­mi­nės elek­tri­nės (IAE) įgy­ven­di­na­me pro­jek­te, ku­riuo nu­ma­to­ma įreng­ti gi­lu­mi­nį at­lie­ky­ną (GA) la­bai ra­dio­ak­ty­vioms ir il­ga­am­žėms at­lie­koms lai­do­ti. Ra­jo­ne tam pre­li­mi­na­riai nu­ma­ty­tos aš­tuo­nios vie­tos.

Tu­ri apie 1 tūkst. 600 dar­buo­to­jų

Da­bar­ti­nė Ig­na­li­nos ato­mi­nė elek­tri­nė bu­vo pa­sta­ty­ta 1983-iai­siais prie sie­nos su Bal­ta­ru­si­ja, gre­ta telk­šan­čio Drūkšių eže­ro. Tai bu­vo vie­na ga­lin­ges­nių pa­sau­ly­je elek­tri­nių, bran­duo­li­nę ener­gi­ją nau­do­jan­ti elek­tros ga­my­bai, įra­šy­ta į Gi­ne­so re­kor­dų kny­gą.

Ša­lia jos įkur­din­tas mies­tas, skir­tas ap­si­gy­ven­ti elek­tri­nės dar­buo­to­jams. Tuo­me­čiai ta­ry­bi­niai funk­cio­nie­riai svars­tė dau­ge­lį šio mies­to pa­va­di­ni­mų, kaip an­tai Aukš­tai­čiai, Auš­ri­nė, Bro­lu­va, Švie­sū­nai, Ato­ma­va ir net Ta­ry­biš­kės. Svar­biau­sias ar­gu­men­tas jį pa­ren­kant, kad bū­tų leng­vai iš­ta­ria­mas ru­siš­kai ir dau­ge­liu ki­tų kal­bų. Ta­čiau pa­ga­liau ap­si­spręs­ta bū­si­mą ener­ge­ti­kų mies­tą pa­va­din­ti gar­saus ta­ry­bi­nio funk­cio­nie­riaus An­ta­no Snieč­kaus gar­bei – Snieč­ku­mi.

Mies­to pa­va­di­ni­mas, at­kū­rus Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę, bu­vo pa­keis­tas į Vi­sa­gi­ną. Ne tik at­si­žvel­giant į kai­my­nys­tė­je ty­vu­liuo­jan­tį taip be­si­va­di­nan­tį eže­rą, bet ir anks­čiau čia bu­vu­sį Vi­sa­gi­no pa­li­var­ką. Ki­ti dau­giau­sia svars­ty­mų su­lau­kę pa­va­di­ni­mai bu­vo Drūk­šiai ir Sė­liai.

Be­je, da­bar­ti­nis šio Ute­nos ap­skri­ties mies­to, esan­čio ša­lies šiau­rės ry­tuo­se, me­ras Er­lan­das Ga­la­guz yra ki­lęs iš Aly­taus, IAE dir­bęs in­ži­nie­riu­mi, sta­ty­bų ir pro­jek­tų va­do­vu.

Elek­tri­nės veik­la ga­lu­ti­nai bu­vo su­stab­dy­ta 2009-ųjų pa­bai­go­je, vyk­dant sto­ji­mo į Eu­ro­pos Są­jun­gą su­tar­ties įsi­pa­rei­go­ji­mus. Su­stab­džius du čia pa­sta­ty­tus ir vei­ku­sius re­ak­to­rius, vals­ty­bei, kon­kre­čiai – da­bar­ti­nei Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jai pa­val­di IAE ta­po veik­lą nu­trau­kian­čia, bran­duo­li­nės ener­ge­ti­kos ob­jek­tą eks­plo­a­tuo­jan­čia įmo­ne ir įsi­pa­rei­go­jan­čia su­tvar­ky­ti vi­są bran­duo­li­nės veik­los pa­li­ki­mą.

Da­bar IAE tu­ri apie 1 tūkst. 600 dar­buo­to­jų. Kaip sa­kė elek­tri­nės giluminio atliekyno pro­jek­to va­do­vas An­drius Vyš­niaus­kas (nuotr.), jie tvar­ko jė­gai­nę, kaip aukš­to ly­gio me­gap­ro­jek­tą, tam, kad vi­sa Lie­tu­va bū­tų sau­gi, gam­ta šva­ri ir ne­už­terš­ta ne­ma­to­ma jo­ni­zuo­jan­čios spin­du­liuo­tės tar­ša.

Elek­tri­nės eks­plo­a­ta­ci­jos nu­trau­ki­mą di­dži­ą­ja da­li­mi – 86 proc. fi­nan­suo­ja Eu­ro­pos Są­jun­ga, ki­ta da­lis – 14 proc. yra Lie­tu­vos biu­dže­to lė­šos.

IAE spe­cia­lis­tai pre­li­mi­na­riai skai­čiuo­ja, kad vi­sam eks­plo­a­ta­ci­jos nu­trau­ki­mo lai­ko­tar­piui, nu­ma­ty­tam iki 2040 me­tų, rei­kia 3,3 mlrd. eu­rų, ku­rių be­veik pu­sė jau pa­nau­do­ta.

Kiek yra ra­dio­ak­ty­vių­jų at­lie­kų?

IAE minėto pro­jek­to va­do­vas A.Vyš­niaus­kas tvir­ti­no, kad 1983–2009 me­tais eks­plo­a­tuo­jant elek­tri­nę ir nuo 2010-ųjų vyk­dant jos eks­plo­a­ta­vi­mo nu­trau­ki­mą, pa­nau­do­tas bran­duo­li­nis ku­ras ir ra­dio­ak­ty­vio­sios at­lie­kos yra sau­go­ma spe­cia­lio­se sau­gyk­lo­se: „Tai tik lai­ki­nas spren­di­mas. Bai­gian­tis pro­jek­tuo­se nu­ma­ty­tam kon­tei­ne­rių ir sau­gyk­lų, skir­tų il­ga­am­žių ra­dio­ak­ty­vių­jų at­lie­kų sau­go­ji­mui bei pa­nau­do­to bran­duo­li­nio ku­ro eks­plo­a­ta­vi­mo ter­mi­nams – 2050 ir 2067 me­tams ati­tin­ka­mai, tu­ri bū­ti pa­si­reng­ta ga­lu­ti­niam šių ra­dio­ak­ty­vių­jų at­lie­kų su­tvar­ky­mui, tai yra pa­dė­ji­mui į gi­lu­mi­nį at­lie­ky­ną.“

IAE pa­teik­tais duo­me­ni­mis, šiuo me­tu elek­tri­nė­je yra dau­giau nei 13 tūkst. to­nų ra­dio­ak­ty­vių­jų me­džia­gų at­lie­kų: per 3 tūkst. 800 to­nų gra­fi­to, per 3 tūkst. 500 to­nų me­ta­lo at­lie­kų, per 3 tūkst. to­nų ser­pen­ti­ni­to, maž­daug 2 tūkst. 400 to­nų pa­nau­do­to bran­duo­li­nio ku­ro, apie 150 to­nų pa­nau­do­tų jo­ni­zuo­jan­čios spin­du­liuo­tės šal­ti­nių, dau­giau nei 2 tūkst. kub. met­rų eks­plo­a­ta­vi­mo nu­trau­ki­mo me­tu su­si­da­ry­sian­čios at­lie­kos.

Iš vi­so nu­ma­ty­tas iš­mon­tuo­ja­mo me­ta­lo kie­kis – 180 tūkst. to­nų, iš­mon­tuo­ja­mo be­to­no kie­kis sieks 1,7 mln. kub. met­rų. IAE pa­tei­kė vaiz­din­gą pa­ly­gi­ni­mą: me­ta­lo kie­kis su­da­ro dau­giau nei 16 Ei­fe­lio bokš­tų, o be­to­no – dau­giau nei 23 di­die­ji Gi­zos sfink­sai.

„Iš­mon­tuo­jant jė­gai­nę at­lie­kos rū­šiuo­ja­mos pa­gal už­terš­tu­mą. Vie­nos de­zak­ty­vuo­ja­mos ir grą­ži­na­mos į ant­ri­nę rin­ką, pa­vyz­džiui, me­ta­las. Ki­tos yra pa­kuo­ja­mos į spe­cia­lius, aukš­čiau­sius sau­gu­mo stan­dar­tus ati­tin­kan­čius kon­tei­ne­rius ir pri­ski­ria­mos to­li­mes­niam sau­go­ji­mui tri­jų ly­gių at­lie­ky­nuo­se: pa­vir­ši­nia­me trum­pa­am­žių, la­bai ma­žai ra­dio­ak­ty­vių at­lie­kų atliekyne, ku­ris pa­sta­ty­tas ir pil­do­mas elek­tri­nės te­ri­to­ri­jo­je, pa­vir­ši­nia­me ma­žai ir vi­du­ti­niš­kai ra­dio­ak­ty­vių at­lie­kų at­lie­ky­ne, ku­ris sta­to­mas elek­tri­nės te­ri­to­ri­jo­je, ir gi­lu­mi­nia­me ypač ra­dio­ak­ty­vių il­ga­am­žių at­lie­kų at­lie­ky­ne, pla­nuo­ja­ma­me pa­sta­ty­ti apie 2068 me­tus“, – apie elek­tri­nė­je su­si­kau­pu­sių at­lie­kų tvar­ky­mą pa­sa­ko­jo A.Vyš­niaus­kas.

Kaip Aly­taus ra­jo­nas at­si­ra­do vie­na­me pro­jek­te?

Va­do­vau­jan­tis ati­tin­ka­mu Vy­riau­sy­bės nu­ta­ri­mu, ku­ria­me nu­ma­ty­ta ra­dio­ak­ty­vių­jų at­lie­kų tvar­ky­mo pro­gra­ma, IAE jau prieš pen­ke­rius me­tus pra­dė­jo įgy­ven­din­ti il­ga­lai­kį gi­lu­mi­nio at­lie­ky­no įren­gi­mo Lie­tu­vo­je pro­jek­tą. Ja­me bus nu­ma­ty­tos ra­dio­ak­ty­vių­jų me­džia­gų lai­do­ji­mo vie­tos.

Pre­li­mi­na­riais IAE duo­me­ni­mis, pa­gal pa­žen­gu­sių ša­lių to­kio at­lie­ky­no pro­gra­mas, ba­zi­nė mi­nė­to pro­jek­to kai­na sieks 5 mlrd. eu­rų, ne­įskai­čiuo­jant ri­zi­kos ir in­flia­ci­jų.

Pas­ta­ruo­ju me­tu IAE pa­gal tin­ka­mu­mo kri­te­ri­jus nu­sta­tė gi­lu­mi­niam at­lie­ky­nui po­ten­cia­liai tin­ka­mas 77 vie­tas ša­ly­je, ku­rios, kaip pa­brė­žė elek­tri­nės atstovas A.Vyš­niaus­kas, iki ty­ri­mų ir ver­ti­ni­mų at­li­ki­mo vi­sos yra ly­gia­ver­tės. Šios vie­tos yra iš­si­dės­čiu­sios Lie­tu­vos piet­va­ka­ri­nė­je, pie­ti­nė­je ir piet­ry­ti­nė­ję te­ri­to­ri­jo­se.

Aly­taus ra­jo­ne gi­lu­mi­niam ra­dio­ak­ty­vių­jų at­lie­kų at­lie­ky­nui nu­ma­ty­tos aš­tuo­nios vie­tos, Va­rė­nos ra­jo­ne – sep­ty­nios, Laz­di­jų ra­jo­ne – pen­kios, Drus­ki­nin­kų sa­vi­val­dy­bė­je – vie­na. Dau­giau­sia to­kių vie­tų pre­li­mi­na­riai nu­sta­ty­ta Za­ra­sų ra­jo­ne – de­vy­nios.

Bus pa­rink­ta tik vie­na vie­ta

„Po po­ten­cia­lių gi­lu­mi­nio at­lie­ky­no įren­gi­mui vie­tų ty­ri­mo tin­ka­miau­sia vie­ta jam įreng­ti iki 2047 me­tų bus pa­rink­ta tik vie­na. Tam bus at­lik­tas ne­pri­klau­so­mas eks­per­ti­nis ver­ti­ni­mas bei su­de­ri­ni­mas su su­in­te­re­suo­to­mis ša­li­mis. Da­bar, įgy­ven­di­nant pir­mi­nį gi­lu­mi­nio at­lie­ky­no pro­jek­to eta­pą, yra at­lie­ka­mi moks­li­niai ty­ri­mai tin­ka­miau­siai vie­tai pa­rink­ti. Šiai vie­tai pa­rink­ti vi­sos po­ten­cia­lios te­ri­to­ri­jos ver­ti­na­mos ir pa­gal Tarp­tau­ti­nės ato­mi­nės ener­gi­jos agen­tū­ros – TA­TE­NA nu­sta­ty­tus ben­drų­jų rei­ka­la­vi­mų kri­te­ri­jus, kaip an­tai il­ga­lai­kė sau­ga, tech­ni­nis tin­ka­mu­mas, so­cia­li­nės ir eko­no­mi­nės, po­li­ti­nės ir ap­lin­ko­sau­gi­nės ap­lin­ky­bės“, – sa­kė A.Vyš­niaus­kas.

Jis pa­brė­žė, kad šiai die­nai kon­kre­čios vie­tos – skly­pai ap­skri­tai nė­ra svars­to­ma, nes iš pra­džių ben­drai bus ver­ti­na­mos vie­to­vės. Po­ten­cia­lios te­ri­to­ri­jos yra di­džiu­lės – nuo 10 iki 140 kvad­ra­ti­nių ki­lo­met­rų, ta­čiau pa­čiam gi­lu­mi­niam at­lie­ky­nui, anot A.Vyš­niaus­ko, rei­kės tik iki 200 hek­ta­rų...

Daugiau skaitykite laikraščio „Alytaus naujienos“ 14035-ajame numeryje.

Geriausias, pigiausias būdas laikraštį skaityti yra jį užsisakyti. Prenumerata – čia.


© Publikacijų autorystė yra saugoma ℗ Perpublikavimas žiniasklaidoje draudžiamas

 

„Alytaus naujienų“ laikraščio projekto „Viešojo intereso periskopas“ (VIP) publikacija. Projektą iš dalies remia VšĮ „Medijų rėmimo fondas“. Daugiau skaitykite www.alytausnaujienos.lt/vip


 


 

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    altiekos bus laikomos visoje dzukijoje juk viska galima tik Alytuje ar prie Alytaus juk Alytus paliktas likimo valiai ir niekam jis nerupi niekas netvarkoma niekas nedaroma miesto labui nors Alytus 6 miestas LT taciau virsta sabakstynu miesto centre keliai ne asfaltuoti o zvyrkeliai visur siukslynas dulkes nera tinkamo vadavo ir nera tvarkos net Marijampole pagal statistika 7 miestas LT bet ten tvarka svaru grazu steigiami parkai baseinai pliazai mieste o Alytus paliktas likimo valiai ir aplink Alytu reikia steigti savartynus radioaktyviu atlieku ir laukt kol visi ismirs arba emigruos is DZUKIJOS

newspaper

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

newspaper

Prenumeruokite „Alytaus naujienos” elektroninę versiją. Ir kas rytą laikraštį gausite į savo el. pašto dėžutę.