Ar nenunyks atestatų įteikimo šventės tradicija? (3)

Rita GRIGALIENĖ
d
Asociatyvi A. Ramanausko-Vanago gimnazijos nuotr.
Alytaus miesto bei rajono gimnazijose abiturientams surengtos atestatų įteikimo šventės. Tiesa, galbūt ta aplinkybė, kad nuo praeitų metų gegužės 1 d. atestatai išduodami tik elektroniniu formatu, lėmė, kad dalies gimnazijų bendruomenės įteikimo iškilmių nepageidavo.

Pirmieji atestatų įteikimo ceremoniją surengė Alytaus Jotvingių gimnazijos atstovai, o dauguma analogiškų švenčių vyko kiek vėliau. Miesto gimnazijų bendruomenės visos pageidavo dar kartą susitikti ir pasidžiaugti išeinančia į savarankišką gyvenimą jaunąja karta, o dvi ugdymo įstaigos rajone nurodė oficialių iškilmių nerengusios.

  • „Alytaus naujienos“ pakalbino gimnazijų atstovus ir kitus švietimo žmones, ką jie mano, ar mokyklose atestatų įteikimo šventė nepraras savo aktualumo bei vertės.

Nieko nepakeisime?

Alytaus miesto Adolfo Ramanausko - Vanago gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Aleksandras Kirilovas pripažino, kad tokiose šventėse nėra ką įteikti, nes atestatai tai elektroniniai. „Gražus renginys tikrai, tačiau, ar jis bus reikalingas, toliau spręs patys abiturientai bei jų tėvai. Jeigu jiems tokia šventė bus nereikalinga, nieko nepakeisime“, - savo nuomone pasidalino A. Kirilovas. Ši gimnazija į savarankišką gyvenimo kelią išlydėjo 155-is 102-osios laidos abiturientus. Iškilmės vyko Alytaus kultūros centro amfiteatre. Mokiniams taip pat įteiktos padėkos už nuopelnus gimnazijai, jų tėveliams – už draugišką bendradarbiavimą, vienuolika abiturientų gavo medalius už Alytaus miesto vardo garsinimą. Meras ir vicemerė pasveikino 100 balų įvertinimus egzaminuose gavusius 32 abiturientus ir jų tėvelius bei įteikė jiems padėkas. Iš viso šią gimnaziją baigusieji pelnė net 36 šimtukus.

Proga dėkoti ir linkėti

„Nors gimnazijų bendruomenių pozicijos dėl atestatų įteikimo švenčių rengimo skirtingos, manau, ši šventė savo aktualumo nepraras. Juk daugeliui jaunuolių norisi dar kartą pabūti su klasės draugais, su kuriais kartu praleido dvylika mokslo metų. Žmonės nori tiesiog dar kartą susirinkti, pamatyti vieni kitus. Mokykla nori padėkoti vaikams už mokslo įstaigos vardo garsinimą, palinkėti sėkmės tolesniame jų gyvenimo kelyje. Manau, reikia padėkoti ir tėvams. O gal ir tėvai turi ką pasakyti mokyklos bendruomenei. Ar ta šventė bus, o jeigu bus, kokia ji, priklausys nuo mokyklų bendruomenių. Aš pats jau eilę metų dalyvauju atestatų įteikimo šventėse. Šiemet dalyvavau trijose. Jaučiu tame prasmę – yra galimybė padėkoti vaikams, tėvams, mokytojams. Tokia šventė nėra tik apie atestatų įteikimą, bet pirmiausia – apie bendruomenę, tradicijas, kitą gyvenimo etapą vaikams“, - mūsų laikraščiui pakomentavo Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis.

„Nuo 2023 m. gegužės mėn. brandos atestatai yra skaitmeniniai, o nuo 2024 m. gegužės brandos atestatas yra dvikalbis (lietuvių ir anglų kalbomis). Be abejo, tai yra patogu, nereikia baimintis, kad dokumentas kažkur pasimes, daryti kopijų, vertimų ir pan. Pasikeitus svarbaus abiturientams dokumento formai pasigirsta nuomonių, kad atestatų įteikimo šventė netenka prasmės. Visgi šiais metais Alytuje visose 4 gimnazijose vyko brandos atestatų įteikimo šventė“, - pastebėjo švietimo sritį kuruojanti Alytaus miesto savivaldybės vicemerė Jurgita Šukevičienė. Pasak jos, pokyčiai neišvengiami, bet tradicijų laikymasis irgi reikalingas, todėl svarbu rasti tinkamą formą visiems.

„Kokia bus išleistuvių šventė ateityje, ar ji kažkiek keisis, turėtų spręsti pati bendruomenė. Mano, kaip mamos nuomone – tai viena gražiausių jaunatviškų šypsenų, jautrių džiaugsmo ašarų ir laimės akimirkų kupina šventė“, - teigia J.Šukevičienė.

Laikosi ilgamečių tradicijų

Alytaus Šv. Benedikto gimnazijos atestatų įteikimo šventė vyko ketvirtadienį. Rėmeliai su sveikinimu bei įrašu, kad jie sėkmingai užbaigė vidurinį mokslą, įteikti 64 abiturientams. Šiemet gimnazijai užderėjo 12 šimtukų derlius. Dalis jų – dėl išlaikyto tarptautinio anglų kalbos egzamino, gaunant CEF (angl. Common European Framework, liet. Bendrųjų Europos metmenų) C1 sertifikatą, kuris prilyginamas šimtui balų. Pasak gimnazijos direktorės Erikos Poškevičienės, tokia šventė skirta ne vien vaikams, pedagogams, bet ir šeimos nariams. „Tai – vaiko palydėjimas į kitą gyvenimo etapą“, - iškilmių prasmę įvardijo gimnazijos direktorė. Ši gimnazija turi ilgametes atestatų įteikimo šventės tradicijas – po oficialiosios dalies, kai įteikiami įvertinimai, padėkos, vyksta šventinė – koncertas, bendra vakarienė, o jaunimas paryčiais eina pasitikti saulės.

Ateitis priklausys nuo valdžios sprendimų

Su Alytaus m. Jotvingių ir Putinų gimnazijų vadovais susisiekti nepavyko – jie atostogauja. Šios ugdymo įstaigos jau pasidalino užfiksuotais šventiniais momentais internete. Tuo tarpu daugelis miestelių gimnazijų atstovų apie šventę kalbėjo kiek santūriau. Kad kitais mokslo metais būtų sudaryta trečioji gimnazijos klasė, Alytaus rajono Butrimonių gimnazijai kol kas dar trūksta vieno mokinio. Šiemet su atestatų gavimu pasveikinti 22 abiturientai. Alytaus rajono Krokialaukio Tomo Noraus - Naruševičiaus gimnazijos direktorė Idalija Šukevičienė atskleidė, kad kitais mokslo metais trečiosios gimnazijos klasės jie neturės. Kaip sakė gimnazijos direktorė, sprendimas dėl tolesnio gimnazijos statuso išlikimo priklausys nuo Vyriausybės sprendimų. Penktadienį atestatai čia įteikti 14 abiturientų. „Buvo paprasta, nedidelė šventė. Dalyvavo vietos valdžios atstovai, Krokialaukio parapijos klebonas Juozas Klimavičius, Krokialaukio seniūnijos seniūnas Vytautas Paškevičius. Iškilminga išleistuvių šventė su vaišėmis pas mus nebedaroma“, - pasakojo I. Šukevičienė.

Mažoje bendruomenėje – jaukiau

Alytaus rajono Daugų Vlado Mirono gimnazijos direktorė Jurgita Kamandulienė buvo nusiteikusi optimistiškai: „Tradicija tęsiasi. Nei vaikų, nei mokyklos administracijos tarpe net svarstymų nebuvo, kad šios šventės nebeliks. Šiemet atestatus gavo 16 abiturientų. Atrodo, nedaug, bet trečiai gimnazijos klasei turime reikiamą moksleivių skaičių, manau, kad ir ateityje turėsime jų užtektinai. Aišku, nežinau, kaip bus po dešimties metų ir vėliau, tačiau artimiausioje ateityje tikrai išliksime...

Daugiau sužinosite skaitydami „Alytaus naujienų“ 14018-ąjį numerį

ir prenumeruodami laikraštį www.alytausnaujienos.lt/prenumerata  

© Laikraščio „Alytaus naujienos“ publikacijų autorystė yra saugoma

℗ Teksto perpublikavimas žiniasklaidos priemonėse draudžiamas *

* Išskyrus atvejus, kai sudaroma sutartis. Dėl sutarties kreiptis 

el. p. redakcija@alytausnaujienos.lt, tel. 0 315 51449

    Komentarai


    Palikite savo komentarą

    Ribotas HTML

    • Leidžiamos HTML žymės: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
    • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
    • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

    Komentaras

    už poros metų jokių išleistuvių nebus, tiesiog nedomins nei vaikų , nei tėvų ar mokytojų, keičiasi laikai, supratimas. Prie stalo sėdėti ir lakti tikrai neįdomu

    Komentaras

    nereiks, nes keičiasi laikai, skiriasi socialinis statusas, kad ir ką bedarysi už mėnesio viskas bus užmiršta, vieni kitų nepažins, o tie, kurie susidraugavo, jie bendraus ir toliau, o visa klasė nerūpės, laikas bėga greitai, atsiras kitos šventės

    Komentaras

    Reikėjo tiesiai šviesiai paklausti kas svarto apie nebuvimą išleistuvių. Iš dviejų gimnazijų vadovų jau tikrai antrus metus girdime, kam čia ta šventė. Nenori jie per atostogas dirbti. Paklauskite kur mokiniai kau kurių gimnazijų repetuoja valsą. Ar sąlygas sudoro savos gimnazijos. Vadovai nori, kad jų klausytų o patys vaikams nieko neleidžia. Mokytojai rašo sovietinius scenarijus ir kiša vaikams savo nuomonę ir sako tokios tradicijos. Keičiasi mieli mokytojai ir direktoriai tradicijos, būkite šiuolaikiški. Pilna tėvų, kurie nepasitiki savo vaikais, kaop jie suorganizuos kaip švęs. Po gero mėn.jūs jau jų nekontroliuosite, pasitikėkite labiau. Kas tiko prieš 30-40 metų, netinka dabar. Yra gražių ir kitokių šventimo formų. Tik visi bijo naujovių.

Kiti straipsniai