Alytus nemyli namų statytojų (1)
Sumažėjo statybų
Vadovaujantis Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymu ir atitinkamu Vyriausybės nutarimu patvirtinta infrastruktūros plėtros įmokos nustatymo metodika, vietinei valdžiai suteikta teisė iš besistatančiųjų gyvenamuosius namus gauti nusistatytas įmokas statybų aplinkai, pavyzdžiui, keliams, gatvėms ar apšvietimui įrengti. Ši įmoka daugeliui žinoma kaip infrastruktūros mokestis.
Alytaus miesto savivaldybės taryba tokią įmoką ir jos tarifus vietiniu lygmeniu nustatytose plėtros teritorijose savo sprendimu reglamentavo 2022-ųjų pabaigoje. O jis ėmė galioti nuo praėjusių metų pradžios. Iki tol šios įmokos nebuvo ir norintieji statytis gyvenamuosius namus, prieš gaudami leidimus jų statyboms, infrastruktūros mokesčio nemokėdavo.
Tad Dzūkijos sostinėje vadinamasis infrastruktūros vienkartinis mokestis gyvenamųjų namų statytojams ėmė galioti pernai. O jo dydis – nuo 10 iki 70 eurų už vieną kvadratinį metrą statomo ploto. Mažesnis mokestis tose teritorijose, kur besistatantiems reikia įrengti mažiau infrastruktūros, kaip antai, centre ar netoli nuo jo nutolusiose teritorijose, didesnis – miesto pakraščiuose.
Miesto savivaldybės duomenimis, 2022-aisiais, kai dar nebuvo vadinamojo infrastruktūros mokesčio, naujų gyvenamųjų vienbučių ir dvibučių namų statytojams suteikti 67 statybos leidimai. Pernai, kai šis mokestis jau gyvavo, – daugiau nei dvigubai mažiau, tik 31.
Didelė įmoka tapo garsi šalyje
Alytaus miesto savivaldybės tarybos nustatyta infrastruktūros plėtros įmoka dėl savo dydžio buvo kritikuojama norinčiųjų statytis individualius gyvenamuosius namus. Ne vieno pavadinta pasipinigavimu, – girdi, net Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje ši įmoka nustatyta mažesnė.
Ir tai liudija kai kurių miesto tarybos narių surinkta informacija. Pavyzdžiui, Vilniuje minimalus šios įmokos tarifas – 15 eurų už naujai statomo namo kvadratinį metrą, maksimalus – 50. Kaune atitinkamai – 0 ir 13,8 euro, Klaipėdoje – 0 ir 10,56 euro, Šiauliuose – abiem atvejais 12 eurų, Panevėžyje – jokio mokesčio, Druskininkuose – 1 ir 3 eurai.
Šioje vietoje verta dar kartą priminti, kad Alytuje minimali įmoka – 10 eurų, maksimali – 70 eurų.
Alytaus miesto savivaldybės tarybos posėdyje, kuriame neseniai buvo svarstomas šios įmokos sumažinimo klausimas, tarybos opozicijos atstovas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vadovas Andrius Jučas pastebėjo, kad tokią įmoką galima pavadinti priedu prie įsigyto žemės sklypo: „Jei sklypą žmogus mieste nusiperka už 15–25 tūkstančius eurų, savivaldybėje nori gauti leidimą statytis 150 kvadratinių metrų ar didesnį gyvenamąją namą, reikia infrastruktūros mokesčio sumokėti – 7–11 tūkstančių eurų. Infrastruktūros mokestis sudaro apie pusę sklypo kainos. Ar tai normalu?“
Socdemų pasiūlymas pavadintas šūdeliavimu
Dabartiniame miesto tarybos posėdyje jos daugumos – Socialdemokratų partijos frakcijos vadovas Mindaugas Šima pateikė sprendimo projektą dėl infrastruktūros plėtros įmokos sumažinimo dviejose miesto teritorijose – miesto centre ir dabartiniuose gyvenamuosiuose rajonuose, kaip antai, Pirmajame Alytuje, Putinuose ar Vidzgiryje...
Daugiau sužinokite skaitydami laikraščio „Alytaus naujienos“ 13994-ąjį numerį.
© Laikraščio „Alytaus naujienos“ publikacijų autorystė yra saugoma
℗ Teksto perpublikavimas žiniasklaidos priemonėse draudžiamas*
* Išskyrus atvejus, kai sudaroma raštiška sutartis.
Kreiptis el. p. redakcija@alytausnaujienos.lt
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Kas yra Alytus nemyli?- Yra…
Komentaras
Kas yra Alytus nemyli?- Yra patys alytiškiai per savo rinktos valdžios veiksmų blogina salygas išgyvent daliai alytiškių. Nes? Kaip kiti didmiesčiai galėdami sėkmingai vystyt miestą per į pramonės parką pritrauktus strateginius investuotojus su gerais atlyginimais, miesto labui įveiklindami didelius aerodromo bei Medelyno žemės plotus gerai uždirbt į miesto biudžetą ir to dėka taikyt mažesnius infrastruktūros mokesčius ir ką daro didmiesčiai, alytiškiai per savo rinktas valdžias viską daro proešingai. Ir po to drysta skūstis, kad nemyli. Nemyli būna tada, kai iš pradžių nenori mylėt ir taip daro. O ne vieną kalba, kita nusisukę daro.