Alytuje dėstantis profesorius iš JAV pamėgo vaikščioti prie Nemuno. Dr. Josephas A.Bulsys: „Tokių takelių Amerikoje sunku rasti“ (2)

Rudens semestre iki praėjusios savaitės jis dėstė tarptkultūrinės komunikacijos kursą Alytaus kolegijoje. Profesorius lankėsi pagal nacionalinę paramos kviestiniams dėstytojams iš užsienio šalių, atvykstantiems dėstyti Lietuvos aukštosiose mokyklose, programą.
– Gerbiamas profesoriaus, turite lietuviškų šaknų, galbūt net Dzūkijoje – Alytuje Bulsių pavardė taip pat girdėta?
– Kiek žinau, Dzūkijoje šaknų neturiu. Mano artimieji gyveno Aukštaitijoje ir Žemaitijoje, motinos šeima kilusi iš Panevėžio rajono, o tėvo – iš Tauragės, bet apie jį labai mažai žinau, mirė jaunas. Į Dzūkiją ir jos sostinę Alytų mane ne pirmą kartą atveda akademinė veikla. Lankausi čia jau ketvirtą kartą nuo 2014-ųjų. Atvykstu švietimo mainų paramos fondo dėka, dėsčiau ir nuotoliniu būdu per kovido epidemiją.
– Kokius įspūdžius išsivežate iš šios akademinės viešnagės, bendravimo su Alytaus kolegijos studentais?
– Kadangi dėstau Alytaus kolegijoje lietuviams ir užsienio studentams, tai galiu palyginti – man susidarė įspūdis, kad lietuviai darbštesnis. Aišku, sutikau per tuos metus įvairių studentų. Dar gal toks skirtumas, kad Amerikoje esame įpratę, jog studentai yra aktyvūs, komunikuojantys, o lietuviai man pasirodė labai ramūs. Gal lemia ir kalbos barjeras, nes paskaitas skaitau angliškai. Mano dėstomas dalykas – tarpkultūrinė komunikacija. Kai atvažiavau pirmą kartą, turėjau išankstinę nuomonę, kad jauni žmonės bus smarkiai paveikti globalizacijos. Maloniai nustebau, kad nemažai lietuvių studentų žino ir supranta tautos tradicijas ir jas išlaiko.
– Esate griežtas dėstytojas?
– Aš taip negalvoju. Bet reikalauju, kad studentai atsiskaitytų laiku, atsiųstų savo darbus iki numatytos datos. Laikausi amerikietiškos tvarkos.
– Dėstote tarpultūrinę komunikaciją. Kokią pagrindinę žinutę siunčiate savo studentams?
– Dėstydamas naudoju JAV profesoriaus Davido A.Livermore’o knygą, kurioje jis rašo apie kultūros supratimą. Akivaizdu, kad dviejų savaičių kursas yra per trumpas pažinti įvairių pasaulio tautų papročius, bet įgyti bendrą kultūrinį supratimą laiko pakanka. Stengiuosi, kad mano studentai suprastų, kokia svarbi kultūra ir jos kokybė taip pat ir mūsų kasdieniame gyvenime. Mano tikslas išmokyti jaunus žmones, kurie dabar daug keliauja, stebėti ir suprasti įvairias kultūras. Žinoma, taip pat ir vertinti savo šalies kultūrą, nes kartais patys nepastebime, kokie išskirtiniai esame.
– Pasaulyje vienas po kito įsiplieskia karo židiniai. Ar tikite skirtingos religijos, kultūrinės patirties žmonių galimybe susikalbėti?
– Taip, tikiu. Nes mes kalbame apie teroristus, o pasaulio religijos turi bendrus principus – žudyti jos nemoko. Jei žmonės gerbia vienas kitą, tai jie ir susikalbės. Paprasti žmonės, praktikuojantys savo religiją, yra širdingi. Tikiu, kad galėčiau keliauti aplink pasaulį ir visur sutikčiau tokių žmonių.
– Alytuje viešite ne pirmą kartą. Kas džiugino, stebino šios viešnagės metu? Kokias miesto vietas pamėgote?
– Yra daug įspūdžių. Kaskart, kai važiuoju į Alytų iš Vilniaus oro uosto, matau pakeliui labai gražią gamtą. Nors Amerikoje irgi yra miškų, bet Lietuvoje apima visai kitoks jausmas – savotiška ramybė, kuri lieka su manimi. Nesu didmiesčių žmogus, mane traukia gamta. Alytuje pamėgau vaikščioti takeliu prie Nemuno Dainų slėnio link. Pasėdėti ant suolelio, pagalvoti apie Lietuvą, tėvus. Man patinka, kad Alytuje Nemuno pakrantės natūralios, nėra betono krantinių. Tokių takelių Amerikoje sunku rasti. Reikia leisti tvarkytis kaip gamtai gerai, bet žmogus nori kištis.
– Šįkart Lietuvoje lankėtės lapkritį. Ar Vėlinių tradicijas teko matyti pirmąkart?
– Taip, tikrai pirmą kartą. Labai įspūdinga! Amerikoje turime Helovyną, o religija savotiškai nustumta į šalį. Su žmonos giminaičiais per Vėlines važinėjome visą dieną po kapines. Liko didelis įspūdis. Nusiuntėme dukrai šviečiančių lietuviškų kapinių nuotraukas, o ji sudėliojo koliažą su mano ir žmonos tėvų fotografijomis ir žvakute. Mane tai labai paveikė. Amerikoje yra visai kitokios kapinių tvarkymo tradicijos, neleidžiama dėti žvakučių, bet, manau, kitąmet aš vis tiek nuvešiu ir uždegsiu.
– Gerbiamas profesoriau, ką išvykdamas norėtumėte pasakyti alytiškiams?
– Jaučiuosi labai laimingas, kad galiu ne pirmą kartą atvažiuoti į Lietuvą ir Alytų. Man tai – privilegija. Tikiu, kad dar pavyks grįžti ir organizuoti amerikiečių studentų mainus su Alytaus kolegija, šį sumanymą dėliojame jau ne pirmus metus, bet sutrukdė karas Ukrainoje. Deja, amerikiečiai tėvai galvoja, kad Lietuvoje yra nesaugu.
– Ką apie tai galvojate Jūs?
– Prisimenu, man kartą yra tekę lankytis Rusijoje. Kai įsėdau į lėktuvą iš Maskvos, pagalvojau: „Valio! Įdomu buvo, bet ačiū – užteks“. Žinau, kad kai skrisiu iš Vilniaus, vėl galvosiu: „Kaip gerai būtų, jei galėčiau čia grįžti. Jei Dievas man duotų sveikatos pamatyti Lietuvą dar kartą!“
– Ačiū už pokalbį.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Apie skirtingų kultūrų ir…
Komentaras
Apie skirtingų kultūrų ir religijų sugyvenimą jis negali kitaip kalbėti, nes daugiau negaus darbo.
Amerikonas!
Komentaras
Amerikonas!