Alytuje pristatyti Tolygios kultūrinės raidos prioritetai: sėkmės formulės nėra, nes jos kintamieji – žmonės, o jie lemia viską (194)
2018 metais pradėjus projektinio kultūros finansavimo decentralizaciją, šįmet RKT savo darbą grindė ir regionuose veikiančių organizacijų projektus vertino pagal bendruosius modelio – kultūrinės raiškos įvairovės, vietos kultūrinio identiteto bei bendradarbiavimo skatinimo – tikslus.
Vasaros pabaigoje kultūrinei bendruomenei pristatyti atskiri prioritetai, kuriuos suformavo kiekvienos iš dešimties apskričių Regionų kultūros tarybos. Šie prioritetai atitinka vietos kultūros bendruomenių, infrastruktūros bei potencialo situaciją.
Alytaus apskrities RKT suformuoti prioritetai buvo pristatyti konferencijoje, vykusioje Alytaus miesto teatre. Į ją susirinko nelabai gausus būrys kultūros žmonių, tačiau tikimasi, kad teikiant projektus aktyvumas bus pakankamai didelis.
Tarybos pirmininkė, dailėtyrininkė dr. Margarita Janušonienė išsakė viltį, kad ir Alytaus miesto, ir visos apskrities kūrėjai, bendruomenės aktyviai dalyvaus konkurse ir teiks paraiškas Kultūros tarybai. Ji priminė, kad visos paraiškos yra vertingos, net jei jos nelaimėjo finansavimo.
Ir ne tik kaip nauja patirtis teikėjams. Nes kuo daugiau teikiama paraiškų, tuo didesnė tikimybė ateityje gauti daugiau lėšų Alytaus apskričiai. Ir atvirkščiai, mažėjant paraiškų skaičiui, mažėja ir finansavimas.
Tolygios kultūrinės raidos įgyvendinimo Alytaus apskrityje 2020–2023 metų prioritetai yra trys: profesionalios kūrybos skatinimas ir sklaida; etnokultūros tradicijų tąsa ir kultūros kelių kūrimas; tarpsritinis bendradarbiavimas.
Kaip sakė M.Janušonienė, pirmuoju prioritetu sprendžiama kultūros lauko disbalanso problema, nes Alytaus apskrityje dominuoja mėgėjiškas menas ir etnokultūrinių tradicijų tęstinumo skatinimas.
Profesionalusis menas, išskyrus teatro sritį, atstovaujamas silpnai, todėl labai svarbu išlaikyti racionalią proporciją tarp etnokultūros ir profesionaliosios kultūrinės veiklos rėmimo.
Be valstybės tikslinės paramos profesionali meninė kūryba periferijoje pasireiškia tik epizodiškai: atsiradus mecenatų paramai (vizualieji menai, muzika) ar komerciniams pagrindams (scenos menas, muzika).
Didžioji visuomenės dalis stokoja įgūdžių adekvačiai vertinti šiuolaikinio profesionaliojo meno apraiškas, nes tiesiog neturėjo galimybių lavintis šioje srityje ir pakankamai dažnai būti profesionalaus meno vartotojais.
Labai trūksta profesionaliai veikiančių meno galerijų, kryptingai pristatančių šiuolaikinio meno tendencijas. Profesionalios kūrybos skatinimo ir sklaidos prioritetu visų pirma siekiama didinti kultūros prieinamumą, skatinti atskirus asmenis ir bendruomenes patirti, vertinti profesionalius menus bei jais mėgautis, o menininkus – ne tik kurti tam tikrai auditorijai, bet ir ją įtraukti į kūrybos procesą.
Antrasis prioritetas – etnokultūros tradicijų tąsa ir kultūros kelių kūrimas.
Alytaus apskrityje dominuojanti kultūros sritis yra etninė kultūra ir mėgėjų menas. Nors daugelis savivaldybių yra patvirtinusios etninės kultūros plėtros programas bei savo biudžetuose numačiusios lėšų, skirtų tradicinei kultūrai puoselėti, apsaugoti bei skleisti, regione nėra sukurtų išskirtinių kultūros kelių, o istorinio ir kultūros paveldo išsaugojimas bei aktualizavimas neretai nustumiamas į šalį.
Dėl šių priežasčių Alytaus regionui būtina kurti išskirtinį tradicinį produktą, kuris būtų pritaikomas vietos identitetui, žymiausioms asmenybėms išryškinti. Prioritetas prisidėtų prie kultūrinio turizmo regione skatinimo, sujungiant kultūriškai ir meniškai artimus kultūros ir turizmo objektus, meninius kūrinius į vieną visumą – kultūrinį kelią.
Ypač svarbu tai, kad tradicijų tęstinumo perdavimu užsiimtų asmenybės, gebančios į tradicijas žvelgti kūrybiškai, suteikti joms šiuolaikišką dimensiją, nesuvulgarinant etnokultūros sampratos.
Kasdienybės kultūra, o ji taip pat yra etnokultūros dalis, gali plėtotis natūraliai, be jokio išorinio reguliavimo, tačiau, matant opias problemas, gali būti ir sąmoningai kuriama.
Kultūros kelių kūrimas natūraliai apimtų ir etnokultūros tradicijų tąsą, ir kultūros paveldo objektų išsaugojimą, kultūrinio turizmo skatinimą ir vietos identiteto išsaugojimą.
Regioninių kultūros kelių kūrimas smarkiai praturtina galimybes turinio prasme ir susieja keletą regiono veiksnių į bendrą kultūrinę visumą, tampa svariais kultūrinio turizmo ir etnokultūrinės veiklos reiškiniais.
Trečiuoju – tarpsritinio bendradarbiavimo prioritetu – siekiama suaktyvinti bendradarbiavimą tarp apskrities savivaldybių, skatinti tarpsritinį bendradarbiavimą, miestų partnerių bendradarbiavimą, kūrybinių industrijų plėtrą, tradicinius tęstinius renginius.
Alytaus regione nėra glaudesnio bendradarbiavimo ir bendrų projektų kūrimo tarp savivaldybių kultūros įstaigų ir kolektyvų, iniciatyvų įgyvendinimo, išskyrus pasikeitimą atlikėjais kultūrinių renginių metu.
Turėtume skatinti bendrų projektų kūrimą, siekdami įgyvendinti naujas ir aktualias veiklas bei iniciatyvas, naudingas platesniam kultūros vartotojų ratui.
Prioritetu skatinama kūrybinių industrijų plėtra – kaip ir kituose regionuose, grįžtantys studijas baigę jauni iniciatyvūs žmonės Alytuje bando įprasminti savo veiklą, panaudodami turimas žinias, kurdami verslus, susijusius su menine, medijų ir kt. kūrybine veikla.
Šios kultūrinės srities skatinimas prisidėtų prie naujų verslų kūrimo ir medijų bei meno, verslo ir kitų sričių bendradarbiavimo skatinimo.
Šiuo metu Alytaus apskrities regiono kultūros tarybą sudaro: pirmininkė Margarita Janušonienė (Alytaus m. sav.), pirmininkės pavaduotojas Eitaras Kazimieras Krupovičius (Varėnos r. sav.), nariai Skaidra Trilupaitytė (Lietuvos kultūros tarybos narė), Eglė Kubilienė (Lazdijų r. sav.), Antanas Balkė (Druskininkų sav.), Tomas Sutkaitis (Alytaus m. sav.), Robertas Ožalinskas (Alytaus r. sav.), Irena Abromavičienė (Alytaus r. sav.), Rasa Kazlauskienė (Lazdijų r. sav.), Jurgita Žukienė (Varėnos r. sav.)., Ona Olšauskienė (Druskininkų sav.).
Pirmą kartą RKT vertins ne tik konkursui pateiktų paraiškų turinį, bet ir jų sąmatą, iki šiol šis darbas būdavo patikimas LKT ekspertams, dirbantiems centre, o ne regionuose.
Stiprinti regioninę kultūrą galima tik gyvenant Marcinkonyse, Eičiūnuose, Merkinėje, Alytuje, o ne Londone, Paryžiuje ar Vilniuje
„Mieli kolegos, bendraminčiai, susirinkę į šią konferenciją,
kalbėti apie tolygią kultūrinę raidą regionuose, kai gyventojų tankumas Lietuvoje viename žemės hektare didėja tik Vilniuje ir kaimo bei likusių Lietuvos miestų ir miestelių kapinėse, o mūsų gyvenimas, Arūno Sverdiolo ir Dariaus Kuolio tvirtinimu, lėkštėja, – yra sudėtinga.
Ernestas Parulskis, 2017 metais kalbėdamas apie kultūros plėtrą regionuose, tobulą regioninį kultūros modelį įžvelgė Merkinėje, kuri 2016 metais buvo paskelbta Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Savo komentare „Merkinės modelis“ jis atkreipė dėmesį, kad daugelis artefaktų Merkinės viešojoje erdvėje atsirado dar prieš Merkinei tampant Mažąja Lietuvos kultūros sostine. Šiemet, Merkinės miestui atvėrus duris, jų atsirado dar daugiau. Parulskis, įžvelgdamas Merkinės pavyzdyje tobulą kultūros plėtros regionuose modelį, įvardijo ir prielaidas sėkmingam modeliui. Cituoju: „Žiūrėkit – tarpinstitucinis ir tarpregioninis bendradarbiavimas – yra, kultūros finansavimas vyksta iš keturių šaltinių:
1. valstybės, išlaikanios kultūros centrą ir suteikianios galimybę dalyvauti konkursuose;
2. savivaldybės – per muziejų;
3. mecenavimo, kurio dotacija padeda paįvairinti kultūros pramogas;
4. privačių rėmėjų.“
Paminėjęs, kad Merkinėje į kultūros projektus įtraukiama bendruomenė ir savanoriai, o inicijuojami projektai, būdami visiškai lokalūs, yra įdomūs ir globaliai skatina turizmą ir kūrybines industrijas, E.Parulskis priminė regionų plėtros įstatymo sąvokas ir sakė: „Atrodytų, tereikia imti Merkinės modelį ir paversti jį sėkmės formule. Deja, formulė neišeina. Nes vienas iš kintamųjų joje būtų žmonės, kurie ir sugalvoja, o vėliau padaro idealius modelius. Na, o kitoks kintamasis lygtyje duos ir kitokį rezultatą – nebūtinai idealų.“
Grįžtam prie esminio klausimo. Žmonės. Žmogaus gyvenimo ant žemės ir iš žemės, miško ir vandenų pagimdyta etnokultūra, nykstant senajam žmonių gyvenimo būdui, mūsų akyse nyksta negrįžtamai, nors entuziastų dėka viename ar kitame Alytaus apskrities kiemelyje ji dar alsuoja. Žvelgiant į miestą, kiltų retorinis klausimas: kada Alytaus miestas, pretenduojantis būti Dainavos krašto sostine, turės Dailės galeriją. Ne parodines erdves muziejuje, teatre ar kokioje nors bažnyčioje, o tikrą galeriją? Ar gali miestas, neturintis savo galerijos, vadintis miestu? Gal tai tik gyvenvietė? Tą patį galima pasakyti ir apie Druskininkus. Duonos turime sočiai, žaidimų per akis, o kaip su kultūra? Suprantama, ne galerijos buvimas ar nebuvimas lemia miesto, bendruomenės gyvenimo kokybę. Tai tik viena iš sudedamųjų humanitarinio visuomenės švietimo dalių, kurių visuma sudaro sąlygas, kad gyvenimas „lėkštėje“ įgautų pilietinės visuomenės, valstybės kūrimo galių.
Pakartosiu tai, ką sakiau Vilniuje, atsiimdamas Jono Basanavičiaus premiją. 2018 metais vieno jauno – Merkinę kuriančio verslininko – Vidmanto Jakavonio, paklausiau, kodėl jis su šeima grįžo iš Anglijos, kurioje sėkmingai gyveno. Jis atsakė: viena iš svarbiausių paskatų buvo tai, kad feisbuke sekiau aktyvią Merkinės muziejaus kultūrinę veiklą ir aš patikėjau, kad čia kažką galima sukurti. Įsiklausykime SUKURTI...
Valstybės kūrimo pradžioje dažnai tekdavo girdėti, kaip saldofonai televizijos ekrane suokdavo: pastatysim ekonomiką ant kojų, tada imsimės kultūros. Ne ekonomika kuria kultūrą, o kultūra kuria ekonomiką ir valstybę, kurioje mums būtų saugu ir gera gyventi ir iš kurios niekam niekur nerūpėtų išvažiuoti. Ir čia iškyla nepaprastai sunki užduotis: būtina stiprinti regioninę kultūrą, o ją stiprinti galima tik gyvenant Marcinkonyse, Eičiūnuose, Merkinėje, Alytuje, o ne Londone, Paryžiuje ar Vilniuje. Tad noriu palinkėti sėkmės mums visiems čia ir dabar, stiprinant ir puoselėjant regioninę kultūrą.“
Algimantas Černiauskas šią sveikinimo kalbą pasakė konferencijoje Alytuje.
Komentarai
Palikite savo komentarą
prednisolone 10mg oral -…
Komentaras
prednisolone 10mg oral - oral prednisolone 20mg buy sildenafil pill
purchase amoxicillin generic…
Komentaras
purchase amoxicillin generic - buy azithromycin 500mg without prescription sildenafil india
buy cialis 40mg online -…
Komentaras
buy cialis 40mg online - online pharmacies cost provigil 100mg
erythromycin eye drops what…
Komentaras
erythromycin eye drops what type of drug is erythromycin
buy ivermectin 6mg -…
Komentaras
buy ivermectin 6mg - vardenafil pills buy levitra online
modafinil 200mg uk oral…
Komentaras
modafinil 200mg uk oral modafinil
buy provigil for sale order…
Komentaras
buy provigil for sale order modafinil 100mg pill
provigil online buy provigil…
Komentaras
provigil online buy provigil 200mg uk
ampicillin 500mg for sale -…
Komentaras
ampicillin 500mg for sale - purchase ciprofloxacin pills cialis oral
provigil 100mg for sale…
Komentaras
provigil 100mg for sale brand modafinil 200mg
order modafinil 100mg online…
Komentaras
order modafinil 100mg online purchase modafinil online cheap
cefuroxime 500mg oral -…
Komentaras
cefuroxime 500mg oral - order robaxin for sale cialis 40mg ca
order provigil 200mg pill
Komentaras
order provigil 200mg pill
how to use erythromycin…
Komentaras
how to use erythromycin ophthalmic ointment erythromycin gastroparesis
buy budesonide for sale -…
Komentaras
buy budesonide for sale - order rhinocort purchase antabuse without prescription
buy generic fildena 50mg -…
Komentaras
buy generic fildena 50mg - nolvadex order online stromectola online
cephalexin price - buy…
Komentaras
cephalexin price - buy cephalexin sale order erythromycin 500mg for sale
buy generic bactrim 480mg -…
Komentaras
buy generic bactrim 480mg - viagra price viagra pills
purchase augmentin without…
Komentaras
purchase augmentin without prescription - buy tadalafil 10mg without prescription tadalafil over counter
buy prednisolone 10mg…
Komentaras
buy prednisolone 10mg generic - gabapentin order online buy tadalafil without prescription