Alytuje išdygo nauja kogeneracinė elektrinė: kurs naujas darbo vietas bei užtikrins žemesnes šildymo kainas (1)
„Ši technologiškai pažangi kogeneracinė elektrinė svarbi ne tik Alytaus miestui, bet ir visos šalies energetikos ūkiui, kadangi ne tik sumažins Lietuvos priklausomybę nuo importuojamų energijos išteklių, bet taip pat stabdys kapitalo išvežimą iš Lietuvos, kurs naujas darbo vietas, sumažins energijos kainas gyventojams bei prisidės prie Europos Komisijos keliamų žiedinės ekonomikos tikslų“, – teigia Inovacijų agentūros Viešųjų investicijų skyriaus vadovė Vaida Lapinskienė.
Jai antrina ir „Biovato“ direktorius Justinas Vilpišauskas, teigdamas, jog įgyvendintas projektas neabejotinai kurs aukštą pridėtinę vertę visam Lietuvos regionui.
„Bene didžiausia nauda, kurią atneš ši elektrinė, yra žemesnė šildymo kaina, kadangi dujas, kurias importuojame iš užsienio šalių, pakeis čia, vietoje, gaminamas biokuras. Vadinasi, pinigai, kuriuos išleisime atsinaujinančiai energijai, liks Lietuvoje, o taip pat būsime atsparūs nenumatytiems dujų brangimams. Taip pat sukursime daug naujų darbo vietų bei naudosime savus išteklius, kurių Lietuvoje turime tiek, kad galėtume gaminti visai šaliai reikalingą elektrą ir šilumą naudodami vien biokurą“, – sako J.Vilpišauskas.
Veiklą 2003-aisiais pradėjęs „Biovatas“ buvo vienas pirmųjų pionierių, Lietuvoje pastačiusių vėjo elektrinę. Vėliau, plėsdama savo veiklą atsinaujinančios energetikos srityje, šalyje įrengė vėjo elektrinių parką, pagaliau pradėjo vystyti biokuro katilines.
„Kadangi Alytus sunaudoja tikrai nemažai dujų, kurios yra daug brangesnės už biokurą, kilo idėja čia įrengti kogeneracinę elektrinę. 2019-aisiais įsigijome pirmąjį katilą, kurį tais pačiais metais pradėjome kūrenti, o gavę Europos Sąjungos paramą, pradėjome vystyti projektą „Kogeneracinės elektrinės Alytaus miesto CŠT sistemoje statyba“, – mintimis dalijasi įmonės direktorius.
Jo teigimu, visa elektrinėje pagaminta šilumos energija bus tiekiama į Alytaus regiono šilumos tinklus, o čia pagaminta elektra parduodama biržoje, prisijungus prie UAB „Energijos skirstymo operatorius“ tinklų.
Projekto įgyvendinimo metu – pandemija ir geopolitiniai iššūkiai
Nors visi kogeneracinės elektrinės darbo režimai sėkmingai išbandyti, baigiasi visų atsakingų institucijų patikrinimai ir laukiama galutinių objekto pridavimo procedūrų, J.Vilpišausko teigimu, dvejus metus trūkęs įrenginėjimo procesas įmonei buvo tikras iššūkis.
„Viso projekto įgyvendinimo metu teko susidurti su įvairiais sunkumais. Vos tik pasibaigė konkursas, susidėliojome įgyvendinimo planą ir staiga prasidėjo kovido pandemija, tiesiog uždariusi visą pasaulį. Netrukus Ukrainoje prasidėjo karas, kai medžiagų kainos pradėjo augti beprotiškais tempais, įranga vėlavo nebe mėnesiais, o metais. Reikėjo įdėti išties daug pastangų, kad projektas būtų sėkmingai išvystytas“, – tvirtino „Biovato“ direktorius.
Kalbėdamas apie iššūkius, su kuriais tenka susidurti ne tik šio projekto rėmuose, bet ir visoje įmonės veikloje, verslininkas išskiria kvalifikuotų darbuotojų, ypatingai inžinierių, trūkumą bei ilgus administracinius procesus, su kuriais tenka susidurti verslams, norintiems prisidėti prie šalies ekonominio augimo ir plėtros.
„Norime, kad Lietuva augtų ir vystytųsi žymiai greičiau ir jei ne barjerai, su kuriais tenka susidurti – įvairios dokumentacijos, ilgai trunkantys procesai, mėnesių mėnesius siekiantys terminai, verslas tai galėtų daryti kartais ar net dešimtimis kartų greičiau: statyti naujus objektus, vystyti gamyklas, fabrikus, elektrines. Lietuva yra maža valstybė, todėl, rodos, ir visi procesai čia turėtų vykti daug sparčiau“, – teigia J.Vilpišauskas.
Atsakingas požiūris į vykdomą veiklą
Paklaustas, kokia, jo nuomone, yra įmonės sėkmės paslaptis, padedanti jau daugiau nei 10 metų sėkmingai laikytis rinkoje, verslininkas išskiria itin atsakingą visų įmonės darbuotojų požiūrį į vykdomą veiklą ir vartotojams teikiamas paslaugas.
„Kadangi didžiąją dalį laiko dirbame su įvairiais įrenginiais, atsakingai juos prižiūrime, laiku atliekame aptarnavimo darbus, todėl retai tenka susidurti su netikėtais gedimais ar dar blogiau – darbų stojimais, dėl kurių tektų patirti nemažus nuostolius. Tad laiku identifikuojame kylančias problemas ir jas iškart sprendžiame. Galime pasidžiaugti, kad praėjusį šildymo sezoną mūsų katilinė veikė nepertraukiamai ir nėkart nebuvo net trumpam sustojusi dėl nenumatyto gedimo – tai nebūtų buvę įmanoma be įmonėje dirbančių profesionalų“, – pasakoja įmonės direktorius.
Alytaus įmonė „Biovatas“ užbaigė ketverius metus vykdytą projektą ir Dzūkijos sostinėje įrengė kogeneracinę elektrinę.
Užs. Nr. 158
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Koks jo personalas pats…
Komentaras
Koks jo personalas pats vaziuoja naktimis ir atkisdineja transporteri.Didysis melagienos skelbejas.