Alytaus teritorijų aukštis skiriasi net iki 100 metrų. Kaip tai įveikia vandentiekininkai? (1)
Pernai išgauta beveik 3 mln. kub. metrų vandens
„Dzūkijos vandenys“ turi galimybę geriamąjį vandenį tiekti iš trijų vandenviečių – Radžiūnų, Strielčių, esančių Alytaus rajone, netoli miesto, ir Vidzgirio, kuri yra pačiame Alytuje.
Daugiausia – 25 gręžiniai įrengti Strielčių vandenvietėje, jų gylis – 46–69 metrai. 12 iš jų yra veikiantys ir naudojami pakaitomis.
Šiai vandenvietei patvirtintos didžiausios vandens atsargos – 27 tūkst. kub. metrų per parą, dabar esantis pajėgumas – 14,4 tūkst. kub. metrų per parą.
Iš Strielčių vandenvietės vanduo paduodamas į antrąją „Dzūkijos vandenų“ vandentiekio stotį, esančią Putinų mikrorajone. Čia nugeležinimo filtruose pašalinama geležis, manganas ir amonis, vanduo dezinfekuojamas natrio hipochloritu.
Radžiūnų vandenvietė turi 16 nuo 28 iki 134 metrų gylio gręžinių ir jie visi – veikiantys, naudojami pakaitomis. Pastarajai vandenvietei patvirtintos vandens atsargos – 25,6 tūkst. kub. metrų per parą, o dabartinis pajėgumas – 9,4 tūkst. kub. metrų per parą.
Iš šios vandenvietės vanduo keliauja į pirmąją įmonės vandentiekio stotį, veikiančią Pulko gatvėje, kur įsikūrusi ir „Dzūkijos vandenų“ administracija. Čia kaip ir antrojoje stotyje jis nugeležinamas, dezinfekuojamas ir kaupiamas rezervuaruose.
Vidzgirio vandenvietėje, esančioje prie pat taip besivadinančio Alytaus miško, yra 9 gręžiniai. Šiuo metu gali veikti 3, dar 3 bendrovė planuoja pradėti eksploatuoti šiais metais. O pastarajai vandenvietei patvirtintos vandens atsargos – 13,7 tūkst. kub. metrų per parą.
Pavyzdžiui, pernai „Dzūkijos vandenų“ vandenvietėse išgauta beveik 3 mln. kub. metrų vandens, tiksliai – 2 mln. 934 tūkst. kub. metrų. Vidutiniškai per parą – 8,04 tūkst. kub. metro. Maždaug toks pat išgavimas buvo ir 2022-aisiais.
Akivaizdu, kad „Dzūkijos vandenų“ vandenvietėse galima išgauti žymiai daugiau požeminio vandens nei jo sunaudoja alytiškiai.
Kaip sakė bendrovės vandentiekio cecho viršininkas Kęstutis Aliulis, šiame padalinyje dirbantis per 30 metų, jo darbo pradžioje Alytuje centralizuotai tiekiamo vandens per parą buvo sunaudojama maždaug tris kartus daugiau.
Mat tuo metu Dzūkijos sostinėje veikė išskirtinai šalies mastu didelius gamybinius pajėgumus turėjusios įmonės, kaip antai Medvilnės ar Eksperimentinių namų statybos kombinatai.
Kokius iššūkius tenka įveikti?
Alytaus miesto reljefas gana nelygus, teritorijų aukštis skiriasi net iki 100 metrų, tačiau vartotojams turi būti užtikrinamas vienodas ir tolygus vandens tiekimas.
Kaip tvirtino K.Aliulis, tam miesto vandentiekio tinklai suskirstyti į aukšto ir žemo slėgio vandens tiekimo zonas, o jos viena nuo kitos atskirtos slėgio reguliatoriais: „Aukštojoje zonoje vanduo tiekiamas iš antrosios vandentiekio stoties į šios zonos rezervuarus, iš kurių vandenį gauna Vidzgirio, Putinų, Dainavos, Kalniškių, Likiškių gyvenamieji rajonai bei Pramonės rajonas. Esant būtinybei, į aukštos zonos rezervuarus vandenį galima patiekti ir iš pirmosios vandentiekio stoties. O žemojoje zonoje vanduo tiekiamas iš pirmosios vandentiekio stoties į šios zonos rezervuarus. Iš pastarųjų – į Senamiesčio, Parko, Ulonų gatves, Santaikos, Kurorto, Pirmojo Alytaus gyvenamuosius rajonus bei kai kurias pramonės įmones.“
„Dzūkijos vandenų“ vandentiekio cecho viršininkas, papasakojęs apie tokį geriamojo vandens tiekimo tinklą Alytuje, pažymėjo ir per pastaruosius metus miesto vandens ūkį pasiekusias naujoves. Atnaujinta dalis požeminių vandentiekio vamzdynų, įrengti nerūdijančio plieno, ilgaamžiai vamzdynai pačiame ceche, juose pakeistos sklendės iš hidraulinių į elektrines, sumontuoti ekonomiški giluminiai siurbliai vandenvietėse ir antro pakėlimo siurbliai vandentiekio stotyse, įdiegtas automatinis valdymas, kas garantuoja vandens tiekimo patikimumą.
Kaip tiriamas bendrovės tiekiamas vanduo?
„Dzūkijos vandenų“ specialistai patikina, kad Alytuje tiekiamas tik geros kokybės geriamasis vanduo.
O kaip jis tiriamas? „Pirmiausia jis turi atitikti tam tikrą Lietuvos higienos normą. Tiriamo geriamojo vandens kokybės priežiūra apima vartotojams paduodamo ir jiems patenkančio šio produkto tyrimus. Juos vykdo bendrovės laboratorija“, – tvirtino šios laboratorijos vedėja Sigita Petronienė.
Pagal geriamajam vandeniui keliamus tyrimų reikalavimus atliekami mikrobiologinių, toksinių arba cheminių ir indikatorinių rodiklių matavimai.
„Dažniausiai matuojami mikrobiologiniai ir indikatoriniai rodikliai. Kai kurie iš jų, pavyzdžiui, amonio, spalvos, savitojo elektros laidžio, bendrosios geležies, vandenilio jonų koncentracijos, kvapo ir skonio slenksčio, drumstumo, koliforminių bakterijų, žarninių lazdelių, žarninių enterokokų ir kolonijas sudarančių vienetų arba bendras bakterijų skaičius, atliekami vidutiniškai du kartus per savaitę. Toksinių rodiklių matavimai – vieną kartą per metus“, – pasakojo S.Petronienė.
Komentarai
Palikite savo komentarą
su vandeniu ima ir nuplaukia…
Komentaras
su vandeniu ima ir nuplaukia kur tik nori o 100 metru nera diidelis aukstis jeigu ka