Alytaus pataisos namuose nuteistieji mokosi lieti žvakes, gaminti muilą ir megzti kojines (1)
Dėl žvakių pirkimo jau tariamasi su viena Alytaus bažnyčia
Alytaus pataisos namuose atliekantiems bausmes nuteistiesiems žvakių liejimo, muilo gaminimo ir kojinių mezgimo mokymus organizuoja šių namų Resocializacijos skyriaus užimtumo specialistės alytiškės Laima Levarauskienė ir Santa Savickaitė. Tokie mokymai vyksta dar tik trečia savaitė.
Kaip sakė LLevarauskienė, išmokti šių amatų jau panoro per 120 nuteistųjų, o pagrindines priemones, reikalingas tokiam užimtumui, nupirko patys Pataisos namai ir rėmėjai. Pavyzdžiui, formos žvakėms ir muilams, vaškas, muilo gamybai skirtos pagrindinės medžiagos, mediniai virbalai, nes metalinius čia naudoti draudžiama, įsigyta už įstaigos lėšas, siūlų megzti kojines padovanojo Alytaus pataisos namų rėmėjai.
„Vyrai labai domisi naujais mokymais. Iš daugiau nei 120 nuteistųjų, pareiškusių norą dalyvauti naujai organizuojamame užimtume, per 40 parašė prašymus mokytis megzti kojines“, – tvirtino L.Levarauskienė.
Nuteistieji lieja paprastas baltas žvakes ir šiandien dėl jų pirkimo užimtumo specialistai jau tariasi su viena Alytaus bažnyčia. Gauti pinigai būtų skirti vaškui pirkti. Čia gaminamos ir kitų formų žvakės.
Pasigamintą gabalinį muilą naudoja patys nuteistieji, o kūdikio formose sufasuoti ir pagaminti be kvėpiklių, pasak L.Levarauskienės, gali būti skirti ir vaikams prausti.
Mezgamos vyriškos kojinės taip pat pravers patiems nuteistiesiems.
Naujus mokymus nuteistiesiems organizuojančios specialistės užimtumui turi minčių įsteigti ir elektroninę parduotuvę, kurioje būtų prekiaujama minėtais gaminiais. Taip pat ieškoma verslininkų ar rėmėjų, kurie susidomėtų gaminiais ir padėtų juos realizuoti, nuteistuosius aprūpintų reikalingomis žaliavomis.
Pirmoji masinė užimtumo programa – „Žalioji oazė“
Prieš keletą metų Alytaus pataisos namuose pradėta vykdyti pirmoji masinė, įtraukiant keliasdešimt nuteistųjų, užimtumo programa „Žalioji oazė“. Tuomet čia šių namų iniciatyva buvo pastatyti pirmieji šiltnamiai, kurių dabar yra aštuoni, ir nuteistieji pradėjo juose auginti įvairias daržoves. Daržoves šiuo metu augina ne tik šiltnamiuose, bet ir Pataisos namų teritorijoje įsirengtose lysvėse.
Pataisos namų Resocializacijos skyriaus viršininkės Vilmantės Gintaraitės tvirtinimu, šiuo metu „Žaliojoje oazėje“ dalyvauja per 100 nuteistųjų, užaugintomis daržovėmis jie dalijasi su kitais nuteistaisiais, dabar pradėtos auginti ir šilauogės.
Dar maždaug dešimčiai čia bausmę atliekančių vyrų organizuojami origamių lankstymo, žaislų iš popieriaus gamybos mokymai.
Iš viso šiuo metu pozityvaus užimtumo mokymuose dalyvauja per 150 nuteistųjų.
Pasak V.Gintaraitės, jau dešimtmečius skaičiuoja Pataisos namuose esančios kitos užimtumo veiklos, pavyzdžiui, lipdymas iš duonos, tapyba, drožinėjimas iš medžio gaminant įvairias dėžutes, rėmelius, laivelius, šachmatus ar kitus dirbinius, dabar veikia meno kūrybos būrelis: „Tokiems darbams reikia ir kruopštumo, ir meninės gyslelės, ir talento, tai nėra masinis nuteistųjų užimtumo būdas.“
Šiais metais į Alytaus pataisos namų Resocializacijos skyrių pagal reikalavimus išsilavinimui, turimą motyvaciją, požiūrį į darbą, pateiktas užimtumo idėjas įdarbinti šeši specialistai. Iki šiol čia buvo tik vienas toks specialistas.
Per 190 šių namų nuteistųjų dirba pagal sutartis miesto įmonėse, čia esančioje atvirojoje kolonijoje, atlieka ūkio aptarnavimo darbus Pataisos namuose arba turi oficialią savo individualią veiklą. Pavyzdžiui, gamina papuošalus, užsiima vertimais.
Dabar Alytaus pataisos namuose yra daugiau kaip 800 nuteistųjų.

Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.

Komentarai
Palikite savo komentarą
O kodėl nepaklausėte kodėl…
Komentaras
O kodėl nepaklausėte kodėl zekai vieni po miestą trainiojasi ir kartais negrįžta ir reikia pareigūnams jų ieškoti?