Alytaus laikrodininkų pora: „Patarlė batsiuvys basas mums netinka“ (FOTO) (1)
Kinai sako, kad šių metų šeimininkas drakonas neša sėkmę, o Vladislavas ir Nijolė Vrubliauskai yra vieno ilgaamžiškiausių verslų miesto centre – laikrodžių parduotuvės savininkai. Versle ir gyvenime jiedu drauge jau 30 metų, o Vladislavas taip pat randa laiko ir savo hobiui – fotografijai.
Laikrodžių mistika
Prigimtinis alytiškis V.Vrubliauskas baigė tuometę 5-ąją vidurinę (dabar – Dainavos progimnazija), kur jam dėstė auksinė šios mokyklos mokytojų plejada – matematikas Nikodemas Krukonis, lituanistas Algirdas Martinaitis, fizikas Vytautas Matulevičius. Baigęs studijas Vytauto Didžiojo universitete Kaune Vladislavas Alytuje iš pradžių kūrė informacinių technologijų verslą, pradėjo prekiauti laikrodžiais. Vyras ir žmona pastebi: tai – labai specifinė prekė, turinti savo žavesio. Pasak jų, tai patvirtina ir kolegos prekybininkai, tarp kurių yra bandžiusių išeiti į kitą verslo sritį, bet grįžusių: „Laikrodis skaičiuoja laiką ir turi tam tikros magijos. Internetinė prekyba netinka, nes pirkėjas turi pasimatuoti, pačiupinėti laikrodį. Dažnas pirkėjas renkasi praktišką elegantišką ir lengvai pritaikomą kasdienai ir svarbioms gyvenimo progoms laikrodį.“
Vladas neabejoja, kad būtent dėl nostalgijos žmonės šiandien vėl ieško mechaninių laikrodžių, grįžta prie analoginės fotografijos ir skaito tikrą knygą – ne elektroninę skaityklę, popierinį laikraštį. Ir kitose srityse stebimos panašios tendencijos. „Tvarumas tampa aktualus jau vien todėl, kad žmonės turi ir praktinių patirčių, pavyzdžiui, išmanūs laikrodžiai – trumpaamžiai, taigi grįžta ieškoti, tradicinių, klasikinių, su rodyklėmis,“ – pastebi Nijolė.
Dovanoja net krikštynų proga
Ne paslaptis, kad Alytuje prekybos verslai, jei kalbame ne apie maisto produktus ar alkoholį, ne visi yra labai sėkmingi. Ypač po pandemijos ribojimų, išvijusių pirkėjus į internetą. „Paslaptis, kaip mums pavyko išlaikyti verslą Alytaus centre ta, kad parduotuvė įsikūrusi mūsų nuosavose patalpose, nes jei tektų nuomotis – kažin kaip būtume išlikę“, – svarsto V.Vrubliauskas.
Keičiasi laikai – keičiasi papročiai. Šiuo metu populiarūs vaikiški laikrodžiai su rodyklėmis – pasirodo, į išmaniuosius telefonus įnikę šiuolaikiniai pradinukai sunkiai išmoksta pažinti laiką paprastame ciferblate.
Nors laikrodžius visi turime išmaniuosiuose telefonuose, bet yra situacijų, kuriose to nepakanka. Laikrodis – ne tik įvaizdžio dalis, jis susijęs ir su tam tikru etiketu. Pavyzdžiui, verslo susitikime mandagu pasižiūrėti į rankinį laikrodį ir taip leisti suprasti, kad tavo laikas baigiasi. Verslo žmonės ieško klasikinių solidžių rankinių laikrodžių, kurie gali kainuoti ir kelis tūkstančius eurų.
„Manęs dažnai paklausia, kokie mus sieja giminystės ryšiai su Algirdu Vrubliausku. Atsakau, kad „giminystės“ ryšiai tokie, jog buvo žmonos klasiokas.“
Šiuo metu Alytuje, bent jau „Laumėje“, laikrodžius žmonės dažniau perka ne sau, bet dovanų. Jubiliejiniai gimtadieniai, mokyklos ar studijų baigimas ir net krikštynos, kai būsimas laikrodžio savininkas dar nė vaikščioti nepradėjo, – įprastos progos, kai laikrodis yra solidi dovana. Beje, Alytaus įmonės gimtadienių progomis laikrodžius dovanoja ir savo darbuotojams, o tuo pačiu ir vietinį verslą palaiko. Galima laikrodį padovanoti ir Valentino dienos proga, bet tas nėra dažna.
Beje, Dzūkijos sostinėje yra žmonių, kurie kolekcionuoja lietuviškus limituoto leidimo serijos „Vostok Europe“ laikrodžius. Nijolė pastebi, kad jie yra labai kokybiški, o kaina – santykinai nedidelė, palyginti su surinktais Japonijoje ar Šveicarijoje.
Laikrodžių nekolekcionuoja, laiko užtenka ir ilgiems pasivaikščiojimams
„Mes patys laikrodžių namuose nekolekcionuojame, tačiau patarlė „batsiuvys be batų“ mums taip pat netinka. Laikrodžius turime visose erdvėse, net vonioje, bet japoniškus, kurie eina tyliai, o mechaniniai – triukšmauja,“ – sako pašnekovai.
Vrubliauskų šeimos laikrodyje visuomet atsiranda vietos ilgiems pasivaikščiojimams pėsčiomis. Jie gyvena Pirmajame Alytuje, tad dažnai užsuka ir ant Baltosios rožės tilto. Sako, kad mūsų miestas žalias ir labai dėkingas mėgstantiems vaikščioti, žinoma, pastebi vietų, kur trūksta šeimininko rankos. Vis dar neįrengtas sodų bendriją „Nemunas“ ir tiltą jungiančio pėsčiųjų tako apšvietimas atkarpoje tarp Alytaus miesto ir rajono ribų. Į akis dažnai krenta ir neišvežtos šiukšlės prie sodininkų konteinerių, taip pat nedžiugina apgriuvę statūs laiptai, jungiantys tiltą ir Piliakalnio gatvę.
Beje, o ką tiek metų gyvuojančios laikrodžių parduotuvės savininkai mano apie kaimynus – Alytaus rotušės bokšto laikrodį? „Šitas pastatas ir jo laikrodis dera. Bet norėtųsi jaukesnės aikštės su gražiu fontanu ir daugiau žalumos, kad miestiečiams būtų malonu ateiti praleisti laisvalaikį“, – sako V.Vrubliauskas.
Pirmąjį fotoaparatą padovanojo senelis
Laisvalaikiu Vladislavas domisi ir fotografija, ji užkabino paauglystėje. „Senelis man padovanojo pirmąjį fotoaparatą „Smena 7“ ir išmokė juo naudotis, o fotografija tais laikais buvo labai madinga. Pats ryškindavau juosteles, vieni per kitus išmokome technologijos subtilybių. Buvo tokia Povilo Karpavičiaus knyga „Spalvotos fotografijos praktika“, ji ir tapo pagrindiniu žinių šaltiniu. Sovietmečiu Lietuvos fotomenininkai garsėjo ne vien tik Sąjungoje, Maskvoje prie Rimanto Dichavičiaus parodų nusidriekdavo ilgiausios eilės. Visa tai padarė didelės įtakos, kad daugeliui mano kartos žmonių fotografija tapo hobiu“, – pasakoja Vladislavas. Jis pastebi, kad anuomet fotoaparatus turėjo ir fotografavo kas antras Tvirtovės gatvės, kurioje tuo metu gyveno jo tėvai, gyventojas. Vlado pomėgis išliko iki šiol, jis išsaugojo ir visus savo turėtus fotoaparatus. Tačiau dabar jie namuose turi poilsio lentynėlę, o fotografuoja jis skaitmeniniu „FujiFilm“.
Fotografija ir krepšinis
Fotografijos populiarumą savo paauglystės metais V.Vrubliauskas lygina su krepšiniu, sako, kad tai, tam tikra prasme, buvo kultinis užsiėmimas. Jam pačiam ypatingą įspūdį padarė dar sovietmečiu išleistas pirmasis alytiškio fotomenininko Zenono Bulgakovo albumas. Jį vartydamas suprato, kad galima fotografuoti ne tik draugus kieme, bet ir kažką įdomiau. Taip iki šiol ir nesiskiria su fotoaparatu, o jo nuotraukos sulaukia daugybės patiktukų feisbuke.
„Man fotografija yra savotiškas atsipalaidavimas, meditacija. Stengiuosi išnaudoti fotoaparato galimybes ir kuo mažiau apdoroti nuotraukas. Džiaugiuosi, kad Alytuje pastaruoju metu atsirado daug gabių fotografuojančių žmonių. Labai įdomus kiekvieno jų savitas žvilgsnis į savo miestą. Linkiu kuo daugiau fotografuoti ir tobulėti, nes niekas negimė geru fotografu. Kaip yra pasakęs žinomas XX amžiaus fotomenininkas, dar vadinamas fotožurnalistikos tėvu Henri Cartier-Bresson, „pirmieji 10 tūkstančių kadrų yra prasti, o geresni prasideda jau po to,“ – sako V.Vrubliauskas.
Komentarai
Palikite savo komentarą
niekas neperka kad reklama…
Komentaras
niekas neperka kad reklama ideta