„Alitos” gamybos vadovas: „Mano siekiamybė niekada nebuvo postas, o judėjimas pirmyn” (4)
– Kiek žinau, darbą alkoholio gamybos įmonėje „Alita” 1997 metais pradėjote kroviku transporto skyriuje. Kiek tuomet jums buvo metų, kokius mokslus buvote baigęs ir kodėl darbui pasirinkote šią Alytaus įmonę? Ar tai buvo pirmoji jūsų darbovietė?
– „Alitos“ gamykloje įsidarbinau būdamas 23-ejų, vos baigęs tuometį Alytaus mechanikos technikumą, kuris vėliau tapo Alytaus kolegija. Tai nebuvo pirmasis mano darbas. Dar studijuodamas užsidirbau dirbdamas barmenu, tiekėju, pardavėju.
Kaip ir dabar, taip ir anuomet „Alita“ buvo itin geidžiamas darbdavys Alytuje. Todėl patekęs į gamyklą jaučiausi išpildęs didelį troškimą. Juolab kad tarytum pratęsiau šeimos tradiciją: „Alitoje“ dirbo ir mano tėtis. Iki šiol yra kolegų, kurie mane prisimena nuo vaikystės, nes tėtis kartais atsivesdavo į darbą.
– Jūsų nuomone, kas lėmė, kad netrukus „Alitoje” pradėjote kopti karjeros laiptais: tapote sandėlio vedėju, po to – realizacijos skyriaus vadovu? Gal dėl einamų pareigų teko baigti kažkokius papildomus mokslus, išmokti užsienio kalbų?
– Vertinu patirtį kiekvienoje darbinėje pozicijoje, tai leido prisiliesti prie įvairių procesų „Alitos“ gamykloje, pažinti žmones ir semtis patirties iš kiekvieno jų. „Alitos“ komanda – profesionalų komanda.
Esu įsitikinęs, kad svarbiausia yra noras tobulėti, nebijoti iššūkių. Aš visada norėjau judėti į priekį. Kad ir kokias pareigas ėjau „Alitoje“, nuolat kėliau savo kvalifikaciją dalyvaudamas įvairiuose mokymuose. Taip pat ir dėl užsienio kalbų – anglų, rusų, lenkų kalbomis tenka bendrauti nuolat, jos man – kasdienio darbo dalis, todėl įgūdžiai plečiasi tarsi savaime.
– Pastaruosius ketverius metus dirbote įmonės „MV GROUP Production”, kuriai priklauso „Alita”, logistikos skyriaus vadovu, buvote atsakingas už visos šios įmonės produkcijos ir žaliavų pardavimus. Sakykite, kaip keitėsi „Alitos” gaminamos produkcijos eksporto šalys, kokie jos produktai dabar yra populiariausi užsienyje, kiek gaminamos produkcijos eksportuojama ir koks jos kiekis lieka Lietuvoje?
– Einant logistikos skyriaus vadovo pareigas buvau atsakingas už „Alitos“ produktų tiekimo grandinę. „Alitoje“ pagaminti gėrimai yra eksportuojami į daugiau nei 40 pasaulio valstybių, tarp kurių ir tokios egzotiškos šalys kaip Nigerija ar Čilė.
Beveik kas trečias „Alitoje“ pagaminamas litras yra eksportuojamas svetur, taip supažindinant pasaulį su Lietuvos gėrimų kultūra ir garsinant mūsų šalį.
– Kaip manote, kodėl jūs buvote pasirinktas gamybos vadovu ir kokie uždaviniai jums keliami? Galbūt artimiausiu metu pirkėjams rengiatės pasiūlyti kažkokių naujų „Alitos” produktų?
– Sunku atsakyti už kitus, tačiau aš asmeniškai jaučiu, kad rezultatą pasiekiau nebijodamas naujovių savo profesinėje srityje ir nuolat dėdamas pastangas tobulėti.
Šias pareigas vertinu kaip man parodytą vadovų įvertinimą ir pasitikėjimą.
Mano siekiamybė niekada nebuvo postas, o judėjimas pirmyn. Savaime tai neįvyko, reikėjo įdėti daug pastangų ir svarbiausia – turėti noro. O noro mokytis turiu. Ir azarto. Jis dar padidėja, kai kažkas pavyksta.
Tapus gamybos vadovu, man svarbu išlaikyti aukštą gamybos kokybės lygį ir jį tobulinti, taip pat žengti koja kojon su technologijomis ir didinti efektyvumą, kad išliktume konkurencingi, bei augti kartu su komanda.
– Galbūt planuojamos naujos produkcijos rinkos?
– Eksporto plėtra yra visos įmonių grupės, kuriai priklauso „Alita“, prioritetas. Kolegos dalyvauja įvairiose pasaulinėse parodose, kur pristato mūsų gaminamą produkciją, ieško naujų kontaktų ir partnerių kitose šalyse. Tai yra nuolatinis mūsų verslo procesas.
– Kokie nauji projektai ar inovacijos numatoma Alytuje veikiančios alkoholinių gėrimų gamyklos gamybos procese?
– Šįmet „Alita“ švenčia 60-ąjį jubiliejų. Taip jau sutapo, kad bendrovė „MV GROUP Production“ tarsi padovanojo gamyklai išties didelę dovaną – skyrė daugiau nei 2 milijonų eurų vertės investiciją gamybos linijų robotizacijai. Tai – rekordinio dydžio investicija, kurios gamykla sulaukė per visą veiklos laikotarpį.
Šis, dabar jau įpusėjęs, robotizacijos projektas yra vienas didžiausių visame Baltijos šalių regione, kurio įgyvendinimas „Alitos“ gamyklai padės vienu ypu pasiekti kelis tikslus. Pirmiausia robotizacija leis optimizuoti ir efektyvinti gamyklos veiklą, kartu sudarant sąlygas auginti pagaminamos produkcijos kiekį ir pardavimus. Be to, automatizuoti procesai gamykloje žymiai palengvins darbo sąlygas. Tai, ką lengvai gali padaryti robotai, šiuo metu dalis gamyklos kolegų atlieka rankomis. Įdiegus naują įrangą, ja naudodamiesi darbuotojai įgis naujų žinių apie modernias sistemas, kartu kels savo kvalifikaciją.
Šįmet „Alita“ pati ėmė gaminti žaliąją energiją ir padidino savo tvarumą. Ant gamyklos stogo įrengta 1 megavato saulės jėgainė – sumontuota moderniausia įranga, sujungta daugybė modulių, kurie saulės spindulius paverčia elektros energija. Saulės elektrinės moduliams sumontuoti „Alitos“ gamykloje išnaudotas daugiau negu 11 tūkstančių kvadratinių metrų stogo plotas. Jėgainė turėtų pagaminti trečdalį gamyklos per metus suvartojamo elektros energijos kiekio.
Ne mažiau svarbi sritis – energijos vartojimo efektyvumą didinantys sprendimai. Jau pradedama diegti energetinių resursų monitoringo programa, kuri padės taupyti gamykloje naudojamus energetinius resursus.
– Šiuo metu „Alitoje” dirba beveik 200 žmonių. Galbūt, atsiradus naujoms čia gaminamos produkcijos rinkoms ir padaugėjus užsakymų, bus didinamas ir darbuotojų skaičius?
– Iš keturių „MV GROUP Production“ valdomų gamyklų „Alita“ jau dabar yra pati didžiausia tiek savo gamybiniais pajėgumais, tiek ir komanda.
Mūsų prioritetas – išlaikyti esamus darbuotojus ir gerinti jų darbo sąlygas, kartu pritraukiant ir naujų kolegų. Todėl nuolat investuojame į gamybos įrenginių modernizavimą, procesų automatizavimą ir standartizavimą, taip pat – į naujų vadybos sistemų diegimą. Taip galime efektyviau išnaudoti turimus resursus, gamykla gali dirbti našiau, o mūsų darbuotojams dirbti patogiau ir lengviau.
– Jūs šioje Alytaus gamykloje dirbate daugiau nei 25-erius metus. Ar tokių senbuvių čia daug?
– Pavasarį švęsdami „Alitos“ 60-metį apdovanojome ilgamečius gamyklos darbuotojus. Dėkojome tiems, kas karjerą gamykloje plėtoja 25-erius metus ir daugiau. O tokių – net 60: tai daugiau nei ketvirtadalis visų kolegų, kurie šiandien dirba „Alitoje“. Net 17 jų gamykloje darbus tęsia ilgiau nei 40 metų, 18 – ilgiau nei 30 metų. Didžiausių ovacijų sulaukė ilgiausiai – net 46-erius metus „Alitoje“ dirbanti mūsų darbuotoja.
– Kaip jūs pats, kaip ilgametis gamyklos darbuotojas, vertinate joje vykstančius pokyčius, pasikeitusį produktų asortimentą?
– „Alitos“ patirtis siekia net 60 metų. Per šį laiką gamykla ne tik įveikė daug sunkmečių, bet ir pelnė nesuskaičiuojamą daugybę pergalių, smarkiai išgarsino ir toliau garsina Lietuvą įrašiusi ją į pasaulinį gėrimų žemėlapį.
Bėgant metams ir augant vartotojų lūkesčiams, „Alita“ išsikėlė užduotį ne tik juos pateisinti, bet ir viršyti. Sėkmingai gaminant ir tobulinant jau pamėgtus tradicinius gėrimus, gamykloje daug dėmesio skirta ir naujų produktų kūrimui bei plėtrai.
„Alitos“ produkcijos apimtis nuo 2014 metų išaugo 70 procentų ir šiuo metu Alytuje gaminami 12 kategorijų produktai bei 28 prekių ženklų.
Meistriškas tradicijų ir inovacijų derinimas virsta produktais, kurie tampa reikšmingais visai gėrimų pramonei Lietuvoje. Per savo gyvavimo istoriją „Alita“ jau yra tapusi penkių kategorijų pradininke šalyje: pirmoji pagamino putojantį vyną, Prancūzijos kokybės standartus atitinkantį klasikinį brendį, alkoholinius kokteilius, nealkoholinį putojantį vyną, o 2017 metais savo lyderystę gėrimų pasaulyje įtvirtino pristatydama pirmąjį lietuvišką viskį.
Palyginti su pirmosiomis mano darbo dienomis „Alitoje“, šiandien ji pasikeitusi neatpažįstamai. Vis dar prisimenu, kaip gėrimų butelius į dėžes kraudavome rankomis... Dabar tai – pažangiausių robotų darbas.
– Kokia jūsų nuomonė apie verslo sąlygas Alytuje? Ką reiktų daryti, kad mieste atsirastų daugiau sėkmingai dirbančių ir nepigiai apmokamas darbo vietas kuriančių įmonių?
– Mano nuomone, ypač svarbu toliau plėtoti laisvąją ekonominę zoną – LEZ. Geografiškai Alytus yra ypač dėkingoje lokacijoje, tačiau, remdamasis savo logistine patirtimi kol kas matau kelių infrastruktūros spragas.
Susisiekimą tikslinga tobulinti, tikslinga atgaivinti geležinkelį. Nepaisant to, asmeniškai džiaugiuosi, kad pajudėjo kelio Alytus–Prienai–Kaunas rekonstrukcijos darbai. O pradėti Nemuno vagos gilinimo darbai tikiuosi paskatins laivybą, kuri pritrauks į miestą papildomus turistų srautus.
– Kadangi esate alytiškis, sakykite, kas naujo turi atsirasti mieste, jog čia daugėtų gyventojų, kurtųsi jaunos šeimos? Kokius per pastaruosius metus įvykusius pokyčius mieste galėtumėte išskirti?
– Alytus – komfortiškas miestas gyventi: daug žalumos, iš taško A į B galima nuvažiuoti per 15 minučių be didelių spūsčių. Tačiau siekiant reikšmingos miesto plėtros, reikalinga kelti pragyvenimo lygį. Daugiau didesnių įmonių Alytuje sukurtų daugiau naujų darbo vietų, kas augintų Alytų kaip traukos centrą.
Kalbėjosi Alma Mosteikaitė
Popierinė "Alytaus naujienos" laikraščio prenumerata
Norėdami užsiprenumeruoti popierinę "Alytaus naujienos" laikraščio versiją rašykite mums el. paštu: skelbimai@ana.lt ir nurodykite savo vardą, pavardę ir adresą, kuriuo turėtų būti pristatomas laikraštis. Kai tik gausime jūsų laišką, informuosime Jus dėl tolimesnių žingsnių.
Komentarai
Palikite savo komentarą
Smagu , kai ALITA tiek metų…
Komentaras
Smagu , kai ALITA tiek metų gyvuoja, Sėkmės darbuose.
Geriausios kloties.
Komentaras
Geriausios kloties.
Čia gal tesnys tos temos,…
Komentaras
Čia gal tesnys tos temos, kai ' Alita buvo tuometinių merų atleidžiama nuo mokesčių, kai nuostolingai varanti šnapsą?
pradet gamint geresnius…
Komentaras
pradet gamint geresnius aukstesnes kokybes gerimus