arrow Skaitykite šiandien
arrow Internetiniai skaitiniai
arrow Straipsnių archyvas
arrow Paieška
arrow Konsultacijos
arrow Reklama
arrow Kontaktai
 
Paieška
Ieškoti
Laisvalaikis
Vardadieniai
Virgaudas, Žymantė, Brunonas, Leonora

Reklama

Darbas Alytuje
ltkatalogas.lt

Partneriai
Internetiniai skaitiniai
Japonijos teatro ir šokio harmonija
 Japonijos teatro klasika – kabukio pasirodymas Lietuvoje

Kabukis – Japonijos pasididžiavimas, tipiškas tradicinis menas. Tai nuo seno visų mėgstamas teatras, kuris kaskart žavi žiūrovus išskirtiniais daugiasluoksniais ir spalvingais kostiumais, masyvia scenine įranga bei stebinančiais prietaisais. 2005 metais UNESCO kabukį pripažino vienu iš nematerialaus kultūros paveldo šedevrų. Ši teatro rūšis žinoma ir vertinama ne tik Japonijoje, bet ir visame pasaulyje.

Japonijos atlikėjų trupė.

Po 15 metų pertraukos gegužę su šia išskirtine tradicija artimiau susipažinti galės ir Lietuvos žiūrovai. Tradicinių japoniškų šokių atlikėjas Takamasa Fudžima su savo trupe surengs net tris Lietuvoje dar nematytus, turtingus ir vaizdžius kabukio pasirodymus.

 

Pasirodymų koordinatorė Lietuvoje Japonijos agentūros „Yukari“ įkūrėja Gabija Kaunelienė, pristatydama kabukio meną, pasakojo: „Tai išskirtinė galimybė pamatyti japoniško sceninio makiažo ir kostiumų subtilybes, tradicinį japonišką šokį bei nors šiek tiek prisiliesti ir pažinti mums, europiečiams, vis dar egzotišką kultūrą.“

 

Istorijos vingiuose – tik vyrų atliekamas menas

Daugiau nei 400 metų istoriją skaičiuojantis kabukio teatras gimė Edo laikotarpiu (1603–1868) kaip liaudiška pramoga. G.Kaunelienė kalba, jog kabukio istorija prasidėjo nuo ekstravagantiško ir netgi erotiško šokio, kurį sušoko Izumo šventyklos mergelė Izumo no Okuni, apsirengusi vyrišku ryškiu kimono ir peruku. Po kiek laiko paplito erotinio turinio kabukio pasirodymai, atliekami tiek kurtizanių, tiek jaunų berniukų, bet saugant visuomenės moralę vaidinti kabukyje galiausiai buvo leista tik vyrams. Taigi vyrai atliko visus – vyrų, karių, prekeivių, moterų, vaikų, prostitučių, dvasių, senučių ir t. t. – vaidmenis, ir ši taisyklė išliko iki šiol.

 

Atsiradus onnagata, moterų vaidmenis vaidinantiems aktoriams vyrams, nuolat augo meninė kabukio vaidybos kokybė. Taip pat pasikeitė ir pasirodymų turinys – nebeliko erotinio turinio, pradėtos gvildenti istorinės temos.

 

Tradicija – iš kartos į kartą

Kiekvienas kabukio aktorius turi aktorių pasaulyje naudojamas pavardes – sceninius vardus jago. Kabukio meistriškumas ir įgūdžiai perduodami aktorių šeimos linija iš kartos į kartą ir yra vis tobulinami. Scenoje jaunieji kabukio šeimų aktoriai pasirodo nuo trejų, ketverių metukų, taip kaupdami neįkainojamą sceninę patirtį. Įžymūs dramaturgai ir muzikos atlikėjai kaupia profesionalumą, sceninė įranga vis tobulėja, ir net šiais laikais kabukio evoliucija tęsiasi.

 

Įspūdinga aktorių išvaizda

Kabukio spektakliuose labai svarbus grimas. Vien pamatę jį galime suprasti apie veikėją – raudona spalva žymi gerus veikėjus, atspindi dorybę, aistrą, jėgą; mėlyna spalva žymi blogus veikėjus ir atspindi blogąasias žmogaus savybes (pavydą, baimę), o ruda – demonus, goblinus, dvasias.

 

Taip pat svarbus reiškinys yra mie – spektaklio įkarštyje aktoriai sustingsta įspūdingoje pozoje, kad pabrėžtų to epizodo svarbą ir grožį. Tuo metu žiūrovai šaukia sustingusio aktoriaus vardą, taip išreikšdami susižavėjimą jo vaidyba.

 

Pasakojimai apie XVII amžiaus miestiečių gyvenimą

Kabukio kūrinių tematika įvairi, daugiausia tai istorinės, šeimyninės arba tradicinio šokio dramos. Istorinės dramos inscenizuoja įvairius Edo bei ankstesnių laikotarpių įvykius. Šeimyninių dramų tema vaizduoja Edo laikotarpio miestiečių gyvenimą. Tuomet tai buvo drama žmonėms apie juos pačius, dabar – vertinga etnografinė istorinė medžiaga. Tradicinio šokio dramos yra šokiai pagal tų laikų liaudies muziką. Šie šokiai – tai sukimosi plokštuma ir judėjimo aukštyn žemyn dermė.

 

Nuo mitologijos ir ritualų iki meninės šokio tradicijos

Šokis japonams nuo seno buvo ir yra labai svarbi kultūros dalis. Tai įrodo dar Japonijos susikūrimo mituose minimi reikšmingi šokiai, pvz., šokis, kuriuo supykusi saulės deivė Amaterasu buvo viliojama iš olos, kad vėl apšviestų ir šildytų pasaulį, taip pat Šinto religijoje religiniais tikslais šokami ritualiniai šokiai ar net iki šių dienų kolektyviai atliekamas bon-odori šokis festivalių metu.

 

Teatras ar šokis? O gal šokio teatras?

Japoniškas tradicinis šokis nihon-bujo išsirutuliojo atsiskyręs nuo kabukio tradicinio šokio dramos bujogeki ir skaičiuoja beveik 400 metų istoriją. Nihon-bujo išskiriami atskiri žanrai, pvz., kabukio programos dalimi kadaise buvę šokiai yra vadinami kabuki-bujo. Būtent kabuki-bujo išlaikė kai kuriuos kabukio teatro skiriamuosius bruožus – panašius įspūdingus kostiumus, grimą, scenos išdėstymą ir pan.

 

Nihon-bujo nuo kabukio skiriasi tuo, kad pasirodymuose istorija atskleidžiama beveik vien šokio judesiais ir muzika, o kabukyje – pokalbiais tarp veikėjų. Taip pat nihon-bujo svarbiausia dalis yra pats šokis, o kabukyje – istorija. Kaip dar vieną skirtumą būtų galima įvardyti tai, kad nors kabukyje iki pat šių dienų gali vaidinti tik vyrai, nihon-bujo šoka tiek vyrai, tiek moterys.

 

Kabukis šiandien

Meidži eroje (XIX a. pab.) kabukio teatras imtas laikyti klasikiniu, ir nuo to laiko naujų pjesių buvo sukurta nedaug. Pastaraisiais metais pradėta šiek tiek modernizuoti senąsias pjeses, visą dieną trukę spektakliai imti trumpinti iki kelių valandų. T.Fudžima teigia, kad šiandien kabukis yra stipri ir neatskiriama pramogų industrijos dalis Japonijoje, todėl tai puikus būdas pristatyti savo kraštą užsienyje „Džiaugiamės galimybe atvykti į Lietuvą bei parodyti pasauliui mūsų kultūros paveldą. Pastaraisiais metais japoniškų šokių pasirodymus rengėme Havajuose, Prancūzijoje, Rusijoje, kur buvome šiltai sutikti. Tikimės sudominti ir Lietuvos žiūrovus“, – kalbėjo šokėjas.

 

Tradiciniai šokiai Japonijoje nuo seno buvo vienas iš mėgstamų laiko praleidimo ir pasilinksminimo būdų, tad nepraleiskite galimybės išvysti šį pasirodymą!

 

Tradicinio Japonijos kabukio šokio pasirodymas Alytuje gegužės 16 dieną 18 val. miesto teatre.

commKomentarai[0]


Apklausos
Apklausa
Ar skaitote "Alytaus naujienas"?
Taip
Ne
RezultataiRezultatai
Siulykite tema
Hello, World
commSiulyti temą
RENGINIAI
Renginių kalendorius
P A T K P Š S
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
Festivaliai ir didžiosios Šventės
Ieškoti


TOP 100