arrow Skaitykite šiandien
arrow Internetiniai skaitiniai
arrow Straipsnių archyvas
arrow Paieška
arrow Konsultacijos
arrow Reklama
arrow Kontaktai
 
Paieška
Ieškoti
Laisvalaikis
Vardadieniai
Žadvainas, Žintautė, Silverijus

Reklama

Darbas Alytuje
ltkatalogas.lt

Partneriai
Internetiniai skaitiniai
Nauji visuomenės sveikatos saugos reikalavimaibaseinams

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Alytaus departamento specialistai atkreipia baseinų paslaugų teikėjų ir vartotojų dėmesį į naujus reikalavimus nustatytus nuo 2017 m. gegužės 1 d. įsigaliosiančiojeLietuvos higienos normoje HN 109:2016 „Baseinų visuomenės sveikatos saugos reikalavimai“. Šios higienos normos nuostatos mažesnės nei 10 m3 talpos ir neturintiems recirkuliacinės vandens apykaitos sistemos baseinams įsigalios nuo 2018 m. lapkričio 1 d.

 

Baseino paslaugų teikėjai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jie paslaugų vartotojui privalo suteikti tikslią, išsamią ir teisingą informaciją apie teikiamas paslaugas, kuri turi būti suteikta prieš paslaugų vartotojui įsigyjant paslaugas. Numatytas reikalavimas vidaus tvarkos taisykles skelbti gerai paslaugų vartotojui matomoje paslaugų teikimo vietoje. Taip pat reikalaujama, kad baseino patalpose paslaugų vartotojams gerai matomoje vietoje turi būti laikomas įmonės pirmosios pagalbos rinkinys ir gelbėjimo įranga, informacija apie baseino vandens ir patalpos, kurioje įrengtas baseinas, temperatūrą turi būti pateikta viešai.Prie baseino turi būti įspėjamieji ženklai, draudžiantys šokinėti į vandenį tose baseino vietose, kur baseino gylis mažesnis nei 1,8 m bei tai, kad turi būti ryškiai pažymėtos baseinų vietos, kur gylis didesnis nei 1 m. Paslaugų tiekėjai privalės iškabinti ženklus, kviečiančius paslaugų vartotojus nusiprausti duše prieš naudojantis baseinu.

 

Įrengiant baseinų patalpas persirengimo patalpos gali ir nebūti, jeigu baseinas įrengtas apgyvendinimo, švietimo, asmens sveikatos priežiūros ar kitą veiklą vykdančiame objekte ir baseino paslaugų vartotojui sudarytos sąlygos persirengti minėtą veiklą vykdančių objektų patalpose (pvz., kambaryje, palatoje, persirengimo kambaryje), ir šios patalpos yra tame pačiame pastate ar su baseino patalpomis sujungti šildomais koridoriais, galerijomis, tuneliais ir pan. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad persirengimo patalpoje turi būti ne mažiau kaip vienas plaukų džiovintuvas 10 persirengimo vietų bei ne mažiau kaip vienas dušo ragelis 5persirengimo vietoms, tualete 1 unitazas ir 1 praustuvė skiriama 30 persirengimo vietų. Dušo patalpoje dušai turi būti atskirti pertvaromis, juose įrengtos lentynos prausimosi priemonėms susidėti, kabliukai daiktams pasikabinti.

 

Detalizuoti mikroklimato parametrai - baseino patalpoje, oro temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 26 °C ir ne aukštesnė kaip 32 °C, persirengimo patalpose, dušuose, tualetuose oro temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 20 °C ir ne aukštesnė kaip 27 °C, santykinė oro drėgmė – nuo 35 proc. iki 65 proc., oro judėjimo greitis – 0,05–0,15 m/s.

 

Naujame teisės akte nustatyti reikalavimai teikiamam vandeniui. Šaltas ir karštas vanduo turi atitikti geriamojo vandens kokybės reikalavimus. Karšto vandens čiaupe temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50 °C (išmatavus temperatūrą po 1 min., kai buvo atsuktas čiaupas ir paleistas vanduo), šalto – ne aukštesnė kaip 20°C (išmatavus temperatūrą po 2 min., kai buvo atsuktas čiaupas ir paleistas vanduo).

 

Pagalbinės patalpos turi būti neprieinamos paslaugų vartotojams, jose turi būti pakankamai vietos įrangos priežiūrai. Klientų saugumo užtikrinimui, baseine esančios angos, į kurias gali būti įtrauktas paslaugų vartotojas ar jo kūno dalys, turės būti uždengtos apsauginėmis grotelėmis ar kitais apsauginiais įtaisais. Grotelių tarpai turi būti ne didesni nei 0,8 cm. Duše, prausykloje, tualete esantys įrenginiai kasdien turi būti valomi ir dezinfekuojami. Paviršiai, su kuriais gali liestis paslaugų vartotojo oda, dezinfekuojami biocidiniais produktais, naikinančiais tuberkuliozės bakterijas, mielinius ir sporas sudarančius grybelius.

 

Didelis dėmesys turi būti skiriamas baseino priežiūrai: dugnas valomas ne rečiau kaip du kartus per savaitę, o sienos – ne rečiau kaip kartą per dvi savaites, ne rečiau kaip vieną kartą per metus turi būti išleidžiamas visos sistemos vanduo, baseino dugnas ir sienos valomi naudojant aukšto slėgio įrangą ir dezinfekuojami,valoma ir dezinfekuojama baseino vandens persipildymo sistema, baseino vandens balanso rezervuaras, vandens purkštukai, jeigu juos galima išimti, ne rečiau kaip kartą per savaitę valoma baseino vandens persipildymo sistema. Naujas reikalavimas, kad oro purkštukai, jeigu juos galima išimti, ir dušų ragelių galvutės valomi ir dezinfekuojami ne rečiau kaip kartą per mėnesį. Baseino vandens balanso rezervuaro vanduo ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius išleidžiamas.

 

Nustatytos legioneliozės profilaktikos priemonės - profilaktinis karšto vandens temperatūros pakėlimas iki + 66 0C kas 3 mėnesius, geriamojo vandens (karšto ir šalto) mikrobiologinis tyrimas legionelėms nustatyti atliekamas ne rečiau kaip vieną kartą per metus, taip pat po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos ar remonto, kai diagnozuojama susirgimų legionelioze.Mūsų specialistai, atkreipia dėmesį į reikalavimus vandens mėginių paėmimui – tam reikalingi sterilūs buteliai (atskiri karštam ir šaltam vandeniui), prieš mėginių paėmimą dezinfekuojamas vandens čiaupas (etilo alkoholio tirpalu, liepsna ar pan.), vanduo paleidžiamas tekėti, po to neliečiant kamščio vidinio paviršiaus, atsukamas butelio kamštis; prileidžiama apie 1 l (2 buteliai po 500 ml) vandens, paliekant oro tarpą, sandariai užsukamas butelio kamštis ir per 8 val. vandens mėginys pristatomas į laboratoriją.

 

Reglamentuojamos tokios aktyvaus chloro liekanos - nuo 1,0 iki 3,0 mg/l gėlo vandens baseinuose, nuo 0,5 iki 3,0 mg/l mineralinio vandens, skiesto gėlu vandeniu mineralinio vandens ar jūros vandens baseinuose, nuo 0,5 iki 3,0 mg/l, jeigu kartu su chloro junginiais naudojamas ozonas ar ultravioletiniai spinduliai. Nauja tai, kad vanduo tyrimams imamas, kai baseine yra paslaugų vartotojų arba iš karto jiems išlipus.Baseino vandens kokybės rodikliai turi atitikti teisės akte nurodytas reikšmes bei tyrimaituri būti atliekami nurodytu dažniu.

 

Primename, kad baseino paslaugų veikla gali būti vykdoma tik turint šiai veiklai teisės akto nustatyta tvarka išduotą leidimą-higienos pasą. Leidimas-higienos pasas paslaugas teikiančiose įmonėse turėtų būtų pateiktas lankytojams matomoje vietoje. Atkreipiame dėmesį ir į tai, kad vertimasis ūkine komercine veikla, neturint leidimo - higienos paso, užtraukia baudą nuo 300 iki 850 eurų.

 

2017 m. sausio 1 d. pakeistas statybos techninis reglamentas: STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“, kuriame nurodomos statinių paskirtys (baseinai priskiriami sporto paskirtiems pastatams).

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Alytaus departamento specialistai ragina baseinų paslaugas teikiančius asmenis socialiai atsakingai vykdyti veiklą, o gyventojus atsakingai rinktis paslaugų teikėjus, nes per nesaugias paslaugas galimos bakterinės, grybelinės, parazitinės infekcijos, taip pat galima patirti susižalojimų.

 

Jeigu pastebėtumėte, kad paslaugos teikiamos nesilaikant teisės aktų reikalavimų, apie tai prašome pranešti telefonu (8315) 51 182 arba el. p. alytus@nvsc.lt.

 

 

Alma Aidukienė

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie

Sveikatos apsaugos ministerijos Alytaus departamento

Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja

commKomentarai[0]


Apklausos
Apklausa
Ar skaitote "Alytaus naujienas"?
Taip
Ne
RezultataiRezultatai
Siulykite tema
Hello, World
commSiulyti temą
RENGINIAI
Renginių kalendorius
P A T K P Š S
 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Festivaliai ir didžiosios Šventės
Ieškoti


TOP 100