arrow Skaitykite šiandien
arrow Internetiniai skaitiniai
arrow Straipsnių archyvas
arrow Paieška
arrow Konsultacijos
arrow Reklama
arrow Kontaktai
 
Paieška
Ieškoti
Laisvalaikis
Vardadieniai
Virgaudas, Žymantė, Brunonas, Leonora

Reklama

Darbas Alytuje
ltkatalogas.lt

Partneriai
Internetiniai skaitiniai
Seimo narių R. Šarknicko ir S. Tumėno pranešimas: „Seime įsteigta nauja laikinoji Etninės kultūros grupė“

2017 m. kovo 10 d. Seime suburta laikinoji Etninės kultūros grupė. Jos iniciatoriai yra Seimo nariai Robertas Šarknickas ir dr. Stasys Tumėnas. Grupėje yra trisdešimt du Seimo nariai, priklausantys įvairioms politinėms partijoms ir Seimo frakcijoms.

 

„Lietuvos Respublikos etninės kultūros valstybinės globos pagrindų įstatymo“ (1999) preambulėje tikslingai buvo suformuluota, kad „[...] etninė kultūra yra tautos būties, išlikimo ir tvirtumo esmė, nacionalinės kultūros pamatas“. Tačiau šiandien, pasitinkant Lietuvos valstybės šimtmetį, šis pamatas yra suiręs. Etninė kultūra liko svarbi tik daliai tautos, kultūros vertybių perdavimo procesas nutrūko, naujų vertybių ir tradicijų kūrimas susidūrė su globalizacijos iššūkiais, tautinis tapatumas pasidarė nebeaktualus, etnografiniai regionai tapo simbolinių minėjimų dalyku.

 

Etninės kultūros integravimas bendrojo lavinimo mokyklose nedavė laukto rezultato. Universitetuose etninės kultūros disciplinos tampa tik laisvai pasirenkamais bendrųjų universitetinių studijų dalykais, o etnologijos studijų kryptis „išbraukta“ iš Lietuvos aukštojo mokslo registro. Šis klausimas numatytas svarstyti ir Seimo Kultūros komitete.

 

Lietuvos Respublikos įstatymai ir teisės aktai, apibrėžiantys etninės kultūros vietą valstybėje, yra nefunkcionalūs ir neefektyvūs. Būtina pašalinti problemas, trukdančiais deramai funkcionuoti teisinei bazei.

 

Seimo narių grupė stengsis užtikrinti etninės kultūros globą ir apsaugą, tęstinumą ir atnaujinimą, perėmimą ir kūrimą, puoselėjimą ir sklaidą, atsižvelgiant į Lietuvos valstybės raidą, iššūkius ir poreikius XXI a. Grupė numato inicijuoti ir aktyviai remti šiuolaikinę ir racionalią etninę politiką, užtikrinti Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų, reglamentuojančių etninę kultūrą, įgyvendinimą, įtraukti valstybės institucijas ir piliečius į etninės kultūros pažinimo, apmąstymo, kultūrinių praktikų, kolektyvinės tapatybės formavimo procesus.

 

Neabejojame, kad etninė kultūra gali suteikti Lietuvos piliečiui etninį, kultūrinį, socialinį tapatumą, istorinę savimonę. Valstybės istorinė tapatybė taip pat negali būti suvokiama be etninės kultūros diskurso, nes šis ją padeda suprasti ir formuoti. Suburtoji grupė padės spręsti esmines etninės kultūros problemas, kvies institucijas ir piliečius bendram darbui, sugrąžins etninei kultūrai deramą vietą bei vertę.

 

 

Seimo narys Robertas Šarknickas

commKomentarai[0]


Apklausos
Apklausa
Ar skaitote "Alytaus naujienas"?
Taip
Ne
RezultataiRezultatai
Siulykite tema
Hello, World
commSiulyti temą
RENGINIAI
Renginių kalendorius
P A T K P Š S
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
Festivaliai ir didžiosios Šventės
Ieškoti


TOP 100