arrow Skaitykite šiandien
arrow Internetiniai skaitiniai
arrow Straipsnių archyvas
arrow Paieška
arrow Konsultacijos
arrow Reklama
arrow Kontaktai
 
Paieška
Ieškoti
Laisvalaikis
Vardadieniai
Virgaudas, Žymantė, Brunonas, Leonora

Reklama

Darbas Alytuje
ltkatalogas.lt

Partneriai
Internetiniai skaitiniai
Savivaldybių tarybos lieka be teisės

Žemaitija pasipriešino prieš skalūno dujų gavybą, išsaugodama savo įprastą gyvenimą ir gamtą. Tame procese aktyvią poziciją išreiškė savivaldybės. Jų priimti sprendimai didele dalimi lėmė ir investitorių atsitraukimą. Tokie pilietiški susitelkimai, savaime aišku, neliko be dėmesio ir kai kam galėjo virsti galvos skausmu. Kol Vyriausybė žvalgosi tik į siūlomas investicijas, nesiaiškindama kaip jos paveiks aplinką, žmonių gyvenimus, pramonės bendrovės nuo aktyvaus dalyvavimo teritorijų planavime nustumia ne tik visuomenines organizacijas, bet ir savivaldybes.

 

Savivaldybių vaidmuo vertinant poveikį aplinkai

 

Savivaldybių tarybos gali nuspręsti ar pramoninis pastatas turėtų būti statomas jai priklausančioje teritorijoje. Taip buvo iki dabar. Tačiau šiuo metu Aplinkos ministerija teikia naujos redakcijos planuojamos veiklos poveikio aplinkai įstatymo (PAV) projektą, kuriame iš savivaldybių tarybų atimama teisė vetuoti jai netinkamą objektą.

 

Visuomenę objektai, teršiantys aplinką, pradeda jaudinti tuomet kai jų statybos jau pradėtos. Tik atsitiktinumo dėka kartais pavyksta sužinoti apie tokią planuojamą statybą ir aplinkiniams gyventojams laiku gauti informaciją. Šiame procese ne kartą svarbų sprendimą gyventojų naudai yra priėmusios savivaldybių tarybos. Pagal dabar galiojantį PAV įstatymą, PAV ataskaitos rengimo procese, jos gali svarstyti programą ir nepritarti planuojamai ūkinei veiklai. Tokiu būdu, objekto ūkinė veikla stabdoma iki tol kol sprendimas bus pakeistas.

 

Daugeliu atvejų planuotos statybos, kaip pereitais metais dėl krematoriumo Vilniuje, Olandų gatvėje, anksčiau - skalūnų dujų gavyba Žemaitijos rajonuose ar kiaulių fermų objektai savivaldybių taryboms nepritarus buvo sustabdyti.

 

Ne vienerius metus lobistinės organizacijos stengiasi panaikinti galimybę savivaldybėms dalyvauti priimant sprendimus dėl taršios pramonės. Į PAV įstatymą buvo įkelta nuostata, kad statant valstybinės reikšmės objektussavivaldybės šiame procese jau nedalyvauja. Tačiau ir šito pasirodė per maža, dabar norima savivaldybių tarybas iš viso nušalinti dėl sprendimų ar jų teritorijoje galima tarši pramonė.

 

Kaltinimai korupcija

 

Savivaldybių tarybos dažnai yra kaltinamos tuo, kad priima korumpuotus sprendimus. Atsieit, padėdamos konkurentams šitaip nustumia investitorius. Aplinkos ministerijos tarnybos teigia suskaičiavusios apie dešimt ar trisdešimt tokių atvejų per dešimt metų. Kiek šis teigimas yra pamatuotas galima tik spėlioti, nes Aplinkos ministerija ir teikia šį įstatymo projektą, bet tampa pagrindiniu argumentu Seimo aplinkos apsaugos komitete įrodinėjant kodėl savivaldybių taryboms turi būti atimta teisė dalyvauti planuojant taršią pramonę. Nors korupcijos apraiškų pakanka kiekvienoje institucijų valdomoje ūkinėje veikloje ir jų išaiškinimas yra specialiųjų tarnybų pareiga, ministerija tai pateikė kaip vieną reikšmingiausių argumentų.

 

Įstatymo projekte savivaldybėms ribojama teisė dalyvauti ne tik dėl pramoninių objektų statybos,jos negalės poveikio aplinkai vertinimo rengėjams teikti pastabas arba reikalavimus dėl ataskaitos papildymo, dėl poveikio aplinkai vertinimo atrankos pakartojimo ir t.t.  Įstatymo projekte paliekama derinimo funkcija su savivaldybėmis. Tačiau derinimas vyktų ne su savivaldybių tarybomis, o su savivaldybių administracijos direktoriumi ar jo pavaduotoju.

 

Vietiniai gyventojai apie planuojamą taršią pramonę savo gyvenamosios vietos pašonėje dažniausiai sužino kai būna priimtas sprendimas neatlikti poveikio aplinkai vertinimo. Tačiau pagal dabartinį įstatymą jie per 20 dienų gali pareikalauti pakartoti svarstymą ir paprastai turi galimybę patys dalyvauti svarstyme. Ši galimybė taip pat yra naikinama.

 

Teritorijų planavimo nebeliko

 

Į pateiktą kritiką, kad neleistinai ribojama savivaldybių tarybų teisė dalyvauti PAV procese, Aplinkos ministerijos atsakingi specialistai nurodo, jog savivaldybės dalyvauja teritorijų planavime ir šito joms turi užtekti. Pasirodė smalsu kaip gi tos savivaldybės dalyvauja tame teritorijų planavime ir kaip tai gali pakeisti dalyvavimą PAV procese sprendžiant dėl taršios pramonės. Tiek Aplinkos ministerijos pateiktame PAV projekte, tiek teritorijų planavimo bei statybos įstatymuose beveik visos savivaldybių dalyvavimo funkcijos užtikrinamos dalyvaujant savivaldybių vykdomajai institucijai, kurią sudaro administracijos direktorius arba jo pavaduotojas.

 

Į dabartinę teritorijų planavimo sistemą pasigilinęs Vilniaus miesto savivaldybės visuomeninės miesto planavimo komisijos pirmininkas Gintautas Tiškus teigia, jog teritorijų planavimo nebeliko. Pats procesas vyksta vadovaujantis teritorijų bendraisiais planais.Anksčiau patvirtintuose Bendruosiuose planuose yra numatomi bendriniai teritorijos naudojimo ir apsaugos principai, bet nėra vietovės detalizavimo, kaip tai numatyta detaliuosiuose planuose. Tapo įprasta, kad savivaldybių administracijos direktoriai patys pakeičia žemės paskirtį ir patys derina projektus. Vien jau atsidarius Vilniaus miesto savivaldybės tarybos darbotvarkę, pamatai tik atsitiktinai pateiktus svarstyti detaliuosius planus.

 

Aplinkos ministerija, gindama ankstesnės vyriausybės parengtą PAV projektą, dėl tokio radikalaus įstatymo pakeitimokitų argumentų neturi. Nebent dantų griežimą dėl to, kad visuomenės spiriama Vilniaus miesto taryba nepritarė krematoriumui Olandų gatvėje. Tačiau tai neliko be atsako. Iš įstatyme numatytų veiklų, kurioms privaloma atlikti poveikio aplinkai vertinimą arba priimamas sprendimas dėl atlikimo, sąrašo išbraukti krematoriumai. Jeigu įsiteisėtų Seimui pateiktas įstatymo projektas poveikio aplinkai vertinimo krematoriumams atlikti nebereikėtų. PAV atlikti taip pat nebereikėtų ir naujai įrengiamoms kapinėms bei sprogmenų gamybai. Taip ir neaišku kodėl šios veiklos, kurios visuomenėje sukelia aktyvias diskusijas, galimos be visuomenės ir savivaldybių tarybų svarstymo.

 

Janina Gadliauskienė

Lietuvos žaliųjų judėjimas

 

 

commKomentarai[0]


Apklausos
Apklausa
Ar skaitote "Alytaus naujienas"?
Taip
Ne
RezultataiRezultatai
Siulykite tema
Hello, World
commSiulyti temą
RENGINIAI
Renginių kalendorius
P A T K P Š S
 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
Festivaliai ir didžiosios Šventės
Ieškoti


TOP 100